buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

| 06 Ocak 2014 |

Cumhuriyet Tarihi Müzesi cumhuriyet tarihinin anlatılması ve bu tarihin önemli eserlerinin sergilenmesi amacıyla açılmıştır. 23 Nisan 1994 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından açılan bina Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesindedir. Bu bölgede 1916 yılında inşa edilen Numune Mektebi binasının restorasyonu sonucu bina müze halini almıştır.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Kurtuluş Savaşı eserleriyle başlar. Mustafa Kemal’in hayatıyla birlikte Kurtuluş Savaşı’nın destanını anlatan çeşitli eserler müzede sergilenmektedir. Müzede sergilenen eserler arasında Cumhuriyet devrimlerini anlatan kimi eserler, yakın tarihin sosyolojik ve siyasal ifadesiyle ilgili kitaplar, çeşitli görsel eserler yer almaktadır. Müzede Kurutuluş Savaşı dönemini anlatan 131 orjinal fotoğraf yer almaktadır. Bunlar içinde Çanakkale Savaşı fotoğrafları, kongrelerden kareler, Büyük Taarruz dönemini anlatan fotoğraflar bulunmaktadır.

Cumhuriyet Tarihi MüzesiCumhuriyet Tarihi Müzesi içindeki en dikkat çekici eserler arasında çeşitli gemi maketleri yer almaktadır. Nusret Mayın Gemisi, Yavuz, Bandırma Vapuru gibi çeşitli gemi maketleri cumhuriyet tarihine damga vurmuş gemileri tüm ayrıntılarıyla resmetmektedir. Diğer yandan ilgi çekici eserler arasında kuşkusuz Mustafa Kemal’in kişisel eşyaları da bulunmaktadır. Atatürk’ün kılıcı, tabancası, bastonu gibi hep yanında olan kimi eşyaları bu gün bu müzede sergilenmektedir.

 

Cumhuriyet Tarihi Müzesi ‘nin en önemli kültür eserleri arasında bulunan kitaplar paha biçilmez değerdedir. Kimisi piyasada bulunmayan çok sayıda kitap ziyaretçilere cumhuriyet tarihinin ayrıntılarını anlatmaktadır. Burada bulunan kitaplar sadece az bulunduğu için değil, aynı zamanda eşsiz eserler sıfatına sahip oldukları için büyük önem taşımaktadır. Müze içinde bulunan gazete arşivi de bir hayli kıymetlidir. 1926 yılından başlayarak 1980 yılına kadar 54 yılın günlük gazeteleri burada sergilenmektedir. Müze içindeki salonda da çeşitli görsel eserlerin izlenmesi olanaklıdır.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Ulaşım ve Ziyaret

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu bölgededir. Bu bölge Eskişehir’in en merkezi yerleri arasında sayılmaktadır. Atatürk Lisesi durağına hem tramvaylar hem de otobüsler çalışmaktadır. Eskişehir’in her semtinden buraya mutlaka bir kaç alternatif toplu taşıma aracı bulunur. Müze 09.00 ve 17.45 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ziyaret ücretsizdir.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın