Amsterdam gezilecek yerler konusunda Avrupa’nın en çok zengin şehirlerden biri. Dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Amsterdam her tarzdan gezgine hitap edecek birçok alternatife sahip.

Şehirde hafif uyuşturucu tüketiminin ve satışının serbest olması ve eğlence konusunda imkanların fazla olması Amsterdam’ın genellikle bu yönünün öne çıkmasını sağlasa da şehre kesinlikle haksızlık yapılıyor. Sadece Amsterdam’ın büyüleyici kanallarında yapılacak bir yürüyüş için bile şehre gitmeye değer. Lafı çok uzatmadan şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlere geçelim.

Gezginler genellikle Amsterdam için genellikle 2-3 günlük bir zaman ayırıyor. Doğal olarak bu süre içinde şehirde yer alan tüm gezilecek yerleri görmek imkansız oluyor. Bu nedenle bu sayfa şehirde Amsterdam’da yer alan en ünlü popüler yerlerden bahsettim. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz. Sayfa boyunca gezi noktası hakkında detaylı bilgiler için görsellere tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Gezip Gördüm Amsterdam Gezilecek Yerler Rehberi

Amsterdam Gezilecek Yerler

1. Amsterdam Kanalları

Amsterdam gezilecek yerler, Amsterdam kanallarıAmsterdam denilince akıllara ilk gelen şeylerden biri şüphesiz şehrin dünyaca ünlü kanalları. Kanalları gezilecek yer olarak değerlendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama şehrin dört tarafını saran kanallar arasında bol bol yürüyüş yapın, kaybolun. Hatta fırsatınız varsa tren istasyonu önünden kalkan ve 1-1,5 saat süren kanal turlarına mutlaka katılın.

2. Dam Meydanı

Amsterdam gezilecek yerler, Dam MeydanıDam Meydanı, Amsterdam’ın en hareketli ve merkezi meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt, Madame Tussauds Müzesi bu alandaki en önemli gezi noktaları. Dam Meydanı’ndan şehrin diğer önemli yerlerine kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz

3. Kraliyet Sarayı

Amsterdam gezilecek yerler, Koninklijk PaleisAmterdam’ın en önemli tarihi yapılarından olan Kraliyet Sarayı, şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alıyor. 1655 yılında Belediye Binası olarak açılan yapı günümüzde Kraliyet Sarayı olarak hizmet veriyor.

4. Nieuwe Kerk

Nieuwe KerkAmsterdam gezilecek yerler, Nieuwe Kerk, “Yeni Kilise” anlamına gelse de şehrin en eski ikinci kilisesi. 14. yüzyılda inşa edilen kilise tarihi boyunca birçok kez elden geçirilmiş. Büyük Org, Oyma Vaiz Kürsüsü; Michiel de Ruyter’in Mezarı yapının en önemli bölümlerinden. Günümüzde kilise olarak değil de sergi yeri olarak hizmet veriyor. Yapıyı gezmek için düzenlenen sergilere katılabilirsiniz.

5. Begijnhof

Begijnhof AmsterdamBegijnhof, benim Amsterdam gezilecek yerler listesindeki kişisel favori noktalarımdan. Burası, 1346 yılında  manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak inşa edilmiş bir alan. Avlu çevresinde şehrin en eski evi olduğu tahmin edilen Het Houten Huis, 15. yüzyıldan kalma kilise Engelse Kerk ve 1680 yılında yapılan Begijnhof Şapeli bulunuyor.

6. Red Light District

Amsterdam gezilecek yerler, Red Light DistrictRed Light District yalnızca Amsterdam’ın değil aynı zamanda Avrupa’nın de en ünlü bölgelerinden biri. Burada birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunuyor. Şehrin dünyaca tanınır olmasında bölgenin önemi çok fazla. Hemen aklınıza kötü şeyler gelmesin, özellikle gündüzleri bölgede her yaştan gezgin bölgeyi turistik olarak geziyor. Gündüzleri son derece güvenli olan alana göz atabilirsiniz.

7. Rijksmuseum

Amsterdam gezilecek yerler, Rijksmuseum17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserlerin de sergilendiği Hollanda Ulusal Müzesi olan Rijksmuseum, Amsterdam’ın en ünlü ve önemli müzesi. Dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede birçok değerli eseri inceleyebilirsiniz.

8. Van Gogh Müzesi

Amsterdam gezilecek yerler, Van Gogh MüzesiAmsterdam’ın bir diğer ünlü müzesi olan Van Gogh Müzesi, dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede sanatçı Van Gogh’un birçok resmi, çizimi, mektubu ve çağdaş sanatçıların eserleri sergileniyor.

9. Anne Frank’ın Evi

Amsterdam gezilecek yerler, Anne Frank Huis20. yüzyılın en önemli kitapları arasında yer alan Anne Frank’in Hatıra Defteri’ni birçoğumuz duymuştur. II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı ev günümüzde müzeye çevrilmiş ve Anne Frank Evi adı ile şehrin en önemli noktalarından biri olmuş durumda.

10. Rembrandtplein

Amsterdam gezilecek yerler, RembrandtpleinRembrandtplein, Amsterdam’ın en güzel ve ünlü meydanlarından biri. 1876 yılında Hollandalı ressam ve baskı ustası olan Rembrandt’ın meydana heykelinin yerleştirilmesi ile bölge günümüzdeki adını almış. Gece gündüz hareketli olan meydanda birçok eğlence mekanı ve kafe, restoran yer alıyor.

11. Vondelpark

Amsterdam gezilecek yerler, VondelparkEğer şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp Avrupa’nın en ünlü parklarından birinde kafa dinlemek isterseniz Vondelpark‘a uğrayabilirsiniz. Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkında 100 tür ağaç, geniş bir yerel veya ithal bitki türü ve orkestra sahnesi, gül bahçesi, birçok ev kuşuna ev sahipliği yapan göller ile küçük akarsular bulunuyor.

12. Oude Kerk

Amsterdam gezilecek yerler, Oude KerkOude Kerk, Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilise. Günümüzdeki Gotik yapı 14. yüzyıldan kalma olup tek nefli kilisenin bazilikaya dönüştürülmesi ile oluşturulmuş. Burası zarif vitrayları, tavan resimleri ve ünlü orguyla şehrin en dikkat çekici kilisesi.

13. Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam gezilecek yerler, Amsterdam Çiçek PazarıŞarkılara konu olan Amsterdam Çiçek Pazarı şehrin en önemli yerlerinden olmasa da en ünlü noktalarından. Amsterdam’a kadar gidip de ünlü çiçek pazarında bir tur atmadan, mevsim çiçeklerine göz atıp lale soğanı almadan dönmek olmaz.

14. Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam gezilecek yerler, Madame Tussauds MüzesiDünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi Dam Meydanı’nda yer alıyor. Müzede kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Müze, daha önceden Madame Tussauds Müzesi gezme şansı olmayanlar için eğlenceli bir seçenek seçenek olabilir.

15. Heineken Experience

Amsterdam gezilecek yerler, Heineken ExperienceBira ya da alkol kullanmayan biri olsam da Heineken Experience‘i Amsterdam gezilecek yerler listemizin üst sıralarına yazmak istedim. Burası Amsterdam’ın eğlenceli ve ünlü gezi noktalarından biri. Hollanda’nın ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli sunumların yapıldığı internaktif müze gezginlere oldukça keyifli vakit geçirtmesi ile ünlü.

.

Amterdam’da gezilecek diğer yerler

Yazı başında da bahsettiğim gibi yukarıda adı geçen yerler bana göre Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Amsterdam’da birkaç gününüz varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında şehirde gezip görülecek daha onlarca yer var. Sitede gezilecek 52 yer hakkında bilgi ve fotoğraf bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Amsterdam gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Amsterdam’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Rho Hotel Amsterdam

Rho Hotel, konaklama için güzel bir seçenek.

Dam Meydanı, Merkez Tren İstasyonu, Rembrandtplein Meydanı, Spui, Museumplein çevresi bana göre Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz güzel bölgeler. Bu bölgedeki oteller çok merkezi olduğu için biraz daha pahalı olabilir ama hem ulaşımda hem de gezi boyunca çok rahat edersiniz. Otel tavsiyesi olarak da son Amsterdam gezimde konaklayıp büyük memnuniyetle ayrıldığım 3 yıldızlı Rho Hotel‘i tavsiye edebilirim. Dam Meydanı’nın hemen ara sokağında yer alan muhteşem bir lokasyona sahip. Otel, Booking.com’da yapılan 5000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8 gibi çok yüksek bir puana sahip. Tekrar Amsterdam’a gitme durumumda ilk göz atacağım otel burası olur. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu otel dışında Hotel SebastiansHotel LuxerHotel La BohèmeGolden Tulip Amsterdam West ve Inntel Hotels Amsterdam Centre  en dikkat çekici otellerden. Hepsi merkezi ve fiyat performans olarak güzel sayılacak oteller. Üstelik ziyaretçi değerlendirme puanları müthiş.

Amsterdam’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve diğer tavsiye ettiğim otelleri Amsterdam’da Nerede Kalınır? sayfasında okuyabilirsiniz.