Eskişehir Gezilecek YerlerEskişehir gezilecek yerler konusunda Anadolu’nun en zengin kentlerinin başında geliyor. Özellikle hızlı tren seferlerinin başlaması ve son yıllarda şehirdeki gezilecek yerlerin hızla artması Eskişehir’e olan ilginin de artmasına neden oldu. Başta Sazova Parkı ve Tarihi Odunpazarı Evleri olmak üzere şehirde birçok gezi noktası yer alıyor. Başta gezilecek yerler olmak üzere şehirde genel bilgilerden alışverişe, ulaşımdan yeme içmeye kadar Eskişehir gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

İnternetteki en geniş kapsamlı Türkçe rehber olan Eskişehir gezilecek yerler sayfası boyunca şehirde gezip görebileceğiniz tüm önemli noktalar hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Gezilecek yerler listesinde yer alan her gezi noktası hakkında ayrı bir sayfa var. Gezilecek yer hakkında detaylı bilgilere, ulaşım ve ziyaret koşullarına, giriş ücretlerine ya da harita konum bilgilerine ulaşmak isterseniz sayfa boyunca fotoğraflara ya da linklere tıklamanız yeterli. Liste sıralamasını kendi beğenimize göre yaptık, siz de listede yer alan noktalara göz atarak gezi programınızı yapabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Toplam 38 gezi noktasının yer aldığı Eskişehir Gezilecek Yerler listemiz 3 sayfadan oluşuyor. Listede yer alan tüm noktaları incelemek için sayfa sonlarında yer alan bağlantıları kullanarak ilerleyebilirsiniz.

1. Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir gezilecek yerler Odunpazarı Evleri

Odunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim yeri. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’ne ait birçok önemli eserin bulunduğu bölge özellikle restore edilen tarihi evleri ile dikkat çekiyor. Geleneksel Osmanlı mimarisine sahip evler arasında dolaşırken zamanda yolculuk ediyor hissine kapılabilirsiniz. 2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Eski Kent merkezinde birçok müze, butik otel ve hediyelikçi dükkanı bulabilirsiniz. Şehir merkezi tarafında yer alan evler turistik amaçlı kullanılsa da üst kısımlara çıktıkça yerli halkın yaşamını sürdüğü bölgeleri de görebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Odunpazarı Evleri)

2. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir gezilecek yerler Adalar

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçer. Şehir merkezinin Porsuk Çayı çevresinde kalan alan ise Adalar olarak adlandırılır ve bu bölge Eskişehir’in hareketli öğrenci yaşantısında adı geçen birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapar. Özellikle yaz aylarında Porsuk kenarında çimlerde oturanlar ile Porsuk’ta düzenlenen bot ve gondol turları bölgeye ayrı bir hava katar. Adalar’da yer alan kafelerden birinde oturup bir şeyler içmeden şehirden ayrılmayın. (Detaylar için tıklayın: Eskişehir Adalar)

3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir gezilecek yerler Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan külliye, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmıştır. Külliye içerisinde imaret, aşevi, kervansaray, şadırvan, cami, sıbyan mektebi gibi bölümler yer alsa da bunların birçoğu günümüzde turistik olarak kullanılmaktadır. Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı bu bölümlerden birkaçıdır. (Detaylar için tıklayın: Kurşunlu Camii ve Külliyesi)

4. Sazova Parkı

Eskişehir gezilecek yerler Sazova Parkı

Son yıllarda Eskişehir’de birçok park yapılsa da bunlardan en ünlü olanı kuşkusuz Sazova Parkı. Tam adı ile Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor. Parkın içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok bölüm var. Çocuklar kadar yetişkinlerin de çok eğlenceli zaman geçirdiği park hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Dilerseniz park içerisinde yer alan kafe ve restoranlarda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Sazova Parkı)

5. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir

Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan tarihi yapılardan bir diğeri Atlıhan El Sanatları Çarşısı. Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin hemen karşısında yer alan Atlıhan eskiden han olarak kullanılsa da yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor. İki katlı çarşıda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Atlıhan El Sanatları Çarşısı)

6. Kentpark

Eskişehir gezilecek yerler Kentpark

Eskişehir otobüs terminalinin hemen karşısında yer alan Kentpark, Eskişehir’in ünlü parklarından bir diğeridir. İçerisinde yer alan yapay plaj Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olduğundan uzunca bir süre haber bültenlerinde yer bulmuştu. Günümüzde büyük küçük her yaştan insan bu güzel parkta eğlenceli vakit geçiriyor. (Detaylar için tıklayın: Kentpark)

7. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler Eskişehir Balmumu Müzesi

Odunpazarı’da yer alan en önemli müzelerden olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaretçilerine açtı. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden biri içerisinde yer alan müzede yerli ve yabancı birçok kişinin balmumundan heykeli bulunuyor. Müzedeki heykeller Madame Tussauds balmumu müzelerindekiler kadar başarılı olmasa da müzeyi ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hafta sonları müze girişinde uzun kuyruklar olabiliyor, gezi planınızı yaparken dikkat etmekte fayda var. (Detaylar için tıklayın: Eskişehir Balmumu Müzesi)

8. Doktorlar Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi, Eskişehir’in en ünlü caddelerinden biri. Araç trafiğine kapalı olan cadde, Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde yer alıyor. Caddenin resmi adı İsmet İnönü 1 Caddesi olsa da yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle “Doktorlar Caddesi” olarak anılıyor. Üzerinden tramvay geçen caddede birçok yerli giyim mağazası ile takıcı bulabilirsiniz. Sohbet eden iki kadın heykeli, cadde üzerinde yer alan birçok heykelden biri. (Detaylar için tıklayın: Doktorlar Caddesi)

9. Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir gezilecek yerler Haller Gençlik Merkezi

Üniversitelilerin yaşadığı Bağlar Bölgesi’ne yakın bir konumda yer alan Haller Gençlik Merkezi şehrin turistik noktalarından biri. Eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapı yapılan restorasyonların ardından kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanları içinde barındıran bir turistik merkez olmuş durumda. Açıldığı ilk zamanlardaki ışıltıyı kaybetse de eğer Haller’in yakınlarından geçerseniz uğrayabilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Haller Gençlik Merkezi)

10. Hamamyolu Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler Hamamyolu Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli cadde olan Hamamyolu Caddesi daha çok yerli halkın günlük alışverişlerinde tercih ettiği, çevresinde birçok önemli hamamın yer aldığı bir cadde. Taşbaşı Çarşısı ile merkezdeki İki Eylül Caddesi’ne yakın konumda yer alan cadde birçok yerli giyim mağazasına ve ufak dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Caddeye adını veren birçok hamamı da yine burada bulabilirsiniz.  (Detaylar için tıklayın: Hamamyolu Caddesi)

11. İki Eylül Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in en hareketli noktalarından biri. Şehrin tam merkezinde yer alan ve araç trafiğine kapalı olan cadde aynı zamanda iki önemli tramvay hattının da kesişim noktası. Şehirde yer alan birçok gezi noktasını birbirine bağlayan cadde üzerinde restoranlar ve mağazalar yer alıyor. (Detaylar için tıklayın: İki Eylül Caddesi)

12. Lületaşı Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi küçük ama ilgi çekici bir müze. Odunpazarı’ndaki Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer alan bu minik müzenin giriş ücreti bulunmuyor. Müze içerisinde lületaşının ham halini ve çeşitli ustalar tarafından birer sanat eserine dönüştürülmüş hallerini inceleyebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Lületaşı Müzesi)

13. Osmanlı Evi

Eskişehir gezilecek yerler Osmanlı Evi

Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Osmanlı Evi yine Odunpazarı’nda yer alan önemli yapılardan biri. Osmanlı Evi’ni yaptıran kişi Yeşil Efendi adıyla da bilinen Halil İbrahim Sipahioğlu olarak biliyor. Kendisi ilk dönem milletvekilidir. (Detaylar için tıklayın: Osmanlı Evi)

14. Reşadiye Camii

Eskişehir gezilecek yerler Reşadiye Camii

Reşadiye Camii, Eskişehir’in merkezinde yer alan cami özellikle bölge esnafının tercih ettiği, şehrin ünlü dini yapılarından biridir. 1979 yılında tekrar inşa edilen yapı tarihi olarak çok öneme sahip olmasa da mimari olarak şehrin güzel yapılarındandır. (Detaylar için tıklayın: Reşadiye Camii)

15. Taşbaşı

Eskişehir gezilecek yerler Taşbaşı

Taşbaşı, Eskişehir’de özellikle yerli halkın alışverişlerinde tercih ettiği yerlerden biri. Bölgedeki dükkanlar klasik Anadolu çarşıları tarzında en fazla iki katlı yapılardan oluşuyor. Çarşı; kuyumcular, aktarlar, kumaşçılar gibi çeşitli sokaklara ayrılmış durumda. Hamamyolu Caddesi, İki Eylül Caddesi, Reşadiye Camii gibi birçok önemli yer bu çarşının çevresinde yer alıyor. (Detaylar için tıklayın: Taşbaşı)

Madame Tadia Hotel

Madame Tadia Hotel Eskişehir

Eğer Eskişehir’de konaklama yapacaksanız şehrin yeni ve güzel otellerinden olan Madame Tadia Hotel’i inceleyebilirsiniz. Tren istasyonuna çok yakın konumdaki tesis şehrin birçok gezi noktasına yürüme mesafesinde bulunuyor. Booking.com’da 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek bir puana sahip. Otel hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Listenin devamı için tıklayın.Önceki1 / 3Sonraki
Klavyenizdeki ← → ok tuşlarını da kullanabilirsiniz.

 

18 yorum

 1. yönlendirmeleriniz harika tesekkurler…..

 2. saolun projede işime yaradı

 3. Bu güzel tanıtım ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim birde şehir merkezinde kalınacak uygun otelleri tarif etseniz tadından yenmez saygılar

 4. gülbin uğur says:

  çok güzel bir anlatım olmuş Allah (c.c.)razı olsun iznimizde buraya gitmek istiyoduk gezmek için bu site çok işimize yaradı başarılarınızın devamını diliyorum.

 5. çok güzel perşembe günü eskişehire gidordumbenim gezdiğim bazı yerler de vardı sizi tebtik ediyorum

 6. Güzelmiş yarın gidip bakalım

 7. Çok teşekkür ederim çoooooooooook işime yaradı

 8. çakır taşhancık says:

  süper bir yer

 9. benimde çok işime yaradı sunumum için şehrimi çok seviyorum :)

 10. biz yaklaşık bir hafta sonra orda olacaz ve kışın gezilebilecek neresi var? teşekkürler

 11. teşekkürler çok işimize yaradı

 12. proje ödevime çok yaradı tşkkrlr

 13. çok işime yaradı teşekkürler bu hafta eskişehire gidip 2 afta orada kalıcam ve bu yerlerin hepsine gidiceğim tekrar teşekkürler

 14. çok teşekkürler işime yaradı

 15. meral topaloğlu says:

  elinize sağlık güzel bilgiler edindim yarın eskişehire geliyorum güzel şehri görmek için

Bir Cevap Yazın