buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Anıtkabir

| 07 Haziran 2012 |

Anıtkabir benim uzun süredir gezip görmek istediğim yerler arasında bulunuyordu. Pınar’la birlikte yaptığımız son Ankara gezimizde ziyaret etme şansımız olan Anıtkabir ikimizin de beklentilerini boşa çıkartmadı ve gerek manevi gerekse de mimari yapısı ile bizi  kendisine hayran bırakmaya yetti de arttı. Ulu önder M.Kemal Atatürk’ün ebedi istırahatgahı olan Anıtkabir, 7 sinden 77 ye birçok insanın gezip görmek istediği, Ata’nın önünde saygı duruşunda durmak istediği bir yer.  Eskişehir‘e çok yakın olmasına karşın biraz gecikmeli yaptığımız Anıtkabir gezimize ait tüm detayları bu yazıda paylaşmak istedim.

Anıtkabir ile ilgili bu yazıda başta Anıtkabir hakkındaki bilgiler, ziyaret saatleri ve Anıtkabir resimlerini bulabilirsiniz.

Anıtkabir Hakkında Bilgiler & Anıtkabir Tarihi

Hepimizin bildiği üzere Anıtkabir; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı ve ulu önderimiz olan M.Kemal Atatürk’ün Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır. Anıtkabir’in yapım hikayesi ise ilk önce anıt mezarın yapılacağı yer tespiti ile başlar. Eski adı ile Rasatepe, şimdiki adı ile Anıttepe’nin anıt mezarın yapılacağı yer olarak belirlenmesinin ardından proje aşamasına geçilir. Anıtkabir’in mimari tasarımı için ilk önce yalnızca yabancı mimarların başvuru yapabileceği açıklansa da kamuoyundan gelen tepkilerin ardından Türk mimarlar da projeye kabul edilir. Yapılan başvurularından ardından incelemeler sonucunda başvuru yapan Türk  sanatçıların (Prof. Dr. Emin Halid Onat, Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda) eserlerinin ulusal konuyu daha başarılı olarak ifade etmesi ve projenin araziye daha uygun olmasından dolayı kabul edilir. Proje aşamasından sonra 9 Ekim 1944 yılında başlanan inşaat 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlanmış.

Anıtkabir İçinde Yer Alan Bölümler

Anıtkabir bir çok bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde yer alan İstikal Kulesi’ndeki bölümde Anıtkabir ile ilgili bölüm açıklamaları şu şekildedir:

1)Barış Parkı: Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh”  özdeyişinden ilham alınarak, dünyanın 24 ülkesinden ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden getirilen ağaçlar ve süs bitkilerinden oluşturulmuştur.

2)Mozole: Anıtkabir’in en önemli bölümü olan Mozole’ye 42 basamaklı merdivenle ulaşılır. Dış cephenin sol tarafında “Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabı”, sağ tarafında ise “Onuncu Yıl Nutku” taş üzerine varak harflerle yazılmıştır. Mozole’nin iç kısmı olan Şeref Holü’ne bronz kapılardan girilir. Tavan ve yan galerileri 15-16 . yüzyıl Osmanlı halı ve kilim motiflerinden oluşan mozaiklerle süslenmiştir. Mozole’nin ortasında bulunan 40 ton ağırlığındaki sembolik lahit taşı Osmaniye’den getirilmiştir.

3)Müdafaa-i Hukuk Kulesi: Hatıra eşya satış reyonu bu kulede bulunmaktadır. Atatürk ve Anıtkabir ile ilgili hatıralık eşyalar ve yine Atatürk ve Atatürkçülük ile ilgili bazı yayınlar burada satılmaktadır.

4)Hürriyet Kulesi: Kule içinde Anıtkabir’in yapım aşamasıyla ilgili fotoğraflar ve yapımında kullanılan taş örnekleri sergilenmektedir.

5)Aslanlı Yol: Ziyaretçileri Atatürk’ün mozalesine ulaştıran yoldur. 262 metre olan bu yolun sağında ve solunda Türk milletinin gücünü ve kudretini temsil eden toplam 24 adet aslan heykeli yer almaktadır.

6)İstiklal Kulesi: Kule içinde Anıtkabir maketi yer almakta ve fotoğraflarla Anıtkabir tanıtılmaktadır. (Ayrıca bölüm içinde Audio Guide kiralaması da yapılmaktadır.)

7)Mehmetçik Kulesi: Aslanlı Yol’un bitiminde sağda yer alan içerisinde 60 kişi kapasiteli “Sinevizyon Salonu” bulunmaktadır. Burada Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Anıtkabir ile ilgili belgesel filmler gösterilmektedir.

8 )Anıtkabir Kitaplığı: Mehmetçik ve Zafer Kuleleri arasında bulunan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Komutanlığı içerisindeki bir bölümde Anıtkabir Kitaplığı yer almaktadır. Burada Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Devrimler ile ilgili çalışma yapacak okuyuculara hizmet verilmektedir.

9)Tören Meydanı: Aslanlı Yol’un  sonunda yer alan 15 bin kapasiteli, 129 x 84,25 metre boyundaki Tören Meydanı’nın zemini; siyah, kırmızı sarı ve beyaz renkte traverten taşlardan oluşan 373 adet halı ve kilim deseniyle bezenmiştir.

10)Zafer Kulesi: Kulenin içerisinde Atatürk’ün aziz naaşını Dolmabahçe Sarayı’ndan Sarayburnu’na taşıyan top arabası sergilenmektedir.

11)Barış Kulesi: Kulenin içerisinde Atatürk’ün 1935 – 1938 yılları arasında kullandığı Lincoln marka tören ve makam arabaları sergilenmektedir.

12)23 Nisan Kulesi: Kule içerisinde Atatürk’ün 1936 – 1938 yılları arasında kullandığı Cadillac marka özel otomobili ile 1937 yılında Haliç Tersanesi’nde yaptırılmış olan Atatürk’ün Çubuk Baraj Gölü’nde kullanmış olduğu gezinti teknesi sergilenmektedir.

13)Misak-ı Milli Kulesi: Kulenin içerisinde Anıtkabir’de icra edilen törenlere katılan heyetlerin özel defteri imzalamaları için imza kürsüsü ile Anıtkabir’de yapılan önemli güncel törenlere ait fotoğraflar yer almaktadır. Aynı zamanda Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ‘ne buradan girilmektedir.

14)Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi: Müze dört bölümden oluşmaktadır. Atatürk Müzesi olarak da adlandırılan birinci bölümde Atatürk’ün özel eşyaları ve kendisine hediye edilen objeler sergilenmektedir. İkinci bölümde Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’yla ilgili panoramalar ve tablolar; üçüncü bölüme bu alanı çevreleyen koridorlarda Kurtuluş Savaşı sürecinin ve modern Türkiye’nin doğuşunun anlatıldığı galeriler yer almaktadır. Atatürk’ün mezar odasının girişi de bu bölümdedir.  Müzenin dördüncü bölümünde ise Atatürk’ün kendi kütüphanesinde bulunan kitaplar sergilenmektedir. Aynı zamanda burada Atatürk’ün düşünce adamı yönünün vurgulandığı “Atatürk ve Kitap” konulu dokunmatik ekranlı bilgisayarlar yer almaktadır.

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

  • 01 Şubat – 14 Mayıs günleri arasında 09:00 – 16:30
  • 15 Mayıs – 31 Ekim  günleri arasında 09:00 – 17:00
  • 01 Kasım – 31 Ocak  günleri arasında ise 09:00 – 16:00 saatleri arasında Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir Giriş Ücretleri

Anıtkabir içinde yer alan tüm bölümler ücretsizdir.

Anıtkabir’e Ulaşım

Anıtkabir’e en kolay Ankaray ile “Tandoğan” durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Durak Anıtkabir’in girişine 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Anıtkabir Değerlendirme

AnıtkabirYazı başında da belirttiğim gibi Anıtkabir benim uzun süredir gezip görmek istediğim bir yerdi. Anıtkabir’e ilk adım attığımızda Anıtkabir ile giriş kapısı arasında servisin olduğunu duymam yerin büyüklüğü hakkında fikir sahibi olmama yetti. Bu arada sizi giriş kapısından Aslanlı Yol’un girişine taşıyan bu servis ücretsiz. Eğer yürümek isterseniz yaklaşık 5-10 dakika boyunca hafif bir bayır çıkmanız gerekiyor, bu yüzden servis çok güzel düşünülmüş bir hizmet. Servisten indikten sonra sizi İstiklal Kulesi ve dev heykeller karşılıyor. Anıtkabir’i gezmeye başlamadan önce İstiklal Kulesi içinde yer alan Anıtkabir maketi ile yer hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca İstiklal Kulesi’nde Audio Guide yani Sesli Rehber kiralama hizmeti var. Türkçe sesli rehberler 4 TL’ye herhangi bir kimlik rehin bırakılarak kiralanabiliyor. İstanbul’da bulunan ünlü müzelerdeki fiyatlara oranla 4 TL Sesli Rehber için çok düşük bir ücret. Ayrıca Sesli Rehber Anıtkabir içinde çok işinize yarayacaktır. Özellikle Anıtkabir hakkında devamlı bilgi almak isterseniz Sesli Rehber kiralamanızı şiddetle tavsiye ederim, zaten 4 TL. (Not: Anıtkabir’deki sesli rehberlik hizmetinin fiyatları dönemsel olarak revize edilebiliyor. Kiralama noktasındaki güncel fiyatları dikkate alabilirsiniz.)

İstiklal Kulesi’nden sonra sizi ünlü Aslanlı Yol karşılayacak. Sıcak altında burada yürümek biraz sıkıntılı olsa da yol sonundaki Mozale tüm heybeti ile karşılıyor. Mozale’nin merdivenlerini çıkarken heyecan kat be kat artıyor. Bu arada burada nöbet tutan askerlere Allah sabır versin, hepsi mecburen heykel kıvamında nöbetteler. Mozale’yi de gezdikten sonra bizi hemen Mozale yanında girişi bulunan Misak-ı Milli Kulesi karşılıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi burada Anıtkabir’de icra edilen törenlere katılan heyetlerin özel defteri imzalamaları için imza kürsüsü ile Anıtkabir’de yapılan önemli güncel törenlere ait fotoğraflar yer alıyor.  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi girişi ise hemen bu bölümde.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi için ayrı bir bölüm açmak istedim çünkü burası gerçekten Atatürk ve Kurtuluş mücadelelerinin anlatıldığı çok özel bir müze. Müze içinde Atatürk’ün kullandığı şahsi eşyalardan, aldığı hediyelere, Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı Panoramalardan Atatürk’ün kitaplığına bir çok önemli bölüm bulunuyor. Müze içinde ayrıca 2 adet de Atatürk’e ait balmumu heykeli bulunuyor. Özellikle müze girişine yakın kısımda Atatürk’ün ayakta gösterildiği balmumu heykeli çok kaliteli. Atatürk’ü çalışma masasında canlandıran heykel ise biraz daha kalitesiz duruyor açıkçası. Müze koridorlarında tarihimizde önemli yerlere sahip tüm bina ve araçlara ait minyatür yapılar da bulunuyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin en önemli kısmı ise Ulu Önder’in kabrinin monitörlerden sergilendiği kısım. Burada kabirden canlı yayın yapılıyor. Biraz ileride ise Atatürk’e ait videolar yayınlanıyor.

Benzerlerine oranla bu kadar kaliteli duran müzenin çok büyük bir eksi yönü var bana göre, o da fotoğraf çekim yasağı. Flaşlı çekim yasağını anlarım fakat genel olarak fotoğraf ve kamera çekiminin yasak oluşunu benim aklım almıyor. İçeride yer alan tüm eşyalar özel bölümlerde sergileniyor ve flaşsız çekimlerin bu eşyalara hiç bir zararı olmayacak. Özellikle Panorama gibi yapay bölümlerde flaşlı çekim dahi serbest olsa ne zararı olacak anlamak güç. İnsanlar bu kadar beğenip gezdikleri müzeleri illa ki çekip, ilerde bakıp bakıp hatırlamak isteyecek. Anıtkabir’de genel olarak bana göre böyle bir durum var. Örnek vermek gerekirse “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” yazısı önünde ufak çocuğunu mermer bölüme oturtup fotoğraf çekmek isteyen adama görevlinin uyarısı sonunda adamin söylediği” Burada da her şey yasak” lafı gerçekten durumu çok güzel özetliyor. Büyük küçük herkesin görevliler tarafından devamlı uyarılması hiç hoş olmuyor.

Müze sonunda bizi Atatürk ile ilgili hatıra eşyaların satıldığı bölüm karşılıyor. Burada uzun süre satın alınabilecek bir şeyler arasam da açıkçası bana göre satılan birçok eşya çok kalitesiz ve kullanışsız. Benim gibi Biblo Koleksiyonu tarzında koleksiyon yapanlar için cazip bir şeyler bulunmuyor.

Özetle Anıtkabir küçük büyük herkesin bana göre ziyaret etmesi gereken en büyük değerlerimizden. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi çok kaliteli. Anıtkabir içindeki yasakçı tutumun biraz daha yumuşatılması dileklerimle…

Anıtkabir hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz: Wikipedia Anıtkabir

Sami ALTINAY

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Gezi Yazıları

Bir Cevap Yazın