Alaaddin CamiiAlaaddin Camii, Eskişehir‘in en önemli camisidir. Önemi tarihsel, kültürel ve turistik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Anadolu’da az sayıdaki Anadolu Selçuklu eserleri arasında olan cami 1267 yılında inşa edilmiştir. II. Gıyaseddin Keyhusrev‘in yaptırdığı cami inşa edildiği dönemde şehrin merkezinde bulunmaktadır. Caminin bulunduğu bölge Eskişehir’in Türkmen egemenliğindeki ilk yerleşim yeridir. Bu dönemden önce de Eskişehir’in farklı bölgelerinde Bizans, Hitit ve eski uygarlıklar yaşamıştır.

Alaaddin Camii günümüzde Selçuklu mimarisi özelliğini yitirmiştir. Yapının tarihi boyunca yapılan restorasyonlarda asıl biçime sadık kalınmamıştır. Bu gün yapı Osmanlı mimarisi izlerini taşımaktadır. Revak ve kubbe biçimi, minare ve iç dizaynı tamamen Osmanlı imzası taşımaktadır.

Cami, Alaaddin Park içinde yer almaktadır. Restore edilen Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu bölgenin hemen karşısında cami yer almaktadır. Bu yapıda iki minare ve biri büyük olmak üzere 24 kubbe bulunmaktadır. Minareler iki şerefeli klasik Osmanlı üslubundadır. Kubbelerin en büyük olanı Hz. Muhemmed’i, diğer kubbeler de diğer peygamberleri temsil etmektedir. Kubbelerin iç bölümlerinde hat ve süsleme sanatı kullanılmış, çeşitli dini şahsiyetlerin isimleri yazılmıştır. Yapının Osmanlı dönemindeki inşasına imza atan mimarın ismi bilinmemektedir.

Cami bir dönem ibadete kapatılmıştır. 1944 ve 1951 yılları arasında burada Eskişehir’in arkeolojik değerleri sergilenmiş, Arkeoloji Müzesi’nin faaliyete geçmesiyle cami yeniden ibadete açılmıştır. Bu dönemde yaklaşık 4 bin eserin camide muhafaza edildiği bilinmektedir.

  • Adres: Alaaddin Caddesi Deliklitaş Mahallesi Odunpazarı Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: “Atatürk Lisesi” bölgeye en yakın tramvay durağıdır.  


 

Yoruma Kapalı.