Amsterdam Ulaşım Rehberi

Amsterdam ulaşım konusunda Avrupa’nın en sıkıntısız şehirlerinden biridir. Genel olarak şehir içi ulaşım da Amsterdam’a varış da kolaydır. Şehre ulaşım deniz, hava ve kara yolu ile sağlanmaktadır. Uluslar arası uçuşlar genellikle Schiphol Havalimanı’na yapılmaktadır. Hollanda’ya yakın ülkelerden buraya ulaşmak içinse genellikle tren ulaşımı tercih edilmektedir. Brüksel, Londra, Paris, Hamburg ve Berlin tren ile bağlantısı bulunan popüler noktalardır. Amsterdam şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen yollar yürümek ve şehrin sembolü olan bisikletleri kullanmaktır.

Amsterdam Havaalanı (Schiphol)

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a hemen hemen tüm büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. Amsterdam uçuşları Amsterdam Schiphol Havalimanı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Hollanda’nın en büyük, Avrupa’nın ise 4. büyük havalimanı olan Schiphol, Amsterdam merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanı toplam 3 adet terminalden oluşmaktadır. Tüm terminallerin aynı bina içinde yer aldığı havalimanı duty free alışveriş konusunda ise ziyaretçilere zengin seçenekler sunmaktadır. Havalimanından Amsterdam şehir merkezinde en çok kullanılan, en rahat ulaşım yolu ise gün içinde çok sık yapılan tren seferleridir. Detaylar: Amsterdam Havaalanı Schiphol sayfasında.

Amsterdam ulaşım

Amsterdam ulaşım konusunda rahat bir şehir. Kanallar arasında sefer düzenleyen botlara mutlaka binmeli.

Amsterdam Tren Ulaşımı

Amsterdam tren ulaşımı yönünden zengin olanaklara sahip bir şehirdir. Şehir merkezi ile diğer destinasyonlar arasında sefer yapan trenler modern ve hızlıdır. Sefer sıklıkları da oldukça fazladır. Amsterdam tren ulaşımında çalışan birçok görevli İngilizce konuşur.

Amsterdam – diğer şehirlerarasında işleyen trenler genellikle iki katlıdır. Bu trenler ana istasyonlarda durur. Bölgesel trenler ise daha yavaştır. Trenlerde sigara içmek yasaktır, istasyonlarda ise sadece belirlenen yerlerde sigara içilebilir.

Amsterdam’da tren ile seyahat edeceğinizde birinci ve ikinci sınıf seçenekleri bulunmaktadır. Birinci sınıf biletleri genel olarak %50 daha fazla ücrete mal olmaktadır. Yoğun seyahat dönemlerinde birinci sınıf kısmında şansınızı denemeniz de konfor açısından fayda vardır. Tren biletlerini seyahatten hemen önce almak mümkündür. Fakat indirimlerden faydalanmak için öncesinde plan yapıp satın almakta fayda vardır. Biletinizi gidiş – dönüş şeklinde almanız iki tek yön biletin yaklaşık %75’ine mal olmaktadır. Özel bir tarih belirtmezseniz biletiniz aldığınız gün geçerlidir. Bilet için OVchipcard da kullanılabilir. Fakat  kartla check in ve check out yapmayı unutmamalısınız.

Ülke içerisinde seyahat edecekseniz bileti kredi kartı veya yolcu çeki ile satın almanız mümkün değildir. Biletleri gişe dışında istasyonlarda yer alan otomatlardan da alabilirsiniz. Amsterdam’da tren bilet fiyatları birçok Avrupa ülkesine göre ucuzdur.

Amsterdam’da birkaç adet tren istasyonu bulunsa da bunlardan en önemli olan şehir merkezindeki merkez istasyon olan Amsterdam Centraal’dir. Paris, Brüksel gibi önemli hat seferleri bu istasyon üzerinden gerçekleşmektedir.

Amsterdam Tren Operatörleri

Amsterdam – şehir içi ve uluslar arası sefer düzenleyen birkaç tane tren operatörü bulunmaktadır.

 • Thalys: Amsterdam – Paris, Brüksel ve Antwerp arasında çalışmaktadır. Amsterdam – Paris 3 saat 19 dakika, Brüksel 1 saat 54 dakika ve Antwerp 1 saat 12 dakika sürmektedir. Günde yaklaşık 10 sefer düzenlenmektedir. Ucuz bilet alabilmek için satışa çıktığı zamanları takip etmek gerekmektedir. Birinci sınıfta yemek ve içecekler bilete dâhildir.
 • ICE International: Günde 7 seferi ile Amsterdam’ı Köln, Frankfurt ve Düseldorf ile birbirine bağlamaktadır. Amsterdam – Düseldorf 2 saat 16 dakika, Köln 2 saat 41 dakika, Frankfurt 3 saat 46 dakika sürmektedir.
 • Intercity: Treni iki saatte bir sefer yapar ve 3 saat 8 dakikada Osnabrück, 4 saat 20 dakikada Hanover, 6 saat 22 dakikada Berlin’e ulaşmaktadır.
 • CityNightLine/ Euronight: Gece seferleri olan bir tren operatörüdür. Amsterdam Merkez tren istasyonundan 1 gecede Kopenhag, Varşova, 1 gece ve 1 günde Minsk, 2 gece ve 1 günde Moskova, 1 gecede Prag, Münih ya da Zürih’e ulaşmaktadır.
 • Eurostar: Londra St Pancras İstasyonu – Brüksel’e seferi olan bir tren operatörüdür. Ordan Thalys tren yolları ile Amsterdam’a ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Paris Tren UlaşımıAmsterdam’dan Paris’e tren ulaşımı iki tren yolu şirketi tarafından sağlanmaktadır. Bunlardan ilki Thalys’dir. Thalys Amsterdam – Paris arasını hızlı trenleri ile 3 saat 19 dakikada gitmektedir. Günde yaklaşık 10 tane seferi vardır. Bilet fiyatları satışa çıktığı dönemde daha uygundur. Bu nedenle satışa çıkış tarihlerini takip etmenizde fayda vardır.

Amsterdam – Paris arasında tren ile seyahat etmek için kullanılabilecek diğer seçenek Intercity trenleridir. TGV trenleri Paris – Brüksel ya da Liege arasında çalışmaktadır. Bu noktalardan sonra başka bir tren ile Amsterdam Merkez İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Seyahat yaklaşık 5 saat sürmektedir ve bilet fiyatları Thalys’e yakındır.

Amsterdam Brüksel Tren UlaşımıAmsterdam’dan Brüksel’e her gün tren seferi vardır ve seyahat yaklaşık 3 saat sürmektedir. Bu hatta çalışan en çok tercih edilen tren operatörü Thalys’dir. Hızlı trenleri ile Amsterdam – Brüksel arasını 1 saat 54 dakikaya düşürmüştür. Günde on tane sefere sahiptir. En ucuz biletler en erken satın alınanlardır. Bu nedenler bilet satışını takip etmenizde fayda vardır. Birinci sınıf bilete yiyecek, içecek gibi hizmetler dâhildir. Trenler, Brüksel’e giderken Schiphol Havalimanı ve Rotterdam’da durmaktadır.

Amsterdam – Brüksel arasını trenle gitmek için ikinci seçenek Amsterdam Central – Brüksel Midi istasyonu arasında seferleri olan nispeten daha yavaş trenlerdir. Seferler yaklaşık olarak 3,5 saat sürmektedir.

Amsterdam ulaşım rehberi

Amsterdam’ın ana tren istasyonu, Amsterdam Centraal

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım

Diğer Avrupa kentleri ile karşılaştırıldığında nispeten küçük bir kent olması nedeniyle Amsterdam şehir içi ulaşımı zengin ve kolay seçeneklere sahiptir.

MetroAmsterdam şehir içi ulaşım seçenekleri arasında hızlı olanlardan biri metrodur. Dört tane metro hattı bulunmaktadır. Metronun bir kısmı yer üstünden ilerlemektedir. Fakat yer üstünden gitse bile gezip görme amaçlı kullanılmamalıdır. Hatların işlediği yollar üzerinde görülecek pek fazla yer yoktur. Metro biletini aldıktan sonra makinelerden geçerli hale getirmek gerekmektedir.

2015 yılında bitirilmek üzere yeni bir metro hattı inşa edilmektedir. Bu hat kuzey – güney yönünde hizmet vermek üzere planlanmıştır. Günümüzde mevcut olan metro hatları genellikle şehir dışına yakın yerlere gitmektedir.

TramvayAmsterdam’da sıklıkla tercih edilen şehir içi ulaşım yollarından biri tramvaydır. 16 tane tramvay yolu bulunmaktadır. 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17, 24 ve 26 numaralı tramvay hatları Merkez İstasyon’dan başlar ve yine burada biter. Tramvayların çoğunda otomatik kapı vardır. Durağa yaklaşınca hangi kapının açılacağı ile ilgili işaretler verilir. Bazılarında tramvaya inip binmek için kapı yanında bulunan tuşa basmak gerekmektedir.

OtobüsGVB tarafından işletilen zengin bir otobüs ağı vardır. Birçok otobüs hattı Merkez İstasyon noktasından başlar ve yine burada sona erer. Tramvay ile seyahat etmek daha hızlıdır. Fakat tramvayın ulaşmadığı bazı noktalara ancak otobüs ile gidilebilmektedir. Connexxion ve Arriva adı verilen otobüs kurumları tarafından Amsterdam şehir içi otobüs ulaşımı sağlanmaktadır. Stop & Go adı verilen başka bir sistem ise genellikle Amsterdam’ın şehir merkezine uzak noktalarına ulaşmaktadır. Bu otobüslerin her 12 dakikada bir seferi vardır. 09:00 – 17:30 arasında hizmet vermektedir. Otobüsten inmek için belli duraklar yoktur, inmek için şoföre söylemek gerekmektedir. Bir bilet 1 saat geçerlidir ve bilet bedeli 1 Euro’dur.

TaksiAmsterdam’da eskiden yoldan taksi çevirmek pek mümkün değildi fakat günümüzde özellikle merkezi noktalarda taksi bulmak mümkündür. Dam, Stationsplein, Spui, Rembrandtplein, Westermarkt ve Leidseplein gibi popüler yerlerde taksi bulmak sorun değildir. Taksiler lisanslıdır ve üstlerinde yer alan ışıklı tabeladan boş olup olmadığı anlaşılabilir. Taksimetre açılış ücreti 7.5 Euro, kilometre ücreti 2.2 Euro ya da bir mil ücreti 3.55 Euro’dir. 25 kilometreden sonra kilometre ücreti 1.75 Euro, 50 kilometreden sonra kilometre ücreti 1.45 Euro’dur.

BisikletAmsterdam şehir içi ulaşım için en ideal yollardan biri şehrin sembollerinden olan bisiklettir. Şehirde 600.000’den fazla bisiklet bulunmaktadır. Şehirde bisiklet yollarının düzenli ve çok olması nedeniyle bisiklet ile ulaşım oldukça güvenli ve zevklidir. Yine de trafik içerisinde bisiklet sürerken gerekli kurallara uymak da fayda vardır. Uzun süreli kalacaksanız Vicious Bicycle’dan yaklaşık 20 Euro’ya ikinci el bisiklet satın alabilirsiniz. Bisiklet kiralamak da oldukça yaygın bir yöntemdir. Genel olarak günlük kiralama bedeli 12 Euro, haftalık kiralama bedeli 50 Euro civarındadır.

YürümeAmsterdam orta büyüklükte bir Avrupa kentidir. Özellikle şehir merkezinde görülecek noktalar birbirine yakındır. Bu nedenle Amsterdam şehir içi ulaşım için alternatif yollardan biri yürümektir. Kanallar ve köprüler şehri olarak bilinen Amsterdam’ın tadını adım adım çıkarmak istiyorsanız ve zamanınız varsa mutlaka bu ulaşım yöntemine de bir şans vermelisiniz.

Amsterdam ulaşım

Amsterdam’da etkin bir tramvay ağı var. Merkeze uzak yerlere giderken tramvayı kullanabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Bilet Fiyatları & İndirim Kartları

Amsterdam şehir içi ulaşım için kullanılan bilet ve indirim kartı seçenekleri vardır. Bunlardan en bilineni ve yaygın olarak kullanılanı OV-chipkaart’dır. Bunun dışında şehrin indirim kartı olan I Amsterdam Card’ı veya Bölge ulaşım kartını ulaşımda kullanabilirsiniz.

OV-ChipkaartAmsterdam’da şehir içi ulaşımda indirimli olarak yolculuk yapmanızı sağlayacak en bilindik kart OV-chipkaart’dır. Bu kart tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Bunun dışında en genel olarak saatlik ya da günlük kartlar ve kullan at kart seçenekleri mevcuttur. Saatlik kartlar otobüs ya da tramvay sürücülerinden, GVB bilet makinelerinden, GVB bilet ve bilgi ofislerinden; günlük kartlar GVB bilet makinelerinden, GVB bilet ve bilgi ofislerinden; tekrar doldurulabilen kartlar GVB bilet makinelerinden, GVB bilet ve bilgi ofislerinden, bazı gazeteci ve süpermarketlerden satın alınabilir.

OV-chipkaart kullanırken dikkat edilecek noktalardan biri her seferinde check in ve check out yapmaktır. Herhangi bir araca binerken de inerken de kartınızı okutmanız gerekmektedir. Eğer çıkışta kartınızı okutmayı unutursanız kartınız geçersiz olacaktır ya da ceza ödemeniz gerekecektir.

Bu kartın geçerlilik süreleri ve fiyatları şu şekildedir:

 • 24 saat (1 gün) –  € 7.50
 • 48 saat (2 gün) –  € 12.00
 • 72 saat (3 gün) –  € 16.50
 • 96 saat (4 gün) –  € 21.00
 • 120 saat (5 gün) –  € 26.00
 • 144 saat (6 gün) –  € 29.50
 • 168 saat (7 gün) –  € 32.00

I Amsterdam Card: Amsterdam şehir içi ulaşımda bir diğer kart seçeneği l Amsterdam Card’dır. Bu kart sadece ulaşımda kullanılmadığı için özellikle turistler tarafından tercih edilen bir kart çeşididir. I Amsterdam Card ile 3 gün boyunca tüm toplu taşıma araçlarına binebilir, 37 müzeye ücretsiz girip bir kanal gezisine katılabilirsiniz. Bu kart ile ayrıca birçok restoran ve ziyaret noktasında %25 indirim kazanabilirsiniz. Kart hakkında detaylı bilgileri I Amsterdam Card sayfasında bulabilirsiniz.

Bu kartın fiyatları şu şekildedir:

 • I amsterdam Card 24 saat (1 gün)  € 47.00
 • I amsterdam Card 48 saat (2 gün) € 57.00
 • I amsterdam Card 72 saat (3 gün) € 67.00

Amsterdam & Region Day Card: Bir diğer kart seçeneği Amsterdam & Bölge günlük karttır (Amsterdam & Region Day Card). Bu kart ile Amsterdam ve yakınlarında gün içerisinde toplu taşıma araçları ile limitsiz olarak seyahat edebilirsiniz. Bu kart daha çok şehir merkezinden uzaktaki noktaları görmek isteyen kişiler için uygundur. Bu yerler arasında Volendam, Zaanse Schans, Haarlem gibi yerler bulunmaktadır. Kart ilk check in den sonra 24 saat geçerlidir. 1 günlük Amsterdam & bölge günlük kart bedeli 13.5 Euro’dur.

Amsterdam ulaşım bisiklet

Amsterdam’da bisiklet kullanımı adeta bir yaşam tarzı. Gençi yaşlı her konumdaki insan günlük yaşamlarında bisiklete biniyor.

 

28 yorum

 1. Merhaba.2hafta sonra Amsterdam’a gidiyorum.ordan günebirlik bruggeye Geçmek istiyorum.bileti nerden almam gerekiyor ve yol ne kadar Sürer.sağolun.

 2. Merhaba ben 12 Haziranda Amsterdam da olacağım, sabah hızlı trenle parise gidip akşama dönmek istiyorum şu anda hızlı tren için bilet alabiliyormuyum? Amsterdam merkezden gidersem Paris te Eiffel in olduğu istasyon adı nedir?

 3. merhaba amsterdamdan londraya trenle gitmeyi planladık.. bunun için yapmamız gereken şey nedir acaba? hızlı treni kullanmak istiyoruz

 4. Ömer Erişken says:

  merhaba;
  acaba italya örneğinde olduğu gibi tranvaya ve otobüse ücretsiz binmek mümkün mü ? :)))

 5. Holland pass den hiç bahsedilmemiş oda uygun gibi geldi bana

 6. Sadece aklıma takılan 7 bilet 7 giriş mi demek yoksa gold kartla birkaç yer ve 6 giriş mi

 7. merhaba, 3 sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim..
  – OV-Chipkaart ile zaandam’a gidilebiliniyor mu?
  – Amsterdam & Region Day Card sehirlerarası otobuslerde de gecerli mi?
  – Amsterdam & Region Day Card havaalanı-sehirmerkezi metrosunda gecerli mi?

 8. Merhaba bem Eindhoven havalimanindan haag a nasil ulasabilirim. Yardimci olabilit misiniz.
  Tesekkur ederim.

 9. şengen çoklu giriş vizesi ile bir ülkeden diğer ülkeye geçişte trenle arabayla ya da otobüsle seyahat ederken vize kontrolü var mı?

 10. Su an paristetim yarin amsterdama gecmeyi dusunuyordum ancak internetten baktim yarinki trenler uygun degil diyor. Yarin gitmemein bi yolu var mi

 11. Paris’ten Amsterdam’a tren bileti bulamadık yani yer yok, otobüs şirketleri vardır herhalde değil mi Amsterdam’a çalışan

 12. teşekkür ederim …

 13. merrhaba , ben Lübbecker Hille Almanya dan Amsterdama geçmek istiyorum . ancak tren ulaşımı ve ücretleri konusunda net bi bilgi bulamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim….

  • Merhaba. Lübbecker’in konumuna incelediğimde Hannover’a yakın olduğunu gördüm. Şu linkten Hannover – Amsterdam tren seferlerini görebilirsiniz. Trenlerin bazıları aktarmalı , bazıları da direk sefer şeklinde. Saygılar

 14. Yarın amsterdama gidiyoruz. Sitenizden çok yararlandık. Bütün sayfaları yazıcıdan yazdırıp yanımıza alacağız. Çok işimize yarayacak. Ellerinize sağlık….

  • İlginiz için biz de çok teşekkür ederiz. Amsterdam’da çok eğlenceli zaman geçirmeniz dileklerimizle :)

 15. çok teşekkür ederim.

 16. bir kaçgündür amsterdam ve rotterdam arası ulaşım hakında bilgi arıyordumki sizi bulldum..
  2 3 ay sonra rotterdam a gideceğim. ancak thy uçakları amsterdam a iniyor. amsterdam havaalanından rotterdam a tren var mı yoksa şehir merkezinden mi rotterdam a geçiş yapacağız.
  yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba . Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan Rotterdam’a direk giden trenler mevcut. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor ve gün içinde bir çok sefer bulunuyor. Ortalama tren fiyatları ise 15-25 $ arasında değişebiliyor. Kısacası Amsterdam şehri merkezine gitmenize gerek yok. Ayrıca tren sorgularında http://www.raileurope.com sitesini kullanabilirsiniz. Buradan size uygun trenin sefer bilgilerine ulaşabilirsiniz. Saygılar

 17. bızde aynı sekılde Brugges’e amsterdam dan gunubırlık gıdıp donmeyı dusunuyoruz , brukselde aynı ıstasyondan Brugges e gıden tren var anladığım kadarıyla. doğrumudur

  • Evet doğrudur. Seferleri üstte rejin adlı kullanıcısına verdiğimiz linkten inceleyebilirsiniz. Size tavsiyemiz sitede de belirttiğimiz gibi eğer sürede sıkıntı yoksa 1 gün Brüksel’e 1 gün de Brugge’e zaman ayırmanız. Brüksel’de konaklama Amsterdam’a oranla daha ekonomik hem. Brüksel’den de günübirlik Brugge yapabilirsiniz böylece.

 18. daha doğrusu sunu sormak ıstedım bruksele vardığımızda trenden ınıp yenı bılet alıp diğer trene mı bınıyoruz nasıl oluyor tam olarak

  • Bileti aldığınız istasyondan direk Amsterdam – Brugge olarak alırsanız Brüksel’de tekrar bilet almanıza gerek kalmaz. Zaten gişe çalışanı hem sizi uyarabilir aktarmalı yolculuk diye hem de bilette de aktarma gözükür. Yalnız dikkat etmeniz gereken Brüksel’de tren değiştirmeniz gerekiyor. Kimi seferlerde 2 tren arası 30 dk iken kimi seferler 2 tren arası 7-8 dk. Aynı bilet diğer trene geçer ve Brugge’e gidersiniz.

 19. Mayıs ayında Amsterdam’a oradan da Brugges’e gecmeyi istiyoruz. Brugges’e hızlı tren veya otobus var mi? yoksa Bruksel uzerinden mi gitmek lazim.sbah saatlerinde bulurmuyum

  • Merhaba. Maalesef Amsterdam’dan direk olarak Brugge’a tren bulunmuyor. Tüm trenler Brüksel ya da Antwerpen aktarmalı olarak gidiyor. Zaten aktarma yolu da çok uzatmıyor. Örnek tren seferlerini şu adresten görebilirsiniz. Tıklayın.

 20. hızlı donus ıcın tesekkurler sıtenızden oldukca fazla yararlanacağıma emınım..

 21. merhaba
  yakın tarıhte Paris e gıdıp oradan amsterdama gecmeyı dusunuyoruz bruksel ve luxemburg gıbı sehırlerıde zıyaret edeceğiz bunun ıcın sıtenızde oldukca detaylı yazılar bulduk cok ısımıze yarayacağına emınım yalnız sunu sormak ıstıyorum tren bıletlerını nasıl temın edıyoruz oreneğin ıtalya da fast tıcket denılen makınalardan gıdılecek yerı saatı vs secıp bıletı o sekılde alabılıyorduk parısten hızlı trene bınıp gıtmek ıcın bu bıletlerı nasıl alabıleceğimız hk bılgı alabılırmıyım. sımdıden tesekkurler

Bir Cevap Yazın