Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam gezilecek yerler konusunda Avrupa’nın en çok çeşitliliğe sahip şehirlerden biri. Dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Amsterdam her tarzdan gezgine hitap edecek bir çok alternatife sahip.

Gezip Gördüm Amsterdam gezilecek yerler listesi internette yer alan en detaylı Türkçe kaynak. Dilerseniz görsellere ya da başlıklara tıklayarak gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Amsterdam’da gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerlerin sıralaması önem sırasına göre yapılmıştır, yani listesi başında yer alan yerler Amsterdam’da yer alan en ünlü noktalardır.

Dam Meydanı 135x75Dam Meydanı Amsterdam’ın merkezinde yer alan şehrin en hareketli meydanıdır. Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi gibi ünlü yapılar meydanın çevresinde yer alıyor.

Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı) 135x75Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı) Şehrin merkezi olan Dam Meydanı’nda yer alıyor. Belediye binası olarak inşa edilen saray, halen Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından resmi törenlerde kullanılmakta.

Nieuwe Kerk 135x75Nieuwe Kerk Amsterdam’ın ikinci cemaat kilisesi. 14. yüzyılda inşa edilen kilise tarih boyunca birçok kez tadilat geçirilmiştir. Kilisede günümüzde çeşitli sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Anne Frank Huis 135x75Anne Frank Huis II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin  iki yıl boyunca saklandığı evin müzeye dönüştürülmüş halidir. Müze, küçük Anne ve ailesi,Van Pels ailesi ve Fritz Pfeffer’in Nazilerden saklandığı günlerin anısına yapılmıştır. 

Begijnhof 135x75Begijnhof Amsterdam’ın en güzel ve önemli yapılarından bazılarına ev sahipliği yapan şehrin önemli avlusudur. Het Houten Huis adlı şehrin en eski evi de burada yer alıyor. Burayı Amsterdam gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Rijksmuseum 135x75Rijksmuseum 17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserlerin de sergilendiği Hollanda Ulusal Müzesi’dir. Dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna sahiptir.

Van Gogh Müzesi 135x75Van Gogh Müzesi Şehrin en önemli müzelerinden biri. Dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonu, sanatçının kardeşi Theo tarafından düzenlenmiş olup bu müzede sergilenmektedir.

Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District) 135x75Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District): Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en sıradışı yerlerden biri. Dünyanın en ünlü seks turizm merkezlerinden biri olan bölgede onlarca eğlence mekanı ve dükkan vb yer alıyor. 

Oude Kerk 135x75Oude Kerk Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilisedir. Günümüzdeki Gotik yapı  14. yüzyıldan kalma olup tek nefli kilisenin bazilikaya dönüştürülmesi ile oluşturulmuştur. Zarif vitrayları, tavan resimleri e ünlü orguyla şehrin en dikkat çekici kilisesidir.

Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi) 135x75Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi) Amsterdam’ın tarihini anlatan, şehrin en önemli müzelerinden biridir. Müze 2011 yılına kadar Amsterdams Historisch Museum adıyla bilinmekteydi.

Rembrandtplein 135x75Rembrandtplein Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en güzel ve ünlü meydanlarından biridir. Meydanın ortasında bölgeye adını veren Rembrandt heykeli yer alır, heykelin çevresinde ise neon lambalı kafe ver barlar yer alır. 

Spui 135x75Spui Amsterdam’ın en hareketli ve eğlenceli meydanlarından biridir. 18 Numara’da yer alan Cafe Hoppe, Amsterdamlılara 1670 yılından beri hizmet veren önemli bir yerdir. Meydanın ortasında Küçük Sevgili adlı heykel yer alır.

Stedelijk Museum 135x75Stedelijk Museum Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden biridir. Müzede 19. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemin modern sanat eserleri çeşitli sergilerle ziyaretçilere sunulur.

Vondelpark 135x75Vondelpark Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkıdır. Parkta 100 tür ağaç, geniş bir yerel veya ithal bitki türü ve orkestra sahnesi, gül bahçesi, birçok ev kuşuna ev sahipliği yapan göller ile küçük akarsular bulunur.

Jordaan 135x75Jordaan Amsterdam’ın en ünlü ve önemli bölgelerinden biridir. Bölgedeki  en ünlü yapıların başında Amsterdam’ın ünlü kiliselerinden olan Westerkerk ve Anne Frank’in ve ailesinin Yahudi Soykırımı zamanı 2 yıl boyunca gizlice yaşadığı evi Anne Frank Huis gelmektedir.

Westerkerk 135x75Westerkerk Amsterdam’ın en güzel kiliselerinden biri olup 1631 yılında tamamlanmıştır. 85 metre yükseklikteki kuleleri ile dikkat çeken Westerkek’in dış görünümünün aksine iç tasarımı oldukça sade ve yalındır.

Museum Ons' Lieve Heer op Solder 135x75Museum Ons’ Lieve Heer op Solder Amsterdam’ın en ilgi çekici kanal evlerinden biridir. 17. yüzyıldan kalma bu ev, üst katta yer alan gizli Katolik kilisesi ile ünlüdür. 1888 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Heineken Experience 135x75Heineken Experience ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı bir nevi internaktif bir müzedir. Tadım barı, mini bira fabrikası ve ahır gezisi en önemli bölümlerdendir.

Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı) 135x75Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı) Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en ünlü gezi noktalarından biridir. Singel Nehri üzerinde, Muntplein ve Koningsplein arasında yer alan pazar, yerli-yabancı gezginin tüm boyunca ilgi gösterdiği noktalardan biridir.

Museumplein 135x75Museumplein Amsterdam’ın güneyinde yer alan ünlü müze meydanıdır. Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Stedelijk Museum’un yanı sıra ünlü konser salonu olan Concertgebouw ve elmas atölyesi Coster Diamonds bu bölgede yer almaktadır.

Albert Cuypmarkt 135x75Albert Cuypmarkt Amsterdam başta olmak üzere Avrupa’nın en ünlü sokak pazarlarından birisidir. Pijp bölgesinde yer alan bu pazarda taze balıktan ayakkabıya kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi Chantal Janzen 135x75Madame Tussauds Müzesi Dünyaca ünlü balmumu müzesi olan yerin Amsterdam şubesi kentin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alan. Hiç görmeyenler için eğlenceli olabilir. Ünlü sporcular, sanatçılar ya da dünya liderleri ile fotoğraf çektirebilirsiniz.

Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi 135x75Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi Amsterdam’ın ünlü hayvanat bahçesidir. Toplam 14 hektarlık bir alan üzerine kurulu olup 6000’den fazla canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Burada yer alan Planetaryum özellikle astronomi meraklıları için kaçırılmaması gereken bir noktadır.

Leidseplein 135x75Leidseplein Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki ünlü meydanlardan bir diğeridir. Özellikle geceleri çok hareketli olan Leidsplein kente gelen turistlerin de yoğun uğrak noktalarından biridir.De Melkweg, Paradiso ve Holland Casino burada yer alır.

Museum Van Loon 135x75Museum Van Loon Amsterdam’ın en ilginç müzelerinden biridir. 1884 yılından bu yana Van Loon Ailesi’ne ait bu güzel kanal evi, sizi 18. yüzyıla bir yolculuğa çıkartır. Müzede 1600 yıllarına dayanan portrelerini inceleyebilirsiniz.

Amsterdam Centraal (Merkez İstasyon) 135x75Amsterdam Centraal (Merkez İstasyon) Şehrin merkez tren istasyonudur. Gezilecek yer olarak nitelendirmek ne kadar doğru bilinmez ama yapı sahip olduğu mimari ve önem ile dikkat çekiyor. Avrupa için trenler buradan kalkıyor.

Ajax Müzesi (Amsterdam Arena) 135x75Ajax Müzesi (Amsterdam Arena) Özellikle erkek gezginlerin seveceği bir yerdir. Ajax Futbol Takımı’nın maçlarını oynadığı stadyumda bir de müze yer alıyor. Dilerseniz stadyum turuna katılabilirsiniz.

NEMO (New Metropolis Museum) 135x75NEMO (New Metropolis Museum) Amsterdam’ın bilim ve teknoloji müzesidir. Müzede, ışık ve ses dalgalarının nasıl çalıştığından, peynirin nasıl yapıldığına ve bir ameliyatın nasıl gerçekleştiğine kadar birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Magere Brug 135x75Magere Brug Amsterdam’da yer alan ve sayısı 1400’ü bulan köprüler içinde en ünlü olanıdır. Açılır-kapanır orijinal köprü, yaklaşık olarak 1670 yılından kalmadır ve hakkında çeşitli rivayetler bulunur. 2003 yılından bu yana köprü yalnızca yaya ve bisikletlilere açıktır.

The Amsterdam Dungeon 135x75The Amsterdam Dungeon Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki bir diğer sıradışı gezi noktasıdır. Zindan ve zindan yaşamı temasının işlendiği müzede şehrin 500 yıllık karanlık tarihi 11 gösteri, 7 aktör ve 1 korkunç tecrübe ile günümüze getirmektedir.

Zuiderkerk 135x75Zuiderkerk Amsterdam tarihinde yer alan önemli dini yapılardan biridir. 1929 yılına kadar kilise olarak hizmet veren Zuiderkerk 1988 yılında restore edilmiştir. Günümüzde belediyenin bilgi merkezine dönüştürülmüştür.

Westerpark 135x75Westerpark Amsterdam’ın önemli parklarından biridir.Günümüzde şehrin bu ünlü parkında; çeşitli oyun sahaları, barlar, restoranlar, gösteri mekanları, seyyar havuz, oyun alanları, çocuk alanları ve Het Woeste Westen adındaki macera parkı yer almaktadır.

Nieuwmarkt & Waag 135x75Nieuwmarkt & Waag Nieuwmarkt, Kırmızı Fener Mahallesi’nin uzak tarafında yer alan şehrin en önemli sokak pazarlarından birinin kurulduğu bir meydandır. Waag ise 1480’lerde şehrin takviyeli kapılarından biri olarak hizmet veren çok kuleli bir yapıdır.

Noorderkerk 135x75Noorderkerk şehrin ünlü kiliselerinden biridir. Yapımına tasarımcısı Hendrick de Keyser’in ölümünden 1 sene önce, 1621 yılında başlanan kilise, oğlu Peter’in gözetiminde 1623 yılında tamamlanmıştır.

Tropenmuseum 135x75Tropenmuseum Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en büyük müzelerden biridir. Ülkenin sömürgecilik tarihine adanan bu ilginç müzede, dünyanın dört bir tarafından getirilen nesneler sergilenir.

Waterlooplein 135x75Waterlooplein Amsterdam merkezindeki meydanlardan biridir. Burada kurulan antika ve ikinci el eşya pazarı ile ünlüdür. Pazar günü hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında kurulan sokak pazarını gezebilirsiniz.

Oost-Indisch Huis 135x75Oost-Indisch Huis Amsterdam Üniversite’nin bünyesinde yer alan,  şehrin önemli tarihi binalarından birisidir. Süslü bir girişi olan yapının kırmızı tuğlalı, etkileyici ön cephesi ve taşla çevrelenmiş pencereleri zamanın modasını gösterir.

Museum Het Rembrandthuis 135x75Museum Het Rembrandthuis Amsterdam’da yer alan ilgi çekici müzelerden birisidir. Rembrandt’in 1639-58 yılları arasındaki varlıklı döneminde yaşadığı  ev tamamen restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür.

Concertgebouw 135x75Concertgebouw 1888 yılında inşa edilmiş olan şehrin en büyük konser salonlarından birisidir. Küçük Salon’da oda müziği konserleri düzenlenmektedir. Düzenlenen turlara katılarak yapının önemli bölümlerini gezebilirsiniz.

Beurs van Berlage 135x75Beurs van Berlage Şehrin merkezindeki Dam Meydanı yanında yer alan Beurs van Berlage,  önemli tarihi yapılarından biridir. Bina, günümüzde konserler ve sergiler için kullanılmakta olup Hollanda Borsası’nın tarihini konu alan kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Hash Marihuana Hemp Museum 135x75Hash Marihuana Hemp Museum Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en sıradışı müzelerden biridir. Türkçe karşılığı ile Haşhaş, Marijuana & Kenevir Kenevir Müzesi’nde marijuana bahçesi, kenevirin tıbbi özelliklerini açıklayan kitapçıklar, pipolar, videolar vb. incelenebilir.

Het Scheepvaartmuseum 135x75Het Scheepvaartmuseum Amsterdam’ın ünlü Denizcilik Müzesi’dir. Eskiden yelkenler, halatlar, silahlar ve çeşitli mühimmatın depolandığı binada, günümüzde çok değerli denizcilik hazineleri sergilenmektedir. Müze önündeki 8. yüzyıl tarihli kargo gemisi ile de dikkat çeker.

Hortus Botanicus 135x75Hortus Botanicus Amsterdam’ın dünyaca ünlü botanik bahçesidir. Burada bitkilerin coğrafi orijinlerine göre düzenlenmiş üç iklimli bir sera, geniş bir palmiye evi, orkide fidanlığı ve kelebek evi bulunmaktadır. 300 yaşındaki Cycadophyta palmiyesi dikkat çeken bitkilerden.

De Gooyer Yel Değirmeni 135x75De Gooyer Yel Değirmeni Amsterdam sınırları içinde ayakta kalabilmiş altı yel değirmeninden en merkezi olanıdır. Belediye Meclisi tarafından 1925 yılında satın alınan yapının altındaki küçük pencereleri ve saman çatısıyla ev olarak kullanılmaktadır.

