buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Porsuk Çayı & Adalar

| 18 Ocak 2014 |

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir‘in en güzel ve hareketli bölgelerinin başında yer alıyor.

Porsuk Çayı 450 kilometreye yakın bir uzunlukla Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş Suyu gibi iki güçlü akarsudan beslenen bu çay uzun yıllar bakımsız bir görüntü çizmiş, ancak son yıllarda hızla turistik bir değer haline getirilmiştir. İki barajı besleyen bu çay aynı zamanda bölgenin ekonomik faktörleri arasında da güçlü bir konuma sahiptir.

Porsuk Çayı‘nın kent merkezine rastlayan bölgesine Adalar denilir. Adalar bölgesi çayın ıslahıyla birlikte bölgenin en önemli merkezleri arasına girmiştir. Şair Fuzuli Caddesi, Doktorlar Caddesi, Atatürk Caddesi, Çarşı gibi önemli merkezleri kapsayan Adalar bölgesi idari olarak da bir kaç mahalleyi kapsar. Hatta Adalar Eskişehir’in Odunpazarı ve Tepebaşı gibi iki merkez ilçesinden de bazı kısımları kapsamaktadır.

Kent merkezini ortadan bölen bu güzel akarsu yanında çeşitli eğlence mekanları, cafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri bulabilirsiniz.

Porsuk Çayı

Porsuk Çayı’nda Gondol ve Bot Seferleri

Porsuk Çayı gezisinde asla ihmal etmemeniz gereken bir şey varsa o da gondol gezisi yapmaktır. Porsuk Çayı‘nda bir gondol sefası yapmışsanız Eskişehir’in en önemli bölgelerini su içinden seyretme fırsatı bulursunuz. Tarihi Tepebaşı Belediyesi binası altından bineceğiniz gondollar üç dört kişi kapasitelidir. Gondolu kullanan kişiler Venedik kıyafetleri giymektedir.

Gondol seferleri yaklaşık 20 dakikalık bir seferde Eskişehir’in güzelliklerini bir başka perspektiften göstermektedir. Gondollarda evlilik teklifleri de yapılabilmekte, Adalar bölgesindeki köprülere asılan pankartlarla hoş sürprizler hazırlanabilmektedir.

Porsuk Çayı üzerinde Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile bot seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’daki motorların biraz daha küçükleriyle yapılan seferler şehrin Venedik tarzını güçlendiren bir özelliğidir. Gondol seferleri gibi eski Tepebaşı Belediyesi binası altından başlayan bu seferler Adalar boyunca iyi bir gözlem ve keyif şansı sağlar. Gondoldan ucuz olmasıyla ekonomik gezi isteyenlerin tercih edebileceği bir araçtır.

Porsuk Çayı üzerinde yapacağınız bir gondol seferi için 15 TL ödemeniz gerekmektedir. 15 TL ile kiralayacağınız bir gondola dört kişiye kadar binebilirsiniz. Gondol seferleri Köprübaşı ve Tülomsaş arasındadır. Bot seferleri Köprübaşı- Tülomsaş, Kentpark- Köprübaşı arasında yapılmaktadır. Köprübaşı ve Tülomsaş arasındaki seferler 1.50 TL, Kentpark ve Köprübaşı arasındaki seferler 3 TL’dir.

Porsuk Çayı’na Ulaşım

Porsuk Çayı’nın hemen hemen her noktası görülmeye değer bir güzelliktedir. Ancak turistlerin genellikle tercih ettiği noktalar merkezi yerlerdir. Buralara ulaşmak için tramvayla “İsmet İnönü” ve “Çarşı” duraklarına ulaşılabilir.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın