Eskişehir gezilecek yerler konusunda sahip olduğu imkanlar ile Türkiye‘nin en popüler şehirlerinden biri. Doğma büyüme Eskişehirli biri olarak şehrin turistik olarak bugünlere gelmesi beni de çok mutlu ediyor. Hızlı tren seferlerinin başlaması ve son yıllarda şehirdeki gezilecek yerlerin hızla artması Eskişehir‘e olan ilginin de artmasına neden oldu. Eskişehir’e dilerseniz düzenlenen turlara katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz.

Eskişehir’de gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yakın konumda yer alsa da şehri 3-4 parçada gezmeniz gerekiyor. Eskişehir gezinize ilk olarak şehrin en eski yerleşim noktası olan Odunpazarı semtini gezerek başlayabilirsiniz. Bu bölgede birçok tarihi ve turistik yapı yer alıyor. Buradan şehir merkezinde yürüyerek Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Eğer gezi için birden fazla gününüz varsa Eskişehir’in popüler ve güzel parklarından olan Sazova Parkı, Şelale Park ve Kentpark‘a da zaman ayırabilirsiniz.

Bu arada eğer Eskişehir seyahatinizi kendiniz organize ediyorsanız The Merlot Hotel Eskisehir (4★), ibis Hotel (3★) ve Madame Tadia Hotel’e göz atabilirsiniz. Eğer biraz daha lüks ve konforlu bir tesis arıyorsanız Rixos Thermal Hotel‘i (5★) seçebilirsiniz. Eskişehir’de konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi ise Eskişehir’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz. Otel rezervasyonunu sitedeki bağlantıları kullanarak Booking.com üzerinden yapanlar sürpriz hediyeler kazanıyor, detaylar için tıklayın.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezisi için genellikle en fazla 2 ya da 3 günlük bir zaman ayrılıyor. Bu süre içinde şehirdeki en önemli çoğu yer rahatlıkla görülebilir. Sayfa boyunca Eskişehir’de gezip görmeniz gereken en önemli yerler yer alıyor. Kendi zevkinize ve gezi sürenize göre gezi planınızı oluşturabilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

1. Odunpazarı

Eskişehir gezilecek yerler, OdunpazarıOdunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi. Eskişehir’e yerleşim gelen ilk insanlar bir tane Odunpazarı’na, bir tane de Porsuk Çayı’ının olduğu alan olan Adalar bölgesine koyun ciğeri asar. Odunpzarı’na asılan ciğerin daha geç bozulduğunu görenler ilk yerleşimlerini buraya yaparlar. Geçtiğimiz yıllarda bölgede yapılan restorasyonlar ile bölge günümüzde şehrin birçok turistik yapısına ev sahipliği yapıyor. Tarihi Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Cami, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi bu bölgede görebileceğiniz en önemli gezi noktalarından.

2. Odunpazarı Evleri

Eskişehir gezilecek yerler, Odunpazarı EvleriOdunpazarı bölgesinin en dikkat çeken yapıları kısa zaman önce restore edilerek yeni görünümlerine kavuşan Tarihi Odunpazarı Evleri. Geleneksel Osmanlı mimarisine sahip evler arasında dolaşırken zamanda yolculuk ediyor hissine kapılabilirsiniz. 2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Eski Kent merkezinde birçok müze, butik otel ve hediyelikçi dükkanı bulabilirsiniz. Şehir merkezi tarafında yer alan evler turistik amaçlı kullanılsa da üst kısımlara çıktıkça yerli halkın yaşamını sürdüğü bölgeleri de görebilirsiniz.

3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir gezilecek yerler, Kurşunlu Camii ve KülliyesiKurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Odunpazarı’nda yer alan külliye, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmıştır. Külliye içerisinde imaret, aşevi, kervansaray, şadırvan, cami, sıbyan mektebi gibi bölümler yer alsa da bunların birçoğu günümüzde turistik olarak kullanılmaktadır. Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı bu bölümlerden birkaçıdır.

4. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir gezilecek yerler, Porsuk Çayı ve Adalar (1)Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçer. Şehir merkezinin Porsuk Çayı çevresinde kalan alan ise Adalar olarak adlandırılır ve bu bölge Eskişehir’in hareketli öğrenci yaşantısında adı geçen birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapar. Özellikle yaz aylarında Porsuk kenarında çimlerde oturanlar ile Porsuk’ta düzenlenen bot ve gondol turları bölgeye ayrı bir hava katar. Adalar’da yer alan kafelerden birinde oturup bir şeyler içmeden şehirden ayrılmayın.

5. Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Eskişehir gezilecek yerler, Sazova ParkıSon yıllarda Eskişehir’de birçok park yapılsa da bunlardan en ünlü olanı kuşkusuz Sazova Parkı. Tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor. Parkın içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok bölüm var. Çocuklar kadar yetişkinlerin de çok eğlenceli zaman geçirdiği park hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Dilerseniz park içerisinde yer alan kafe ve restoranlarda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

6. İki Eylül Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler, İki Eylül Caddesiİki Eylül Caddesi, Eskişehir’in en hareketli noktalarından biri. Şehrin tam merkezinde yer alan ve araç trafiğine kapalı olan cadde aynı zamanda iki önemli tramvay hattının da kesişim noktası. Şehirde yer alan birçok gezi noktasını birbirine bağlayan cadde üzerinde restoranlar ve mağazalar yer alıyor.

7. Kentpark

Eskişehir gezilecek yerler, KentparkEskişehir otobüs terminalinin hemen karşısında yer alan Kentpark, Eskişehir’in ünlü parklarından bir diğeridir. İçerisinde yer alan yapay plaj Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olduğundan uzunca bir süre haber bültenlerinde yer bulmuştu. Günümüzde büyük küçük her yaştan insan bu güzel parkta eğlenceli vakit geçiriyor.

8. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler, Atlıhan El Sanatları ÇarşısıOdunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin tarihi ve turistik yapılarından. Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin hemen karşısında yer alan Atlıhan eskiden han, olarak kullanılsa da yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor. İki katlı çarşıda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz.

9. Şelale Park

Eskişehir gezilecek yerler, Şelale ParkEskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer güzel park olan Şelale Park, özellikle Eskişehir manzarası izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir noktada yer alıyor. Odunpazarı Bölgesi’nin üst kısımlarında yer alan park içerisinde yapay bir şelale, yel değirmeni ile bir oyun parkı, kafe ve restoranlar yer alıyor. Eskişehir manzarasına karşı bir şeyler yiyip içmek isterseniz parka uğrayabilirsiniz.

10. Doktorlar Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler, Doktorlar CaddesiDoktorlar Caddesi, Eskişehir’in en ünlü caddelerinden biri. Araç trafiğine kapalı olan cadde, Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde yer alıyor. Caddenin resmi adı İsmet İnönü 1 Caddesi olsa da yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle “Doktorlar Caddesi” olarak anılıyor. Üzerinden tramvay geçen caddede birçok yerli giyim mağazası ile takıcı bulabilirsiniz. Sohbet eden iki kadın heykeli, cadde üzerinde yer alan birçok heykelden biri.

11. Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler, Taşbaşı ÇarşısıTaşbaşı, Eskişehir’de özellikle yerli halkın alışverişlerinde tercih ettiği yerlerden biri. Bölgedeki dükkanlar klasik Anadolu çarşıları tarzında en fazla iki katlı yapılardan oluşuyor. Çarşı; kuyumcular, aktarlar, kumaşçılar gibi çeşitli sokaklara ayrılmış durumda. Hamamyolu Caddesi, İki Eylül Caddesi, Reşadiye Camii gibi birçok önemli yer bu çarşının çevresinde yer alıyor.

12. Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler, Eskişehir Balmumu MüzesiOdunpazarı’da yer alan en önemli müzelerden olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaretçilerine açtı. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden biri içerisinde yer alan müzede yerli ve yabancı birçok kişinin balmumundan heykeli bulunuyor. Müzedeki heykeller Madame Tussauds balmumu müzelerindekiler kadar başarılı olmasa da müzeyi ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hafta sonları müze girişinde uzun kuyruklar olabiliyor, gezi planınızı yaparken dikkat etmekte fayda var.

13. Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir gezilecek yerler, Haller Gençlik MerkeziÜniversitelilerin yaşadığı Bağlar Bölgesi’ne yakın bir konumda yer alan Haller Gençlik Merkezi şehrin turistik noktalarından biri. Eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapı yapılan restorasyonların ardından kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanları içinde barındıran bir turistik merkez olmuş durumda. Açıldığı ilk zamanlardaki ışıltıyı kaybetse de eğer Haller’in yakınlarından geçerseniz uğrayabilirsiniz.

14. Alaaddin Camii

Eskişehir gezilecek yerler, Alaaddin CamiiEskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapılardan olan Alaaddin Camii, Anadolu’da az sayıdaki Anadolu Selçuklu eserleri arasında yer alıyor. 1267 yılında inşa edilen cami 1944-1951 yılları arasında müze olarak kullanılmış. Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin açılması ile cami tekrar ibadete açılmıştır.

15. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler, Çağdaş Cam Sanatları MüzesiOdunpazarı’nda yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinden biri. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinde yer alan müze içerisinde birçok sanatçıya ait çeşitli eserler sergileniyor. Müzenin yanında bir butik otel ve balmumu müzesi de yer alıyor.

Eskişehir’de gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken noktalardan. Bunlar dışında şehirde daha birçok gezi noktası var. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, Eskişehir Sualtı Dünyası, Reşadiye Camii, Lületaşı Müzesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Hamamyolu Caddesi, Devrim Otomobili, TCDD Eskişehir Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Havacılık Müzesi, Çukur Çarşı, Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Midas Anıtı zamanı olan gezginler içi şehir merkezi ve çevresinde yer alan diğer önemli gezi noktalarından.

Eskişehir’de nerede, hangi otelde kalmalı?

Madame Tadia Hotel Eskişehir

Eskişehir’de otellerin birçoğu tren istasyonuna yakın Üniversite Bulvarı ve İsmet İnönü I. Caddelerinde bulunuyor. Bu bölge son dönemde şehrin gelişen yeri. Burada Birçok kafe, restoran ve otel yer alıyor. Otelin konumuna göre buradan tren istasyonuna 10-20 dakika yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Merkeze de yine aynı şekilde kısa bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. The Merlot Hotel Eskisehir (4★), Divan Express Eskişehir (4★), ibis Hotel (3★), Grand Namlı Hotel (3★), La Vie Suite bu bölgedeki en güzel tesislerden.

Eğer tren istasyonuna daha yakın, şehrin çoğu yerine yürüyerek ulaşabileceğiniz bir tesis ararsanız 2014 yılında en fazla rezervasyon yapılan otel olan Madame Tadia Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Şehrin birçok gezi noktasını bünyesinde bulunduran Odunpazarı’nda er alan butik otellerde konaklamak da keyifli olabilir. Bu bölge Eskişehir tren garın ve merkeze 15-20 dakikalık bir yürüyüş uzaklığında yer alıyor.  Abacı Konak Otel, Arslanlı Konak Otel ve Han Royal Otel tercih edebileceğiniz butik otellerden. Eğer daha lüks olanaklara sahip, termal bir otel ararsanız Odunpazarı’nın tepelerinde yer alan Rixos Thermal Hotel‘i (5★) seçebilirsiniz.

Eskişehir’de konaklama hakkında detaylı bilgileri ve diğer tavsiye ettiğim otelleri Eskişehir’de Nerede Kalınır? yazımda okuyabilirsiniz. Booking.com Hediye Kampanyamı da unutmayın!