buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Dubrovnik Ulaşım Rehberi

| 30 Mart 2013 |

Dubrovnik ulaşım rehberi sayfasında başta Dubrovnik’e ulaşım, Havaalanı – şehir merkezi ulaşım, otogar – şehir merkezi ulaşımı, Dubrovnik’te şehir içi ulaşım, Dubrovnik teleferiği, üstü açık turisik otobüsler (hop on & hop off ) ve Dubrovnik Card hakkında genel bilgiler bulabilirsiniz.

Son yıllarda özellikle dünyanın bir çok yerinden turistlere ev sahipliği yapan Dubrovnik ulaşım konusunda ziyaretçilere çok fazla sıkıntı çektirmeyen bir yer. Özellikle havaalanı ve otogardan şehir merkezi ulaşım rahatlığının yanında şehir merkezi içinde ulaşım çok fazla zorlanmayacağınız bir konu.

Dubrovnik’e ister turlarla gidin  ister bireysel olarak gidin ulaşımda konusunda azıcık da olsa bilmeniz gereken şeyler var. Gezi boyunca ulaşım konusunda gerekli olabilecek tüm bilgileri Dubrovnik ulaşım rehberi sayfasında bulabilirsiniz. Çok uzatmadan detaylara geçelim.

Dubrovnik Ulaşım

Dubrovnik ulaşım

Uçak: Dubrovnik özellikle son yıllarda hızla tercih edilen bir gezi noktası olmasından dolayı bir çok havayolu firmasının da buraya uçuş düzenlemesine  neden oldu. Şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Dubrovnik Havaalanı’na Thy dahil bir çok firmanın uçuşu var. Havaalanı ufak olsa da içinde duty free den döviz bürosuna gerekli olabilecek tüm imkanlara sahip. Havaalanı ufak olunca saatler öncesinde de check in için havaalanına gitmeniz gerekmiyor.

Otobüs: Karayolu Durovnik’e bir diğer ulaşım seçeneği. Hatta bana göre göre şehre karayolu ile gidenlerin sayısı en az uçak ile gidenler kadar var. Şehre başta Balkan ülkelerinden olmak üzere bir çok otobüs seferi var. Özellikle Dubrovnik’in komşuları Bosna  Hersek ve Karadağ’dan gün içinde bir çok karşılık otobüs seferi bulunuyor. Otobüslerin kalitesi Balkan ülkelerindekilere göre çok güzel denebilir. Balkan Turu içinde en lüks otobüs Dubrovnik otobüsüydü hatta :) Ayrıca sınırdan karayolu ile geçmek bana göre daha farklı bir heyecan oluyor :) Son bir not Dubrovnik otobüslerinde de Balkan ülkelerindekiler gibi koltuk numarası çok önemsenmiyor. Herkes bulduğu yere oturuyor. Bu yüzden otobüsünüze biraz erken gidip yerinize oturun. Bagaj teslimi ise ekstra ücretli, parça başı 8 Kuna.

Tren: Dubrovnik’e tren ile ulaşmak maalesef mümkün değil. Zaten tren ile ulaşım mümkün olmadığı için Dubrovnik başta interrailciler tarafından devamlı atlanmış bir şehir. Eğer tren ile Avrupa turu yapıyorsanız dilerseniz Zagrep’ten ya da Bosna Hersek’ten otobüsler ile Dubrovnik’e ulaşabilirsiniz.

Dubrovnik Havaalanı – Şehir Merkezi (Old Town) Ulaşım

Dubrovnik havaalanı otobüsüHavaalanı Otobüsü: Dubrovik Havaalanı’ndan Old Town ve şehir merkezine ulaşmak için 3 seçeneğiniz var ,bunlardan ilki Havaalanı Otobüsü. Atlas olarak da bilinen otobüsler düzenli olarak havaalanı ile Dubrovnik’in merkezi olan Old Town arasında sefer yapıyor. Yaklaşık 30 dk süren yolculuğun bedeli 35 Kuna (7 Euro), bagaj teslimi ise ücretsiz. Biletler otobüs içinde şoför tarafından satılıyor. Old Town’da ünlü Pile Kapısı’nda ineceğiniz otobüslerin biniş noktası da aynı yer.

Normal Otobüsler: Dilerseniz havaalanından normal otobüsler ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 11 ve 27 numaralı otobüsler Dubrovnik Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlıyor. Eğer bileti gişeden alırsanız 12 Kuna , otobüs içinde alırsanız 15 Kuna. Dilerseniz bu otobüsler ile şehir merkezine geçip oradan gideceğiniz noktalara tekrar otobüs yada taksi ile geçebilirsiniz.

Taksi : Eğer otobüs ile ulaşım size hitap etmiyorsa taksi de bir diğer seçenek. Dubrovnik Havaalanı – Old Town arası yaklaşık olarak 200-250 Kuna (30 Euro) tutuyor.

Dubrovnik Otogarı – Şehir Merkezi (Old Town) Ulaşım

Dubrovnik’e uçak kadar otobüs ile ulaşmak da son derece yaygın. Özellikle bizim Balkan Turu yapanlar otobüsle Dubrovnik’e geçiyorlar. Dubrovnik otogarı ise hemen şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Gar içinde emanet, döviz bürosu, yemek yerleri gibi ihtiyacınız olacak bir çok yer mevcut. Emanet bölümü 04:30-22:30 saatleri arasında açık ve emanette parça başı ücret 5 Kuna (0,8 Euro) . Gelelim şehir merkezi ulaşımına.  1 A , 1 B ve 3 numara Old Town’a giden otobüsler. Eğer otobüs biletini gişeden alırsanız fiyatı 12 Kuna (1,7 Euro), otobüsten alırsanız ise 15 Kuna (2,1 Euro). Dubrovnik’te bütün otobüslerin son durakları Old Town’daki Pile Kapısı. Acaba doğru mu gidiyorum stresine girmenize gerek yok anlayacağınız :) Otobüslere para vermek istemezseniz 25-30 dakikalık bir yürüyüş ile de Old Town’a ulaşabilirsiniz. Yalnız yolun bazı bölümleri bayır uyarmadı demeyin :)

Dubrovnik Şehir İçi Ulaşım

dubrovnik otobüsDubrovnik ufak bir şehir olmasına karşın şehrin dağınık yerleşimi sizi zaman zaman toplu taşıma kullanmaya itebilir. Özellikle Old Town çevresindeki evlerin hepsinin yamaçlara yapılmış olması çok dar, uzun uzun merdivenli sokakların ortaya çıkmasını sağlamış. Harita üzerinde çok yakın gözüken yerleri yürümek için (daha doğrusu devamlı merdiven inmek yada çıkmak için) biraz idmanlı olmanızda fayda var :) Gün içinde devamlı Old Town’a gidip gelecekseniz merdivenler canınıza okuyabilir bu yüzden en yakın otobüs duraklarını öğrenmekte fayda var :) Old Town’a geldiğinizde ise işiniz kolay. Tüm önemli gezilecek yerler surlar içinde yer alıyor. ( Bu arada kısa bir not eğer eski bir evde biraz daha yüksek fiyatlara konaklama yapmak sizin için merdiven inip çıkmak yada yürümekten daha az sorun olacaksa Dubrovnik’te kalacağınız oteli daha doğrusu evi Old Town içindekiler içinden seçebilirsiniz.)

Otobüsler : Gün içinde devamlı çalışan belediye otobüsleri ile başta Old Town girişi olmak üzere bir çok yere otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Otobüslerin hepsi Old Town’un ünlü Pile Kapısı önünde kalkıyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta otobüslerin bir kısmı yolun bir tarafından diğer bir kısmı da karşı taraftan kalkıyor. Duraklarda otobüslerin numaraları ve sefer saatleri yazıyor, bunlara dikkat edin. Otobüs duraklarının olduğu yerde bir gişe var biletinizi buradan alabilirsiniz, bilet 12 Kuna. Eğer burayı bulamazsanız yada uğraşmak istemezseniz 15 Kuna karşılığında otobüs içinden de bilet alabilirsiniz. Otobüsler hakkında bana göre en güzel bilgili konaklama yapacağınız ev sahibinden öğrenebilirsiniz. Eğer normal bir otelde kalıyorsanız da resepsiyondaki görevliler size yardımcı olacaklardır.

Dubrovnik taksiTaksi : Taksi Duvrovnik’te çok lüks bir ulaşım aracı. Kısacık mesafeler için ciddi paralar ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Taksimetre açılış fiyatı 25 Kuna. Km başı ücret ise 8 Kuna. Ayrıca taksilere bavul ile biniyorsanız her bagaj için 5 Kuna da ilave ediyorlar sağ olsunlar. Dubrovnik gezisi boyunca mecburen bir kaç kez taksi kullanmak zorunda kalsak da belediye otobüsleri ile taksinin 60 Kuna (8,5 Euro) tuttuğu yolu 27 Kuna’ya (3,8 Euro’ya) gidebileceğimizi öğrendikten sonra taksinin yanından geçmedik. Üstelik Dubrovnik’teki bazı sokaklar yalnızca merdivenden oluştuğundan ve  araç girmediğinden otobüsler ile taksiler evlere en yakın caddelerde aynı yerde yolcu indirebiliyor.

dubrovnik teleferikDubrovnik Teleferiği: Dubrovnik’te yapılacak şeyler sayfasında da bahsettiğim gibi Dubrovnik’te bir de teleferik bulunuyor. Teleferik şehirde ulaşımdan daha çok turistik amaçlı kullanılıyor.  Ploce Kapısı’na yakın bir yerde durağı bulunan teleferiğe binerek muhteşem bir Dubrovnik manzarası izleyebilirsiniz. Teleferiğin fiyatı ise çok tuzlu , kişi başı gidiş geliş bilet fiyatı 87 Kuna. Her ne kadar Dubrovnik’te yapılacak çoğu şey teleferik gibi pahalı olsa da yine de karar sizin.

Dubrovnik Hop On Hop Off (üstü açık gezi) Otobüsler

dubrovnik cabrio busDiğer turistik şehirlerde olduğu kadar olmasa da Dubrovnik’te de güzel bir şehir turu atabileceğiniz bir otobüs mevcut , adı Cabriobus City Tour. Dubrovnik gezisi öncesinde nette çok fazla araştırma yapsam da Cabriobus’ı nedense hiç bir kaynakta göremedim. Pile Gate kapısı önünde durağa asılan bir broşürde dikkatimi çeken otobüs turuna katılmak istesek de tur saatini kaçırdık :( Dubrovnik’te gezilecek önemli yerlerin hepsi Old Town içinde bulunduğundan dolayı otobüs sadece Dubrovnik etrafında gezip bazı noktalarda fotoğraf molası veriyor. Üstü açık otobüslerle yapılan turda 10 dil seçeneği bulunan Audio Guide (sesli rehber) var, maalesef Türkçe dil seçeneği yok. Turun fiyatı ise kişi başı 50 Kuna. Alttaki broşürde otobüs sefer saatleri ve güzergah hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Cabrio City Bus Güzergahı

dubrovnik hop on hop off bus

Dubrovnik Card

Dubrovnik Rehberi ana sayfasında da bahsettiğim gibi Dubrovnik’te de bir şehir indirim kartı bulunuyor , adı Dubrovnik Card. Önceki yazılarda da bahsettiğim gibi kartın aslında çok fazla avantajı  yok. Kartın en büyük artısı bana göre şehir içi ulaşımın ve Sur gezilerinin bedava olması. Eğer Dubrovnik’te kaldığınız süre boyunca çok sık otobüs kullanacaksanız Dubrovnik Card sizin için avantajlı olabilir. Kart hakkında bilgi almak isterseniz Old Town Pile Kapısı yanındaki Touris Info’ya uğrayıp bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Dubrovnik

Bir Cevap Yazın