PAYLAŞ
Brüksel gezilecek yerler

Belçika’nın başkenti olan Brüksel gezilecek yerler konusunda diğer Avrupa şehirleri kadar zengin olmasa da birkaç günlük Brüksel gezisi için çok güzel gezilecek yerlere sahip. Avrupa Birliği’nin en önemli şehri olan Brüksel’e ister ülkemizden düzenlenen Benelux turları ile isterseniz de bireysel olarak gidiyor olun gezi öncesinde araştırma yapmanızda fayda var. Brüksel gezisi öncesinde yapacağını ufak bir araştırma ile çok daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada eğer Brüksel’de otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Brüksel’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda şehirde konaklama ile ilgili genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimi bulabilirsiniz.

Brüksel Gezilecek Yerler

Benelux ülkelerinin önemli şehirlerinden olan Brüksel gezilecek yerler konusunda çok zengin bir kent olmasa da 1-2 günlük geziler için eğlenceli bir gezi alternatifi. Avrupa ülkeleri arasında gerçekleştirilen hızlı tren sefer seferleri ile Paris, Amsterdam, Lüksemburg gibi önemli şehirlerden Brüksel’e kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ülkemizden düzenlenen Belenux turlarında Brüksel’e 1 gecelik süre ayrılıyor. Eğer gezinizi kendiniz organize ediyorsanız 1 ya da 2 gece konaklamalı bir zaman Brüksel’de yer alan tüm önemli yerleri gezip görmek için bana göre yeterli. Sayfa boyunca Brüksel’de gezip görmeniz gereken en önemli gezi noktalarını inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için başlıklara ya da fotoğraflara tıklayabilirsiniz.

  • Brüksel otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için  tıklayın.
  • Brüksel'de hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Okumak için  tıklayın.

1. Grand Place

Brüksel gezilecek yerler, Grand Place

Gece gündüz her zaman hareketli olan Grand Place, Brüksel’in en önemli ve hareketli meydanı. Hotel Ville, kral evi olarak bilinen Maison du Roi, Le Renard lonca evi, Ağustos ayında 5 günlük bir sergide düzenlenen “Tapis de Fleurs” çiçek halısı burada görebileceğiniz en önemli yerlerden. Meydan çevresinde birçok kafe, restoran ve hediyelikçi bulunuyor.

Yazının devamını oku

2. Hotel de Ville

Brüksel gezilecek yerler, Hotel de Ville

Grand Place Meydanı’nda yer alan Hotel de Ville, 13. yüzyılda Gotik tarzda yapılan önemli bir yapı. Günümüzde komün meclisi olarak kullanılan yapının bazı kısımları kraliyet ailesinin düğün gibi özel günlerinde kullanıma açık. 96 metre uzunluğundaki kule, Hotel de Ville’in en dikkat çekici kısmı.

Yazının devamını oku

3. Manneken Pis

Brüksel gezilecek yerler, Manneken Pis

Manneken Pis ya da bizim daha çok kullandığımız tabirle İşeyen Çocuk Heykeli, Brüksel’in en ünlü simge yapısı. Grand Place Meydanı’na yakın bir konumda yer alan 17. yüzyıl yapımı ufak heykel dünya çapında üne sahip. 61 cm uzunluğundaki heykelin çok ciddi bir özelliği olmasa da şehrin en ünlü noktası olmasından dolayı mutlaka görülmeli.

Yazının devamını oku

4. Atomium

Brüksel gezilecek yerler, Atomium

Atomium, Brüksel’in bir diğer ünlü simge yapısı. Sahip olduğu sıradışı tasarım ile Brüksel gezilecek yerler listemizin en ilginç gezi noktalarından. 1958 yılında Dünya Fuarı için inşa edilen yapı demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halinin tasvir edilmiş hali. 18 metre çapında 9 bölümden oluşan Atomium çok çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Yapının gece ışıklandırması ise ayrı güzel.

Yazının devamını oku

5. Mini Europe

Brüksel gezilecek yerler, Mini Europe

Mini Europe, Avrupa’nın en ünlü minyatür parklarından biri. İstanbul’daki Miniatürk’ün biraz daha gelişmiş hali diyebileceğimiz parkta 1:25 ölçekli toplam 350 adet minyatür yapı sergileniyor. Avrupa’daki ünlü yapılarından minyatürlerinin sergilendiği park büyük küçük her yaştan gezginin eğlenceli vakit geçirebileceği bir yer.

Yazının devamını oku

6. St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Brüksel gezilecek yerler, St. Michael ve St. Gudula Katedrali

12. yüzyılda yapılan ve 1962 yılında katedral ünvanına kavuşan St. Michael ve St. Gudula Katedrali, Brüksel’in en ünlü dini yapılarından biri. Gotik mimari özellikleri kullanılarak yenilenen katedralde kraliyet ailesinin düğün ve cenaze merasimlerinin düzenleniyor.

Yazının devamını oku

7. Belçika Kraliyet Sarayı

Brüksel gezilecek yerler, Royal Palace

Palace Royal ya da Türkçe karşılığı ile Belçika Kraliyet Sarayı, Brüksel’in bir diğer önemli yapısı. Brüksel Park’ın önünde bulunan Place Royale yakınında bir meydan ve Palace of Nation federal parlamento binası bulunmaktadır. Kraliyet ailesi günümüzde burada değil de Brüksel merkezine uzak bir noktada olan Laeken Kalesi’nde yaşamaktadır.

Yazının devamını oku

8. Belçika Karikatür Müzesi

Brüksel gezilecek yerler, Belçika Karikatür Müzesi

Belçika Karikatür Müzesi, şehrin en ünlü müzelerinden birisi. Çizgi roman ve karikatür odaklı müzede, karikatürün yaradılışı, gelişimi ile ilgili çalışmaların yanı sıra Brüksel kökenli sanatçıların çalışmaları, 1929 – 1960 yılları arasında karikatürün gelişimi, kitap kapaklarında kullanılan çizimler gibi eserleri görebilirsiniz. Ten Ten ve Şirinler ile ilgili objeler, müzenin en dikkat çekici yerleri.

Yazının devamını oku

9. Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Brüksel gezilecek yerler, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi ya da orijinal adı ile Musees Royaux des Beaux Arts, Brüksel’in önemli müze ve sanat galerileri arasında yer alıyor. Otto’nun Adaleti, Yas, İkaros’un Düşüşü, Aziz Livinus’un Şehit Olması, Burgonyalı Antony’in Portresi ve Aziz Sebastianus’un Şehit Olması bu müzede sergilenen önemli eserlerden.

Yazının devamını oku

10. Müzik Enstrümanları Müzesi

Brüksel gezilecek yerler, Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi

Müzik Enstrümanları Müzesi, Brüksel’in ilginç ama önemli müzelerinden. Yaklaşık 9000 adet müzik aletinin sergilendiği müzenin en önemli bölümleri arasında, mekanik enstrümanlar, yaylılar, Rukers Ailesi tarafından üretilen 16. ve 17. yüzyıllardan kalma klavsenler ve etnik enstrümanlar bölümleri yer alıyor.

Yazının devamını oku

11. Cinquantenaire Parkı

Brüksel gezilecek yerler, Cinquantenaire Parkı

Brüksel’in en önemli parklarından olan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğün 50. yılı anısına yapılmış sade bir park. 30.000 hektarlık bir alan üzerine 1880 yılında kurulan park içerisinde bahçeler, gölcükler, şelaleler, bitki çeşitleri ve değerli eserler bulunuyor.

Yazının devamını oku

12. Autoworld

Brüksel gezilecek yerler, Autoworld

Brüksel’de yer alan bir diğer dikkat çekici müze olan Autoworld‘de Avrupa ve Amerika kökenli yaklaşık 400 adet araç sergileniyor. Mercedes, BMW, Packard Old Mobile, Renaults, Ford ve Bugatti gibi markaların ünlü modellerini görebileceğiniz müzede eğlenceli vakit geçirebilir, burada yer alan hediyelikçiden araçların minyatürlerini satın alabilirsiniz.

Yazının devamını oku

13. Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Brüksel gezilecek yerler, Belçika Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Belçika Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi (Musee Royal de l’Armee et d’Histoire Militaire), içerisinde Belçikalı askerlere ait eşyalar, savaşta kurşunlarla yırtılmış bayraklar, 14. ve 15. yüzyıldan kalma el yapımı silahlar, tank ve diğer savaş araçları, II. Dünya Savaşı’ndan kalma savaş uçaklar sergileniyor.

Yazının devamını oku

14. Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi

Brüksel gezilecek yerler, Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi

Saint Jacques sur Coudenberg, Brüksel’in en etkileyici kiliselerinin başında geliyor. Place Royal Meydanı’nda, Kraliyet Sarayı’na yakın bir konumda yer alan mevcut kilisenin inşası 1775 yılında mimar Gilles Barnabe Guimard ve tasarımcı Jean Benoit Vincent Barre ile başlamış.

Yazının devamını oku

15. Brüksel Oyuncak Müzesi

Brüksel gezilecek yerler, Brüksel Oyuncak Müzesi

1850’lerden günümüze ayılar, arabalar, bebekler, minyatürleri, atlıkarıncalar gibi birçok oyuncak ile zengin bir koleksiyona sahip olan Brüksel Oyuncak Müzesi (Musee de Jouet), büyük küçük her yaştan için Brüksel gezisi boyunca uğranılabilecek güzel bir gezi noktası.

Yazının devamını oku

16. Horta Müzesi

Brüksel gezilecek yerler, Horta Müzesi

Mimar Victor Horta’ya ithaf edilen Horta Müzesi, Brüksel’de gezip görebileceğiniz bir diğer ünlü müze. 20. yüzyılın başında ortaya çıkan “yeni sanat” akımı ile ilgili olan müze, mimarin kendi evinde oluşturulmuştur.

Yazının devamını oku

17. Notre Dame de la Chapelle

Brüksel gezilecek yerler, Eglise Notre Dame de la Chapelle Brüksel

Notre Dame de la Chapelle, Brüksel’deki bir diğer önemli kilise. 1134 yılında Godfrey I. Leuven tarafından kurulan kilisenin günümüzde görünen bölümlerinin büyük bir kısmı 13. yüzyıldan kalma.

Yazının devamını oku

18. Basilique Nationale du Sacre-Coeur

Brüksel gezilecek yerler, Basilique Nationale du Sacre-Coeur Brussels

Basilique Nationale du Sacre-Coeur, Brüksel’de çok eski bir tarihe sahip olmamasına karşın gezilmesi gereken önemli dini yapılardan. 1905 yılında yapımına başlanan bazilikanın inşası 1970 yılında tamamlanmış.

Yazının devamını oku

Brüksel’de nerede, hangi otelde kalmalı?

Brüksel genel olarak çok büyük bir şehir değil. Şehirde gezip görmeniz geren çoğu yer birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Şehrin merkezi kabul edilen yer ise Grand Place Meydanı. Bu meydan ve çevresinde yer alan otellerde konaklama yaparsanız hem gezi boyunca ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız hem de merkezde konaklama yapmanın keyfine varırsanız. Bunun dışında yine bu bölgede yer alan tren garları çevresinde de konaklama yapabilirsiniz.

Brüksel gezi rehberini hazırlarken şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre analiz edip bize göre konaklanabilecek en güzel 24 oteli belirdik. Her türlü fiyat aralığına ve yıldız seviyesine sahip otelleri belirlerken konum, ziyaretçi puanı ve fiyat aralığı gibi kriterlere dikkat ettik.

Boutique Hotel Saint-Géry Brüksel'de konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.
Boutique Hotel Saint-Géry Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.

The Dominican, Boutique Hotel Saint-Géry, Rocco Forte Hotel Amigo, Aparthotel Adagio Brussels Centre Monnaie ve Radisson Blu Royal Hotel Brussels listemizdeki en dikkat çeken otellerden. Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyelerimi Brüksel’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın