buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Beyazıt Kulesi

| 14 Haziran 2013 |

Beyazıt Kulesi

Beyazıt Kulesi bulunduğu konum dolayısıyla tarih boyunca yangın kulelerinin olduğu bir bölgede inşa edilmiştir. Bizans döneminde de kulenin bulunduğu yerde yangınları gözetleme amacıyla kuleler kurulmuştur. Osmanlı döneminde bu bölgedeki ilk kule inşası 1749 yılına rastlamaktadır. Ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen yapı yanmış, yerine inşa edilen bina da Yeniçeri Ayaklanması sırasında yanmıştır. Buna karşılık 1828 yılında bina yeniden inşa edilmiş, bu kez usta mimar Senekerim Balyan yapıya imzasını atmıştır. Bu dönemde inşa edilen yapı günümüze kadar ulaşmış, 1997 ve 2010 yıllarında iki kez tadilat yapılmıştır.

Beyazıt Kulesi Cumhuriyet’in ilanına kadar faal bir biçimde kalmıştır.Yangın gözetleme kulesinde memur olarak çalışan kişilere verilen isim köşkçüler, bunların kaldığı yerlere de köşk denilirdi. Osmanlı memuru “köşkçüler” burada ikamet ederek 1923 yılına kadar görevlerini sürdürmüşlerdir.  Aradan geçen yıllarda yapı sadece hava tahminlerinin ilanı için kullanılmış, uzun yıllar sonra buraya bilimsel müdahale yapılmıştır. Bu gün bina kuruluş dönemindeki amacına uygun olarak hizmet vermenin yanı sıra turistik olarak da hizmet vermekte ayrıca buradan günlük hava tahmini renkli ışıklar aracılığıyla duyurulmaktadır.

Beyazıt Kulesi üç bölümden oluşmaktadır. Merdivenlerle çıkılan ilk kat Nöbet katı adını taşımaktadır. Burada yangın gözetleme memurları kalır, olası yangınları bildirirdi. Bir üstünde İşaret Katı bulunmaktadır. Gözetleme görevini yapan memur yangın durumunda buradan işaret verir, Tulumbacılar harekete geçerdi. Bir üst kat ise Sancak Katı adını taşımaktadır. Bu katta da Osmanlı  bayrağı dalgalanmaktaydı.

Beyazıt Kulesi İstanbul 2010 Kültür Başkenti dolayısıyla yapılan onarımlar bütününün bir parçası olarak elden geçirilmiştir. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü içinde bulunması dolayısıyla Rektörlük, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Başkenti Ajansı tarafından restore edilmiştir. Bu sayede istanbul’un en önemli kültür ve tarih eserlerinden birisi yeniden topluma ve turizme kazandırılmıştır.

Beyazıt Kulesi Ulaşım

Beyazıt Kulesi pek çok tarihi ve turistik merkezin bulunduğu bir yerde bulunmaktadır. Bulunduğu bölgede yer alan çok sayıda tarihi eserden bazıları Kapalıçarşı, Çemberlitaş Hamamı, Atik Ali Medresesi ve en önemlisi Darül-Fünun yani İstanbul Üniversitesi bulunmaktadır. Kule üniversitenin Beyazıt Kampüsü içinde yer almaktadır. Bu yanıyla buraya ulaşım gayet kolaydır. Tramvayla Beyazıt durağından inerek buraya ulaşılabilir. Otobüsle de aynı adı taşıyan duraktan geçen bir araç kullanıldığında gayet kolay bir biçimde yapıya ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul’un hemen her noktasından Beyazıt’a giden otobüsler bulunmaktadır. Taksim’den 46H ve 61B numaralı otobüsler kullanılarak buraya ulaşılabilir.

Beyazıt Kulesi Ziyaret

Beyazıt Kulesi şu anda yalnızca yabancı ziyaretçilere açık durumdadır. Yabancı turistleri getiren tur şirketleriyle yapılan anlaşmalarla buraya turist girişi sağlanmaktadır. Yerli turistler için özel izin şartı bulunmaktadır. Bu da bir hayli uğraştıran bir konudur. Bu yüzden Beyazıt Kulesi tamamıyla ziyarete açılmış bir yer sayılmamaktadır.

Beyazıt Kulesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: İstanbul Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın