Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, İstanbul’un en yüksek iki tepesine verilen isimdir. Küçük ve Büyük Çamlıca Tepeleri olarak ikiye ayrılan bu bölge İstanbul’da şehir manzarasının tadının çıkarılacağı güzel yerlerden biridir. Büyük Çamlıca’da genellikle belediye tarafından işletilen restoran,  kafeler ile yeşil alanlar, Küçük Çamlıca’da ise Topkapı, Cihannüma ve Sofa Köşklerinin yer aldığı bir koru bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde de popüler bir ziyaret noktası olan bölge, birçok divan şiiri, şarkı ve edebi esere konu olmuştur. İstanbul’un yedi tepesinden biri olan tepe, tüm şehrin görülebilmesi nedeniyle ekonomik bir gezi noktası olarak da değerlendirilmektedir. Ağaçlık sayesinde temiz havanın hakim olduğu Çamlıca Tepesi’nde lale ekimi yapıldığı dönemler takip edilirse rengarenk görüntüler yakalamak mümkündür.


Çamlıca Tepesi görünüm

Çamlıca Tepesi, İstanbul

Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olan Çamlıca Tepesi’nde Büyük Çamlıca 262, Küçük Çamlıca 228 metre yüksekliğindedir. Tepe yüksekliği nedeniyle frekans yayıcıları, baz istasyonları için kullanılmaktadır. Hiç şüphesiz ki bu durum Çamlıca Tepesi’nin atmosferine aykırı bir görüntü sunmaktadır. Her şeye rağmen Çamlıca Tepesi İstanbul gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken yerlerdendir.

Ziyaret Bilgileri
  • Adres: Kısıklı Mah. Çamlıca Tepesi, 34398 Üsküdar İstanbul
  • Ulaşım: Üsküdar’dan kalkan birçok otobüs veya Taksim’den kalkan 129T numaralı otobüsle buraya gelip Çamlıca durağında inebilirsiniz. Durakta indikten sonra tepeye yürümeniz gerekmektedir. Özel aracınızla gelirseniz aracınızı tepede yer alan ücretli otoparka bırakmanız mümkündür.