Munttoren 135x75Munttoren Amsterdam kent merkezinde yer alan tarihi yapılardan biridir. Eskiden şehir surlarının bir parçası olan etkileyici 15. yüzyıl kulesi, Muntplein Meydanı’na hâkimdir. Günümüzde Munttoren’in altında bulunan hediyelik eşya dükkânı ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

Noordermarkt 135x75Noordermarkt Amsterdam’ın eski ve ünlü sokak pazarlarından biridir. Pazarın bulunduğu bu bölge aynı zamanda 18. yüzyıldan bu yana mefruşatçıların da merkezidir. Westerstraat’ta pazartesi sabahları öğlene kadar kurulan antika ve ev eşyaları pazarında her şeyi bulabilirsiniz.

St Nicolaas Kerk (Basiliek van de H. Nicolaas) 135x75St Nicolaas Kerk (Basiliek van de H. Nicolaas) Amsterdam’ın önemli Katolik kiliselerinden biridir. Mimar Adrianus Bleijs tarafından 1884-1887 yılları arasında yapılan yapının tasarımında Neo-Barok ve Neo-Rönesans tarzlar etkindir.

Torture Museum (İşkence Müzesi) 135x75Torture Museum (İşkence Müzesi) Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en ilginç müzelerden bir diğeridir. Türkçe karşılığı ile İşkence Müzesi olan yerde genellikle basılı belgeler üzerinden sunum yapan müzede birçok Orta Çağ işkence aleti ve bir giyotin görülebilir.

Trippenhuis 135x75Trippenhuis Şehirde yer alan ünlü tarihi yapılardan biridir. Yapı, 1662 yılında Trip ailesi için yapılmış abartılı ve devasa bir konak olup Korint sütunları ve büyük bir frezeyle tamamlanmıştır. Günümüzde Trippenhuis’te Hollanda Akademisi yer alır.

Stopera 135x75Stopera Amsterdam’da yer alan bir yapı kompleksidir. İçerisinde Amsterdam Belediye Binası, De Nederlandse Opera,Het Nationale Ballet, Holland Symfonia ve Muziektheater gibi şehrin önemli noktaları bulunuyor.

Amstelpark 135x75Amstelpark Amsterdam’ın ünlü parklarından biridir. Parkta; yetişkinlere özel bir sanat galerisi, gül bahçesi ve labirent, çocuklar içinse midilliyle gezi olanağı, çiftlik hayvanları ve minyatür bir buharlı tren vardır.

Coster Diamonds 135x75Coster Diamonds Amsterdam’ın en eski ve ünlü elmas atölyelerinden biridir. 3 villaya yayılmış olan Coster Diamonds’da rehberli turlar eşliğinde çeşitli elmas atölyelerini gezebilirsiniz. Her gün yaklaşık 2.000 ziyaretçi atölyeyi ziyaret eder.

Scheepvaarthuis 135x75Scheepvaarthuis Amsterdam’ın en ilginç yapılarından biridir. Yapının etkileyici ön kısmı bir gemi pruvasını andırır ve üzerinde Neptün ve karısı ile pusulanın dört yönünü simgeleyen dört kadın heykeli yer alır. Grand Hotel Amrath burada hizmet veriyor.

Schreierstoren 135x75Schreierstoren Amsterdam’ın en eski yapılarından olan yer Ortaçağ’daki kent duvarlarından günümüze kalan kısmıdır. 1480 yılından günümüze gelen yapı, 17. yüzyılda şehir genişlerken yıkılmayan birkaç savunma amaçlı yapıdan biridir.

Mozes en Aaronkerk 135x75Mozes en Aaronkerk Amsterdam’daki önemli dini yapılardan olan Mozes en Aaronkerk, şehirdeki gizli bir Katolik kilisesinin yerine yapılmıştır. Kilise kulelerinin tasarımında Paris’teki St. Sulpice’den esinlenilmiştir.

De Krijtberg 135x75De Krijtberg Amsterdam’ın ünlü kiliselerinden biridir. Kilisenin dış cephesinde, ön cephenin darlığından uzaklaşmak için yapılan iki büyük çan kulesi dikkat çeker. Süslemeli iç mekânda ise Neo Gotik tasarımın bazı güzel örneklerini görebilirsiniz.

Magna Plaza 135x75Magna Plaza Amsterdam’ın en ünlü tarihi binalarından birinde yer alan alışveriş merkezidir. 1990 yılından bu yana Magna Plaza adıyla alışveriş merkezi olarak kullanılan yapının dört katında yaklaşık 40 mağaza ve 2 kafe yer alır.

Amsterdam gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Amsterdam gezi rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

 

Bir yorum

  1. Öznur Gökhan says:

    Siteniz mükemmel, çok yararlandım. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın