Eskişehir Gezilecek Yerler

×

Eskişehir gezilecek yerler konusunda Anadolu’nun en zengin kentlerinin başında geliyor. Son yıllarda sürekli gelişen ve güzelleşen şehirde gezip görebileceğiniz bir çok yer var. Başta Sazova Parkı ve Tarihi Odunpazarı Evleri olmak üzere şehrin birbirinden güzel parkları ve turistik yapıları her tür gezginin sevine hitap edebilecek cinsten. 

Gezip Gördüm Eskişehir gezilecek yerler listesi internette yer alan en detaylı kaynak. Dilerseniz görsellere ya da başlıklara tıklayarak gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

 

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir’de gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Sırala önem sırasına göre yapılmıştır.

Adalar Eskişehir 135x76 thumbEskişehir Adalar İçerisinden Porsuk Çayı geçen Adalar Bölgesi Eskişehir’in en hareketli ve turistik yerlerinden biridir. Porsuk Çayı etrafında yer alan kafe ve restoranlarda oturabilir, Porsuk Çayı’nda yapılan bot ve gondol turlarına katılabilirsiniz. 

Odunpazarı Evleri 135x76 thumbOdunpazarı Evleri Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı şehrin en otantik ve turistik bölgelerinden. Restorasyondan sonra bambaşka bir yüze kavuşan Odunpazarı’nda birçok güzel yapı bulabilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi 135x76 thumbKurşunlu Camii ve Külliyesi Şehrin en eski ve ünlü camilerinden biri olan Kurşunlu Camii sizi ilk andan itibaren etkiyecektir. Caminin de içinde yer aldığı külliyede birçok önemli bölüm bulunur. Lületaşı Müzesi ve cam atölyesi en önemli bölümlerdendir.

Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) 135x76 thumbSazova Parkı Tam adı ile Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir’in en güzel ve en büyük parklarından biridir. İçerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet bulunan park her yaştan gezgine eğlenceli vakit geçirme imkanı sunuyor. 

Atlıhan El Sanatları Çarşısı 135x76 thumbAtlıhan El Sanatları Çarşısı Odunpazarı bölgesinde yer alan Atlıhan, eskiden han olarak kullanılan günümüzde ise el sanatları çarşısı olarak hizmet veren bir yer. Başta lületaşı olmak üzere Eskişehir’e özgü en güzel hediyelik eşyaları bu çarşıda bulabilirsiniz. 

Kentpark Eskişehir 135x76 thumbKentpark Eskişehir’in en ünlü parklarından bir diğeridir. İçerisinde yer alan yapay plaj Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olduğundan uzunca bir süre haber bültenlerinde yer bulmuştu. Günümüzde büyük küçük her yaştan insan bu güzel parkta eğlenceli vakit geçiriyor. 

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Hulusi Kentmen 135x76 thumbYılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Geçtiğimiz yıllarda açılan ve kısaca Eskişehir Balmumu Müzesi olarak bilinen bu müzede yerli yabancı birçok önemli insanın balmumundan yapılmış heykellerini inceleyebilir, onlarla keyfili fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Doktorlar Caddesi Eskişehir 135x76 thumbDoktorlar Caddesi Resmi adı İsmet İnönü 1 Caddesi olan bu cadde, üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle zamanla halk arasında Doktorlar Caddesi olarak anılmaktadır. Porsuk Çayı’nın paralelindeki bu cadde birçok önemli bölgeyi birbirine bağlar.

Haller Gençlik Merkezi 135x76 thumbHaller Gençlik Merkezi Eskişehir’in en turistik yapılarından biri olan yapı zamanında yaş sebze meyve hali olarak kullanılsa da günümüzde kafeleri ve ufak dükkanları ile hem Eskişehirlilere hem de gezginlere hizmet veriyor.

Hamamyolu Caddesi 135x76 thumbHamamyolu Caddesi Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli cadde olan Hamamyolu Caddesi daha çok yerli halkın günlük alışverişlerinde tercih ettiği, çevresinde birçok önemli hamamın yer aldığı bir caddedir. 

İki Eylül Caddesi 135x76 thumbİki Eylül Caddesi Şehrin tam merkezinde yer alan İki Eylül Caddesi birçok önemli merkezi birbirine bağlar. Araç trafiğine kapalı olan caddenin ortasından geçen tramvay caddeye ayrı bir hava katar. Adalar bölgesinden buraya kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. 

Lületaşı Müzesi 135x76 thumbLületaşı Müzesi Eskişehir’in önemli simgelerinden olan lületaşı ile ilgili objelerin sergilendiği bu müze şehrin ünlü yapılarından Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer alır. Giriş ücretinin olmadığı bu ufak müzede lületaşından yapılmış birbirinden güzel objeler görebilirsiniz.

Osmanlı Evi 135x76 thumbOsmanlı Evi Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Osmanlı Evi kentin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nde yer alır. Evi yaptıran kişi Yeşil Efendi adıyla da bilinenHalil İbrahim Sipahioğlu‘dur. Kendisi ilk dönem milletvekilidir.

Reşadiye Camii 135x76 thumbReşadiye Camii Eskişehir’in merkezinde yer alan cami özellikle bölge esnafının tercih ettiği, şehrin ünlü dini yapılarından biridir. 1979 yılında tekrar inşa edilen yapı tarihi olarak çok öneme sahip olmasa da mimari olarak şehrin güzel yapılarındandır. 

Taşbaşı Eskişehir 135x76 thumbTaşbaşı Eskişehir’de özellikle yerli halkın alışverişlerinde tercih ettiği Taşbaşı Çarşısı klasik Anadolu çarşıları tarzında en fazla iki katlı yapılardan oluşur. Çarşı, kuyumcular, aktarlar, kumaşçılar gibi çeşitli sokaklara ayrılmıştır. 

Alaaddin Camii 135x76 thumbAlaaddin Camii Şehrin en önemli camilerinden biridir. Anadolu’da az sayıdaki Anadolu Selçuklu eserleri arasında olan cami 1267 yılında inşa edilmiştir. 1944 ve 1951 yılları arasında burada Eskişehir’in arkeolojik değerleri sergilenmiştir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi 135x76 thumbÇağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinden olan yapı kentin tarihi bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alır. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinin içerisinde kurulu olan bu müzede birçok sanatçıya ait çeşitli çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Çukur Çarşı Eskişehir 135x76 thumbÇukur Çarşı Bir dönem balık pazarı olarak faaliyet gösteren, günümüzde ise daha çok yeşil bir park çevresinde yer alan 3-4 adet turistik dükkanın yer aldığı bir çarşıdır. Adalar Bölgesi’ne yakın olan çarşının hemen önünden Porsuk Çayı geçmektedir. 

Devrim Otomobili 135x76 thumbDevrim Otomobili Türk sanayisinde çok büyük öneme sahip, ülkenin ilk yerli imalat otomobili olan Devrim Otomobili Eskişehir’de üretilmiştir. Üretilen 3 otomobilden günümüzde kalan teki bugün Tülomsaş Fabrikası içerisinde özel bir cam bölümde sergilenmektedir. 

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Eskişehir 135x76 thumbCumhuriyet Tarihi Müzesi Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden olan Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde sergilenen eserler arasında Cumhuriyet devrimlerini anlatan kimi eserler, kitaplar, çeşitli görsel eserler yer almaktadır.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi 135x76 thumbEskişehir Eti Arkeoloji Müzesi Şehrin önemli müzelerinden Arkeoloji Müzesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Bir dönem sıkıntılar yaşansa da 2010 yılında Eti sponsorluğunda yenilenen müze günümüzde Türkiye’nin en teknolojik arkeoloji müzelerinden biri olmuştur. 

Eskişehir Eti Sualtı Dünyası 135x76 thumbEskişehir Eti Sualtı Dünyası Şehrin ünlü parklarından Sazova Parkı içerisinde yer alan Sualtı Dünyası Eti sponsorluğunda yapılan bir akvaryumdur. Akvaryum içerisinde 84 farklı türden toplam 2150 adet balık yaşamaktadır.

Eskişehir Havacılık Müzesi 135x76 thumbEskişehir Havacılık Müzesi Eskişehir-Ankara çevreyolu kenarında yer alan Havacılık Müzesi’nde birçok eski model uçak ve havacılıkla ilgili objeler sergilenmektedir. Park görünümünde olan bu park büyük küçük her yaştan gezgine keyifli dakikalar yaşatır. 

Eskişehir Karikatür Müzesi 135x76 thumbEskişehir Karikatür Müzesi Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinde kurulu olan Karikatür Müzesi Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmet vermektedir. Müze içerisinde yerli ve yabancı yüzlerce karikatüristin eseri bulunmaktadır.

Japon Bahçesi Eskişehir 135x76 thumbJapon Bahçesi Sazova Bölgesi’nde yer alan bahçe Türkiye ve Japonya arasında imzalanan protokol gereği “Türkiye’de Japon Yılı” ilan edilen, 2010 yılında hizmete açılmıştır. Bahçe içerisinde gölet, köprüler, yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve varendalar bulunmaktadır.

Şelale Park Eskişehir Manzarası gündüz 135x76 thumbŞelale Park Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer güzel park olan Şelale Park özellikle Eskişehir manzarası izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir noktada yer alır. İçerisinde yapay bir şelale ve yel değirmeni olan parkta kafe ve restoran da bulunur. 

Şehr-i Aşk Adası 135x76 thumbŞehr-i Aşk Adası 2010 yılında açılışı yapılan yapay ada Porsuk Çayı üzerinde kurulmuştur. Açılışı sırasında yerli ve yabancı yüzlerce ünlü ismi ağırlayan ada ulusal basında da heyecanla takip edilmiştir. Ada içinde sizin ve sevdiğinizin ismini kazıyabileceğiniz kütükler yer almaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi Eskişehir 135x76 thumbŞeyh Edebali Türbesi Odunpazarı bölgesinde yer alan türbe kentin en önemli dini yapılarından biridir. Şey Edebali Hazretleri’nin aslen Bilecik’te yer alan türbesine defnedildiği bilinse de bir dönem Eskişehir’de de yaşadığı için buraya da bir türbe yapılmıştır. 

Tcdd Eskişehir Müzesi 135x76 thumbTCDD Eskişehir Müzesi 1998 yılında açılan ve içerisinde demiryolu ile ilgili çeşitli objelerin sergilendiği bir müzedir. Eskişehir Tren Garı binasının bulunduğu alanda yer alan müzede lokomotifler, eşyalar, telgraf makineleri, pullar, çeşitli teknik aletler sergilenmektedir. 

Esnaf Sarayı 135x76 thumbEsnaf Sarayı Kentin en işlek caddelerinden birinde yer alan Esnaf Sarayı günümüz alışveriş merkezlerinin ilk versiyonlarından biridir. Pasaj görünümünde olan alışveriş merkezinin her katı belli sektörlere ayrılmıştır. Özellikle gelinlik ve abiye kıyafette halen yoğun ilgi görmektedir. 

Espark Alışveriş Merkezi 135x76 thumbEspark Alışveriş Merkezi Şehrin en ünlü ve büyük alışveriş merkezidir. Eski tuğla fabrikasının yerine inşa edilen alışveriş merkezinde mağaza, restoran ve sinema gibi bölümler yer alır. Alışveriş merkezinin parkında zaman zaman konserler düzenlenmektedir. 

Şehir Dışında Yer Alan Önemli Yerler

Midas Anıtı 135x76 thumbMidas Anıtı Friglerin en önemli sanat eserleri verdiği dönemde, ana tanrıça olarak gördükleri Kibele için yapılmış bir yapıdır. 400 m2’lik bir alanda 17 metre yüksekliğindedir. Han ilçesinin Yazılıkaya Köyü’nde yer almaktadır. 

Musaözü Göleti 135x76 thumbMusaözü Barajı Eskişehir Kütahya yolunun 21. kilometresinde yer alan baraj özellikle piknikçilerin sıkça tercih ettiği yerlerden biridir. 50 hektar büyüklüğünde olan ve karaçam ve meşe ağaçlarıyla kaplıdır. 

Nasreddin Hoca Evi 135x76 thumbNasrettin Hoca Evi Eskişehir’in en ünlü simgelerinden olan Nasrettin Hoca’nın Evi Sivrihisar İlçesi’ne bağlı Nasrettin Hoca Köyü’nde yer almaktadır. Ev için ciddi paralar harcanmış olmasına rağmen halen evin ciddi bir turizm sürecine açıldığı söylenemez. 

Regülatör piknik alanı 135x76 thumbRegülatör Piknik Alanı Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer piknik alanlarından biri olan Regülatör Eskişehir Kütahya yolunda bulunmaktadır. Özellikle yaz ve bahar aylarında alan çok sayıda ziyaretçiye günü birlik hizmet vermektedir.

Seyit Battal Gazi Külliyesi 135x76 thumbSeyit Battal Gazi Külliyesi Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yer alan külliye gerek dini açıdan gerekse de tarihi açıdan önemli yapılardan biridir. İçerisinde Battal Gazi ile birlikte 1. Alaaddin Keykubat’ın annesi Ummuhan Hatun ve Battal Gazi önemli isimlerin mezarları yer alır.

Yunus Emre Türbesi 135x76 thumbYunus Emre Türbesi Şehrin bir diğer simgesi olan Yunus Emre’nin Türbesi de Eskişehir’in Mihalıçcık İlçesi’ne bağlı Yunus Emre Beledsi’nde yer almaktadır. Kimileri esas türbenin Karaman’da olduğuna inanmaktadır. Türbenin tarihi 1970 yılına dayanmaktadır. 

Eskişehir gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 Popüler Eskişehir Otelleri

Eskişehir’de yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

 

12 yorum

 1. çok güzel perşembe günü eskişehire gidordumbenim gezdiğim bazı yerler de vardı sizi tebtik ediyorum

 2. Güzelmiş yarın gidip bakalım

 3. Çok teşekkür ederim çoooooooooook işime yaradı

 4. çakır taşhancık says:

  süper bir yer

 5. benimde çok işime yaradı sunumum için şehrimi çok seviyorum :)

 6. biz yaklaşık bir hafta sonra orda olacaz ve kışın gezilebilecek neresi var? teşekkürler

 7. teşekkürler çok işimize yaradı

 8. proje ödevime çok yaradı tşkkrlr

 9. çok işime yaradı teşekkürler bu hafta eskişehire gidip 2 afta orada kalıcam ve bu yerlerin hepsine gidiceğim tekrar teşekkürler

 10. çok teşekkürler işime yaradı

 11. meral topaloğlu says:

  elinize sağlık güzel bilgiler edindim yarın eskişehire geliyorum güzel şehri görmek için

Bir Cevap Yazın