buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Atlıhan Çarşısı

| 14 Ocak 2014 |

Atlıhan Çarşısı Eskişehir ‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Burası Eskişehir’in ilk yerleşim yeridir. Odunpazarı Evleri olarak bilinen ve dünya kültür mirası arasında sayılan evler bu ilçede bulunmaktadır.

Atlıhan Çarşısı tarihi Odunpazarı Evleri’nden  Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ne giden yolun sonunda yer almaktadır. Külliyenin hemen bitişiğinde devasa bir han içinde sıralanmış pek çok butik dükkan bir birinden ilginç ürünler sunmaktadır. El sanatları alanında yapılıp satılan bu eserler Eskişehir turizmi açısından paha biçilmez değerdedir. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan çarşı uluslar arası düzeyde haklı bir üne kavuşmuştur.

Atlıhan Çarşısı eski bir köşkü andırır. Dış kapıdan girildiğinde bir iç avluya çıkılır. Avlunun yanlarında sıra sıra dizilmiş dükkanlar bulunmaktadır. Hepsi iki katlı olan bu dükkanlar aslında tek bir yapının parçaları halindedir. Çoğunun üst katında atölyeler bulunmaktadır. Ancak kimi dükkanların üst katları da satış amaçlı kullanılmaktadır. Avlunun ortasındaki havuz ve fıskiyeler Osmanlı  mimarisinin ayrılmaz parçaları arasında sayılmaktadır.

Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı ismini atların orta yere bağlandığı bir han olarak bilindiği yıllardan alır. Eskiden Osmanlı köylüleri şehre geldiğinde odun pazarının kurulduğu meydana gitmeden atlarını bu hana getirir ve handan bir oda kiralardı.

Gündüz şehir içinde ticari faaliyetler yürütülür, akşam da bu handa kalınırdı. Yapının orta yeri o dönemlerde atlar için kullanılmaktaydı. Kapının tam karşısında kalan alanda ise bir kapalı ahır ve nalbant bulunduğu belirtilmektedir.

Atlıhan Çarşısı’nın dokusu 2006 yılına kadar aynen muhafaza edilmiştir. Bu yılda belediye buraya kuracağı tesis için yapıyı baştan aşağı yenilemiştir. Eski biçime mümkün olduğunca uyularak yapılan restorasyon sırasında ahır ve nalbantın bulunduğu alan ortadan kaldırılmıştır. Restore sonrası yapı turistik amaçlı el sanatları ve lületaşı satış merkezi haline gelmiştir. Bu gün satın alma amacıyla olmasa dahi çarşının büyük bir turist kitlesine hitap ettiği bilinmektedir.

Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı Ulaşım

Atlıhan Çarşısı Kurşunlu Camii ve Külliyesi ile Odunpazarı Evleri gibi Eskişehir’in tarihi merkezlerine yakın bir noktadadır. Ayrıca bulunduğu yerde pek çok kültürel eser de yer almaktadır. Bu yüzden çarşıya ulaşım gayet kolaydır. “Atatürk Lisesi” tramvay durağında inilerek çarşıya ulaşılabilir. Ayrıca bölgeye çok sayıda otobüs de bulunmaktadır.

Atlıhan Çarşısı’nın Konumu

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın