buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Amsterdam Gezilecek Yerler

| 21 Aralık 2013 |

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam gezilecek yerler konusunda Avrupa’nın en çok çeşitliliğe sahip şehirlerden biri. Dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Amsterdam her tarzdan gezgine hitap edecek bir çok alternatife sahip. Şehrin ünlü kanallarında bot turu yapabilir, kırmızı lambalı sokaklarında gezebilir, Van Gogh gibi ünlü ressamların eserlerini kendi müzelerinde inceleyebilirsiniz.

Amsterdam gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapıların fotoğraflarını üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz. Listedeki önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıları kullanabilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

• Dam Meydanı: 13. yüzyılda inşa edilen ve şehrin en önemli meydanı olan Dam Meydanı Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki ilk sırada yer alıyor. Devamı.

• Amsterdam Kanalları: Şehrin “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılmasını sağlayan kanallar turistik amaçlı olduğu kadar ulaşımda da büyük öneme sahip. Devamı.

• Begijnhof:  14. yüzyıldan kalma bir avludur. Avluda bulunan 34 numaralı ev, “The Wooden House”  Amsterdam’daki en eski evdir. Avluya giriş serbest ve ücretsizdir. Devamı.

• Red Light District: Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en ünlü bölgedir. Kırmızı Lambalı Evler olarak geçen yerde bir çok randevu evi, seks shop vb yapılar bulunuyor. Devamı.

• Çiçek Pazarı: Dünyanın tek yüzen çiçek marketidir. 1862 yılında kurulan pazar, Single üstünde Muntplein ve Koningsple arasında bulunmaktadır. Devamı.

• Rembrandtplein: Şehirdeki önemli meydanlardan biridir. Adını 1639 – 1656 yılları arasında bölgeye yakın bir evi olan ünlü ressam Rembrandt van Rijn’den almaktadır. Devamı.

• Madame Tussauds Balmumu Müzesi: Dünyaca ünlü balmumu müzesinin Amsterdam’daki şubesidir. Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en eğlenceli yerler arasında bulunur. Devamı.

• Amsterdam Centraal: Amsterdam’ın merkez tren istasyonudur. Bir günde transfer yolcular hariç yaklaşık 250.000 yolcu kapasitesine sahiptir. Devamı.

• Amsterdam MuseumAmsterdam Tarih Müzesidir. Müze içerisinde Orta Çağ’dan günümüze Amsterdam ile ilgili tarihi nesneler sergilenmektedir. Devamı.

• Rijksmuseum: Hollanda Ulusal Müzesidir. Müze içerisinde 8000 parça sanat ve tarih eseri mevcuttur.  Müze Meydanı’nda yer alır. Devamı.

• Van Gogh Müzesi: Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en önemli müzelerden biridir. Bünyesinde Van Gogh’a ait 200 resim, 500 çizim ve 700 den fazla mektup bulunmaktadır. Devamı.

• Anne Frank Evi: II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı yerin müzeye dönüştürülmüş halidir. Devamı.

• Vondelpark: Amsterdam’daki en büyük parktır. Rijksmuseum, Stedeljik Museum ve Van Gogh Müzesi yakınında bulunmaktadır. Devamı.

• Leidseplein: Şehrin güneyinde bulunan işlek bir meydandır. Günümüzde daha çok bir transfer noktası olarak kullanılmaktadır. Devamı.

• Jordaan: Amsterdam’da yer alan bir bölgedir. Bölge, Lijnbaansgracht, Prinsengracht ve Brouwersgracht ile çevrilidir. Jordaan bölgesinin nüfusu 20.000 kadardır. Devamı.

• Stopera: Bir yapı kompleksidir. Amsterdam belediye binası ile şehirdeki ana opera evine en sahipliği yapar. Devamı.

• Amsterdam Arena: Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki bir diğer eğlenceli yer olan yapı Ajax Futbol Takımı’nın stadyumudur. Devamı.

• Heineken Experience: Tarihi bira fabrikası ve ziyaretçi merkezidir. Burada Heineken’in zengin bira işleme yöntem ve basamaklarına şahit olabilirsiniz.  Devamı.

• Amsterdam Dungeon: Müze özelliği taşıyan bir zindandır. Burası Amsterdam’ın 500 yıllık karanlık geçmişini çeşitli gösteriler sergilemektedir. Devamı.

• Melkweg: Ünlü bir müzik mekanı ve kültür merkezidir. Leidseplein’in yakınında yer almaktadır. Rock ve pop müzik konserleri için büyük bir salon vardır.  Devamı.

• Amsterdam Kraliyet Sarayı (İng: Royal Palace of Amsterdam, Hol: Paleis op de Dam): Avrupa’daki en büyük saraylardan biridir. Sarayın tasarımı 17. yüzyılda Flemenk Mimar Jacob van Campen tarafından yapılmıştır. Yapı ilk olarak belediye binası olarak inşa edilmiştir. Flemenk Altın Çağı döneminde saraya dönüştürülmüştür. Dam Meydanı’ nın batısında, War Memorial (Savaş Anıtı) ın karşısında ve Nieuwe Kerk’in yanında bulunmaktadır.

• Stedelijk Museum: Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli müzedir. Modern sanat ve tasarım müzesidir. Müze Meydanı’nda, Van Gogh Müzesi’ne yakındır. 1874 yılında kurulmuştur. Adriaan Willem’in tasarladığı bina 1895’de kapılarını ziyaretçilere açmıştır. 1945 – 1954 ve 2003 – 2012 arasında yenileme çalışmaları geçirmiştir. Müzede 20. ve 21. yüzyıl sanatçılarından Van Gogh, Kandisky, Kirchner, Appel, Warhol gibi kişilerin eserleri görülebilir.

• Oude Kerk: Amsterdam’ın en eski yapısı ve kilisesidir. Red Light District’te bulunan kilise 13. yüzyılda yapılmıştır. Reformdan sonra 1578 yılında Kalvinist bir kilise haline gelen Oude Kerk günümüzde de bu özelliğini korumaktadır. Pazartesi – Cumartesi 10.00 – 17.00, Pazar günleri ise törenin ardından 13.00 – 17.00 arasında tam bilet 5 Euro karşılığında ziyaret edilebilir.

• Nieuwe Kerk: Dam Meydanı’nda bulunan bir 15. yüzyıl kilisesidir. Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en ünlü kiliselerden biridir. Sergileri ile tanınan kilise Amsterdam’da en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Kilisede düzenlenen sergiler genellikle kültür ve din içeriklidir. Kilisede düzenlenen en güncel olay 2002 yılında Arjantin Prensesi Maxima’nın Prens Willem Alexander ile evlenmesidir. Nieuwe Kerk 10.00 – 18.00, Perşembe günleri 10.00 – 22.00 arasında ziyaret edilebilir. 25 Aralık ve 1 Ocak’ta kapalıdır.

• Magere Brug: Amsterdam’da bulunan bir köprüdür. Kerkstraat, Keizersgracht, Prinsengracht’ı birbirine bağlar. Amstel River üstünde bulunan köprü 1691 yılında inşa edilmiştir. Alçak bir köprü olması nedeniyle “Skinny bridge” adı ile de bilinir. Magere Brug ile ilgili bir hikaye vardır. Magers Sisters isimli iki kardeş nehrin iki kıyısında yaşıyordu. Görüşmelerini sağlamak için bu köprünün inşa edildiği düşünülmektedir.

• Hortus Botanicus Leiden: Amsterdam’da yer alan botanik bir bahçedir. Dünyadaki en eski botanik bahçelerden olan Hortus Botanicus, Amsterdam’da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 1638 yılında kurulan botanik bahçe Amsterdamlı doktor ve eczacılar için yapılmıştır. O dönemde görülen veba vakalarını tedavi etmek için bitki yetiştiriciliği yapılıyordu. 17. yüzyılda yeni yerine taşındı ve günümüzde 6000 den fazla bitki çeşidi ile önemli turistik bir noktadır.

• Artis Haynavat Bahçesi (İng: Artis Zoo, Hol: Natura Artis Magistra): Amsterdam gezilecek yerler listesindeki bir diğer eğlenceli gezi noktasıdır. Amsterdam merkezinde bulunan hayvanat bahçesidir. Hollanda’daki en eski hayvanat bahçesi olan Artis Zoo bünyesinde bir akvaryum, jeoloji müzesi ve zooloji müzesi vardır. 1838 yılında kurulan hayvanat bahçesi kurulduğundan beri tarihle doğayı bir araya getirmektedir. 1 Nisan – 31 Ekim 09.00 – 18.00, 1 Kasım  – 31 Mart 09.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebilir. 3 – 9 yaş arası için bilet 15.5 Euro, 10 – 64 yaş arası bilet 18.95 Euro ve 65 yaş üstü kişilere 17.5 Eurodur.

• Albert Cuyp Market (Hol: Albert Cuypmarkt): Amsterdam’da yer alan bir sokak pazarıdır. Pazar, ismini 17. yüzyıl ressamı Albert Cuyp’dan almaktadır. 20. yüzyılın başında kurulan Albert Cuyp Market’da sebze, meyve, balık, gşyecek ve teknolojik ürünler bile satılmaktadır. Pazarın arka sokaklarında etnik restoran ve barlar bulunabilir. Her yıl 23 Aralık günü pazarda özel bir kış pazarı düzenlenmektedir.

• Museumplein:  Amsterdam’ın güneyinde yer alan müze meydanıdır. Amsterdam gezilecek yerler listesinde yer alan üç ana müze Rijksmuseum, Van Gogh Museum ve Stedelijk Museum burada yer almaktadır. Meydan, 1883 yılında Uluslar arası Koloni ve İthalat Sergisi için yapılmıştır. 1999 yılında yenilenmiştir. Museumplein’de festival, konser ve gösteri gibi organizasyonlar da burada düzenlenir. Bu meydanda ünlü “I love Amsterdam” yazısını görebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz.

• Waterlooplein: Amsterdam’da bulunan bir meydandır. 1882 yılında yapılmıştır. 1815 yılında Waterloo Savaşı’ndan sonra meydana bu isim verilmiştir. Meydanda yer alan bitpazarı çok popülerdir. Her gün kurulan bitpazarında bir şeyler satın alırken yerel lezzetleri tatmanız da mümkündür. Waterlooplein’de ayrıca Stopera belediye binası ve Mozes en Aaronkerk Kilisesi bulunmaktadır.

• Beurs van Berlage: Damrak’da bulunan bir binadır. Ticaret borsası olarak inşa edilen Beurs van Berlage’nin mimarı Hendrik Petrus Berlage’dir. 1896 – 1903 arasında yapılmıştır. Yapının mimarisi birçok modernist mimar ve çalışmalarını etkilemiştir. İnşasında kırmızı kiremit, demir, cam ve taş kullanılmıştır. Tarih içerisinde farklı amaçlarla da kullanılmıştır. Örneğin; 2002 yılında Prens Willem – Prenses  Zorreguieta çiftinin nikah töreni burada yer almıştır.

• Science Center NEMO: Merkezde bulunan bir bilim merkezidir. Kökenleri 1923 yılına dayanan merkez, 1997 yılından beri Renzo Piano tarafından tasarlanan bir bina içerisinde bulunmaktadır. Hollanda’daki en büyük bilim merkezi olan Science Center Nemo 5 katlıdır. Yıllık ziyaretçi sayısı yaklaşık 500.000 kişidir ve Hollanda’daki en çok ziyaret edilen dördüncü müzedir. Ekim ayında 90. yılını kutlayacak olan bilim merkezinde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

• Xtra Cold Ice Bar: Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en dikkat çekici yerlerden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere buzdan yapılmış bir bardır. Duvarlar, oturaklar, kullanılan bardaklar bile buzdandır! Barın iç kısmı için 40 ton buz kullanılmıştır. Buzdan yapılmış olmasına rağmen ışık tasarımı ve danslar ile insanları sıcak tutmaktadır. Ayrıca ziyaretçilere termal eldiven ve kıyafetler verilmektedir. Bar -5 derecede tutulmaktadır.

• Amstelpark:  Europaboulevard’da bulunan bir parktır. Yılda 800.000 – 1 milyon arası ziyaretçisi olan Amstelpark içerisinde bir labirent, kafe, restoran, iki tane galeri, evcil hayvanlar için bir hayvanat bahçesi ve mini golf sahası bulunmaktadır. Botanik yönünü her daim koruyan Amstelpark’ta özel bahçeler mevcuttur. ayrıca çocuklara yönelik alanlar da vardır. Parka otobüs ya da özel aracınızla gelebilirsiniz.

• Muntplein: Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli meydandır. Aslında bir meydandan öte bir köprüdür. Amsterdam’ın en geniş köprüsü olan Muntplein, Singel kanalından geçer. Şehirde her köprüye bir numara verilmiştir ve 1 numaralı köprü Muntplein’dir. 17. yüzyılda inşa edilen köprü çok geniş bir alan kapladığı için meydan olarak nitelendirilmektedir. Buradan altı tane caddeye ulaşım mümkündür.

• Waag: Nieuwmarkt Meydanı’nda yer alan 15.yüzyıldan kalma bir binadır. Aslında Amsterdam şehir duvarı ve kapısının bir parçası olan Waag tarih boyunca müze, yangın istasyonu, tiyatro gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır. Waag, Amsterdam’da bulunan dini olmayan en eski binadır. Ünlü ressam Rembrandt’ın “The Anatomy Lesson of Dr. Nicoles Tulp” isimli çalışmasına tasvir edilmektedir.

• Montelbaanstoren: Oudeschans kanalı kıyısında bulunan bir kuledir. Kule, orijinal olarak 1516 yılında şehri savunma amaçlı yapılmıştır. Denizciler için toplanma yeri olarak da kullanılmıştır. Tepe kısmı 1606 yılında Hendrick de Keyser tarafından dekoratif amaçlı eklenmiştir. Orta Çağ Amsterdam’ından kalan yapı günümüzde Amsterdam Su ve Kanalizasyon İdaresine ev sahipliği yapmaktadır.

• Yel Değirmenleri: Lale, peynir, kanallar ile birlikte Amsterdam şehrinin sembollerinden biridir. Sembolik olarak şehrin birçok yerine yayılmış olan Amsterdam Yel Değirmenleri anıt amacıyla da yapılmıştır. Bunun için 11 Mayıs’ta düzenlenen “National Wind Mill Day” (Ulusal yer değirmeni) bile vardır. Amsterdam merkezinde 8 tane yel değirmeni mevcuttur.

• Torture Museum: Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en ilginç müzelerden biridir. Müzeye karanlık bir koridordan küçük ve karanlık odalara girilir. Müzenin yapılış amacı insanlığın zalimliğini göstermektir. Genellikle basılı belgeler üzerinden sunum yapan müzede birçok Orta Çağ işkence aleti ve bir giyotin görülebilir. Her gün açık olan müze, 10.00 – 23.00 saatleri arasında tam bilet 5 Euro, indirimli bilet 2.5 Euro karşılığında ziyaret edilebilir.

• Diamond Museum (Hol: Diamantmuseum): Museumple’de yer alan bir müzedir. Müzede pırlantanın yaratıldığı, insanın pırlantayı kullanması ve pırlantanın zenginlik ve güzellik sembolü olmasının hikayesi anlatılmaktadır. Kısa filmler ile desteklenen müze içeriği pırlanta örnekleri ile zenginleştirilmiştir. Her gün 09.00 – 17.00 arasında ziyaret edilen müze için tam bilet 6 Euro, indirimli bilet 4 Eurodur.

• Houseboat Museum: Gerçek bir botta yer alan müzedir. Dünyada bur tarzda yapılan tek müze olan Houseboat Museum, Anne Frank Evi ve Westerkerk Kilisesi’ne yakındır. Bir bottaki gerçek hayatın yansıtıldığı müzede her şey orijinaldir. Müzeyi Mart – Ekim aylarında Perşembe – Pazar 11.00 – 17.00, Kasım – Şubat Cuma, Cumartesi, Pazar 11.00 – 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Tam bilet 3.75 Euro, indirimli bilet 3 Euro’dur.

• Coster Diamonds: Hala çalışan bir pırlanta parlatma fabrikasıdır. Amsterdam’ın en eski fabrikalarından olan Coster Diamonds 1840 yılında kurulmuştur. Bugüne kadar kraliyet ailesine ait pırlantaları parlatma ve daha birçok önemli işe imza atmıştır. Günümüzde ziyarete açık olan müzede ücretsiz rehberli tura katılabilirsiniz. Yapı 09.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebilir.

• Paradiso: Rock müzik ve kültür merkezidir. Daha önce kilise olarak kullanılan bir binaya kurulan Paradiso, Amsterdam’daki en popüler müzik ve gece kulüplerinden biridir. 1968’de açılan mekan, 1500 kişiliktir. Üst katında yer alan kısım ise 250 kişilik kapasiteye sahiptir. Paradiso bilet ücretleri ve açılış saatleri düzenlenen organizasyona göre değişmektedir. O yüzden güncel olarak takip etmek gerekmektedir.

• Zuiderkerk: Protestan anlamda Amsterdam’da yapılan ilk kilisedir. Bu nedenle Amsterdam gezilecek yerler listesindeki kiliseler arasında farklı bir öneme sahiptir. 1603 – 1611 arasında Hendrick de Keyser tarafından inşa edilmiştir. 1929 yılından günümüze kilise olarak kullanılmamaktadır. Zuiderkerk yapıldığı zamandna günümüze farklı amaçlarla kullanılmıştır. 2011 yılında geçici olarak Flemenk Ulusal Tarih Müzesi olarak düzenlenmiştir ve içerisinde nikah, yemek, konferans, resepsiyon ve konser gibi organizasyonlar düzenlenebilmektedir.

• Westerkerk: Protestan kilisesidir. 1620 – 1631 yılları arasında Hendrick de Keyser’in tasarımı ile inşa edilmiştir. Amsterdam’daki en yüksek kilisedir. Kilisenin tepesinde Avusturya İmparatoru Maximilian I’in heykeli vardır. Kilise çanları 1648’de François Hemony tarafından yapılmıştır. Girişin ücretsiz olduğu Westerkerk Pazar günleri hariç 11.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

• Hash, Marihuana & Hemp Museum (Haşhaş, Kenevir, Marijuana Müzesi): Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en ilginç müzelerden bir diğeridir. De Wallen’de yer alan müze 1985 yılından beri 2 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Müzede madde yapımında kullanılan ürünler, yapım aşamaları anlatılmaktadır. Ayrıca ilaç yapımı ile ilgili bir bölümü de vardır. 10.00 – 23.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzenin giriş ücreti tam bilet 9 Euro, indirimli bilet 7 Euro’dur.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Amsterdam, Amsterdam Rehberi, Gezilecek Yerler

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (1)

  1. Öznur Gökhan diyor ki:

    Siteniz mükemmel, çok yararlandım. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın