ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler bakımından sürekli fakir bir şehir olarak gösterilse de birkaç günlük bir gezi boyunca eğlenceli vakit geçirebileceğiniz birçok yeri içinde barındırıyor. Ülkemizin başkenti olan şehirde Cumhuriyet tarihimizle ilgili yapı ve müzeler başta olmak üzere birçok gezilecek yer bulunuyor. Eskişehir‘de yaşayan ve vakit buldukça hızlı trene atlayıp Ankara’yı gezip görme şansı olan biri olarak Ankara‘yı severim. Kişisel favori noktalarımı yazı boyunca bulabilirsiniz. Eğer sizin de Ankara gezilecek yerler listemizde bulunmasını düşündüğünüz yer varsa yorum yazıp bizimle paylaşın.

Ankara gezilecek yerler listemizdeki yapıların büyük çoğunluğu Ulus, Çankaya, Kavaklıdere ve Kızılay gibi şehrin önemli ve hareketli bölgelerinin çevresinde yer alıyor. Bu arada Ankara’da konaklama ile ilgili genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Ankara’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Çok uzatmadan Ankara’da gezip görmeniz gereken en önemli yerlere geçelim.

  • Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için  tıklayın.

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek yerler listemizdeki önemli yerleri görmek için birkaç gün yeterli. Sayfa boyunca Ankara’da gezip görmeniz gereken en önemli yerleri bulabilirsiniz. Bu yerlerle ilgili detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

1. Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler, Anıtkabir

Ulu Önder M.Kemal Atatürk’ün Ebedi İstiratgahı Anıtkabir, Ankara başta olmak üzere ülkemizin en önemli yerlerinden. İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Müdafaa-i Hukuk, Zafer, Barış, 23 Nisan Kuleleri ile Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole, Anıtkabir’in en önemli bölümleri arasında yer alıyor. Anıtkabir’in bir diğer önemli bölümü ise Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’dir. Devamını oku.

2. Ankara Kalesi

Ankara gezilecek yerler, Ankara Kalesi

Altıdanğ İlçesi’nde yer alan ve yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi, şehrin en önemli tarihi yapılarından. M.Ö 2.yüzyıla kadar dayanan tarihe sahip olan kale, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde birçok kez tadilat geçirmiştir. Günümüzde kale, yılın belirli dönemlerinde özel festivallere ev sahipliği yapıyor. Devamını oku.

3. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara gezilecek yerler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, ülkemizin en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Anadolu’nun önemli arkeolojik eserlerinin sergilendiği bu müze Mahmud Paşa Bedesten ile Kurşunlu Han adlı tarihe binalarda yer alır. 1997 yılında Avrupa Müze Forumu tarafından 68 müze içerisinden yılın müzesi seçilen bu yer alanında dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Devamını oku.

4. Kızılay Meydanı

Ankara gezilecek yerler, Kızılay Meydanı

Ankara’nın merkezi olarak bilinen Kızılay Meydanı adını 1929 yılında burada yaptırılan fakat günümüze kadar ulaşmamış olan Kızılay genel merkezinden alır. Çevresinde birçok kafe, restoran ve mağazanın yer aldığı bu meydan aynı zamanda Ankara metrosu ile Ankaray ulaşım hattı gibi gelişmiş ulaşım seçeneklerine sahip. Devamını oku.

5. Çengelhan R. M. Koç Müzesi

Ankara gezilecek yerler, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında Ankara’nın Altındağ semtinde açılan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, şehrin ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip. Ankara Kalesi’nde, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Çengel Han adlı binada yer alan müzede 1850 yılından günümüze sanayide kullanılan çeşitli ekipmanlar, ilk daktilo, ilk televizyon ve taşımacılıkla ilgili objeler sergileniyor. Devamını oku.

6. Etnografya Müzesi

Ankara gezilecek yerler, Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Ankara’nın bir diğer önemli ve kapsamlı müzesi. Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar olan döneme ait çeşitli objeler burada sergileniyor. Anadolu’nun çeşitli bölgelerine ait giysiler, ayakkabılar, halı ve kilimler, ok, yay, çakmaklı tabanca gibi silahlar, Türk çini ve porselenleri gibi çok kapsamlı parçaları bu müzede inceleyebilirsiniz. Devamını oku.

7. Kocatepe Camii

Ankara gezilecek yerler, Kocatepe Camii

Kocatepe Camii, Ankara’nın en önemli dini yapılarından biri. İnşasına 1967 yılında başlanan fakat ilk tasarımın fazla modern bulunmasının ardından proje değişikliği ile ancak 1987 yılında tamamlanan caminin açılışı Turgut Özal tarafından yapılmıştır. 4500 m2 alana sahip olan camide konferans salonları, kütüphane ve ticarethaneler yer alır. Devamını oku.

8. Atatürk Orman Çiftliği

Ankara gezilecek yerler, Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen 52 bin dönümlük arazi üzerine kurulu, döneminde ülkenin en modern tarım tesisi olan bir bölgedir. Çiftlik arazisi içerisinde ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evin bir benzeri ile devlet mezarlığı gibi yapılar bulunur. Devamını oku.

9. Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara gezilecek yerler, Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ulus Meydanı’nda yer alan iki katlı bu yapı ülkemizin ilk meclis binası (23 Nisan 1920-15 Ekim 1924) TBMM binası dışında çeşitli amaçlar için kullanılan yapı, 23 Nisan 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Londra ve Sevr Antlaşmalarına ait dökümanlar, çeşitli devlet yazışmaları, fotoğraflar ve Büyük Taarruz’a ait hatıralar müzenin en dikkat çeken kısımlarıdır. Devamını oku.

10. Cumhuriyet Müzesi

Ankara gezilecek yerler, Cumhuriyet Müzesi, Ankara

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan II. TBMM Binası şehrin bir diğer önemli yapısı. 1924-1960 yılları arasında II. TBMM Binası olarak hizmet veren yapı 30 Ekim 1981 yılından günümüze Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze 2008 yılında restoran sonrası ziyarete açılmıştır. Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, özel eşyalar ile meclis kanunları sergileniyor. Devamını oku.

11. Hamamönü

Hamamönü

19. yüzyıl sivil mimarlık örneği binaların restore edilerek oluşturulan Hamamönü, Ankara’nın Altındağ ilçesi sınırlarında yer alıyor. Burada yer alan M. Akif Ersoy parkı ve park içerisinde yer alan M. Akif Ersoy Müze Evi, Hamamönü’nde yer alan önemli yerlerden. Ramazan ayında ayrı bir güzel olan bölge tarih içinde bir yolculuğa çıkmak için çok ideal. Devamını oku.

12. Augustus Tapınağı

Ankara gezilecek yerler, Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, MÖ. 25 yılından sonra inşa edilmiş, çeşitli tadilat ve düzenlemelerde günümüze kadar ulaşmış şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Hacı Bayram Mahallesi’nde yer alan yapının çevresinde birçok önemli gezi noktası yer alır. Tarihi yapıları gezmekten hoşlananlar Augustus Tapınağı’nı dolaşabilir. Devamını oku.

13. Hacı Bayram Camii

Ankara gezilecek yerler, Hacı Bayram Camii Ankara

Ulus’ta yer alan Hacı Bayram Camii, şehrin en önemli camilerinden biri. 1428 yılına dayanan tarihe sahip caminin bahçesinde bu yapıya adını veren Hacı Bayram’ın türbesi yer alır. Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba’nın 1714 yılında restore ettirdiği cami son olarak Ankara Büyükşehir Belediyei tarafından restore edilmiş ve 2011 yılında ibadete açılmıştır. Devamını oku.

14. Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara gezilecek yerler, Tunalı Hilmi Caddesi

Çankaya ilçesinin Kavaklıdere semtinde yer alan Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın en ünlü caddesi. Ünlü markalara ait mağazalar ise çeşitli kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan cadde üzerinde şehrin bir diğer simge noktası olan Kuğulu Park yer alıyor. Kuğulu Park 1958 yılında açılmış ve adını kurulduğu yıllarda Viyana Belediyesi tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan alır. Devamını oku.

