buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Boğaz Turu

| 04 Haziran 2013 |

Boğaz Turu sayfasında, bana göre İstanbul gezilecek yerler listesinin en önemli gezi yeri olan İstanbul Boğazı ve İstanbul Boğaz Turları hakkındaki genel bilgiler ile Boğaz Turu’na ait resimleri bulabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler listesinin en üst sıralarında bulunan Boğaz Turları İstanbul’un bana göre vazgeçilmez eğlenceleri. Dünyanın en güzel manzaralarından birinde bir kaç saat süren keyifli bir tekne turu İstanbul’da yapılacak en zevkli aktivitelerden. Şimdiye kadar bir çok kez Boğaz Turu yapsam da gezi yazısını siteye eklemek bugüne kısmetmiş :) Peki Boğaz Turları nerede yapılıyor? Boğaz turu saatleri, fiyatları neler? Lafı çok uzatmadan İstanbul Boğazı ile ilgili ufak bilgiler vererek yazıya başlayalım…

İstanbul Boğazı ya da bilinen bir diğer adı ile Boğaziçi başta İstanbul olmak üzere dünyanın en önemli coğrafi konumlarından biridir. Hepimizin bildiği gibi Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı ayrıca Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan bir geçit. Boğaz bu özelliği ile Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna için de kilit bir noktadır çünkü bu ülkelerin açık denizlere ulaşımındaki tek yol İstanbul Boğazı’dır.

Tarih boyunca bir çok önemli devlete ev sahipliği yapmış Boğaz’ın sınırları 1982 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Liman Tüzüğü’ne göre Anadolu Feneri’ni Rumeli Feneri’ne birleştiren hat; güney sınırı ise Ahırkapı Feneri’ni Kadıköy İnciburnu Feneri’ne birleştiren hat olarak belirlenmiştir. Boğazlar hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konu ise okul sıralarında tarih derslerinin sıkıcı ama çok önemli konularından Montrö Boğazlar Sözleşmesi’dir. 20 Temmuz 1936 yılında imzalanan sözleşmenin en önemli maddeleri ise Boğazların kayıtsız şartsız Türkiye’ye verilmesi, ticaret gemilerinden geçiş ücreti alınmaması ve savaş zamanı gemi geçişine müsaade edilmemesidir. (Detaylı bilgiler için bakınız: Wikipedia)

İstanbul Boğazı’nda iki adet sularla çevrili kara parçası vardır. Bunlardan ilki ünlü Kız Kulesi diğeri ise Kuruçeşme Adası’dır.

Bunlar dışında Boğaz’da bulunan en önemli yapılar ise şunlardır:

İstanbul’un en ünlü yalıları ise şunlardır:

 • Hasip Paşa Yalısı
 • Muhsinizade Yalısı
 • Ahmet Fethi Paşa Yalısı
 • Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı
 • Kıbrıslı Yalısı
 • Tahsin Bey Yalısı
 • Kont Ostrorog Yalısı
 • Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı
 • Zarif Mustafa Paşa Yalısı
 • ve Nuri Paşa Yalısı.

Boğaz Turu

Boğaz Turu Seferleri

Gelelim sıkıcı bilgilerden sonra konumuza :) İstanbul Boğazı’nın keyfini çıkartmanın en güzel yollarından biri İstanbul’un bir çok ilçesinden düzenlenen Boğaz Turları‘dır. Ortalama olarak 1-2 saat süren turlar boyunca İstanbul Boğazı’nda yer alan bir çok önemli yapıyı görme şansınız bulunuyor. Özellikle havanın güzel olduğu bahar ve yaz aylarında kendinize bir güzellikle yapıp Boğaz Turlarına katılarak bir yandan çayınızı yudumlayıp bir yandan da dünyanın en güzel manzaralarından birinin keyfine varabilirsiniz.

İstanbul’da Boğaz Turu yapan ufak işletmeler haricinde tur düzenleyen 3 işletme var.

Bunlar: İstanbul Şehir Hatları, Turyol ve Dentur. Bunlar haricinde ufak çaplı turlar bulmak mümkün. Bu 3 işletme de yazının devamında görebileceğiniz üzere İstanbul’un çeşitli iskelelerinden düzenlediği Boğaz Turu mevcut. Bana göre ise içlerinden en düzgün olanı İstanbul Şehir Hatları.

İstanbul Şehir Hatları Boğaz Turu

İstanbul Şehir Hatları Boğaz Turu olarak ayrı bir bölüm açmak istedim çünkü yukarıda da belirttiğim gibi İstanbul’da Boğaz Turu düzenleyen en ciddi işletme İstanbul Şehir Hatları. Şehir Hatları’nın iskelesi Eminönü’nde hemen Üsküdar ve Kadıköy İskeleleri’nin olduğu bölümde bulunuyor. İskele girişinde bir de bilgilendirme için stand bulunuyor. Dilerseniz buradan Boğaz Turu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu arada aman dikkat, şehir hatları iskelesinin hemen yanında da Boğaz Turu düzenleyen ufak tekneler bulunuyor. YanlışLık yapar mıyım diye korkmayın çünkü bu teknedeki amcalar sağ olsun devamlı “Bosphorus Tour to ten Lira, Hello Come in Come in! ” diye bağırıyorlar :) Ayrıca bütün Eminönü istila etmiş elinde “Boğaz Turu” yazan amcalara da dikkat edin çünkü bunlara takılırsanız sizi bu ufak teknelere getiriyorlar. Anladığım kadarı ile bunlar getirdiği müşteri başına para alıyor çünkü Boğaz Turu yapacağınızı anladıklarında artık kaçmak için kurtuluşunuz kalmıyor :)

İstanbul Şehir Hatlarının düzenlediği 2 tip Boğaz Turu mevcut. Bunlardan ilki 2 saat süren ve tüm Boğazı gezen “Kısa Boğaz Turu” bir diğeri ise Anadolu Kavağı’nda 4 saat molalı toplam 6 saat süren “Uzun Boğaz Turu”.

Ben şehir hatlarının Kısa Boğaz Turu’nu seçtim, zaten 2 saat bile zaman zaman uzun gelebiliyor ama yine de tercih sizin. Bu arada İstanbul Boğaz Hatları’nın düzenlediği Boğaz Turlarının bir diğer güzel özelliği Sesli Rehber desteği. Dilerseniz 5 TL karşılığında kiralayacağınız Sesli Rehberler ile Boğaz Turu boyunca etrafınızdaki önemli yapılar hakkında bilgileri dinleyebilirsiniz. Sesli Rehber (Audio Guide) diğer yazılarımda da bahsettiğim Gps entegreli olarak sizin konumunuzu saptayan ve çevrenizdeki önemli yapıları size anlatan çok güzel bir rehber. Sesli Rehberler üstelik Topkapı Sarayı’ndaki gibi çok pahalı da değil. Bu arada Sesli Rehberi kiralamak için her yerde olduğu gibi emanete bir adet kimlik bırakmanız gerekir, Boğaz Turu bitiminde Sesli Rehberi iade ettiğinizde kimliğinizi geri alabilirsiniz. Gelelim Boğaz Turu düzenleyen firmaların sefer saatleri ve sefer fiyatlarına.

Boğaz Turu Saatleri

Eminönü kalkışlı Boğaz Turları

 • İstanbul Şehir Hatları Eminönü kalkışlı Kısa Boğaz Turu Yaz Sezonu sefer saatleri: 11:30 – 14:30 – 15:30 – 17:40 (sadece hafta sonları)
 • İstanbul Şehir Hatları Eminönü kalkışlı Uzun Boğaz Turu Yaz Sezonu sefer saatleri: 10:35 – 12:00 – 13:35
 • Turyol Eminönü kalkışlı Boğaz Turları: 10:00 – 11:00 – 12:00 – 12:45 – 13:30 – 14:15 – 15:00 – 15:45 – 16:30 – 17:15 – 18:00 – 19:00 – 20:00 – 21:00

Ortaköy kalkışlı Boğaz Turları

 • İstanbul Şehir Hatları Eminönü kalkışlı Kısa Boğaz Turu Yaz Sezonu sefer saatleri: 11:50 – 14:50 – 15:50 – 18:00 (Sadece hafta sonları)

Kadıköy kalkışlı Boğaz Turları

 • Turyol Kadıköy kalkışlı Boğaz Turları: 13:00 (Sadece hafta sonları) – 14:00 – 15:00 (Sadece hafta sonları), 16:00 (Sadece hafta sonları), 17:00, 18:00 (Sadece hafta sonları)

Üsküdar kalkışlı Boğaz Turları

 • Turyol Kadıköy kalkışlı Boğaz Turları hafta içi sefer saatleri: 10:15 – 11:15 – 12:15 – 13:15 – 14:15 – 15:15 – 16:15 – 17:15 – 18:15 – 19:15 – 20:15 – 21:15
 • Turyol Kadıköy kalkışlı Boğaz Turları hafta sonu sefer saatleri: 10:15 – 11:15 – 12:15 – 13:00 – 13:25 – 14:25 – 17:25 – 18:25 – 19:15 – 20:15 – 21 : 15

Yukarıdaki İskeleler dışında Dentur’un Avcılar, Kabataş ve Beşiktaş İskelelerinden de seferleri bulunuyor.

Boğaz Turu Fiyatları

 • Yukarıda da uzun uzun yazıp canınızı sıktığım İstanbul Şehir Hatları’nın düzenlediği 2 saat süren Kısa Boğaz Turu’nun fiyatı: 10 TL. (Yurt dışındaki abidik gubidik müze ve turlara ödediğimiz fiyattan sonra 10 TL resmen turistlere bedava. Dünyanın en güzel manzarasını 2 saat doya doya gez, hem de 10 TL’ye.)
 • İstanbul Şehir Hatları’nın düzenlediği 6 saat süren (4 saati Anadolu Kavağı’nda mola) Uzun Boğaz Turu’nın fiyatı ise 25 TL.
 • İstanbul Şehir Hatları’nda Boğaz Turu boyunca çok işinize yarayacak Sesli Rehber kiralama ücreti ise 5 TL.
 • Turyol – Eminönü kalkışlı Boğaz Turu: 12 TL
 • Turyol – Kadıköy kalkışlı Boğaz Turu: 12 TL
 • Turyol – Üsküdar kalkışlı Boğaz Turu: 10 TLEminönünde Şehir Hatları haricindeki Boğaz Turları: 10 TL

İstanbul gezisi boyunca gezip görmeniz gereken tüm yerleri incelemek için tıklayın, İstanbul gezilecek yerler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: İstanbul Gezilecek Yerler

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (3)

 1. Melis irem diyor ki:

  BenDe okulla cuma günü gidicem nasıl bişeyler olucağını merak ettim

 2. Filiz diyor ki:

  acaba sesli rehber sadece türkcemi?Rezervasyon gerekiyormu ve kasimdaki acilis saatlerini nasil ögrene bilirim acaba?

 3. recep diyor ki:

  Gerçekten harika bir paylaşım olmuş. Ne kadar teşekkür etsek az.
  Yüreğinize sağlık

Bir Cevap Yazın