Eskişehir Gezi RehberiEskişehir son yıllarda yerli turizmin yıldızları arasında yer alan, Anadolu’nun en güzel kentlerinden biri. İstanbul, Ankara ve Konya’dan hızlı tren seferlerinin başlaması şehre olan ilginin artmasında etkili olan faktörlerden. Adalar bölgesi, Odunpazarı EvleriKurşunlu Camii ve Sazova Parkı en önemli gezi noktaları.

Büyük turizm firmalarının birçoğu Eskişehir’e en az 1 gece konaklamalı turlar düzenliyor. Tabi şehre dilerseniz bireysel olarak da gidebilirsiniz. Hatta tren ve kara ulaşımının kolaylığı düşünüldüğünde şehre bireysel olarak gitmek hem daha zevkli hem daha rahat olacaktır. Tabi iki durumda da eğlenceli bir Eskişehir gezisi için biraz araştırma yapmanızda fayda var. Eskişehir gezi rehberi yazıları boyunca, Eskişehir hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Eskişehir Gezisi Hakkında Bilgiler

Son yıllarda yerli turistlerin büyük ilgisini çeken Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara ve Bursa’ya yakın konumda yer alıyor. Şehirde yapılan bir çok düzenleme ve açılan yeni gezi noktaları ile şehir hafta sonu gezginlerinin büyük ilgisini çekiyor.

Tarihi M.Ö 14. yüzyıla dayanan Eskişehir yüzyıllar boyunca bir çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 12 yüzyılda Friglerin kontrolüne geçen şehir Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yakın tarihte ise Eskişehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele ile dikkat çekmektedir. Günümüzde ise şehir üniversiteleri, operaları, tiyatroları ve gelişmiş şehircilik anlayışı ile dikkat çekmektedir.

Yazların sıcak ve kurak, kışların ise soğuk geçtiği Eskişehir’de tam bir karasal iklim görülmektedir. Özellikle kış aylarında hava çok soğuk olabilmektedir. Bu nedenle keyifli bir Eskişehir gezisi için en ideal aylar, havaların sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Eskişehir tarihi ve hava durumu hakkında detaylı bilgileri Eskişehir Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir gezi rehberi

Eskişehir’in en hareketli noktalarından Köprübaşı

Eskişehir Gezilecek Yerler

Her rehberde olduğu gibi Eskişehir gezi rehberimizin de en önemli bölümlerinin başında Eskişehir’de gezilecek yerler listemiz geliyor. Eskişehir’de gezebileceğiniz bir çok tarihi yapının yanı sıra şehirde yeni açılan parklar ve eğlenceli müzeler gezi boyunca keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan tarihi evler restorasyondan sonra gezginlerin büyük ilgisini çekiyor.

Eskişehir AdalarOdunpazarı EvleriKurşunlu Camii ve KülliyesiSazova ParkıAtlıhan El Sanatları ÇarşısıKentpark, Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi, Doktorlar Caddesi ve Haller Gençlik Merkezi şehirdeki en önemli gezi noktaları.

Eskişehir’de gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Eskişehir Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Eskişehir gezi rehberi

Eskişehir’in en eski yerleşim yerlerinden Odunpazarı

Eskişehir Konaklama Rehberi & Otel Tavsiyeleri

Eskişehir, sahip olduğu öğrenci nüfusu ve gelişmiş sanayisinden dolayı birçok kalitede otele sahip. Şehir içerisinde sıcak sularda yer alan termal otellerde kalabileceğiniz gibi yeni yerleşim bölgelerinde yer alan yeni birçok modern otellerde de konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Şehirde konaklama yapabileceğiniz 40’a yakın kaliteli otel bulunuyor. Gezi tarihinize bağlı olarak rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız önemli. Özellikle üniversitelerin mezuniyet zamanlarından olan Haziran aylarında zaman zaman otellerde yer bulamayabilirsiniz. Son yıllarda şehrin yerli turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmesinden dolayı bahar ve yaz aylarında da istediğiniz tarihlerde bazı otellerde yer bulma şansınız azalıyor. Bulsanız bile otel fiyatlarının daha yüksek olacağınız unutmayın. Bu nedenle erken rezervasyon  konaklama konusunda önemli bir detay. 

Eskişehir’de konaklama hakkında detaylı bilgileri ve şehirde konaklamaya yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimizi Eskişehir Otelleri sayfamızda bulabilirsiniz.

Eskişehir otelleri

Odunpazarı Bölgesinde yer alan butik otellerden biri. Tüm otelleri Eskişehir Otelleri sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir Ulaşım Rehberi

Eskişehir ulaşım konusunda Anadolu’nun en şanslı şehirlerinden biri. Tren hattının kuruluşundan itibaren, hattın merkezinde yer alan Eskişehir’e otobüs ile de ulaşım son derece rahat. Ankara, Bursa ve İstanbul’a akın konumda bulunan şehre gün boyu otobüs seferleri düzenleniyor. Bunun yanında Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı Eskişehir ve Ankara arasında kuruldu. Gün boyu karşılıklı olarak Ankara ve Eskişehir arasında hızlı tren seferleri düzenleniyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 1,5 saat. Ankara’dan sonra Eskişehir-Konya hızlı tren hattı da açılmış durumda. Gün içinde karşılıklı 2’şer sefer düzenleniyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 2 saat.

Eskişehir şehir içi ulaşım konusunda ise Anadolu şehri olmanın avantajını yaşıyor. Şehir içinde gezilmesi gereken çoğu önemli nokta birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer toplu taşımayı kullanmak durumunda kalırsanız da şehrin tramvay hattı olan Estram’ı tercih edebilirsiniz. Tramvay ile şehrin bir çok noktasına ulaşmak mümkün. Hat uzatma çalışmaları ise halen devam ediyor.

Eskişehir gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Eskişehir Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir ulaşım rehberi

Şehrin merkezinde yer alan İki Eylül Caddesi ve tramvaylar.

Eskişehir Alışveriş Rehberi

Eskişehir gezi rehberimizin en zevkli sayfalarından biri de alışveriş bölümü. Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversiteleri’ne ev sahipliği yapan Eskişehir nüfusunun hatırı sayılır bir bölümünü öğrenciler oluşturuyor. Öğrenci nüfusunun fazla olmasından dolayı şehirde yaşam çok pahalı değil. Eskişehir’e ait en önemli hediye alternatiflerinin başında lületaşından yapılma eşyalar geliyor. Lületaşından pipolar en popüler olanlar. Bunlar dışında; Sorkun Çömleği, cam işlemeler ve met helva da şehirden kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz çeşitli hediyeler. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan Çarşısı hediyelik alternatiflerinin en bol olduğu yer. Yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı en popüler yerler ise Taşbaşı, Hamamyolu Caddesi ve İki Eylül Caddesi. Espark AVM şehirdeki en popüler alışveriş merkezi.

Eskişehir’den satın alabileceğiniz hediyeler hakkında detayları Eskişehir’den Ne Alınır? sayfasında, alışveriş konusunda genel bilgileri, sokak pazarları hakkında bilgileri ise Eskişehir Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir alışveriş rehberi

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir Yemekler Rehberi

19.yy ortalarında Kırım, Balkanlar ve Kafkaslar’ dan yoğun göç alan Eskişehir’de yemek kültürü de bu göçlerden etkilenmiş.  Şehirdeki ünlü bir çok yöresel yemek bu kültürün etkisinde gelişen yemeklerden. Çibörek, şehirdeki en ünlü yöresel yiyecek. Bunun dışında hamur işlerinin sıkça tüketildiği Eskişehir’de Balaban Köfte diğer ünlü bir yöresel yemek. Bunlar dışında şehirdeki yoğun öğrenci nüfusundan dolayı başta Porsuk Çayı etrafı olmak üzere şehirde bir çok kafe ve restoran yer alıyor.

Eskişehir’de yemek kültürü hakkında genel bilgileri Eskişehir Yemek Rehberi sayfasında, şehirde tadına bakabileceğiniz yöresel yemekler hakkında bilgileri ise Eskişehir’de Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz. 

Eskişehir yemekleri

Eskişehir’in ünlü yöresel yemeği çibörek 

Bir Cevap Yazın