buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Çamlıca Tepesi

| 08 Haziran 2013 |

Çamlıca Tepesi İstanbul‘un en yüksek iki tepesine verilen isimdir. Çamlıca Tepesi ismi genel olarak Büyük Çamlıca Tepesi için kullanılmaktadır. Ancak Küçük Çamlıca Tepesi de bu tepenin güneyinde yer alan ve yaklaşık 44 metre daha aşağı bir seviyede yer alan bir tepedir. Büyük Çamlıca Tepesi 262 metre, Küçük Çamlıca Tepesi 228 metredir. İstanbullular genelde büyük tepeye rağbet etmiş, küçük tepe doğal haline daha yakın kalmıştır.

Çamlıca Tepesi bu gün içinde Sosyal Tesis, park ve restaurantın bulunduğu geniş bir kompleksi ifade eder. Burası doğal yüksekliği dolayısıyla GSM vericileri ve radyo frekans yayıcıları için de tercih edilen bir bölgedir. Ancak bu dev direklerin kuşkusuz bölgenin estetik yapısına zarar veren biçimleri bulunmaktadır.

Çamlıca Tepesi Osmanlı döneminde de rağbet gören bir yerdir. Çeşitli divan şiirlerine konu olmuş, şarkılarda sıkça adı geçirilmiş, aşıkların mekanı olarak nam salmıştır. Hatta cumhuriyet döneminde de bu tepede pek çok şairin İstanbul şiirleri yazdığı bilinmektedir. Manzarası ve havasıyla kuşkusuz herkesi etkileyen ve neredeyse tüm ziyaretçilerinin şiir heveslerini kabartan bu tepede gelin ve damatların da fotoğraf çektirmek için uğraması adettendir.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi İstanbul’un yedi tepesinden biridir. Ancak belki de tüm İstanbul’u seyretmenin zevkine vardıran en güzel ve en büyük tepedir. Buradan İstanbul seyredilmeden İstanbul gezisi asla tamamlanmamalıdır. Bölgenin bilinen tarihinde padişahların da bu bölgede ikamet ettiği bilinmekte, hatta IV. Murat’ın burada Bağ-ı Cihan Kasrı’nı yaptırdığı belirtilmektedir.

Çamlıca Tepesi ekonomik bir gezi noktasıdır. Parası olmayanların da tüm İstanbul’un görmenin zevkini tadabileceği bir mekandır. Gökdelenlerin tepesinden İstanbul’u göremeyen gecekondu halkı buradan İstanbul zevkini yaşamaktadır. Gülsuyu gibi noktalardan da İstanbul’un güzellikleri görülebilirken kuşkusuz bu tepenin güzelliği ayrıdır. Bu yüzden ucuz gezi isteyenlerin uğrak noktalarından birisi burasıdır. Ayrıca belediyenin tesisinden çay simit kahve gibi satışlar da yapılmakta bu sayede ucuz hizmete ulaşım da mümkün olmaktadır.

Çamlıca Tepesi’nde her yıl lale ekimi yapılmaktadır. Bu tarihlerde tepe mutlaka görülmelidir. Bu dönemler haricinde de tepeye yapılacak ziyarette hiç bir yerde rastlanmayan çiçeklere rastlamak olasıdır. Ayrıca burada bulunan çok sayıda ağaç sayesinde tepenin havasını solumak ayrı bir güzelliktedir. Tepede yapılacak bir yürüyüş ciğerleri açacak, sağlığa da ciddi katkılar sunacaktır.

Çamlıca Tepesi nden Manzara

Çamlıca Tepesi Ulaşım

Çamlıca Tepesi’ne toplu taşıma araçları gitmemektedir. Buraya en yakın durak tepenin adıyla anılan otobüs durağıdır. Buraya da Üsküdar’dan ve Taksim’den otobüsler gelmektedir. Üsküdar’dan çok sayıda otobüs buradan geçmekte iken taksim’den 129T numaralı otobüs buraya ulaşmaktadır. Durakta inildikten sonra tepeye ulaşmak için zorlu yokuşları tırmanmak gerekecektir. Bu yüzden önerimiz mümkün olduğunca özel araçla tepeye ulaşmaktır. Buraya araç girişi saatlik ücretli olup otopark da bulunmaktadır. Giriş ücreti araç tipine bağlı olmakla birlikte araçlar için standart İstanbul otopark ücretinin hemen hemen aynısıdır.

Çamlıca Tepesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: İstanbul Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın