Eskişehir gezilecek yerler konusunda Anadolu’nun en zengin kentlerinin başında geliyor. Özellikle hızlı tren seferlerinin başlaması ve son yıllarda şehirdeki gezilecek yerlerin hızla artması Eskişehir’e olan ilginin de artmasına neden oldu. Yurt içinde şehre düzenlenen kısa süreli turlar dışında bireysel olarak şehre gidenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Başta şehrin en eski yerleşim noktası olan Odunpazarı semti başta olmak üzere şehrin merkezi ve çevresinde birçok önemli yer alıyor. Başta gezilecek yerler olmak üzere şehirde genel bilgilerden alışverişe, ulaşımdan yeme içmeye kadar Eskişehir gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Eskişehir gezisi için genellikle en fazla 2 ya da 3 günlük bir zaman ayrılıyor. Bu süre içinde şehirdeki en önemli çoğu yer rahatlıkla görülebilir. Sayfa boyunca Eskişehir’de gezip görmeniz gereken en önemli yerler yer alıyor. Kendi zevkinize ve gezi sürenize göre gezi planınızı oluşturabilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Gezip Gördüm Eskişehir Gezilecek Yerler Rehberi

Eskişehir Gezilecek Yerler

1. Odunpazarı

OdunpazarıEskişehir gezilecek yerler, Odunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi. Eskişehir’e yerleşim gelen ilk insanlar bir tane Odunpazarı’na, bir tane de Porsuk Çayı’ının olduğu alan olan Adalar bölgesine koyun ciğeri asar. Odunpzarı’na asılan ciğerin daha geç bozulduğunu görenler ilk yerleşimlerini buraya yaparlar. Geçtiğimiz yıllarda bölgede yapılan restorasyonlar ile bölge günümüzde şehrin birçok turistik yapısına ev sahipliği yapıyor. Tarihi Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Cami, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi bu bölgede görebileceğiniz en önemli gezi noktalarından. (Detaylar için tıklayın: Odunpazarı)

2. Odunpazarı Evleri

Eskişehir gezilecek yerler, Odunpazarı EvleriOdunpazarı bölgesinin en dikkat çeken yapıları kısa zaman önce restore edilerek yeni görünümlerine kavuşan Tarihi Odunpazarı Evleri. Geleneksel Osmanlı mimarisine sahip evler arasında dolaşırken zamanda yolculuk ediyor hissine kapılabilirsiniz. 2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Eski Kent merkezinde birçok müze, butik otel ve hediyelikçi dükkanı bulabilirsiniz. Şehir merkezi tarafında yer alan evler turistik amaçlı kullanılsa da üst kısımlara çıktıkça yerli halkın yaşamını sürdüğü bölgeleri de görebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Odunpazarı Evleri)

3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir gezilecek yerler, Kurşunlu Camii ve KülliyesiKurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Odunpazarı’nda yer alan külliye, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmıştır. Külliye içerisinde imaret, aşevi, kervansaray, şadırvan, cami, sıbyan mektebi gibi bölümler yer alsa da bunların birçoğu günümüzde turistik olarak kullanılmaktadır. Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı bu bölümlerden birkaçıdır. (Detaylar için tıklayın: Kurşunlu Camii ve Külliyesi)

4. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir gezilecek yerler, Porsuk Çayı ve Adalar (1)Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçer. Şehir merkezinin Porsuk Çayı çevresinde kalan alan ise Adalar olarak adlandırılır ve bu bölge Eskişehir’in hareketli öğrenci yaşantısında adı geçen birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapar. Özellikle yaz aylarında Porsuk kenarında çimlerde oturanlar ile Porsuk’ta düzenlenen bot ve gondol turları bölgeye ayrı bir hava katar. Adalar’da yer alan kafelerden birinde oturup bir şeyler içmeden şehirden ayrılmayın. (Detaylar için tıklayın: Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi)

5. Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Eskişehir gezilecek yerler, Sazova ParkıSon yıllarda Eskişehir’de birçok park yapılsa da bunlardan en ünlü olanı kuşkusuz Sazova Parkı. Tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor. Parkın içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok bölüm var. Çocuklar kadar yetişkinlerin de çok eğlenceli zaman geçirdiği park hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Dilerseniz park içerisinde yer alan kafe ve restoranlarda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Sazova Parkı)

6. İki Eylül Caddesi

İki Eylül CaddesiEskişehir gezilecek yerler, İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in en hareketli noktalarından biri. Şehrin tam merkezinde yer alan ve araç trafiğine kapalı olan cadde aynı zamanda iki önemli tramvay hattının da kesişim noktası. Şehirde yer alan birçok gezi noktasını birbirine bağlayan cadde üzerinde restoranlar ve mağazalar yer alıyor. (Detaylar için tıklayın: İki Eylül Caddesi)

7. Kentpark

Eskişehir gezilecek yerler, KentparkEskişehir otobüs terminalinin hemen karşısında yer alan Kentpark, Eskişehir’in ünlü parklarından bir diğeridir. İçerisinde yer alan yapay plaj Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olduğundan uzunca bir süre haber bültenlerinde yer bulmuştu. Günümüzde büyük küçük her yaştan insan bu güzel parkta eğlenceli vakit geçiriyor. (Detaylar için tıklayın: Kentpark)

8. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler, Atlıhan El Sanatları ÇarşısıOdunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin tarihi ve turistik yapılarından. Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin hemen karşısında yer alan Atlıhan eskiden han, olarak kullanılsa da yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor. İki katlı çarşıda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Atlıhan El Sanatları Çarşısı)

9. Şelale Park

Eskişehir gezilecek yerler, Şelale ParkEskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer güzel park olan Şelale Park, özellikle Eskişehir manzarası izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir noktada yer alıyor. Odunpazarı Bölgesi’nin üst kısımlarında yer alan park içerisinde yapay bir şelale, yel değirmeni ile bir oyun parkı, kafe ve restoranlar yer alıyor. Eskişehir manzarasına karşı bir şeyler yiyip içmek isterseniz parka uğrayabilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Şelale Park)

10. Doktorlar Caddesi

Doktorlar CaddesiEskişehir gezilecek yerler, Doktorlar Caddesi, Eskişehir’in en ünlü caddelerinden biri. Araç trafiğine kapalı olan cadde, Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde yer alıyor. Caddenin resmi adı İsmet İnönü 1 Caddesi olsa da yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle “Doktorlar Caddesi” olarak anılıyor. Üzerinden tramvay geçen caddede birçok yerli giyim mağazası ile takıcı bulabilirsiniz. Sohbet eden iki kadın heykeli, cadde üzerinde yer alan birçok heykelden biri. (Detaylar için tıklayın: Doktorlar Caddesi)

11. Taşbaşı Çarşısı

TaşbaşıEskişehir gezilecek yerler, Taşbaşı Çarşısı, Eskişehir’de özellikle yerli halkın alışverişlerinde tercih ettiği yerlerden biri. Bölgedeki dükkanlar klasik Anadolu çarşıları tarzında en fazla iki katlı yapılardan oluşuyor. Çarşı; kuyumcular, aktarlar, kumaşçılar gibi çeşitli sokaklara ayrılmış durumda. Hamamyolu Caddesi, İki Eylül Caddesi, Reşadiye Camii gibi birçok önemli yer bu çarşının çevresinde yer alıyor. (Detaylar için tıklayın: Taşbaşı Çarşısı)

12. Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler, Eskişehir Balmumu MüzesiOdunpazarı’da yer alan en önemli müzelerden olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaretçilerine açtı. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden biri içerisinde yer alan müzede yerli ve yabancı birçok kişinin balmumundan heykeli bulunuyor. Müzedeki heykeller Madame Tussauds balmumu müzelerindekiler kadar başarılı olmasa da müzeyi ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hafta sonları müze girişinde uzun kuyruklar olabiliyor, gezi planınızı yaparken dikkat etmekte fayda var. (Detaylar için tıklayın: Eskişehir Balmumu Müzesi)

13. Haller Gençlik Merkezi

ÜEskişehir gezilecek yerler, Haller Gençlik Merkeziniversitelilerin yaşadığı Bağlar Bölgesi’ne yakın bir konumda yer alan Haller Gençlik Merkezi şehrin turistik noktalarından biri. Eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapı yapılan restorasyonların ardından kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanları içinde barındıran bir turistik merkez olmuş durumda. Açıldığı ilk zamanlardaki ışıltıyı kaybetse de eğer Haller’in yakınlarından geçerseniz uğrayabilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Haller Gençlik Merkezi)

14. Alaaddin Camii

Eskişehir gezilecek yerler, Alaaddin CamiiEskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapılardan olan Alaaddin Camii, Anadolu’da az sayıdaki Anadolu Selçuklu eserleri arasında yer alıyor. 1267 yılında inşa edilen cami 1944-1951 yılları arasında müze olarak kullanılmış. Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin açılması ile cami tekrar ibadete açılmıştır. (Detaylar için tıklayın: Alaaddin Camii)

15. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler, Çağdaş Cam Sanatları MüzesiOdunpazarı’nda yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinden biri. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinde yer alan müze içerisinde birçok sanatçıya ait çeşitli eserler sergileniyor. Müzenin yanında bir butik otel ve balmumu müzesi de yer alıyor. (Detaylar için tıklayın: Çağdaş Cam Sanatları Müzesi)

.

Eskişehir’de Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda adı geçen Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken noktalardan. Bunlar dışında şehirde daha birçok gezi noktası var. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, Eskişehir Sualtı Dünyası, Reşadiye Camii, Lületaşı Müzesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Hamamyolu Caddesi, Devrim Otomobili, TCDD Eskişehir Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Havacılık Müzesi, Çukur Çarşı, Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Midas Anıtı zamanı olan gezginler içi şehir merkezi ve çevresinde yer alan diğer önemli gezi noktalarından.

Eskişehir’de nerede, hangi otelde kalmalı?

Madame Tadia Hotel Eskişehir

Madame Tadia Hotel, konaklama için güzel bir seçenek.

Eskişehir’de otellerin birçoğu tren istasyonuna yakın Üniversite Bulvarı ve İsmet İnönü I. Caddelerinde bulunuyor. Bu bölge son dönemde şehrin gelişen yeri. Burada Birçok kafe, restoran ve otel yer alıyor. Otelin konumuna göre buradan tren istasyonuna 10-20 dakika yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Merkeze de yine aynı şekilde kısa bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. The Merlot Hotel Eskisehir (4★), Divan Express Eskişehir (4★), ibis Hotel (3★), Grand Namlı Hotel (3★), La Vie Suite bu bölgedeki en güzel tesislerden.

Eğer tren istasyonuna daha yakın, şehrin çoğu yerine yürüyerek ulaşabileceğiniz bir tesis ararsanız 2014 yılında en fazla rezervasyon yapılan otel olan Madame Tadia Hotel’e göz atabilirsiniz.

Şehrin birçok gezi noktasını bünyesinde bulunduran Odunpazarı’nda er alan butik otellerde konaklamak da keyifli olabilir. Bu bölge Eskişehir tren garın ve merkeze 15-20 dakikalık bir yürüyüş uzaklığında yer alıyor.  Abacı Konak Otel, Arslanlı Konak Otel ve Han Royal Otel tercih edebileceğiniz butik otellerden. Eğer daha lüks olanaklara sahip, termal bir otel ararsanız Odunpazarı’nın tepelerinde yer alan Rixos Thermal Hotel‘i (5★) seçebilirsiniz.

Eskişehir’de konaklama ile ilgili genel bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi Eskişehir’de Nerede Kalınır? sayfamızda bulabilirsiniz.