15. Atakule

Ankara gezilecek yerler, Atakule

13 Ekim 1989 tarihinde açılan Ankara’nın simgelerinden Atakule, ülkemizin ikinci, Ankara’nın ise ilk alışveriş merkezidir. 125 metre uzunluğa sahip olan Atakule, döner restoranı ile meşhur. Günümüzde ilk açıldığı günlerin ihtişamından çok uzakta olan Atakule şu an için tadilatta ve kısa bir süre içinde yeni yüzüyle çok yakın zamanda Ankaralıların hizmetine girecek. Devamını oku.

Ankara’da gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen yerler Ankara gezilecek yerler listenizde yer alması gereken en önemli noktalar. Bunlar dışında eğer fırsatınız olursa Gençlik Parkı, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Harikalar Diyarı Parkı, Roma Hamamı, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Arslanhane Camii, Ahmet Hamdi Akseki Camii, Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, Julianus Sütunu, Karacabey Cami, Mehmet Akif Ersoy Müzesi, TCDD Müzesi, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi ve Gordion Antik Kentini de Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ankara’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Ankara, turistik olmasa da ticari ve politik olarak ülkemizin en önemli şehirlerinden. Şehir genelinde toplam 200 adet otel yer alıyor. Şehrin en önemli semtlerinden olan Çankaya, Kavaklıdere, Ulus ve Kızılay konaklama için en ideal yerler. Çankara şehrin kültürel, politik ve ticari merkezi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Etnografya Müzesi burada. Tunalı Hilmi Caddesi ise birçok mağaza, restoran ve kafeni yer aldığı Kavaklıdere ise şehrin sosyal yaşamında önemli bir yere sahip. Ulus şehrin eski merkezi. Gezilecek yerlere yakınlığı ile bilinen bu bölgede Ankara Kalesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi önemli gezi noktaları var. Kızılay ise hareketli konumu ve geniş ulaşım seçenekleri ile dikkat çeken bir semt.

Anemon Ankara'da nerede kalınır
4 yıldızlı Anemon Ankara, hem kaliteli hem de çok pahalı olmayan bir tesis.

Gelelim otel tavsiyesine. Son Ankara gezimde konakladığım Maltepe 2000 otelinden oldukça memnun ayrıldım. 3 yıldızlı olan otel, Ankara Garı‘na ve Anıtkabir‘e çok yakın konumu ile dikkat çekiyor. Booking.com’da 650 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,5 gibi çok yüksek bir puana sahip. Otelin kahvaltısı oldukça güzel. Otel genelinde yer alan eski dönem fotoğrafları ise tesise ayrı bir hava katmış. 3 gece konakladığım tesiste gecelik oda başı 130 TL gibi bir rakam ödemiştim. Çift kişilik oda fiyatları döneme bağlı olarak 120-160 TL seviyelerinde. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eğer şehirde biraz daha otantik ve lüks bir tesiste kalmak isterseniz Ankara Kalesi’nde yer alan Divan Çukurhan çok güzel bir tercih olur. Toplam 19 adet odanın yer aldığı otel Rahmi M. Koç Müzesi‘nin hemen yanında yer alıyor. Otel, Booking.com’da 350 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 9,2 gibi muazzam bir puana sahip. Otelin çift kişilik oda fiyatı ise gecelik 250-350 TL seviyelerinde. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bunlar dışında Ankara’da her bütçe için seçtiğim tüm kaliteli otel tavsiyelerimi Ankara’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca okuyabilirsiniz.

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

6 YORUMLAR

  1. Ankara’da Mogan Gölü ve çevresi de oldukça güzel bir sayfiye yeri. Anıtkabir ise ilk defa ziyaret edenleri büyüleyecek düzeyde bir yer. Gitmeden görmeden farkına varılmıyormuş.

Bir Cevap Yazın