Atlıhan El Sanatları ÇarşısıAtlıhan Çarşısı Eskişehir ‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Burası Eskişehir’in ilk yerleşim yeridir. Odunpazarı Evleri olarak bilinen ve dünya kültür mirası arasında sayılan evler bu ilçede bulunmaktadır.

Atlıhan Çarşısı tarihi Odunpazarı Evleri’nden  Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ne giden yolun sonunda yer almaktadır. Külliyenin hemen bitişiğinde devasa bir han içinde sıralanmış pek çok butik dükkan bir birinden ilginç ürünler sunmaktadır. El sanatları alanında yapılıp satılan bu eserler Eskişehir turizmi açısından paha biçilmez değerdedir. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan çarşı uluslar arası düzeyde haklı bir üne kavuşmuştur.

Atlıhan Çarşısı eski bir köşkü andırır. Dış kapıdan girildiğinde bir iç avluya çıkılır. Avlunun yanlarında sıra sıra dizilmiş dükkanlar bulunmaktadır. Hepsi iki katlı olan bu dükkanlar aslında tek bir yapının parçaları halindedir. Çoğunun üst katında atölyeler bulunmaktadır. Ancak kimi dükkanların üst katları da satış amaçlı kullanılmaktadır. Avlunun ortasındaki havuz ve fıskiyeler Osmanlı  mimarisinin ayrılmaz parçaları arasında sayılmaktadır.

Atlıhan Çarşısı ismini atların orta yere bağlandığı bir han olarak bilindiği yıllardan alır. Eskiden Osmanlı köylüleri şehre geldiğinde odun pazarının kurulduğu meydana gitmeden atlarını bu hana getirir ve handan bir oda kiralardı.

Gündüz şehir içinde ticari faaliyetler yürütülür, akşam da bu handa kalınırdı. Yapının orta yeri o dönemlerde atlar için kullanılmaktaydı. Kapının tam karşısında kalan alanda ise bir kapalı ahır ve nalbant bulunduğu belirtilmektedir.

Atlıhan Çarşısı’nın dokusu 2006 yılına kadar aynen muhafaza edilmiştir. Bu yılda belediye buraya kuracağı tesis için yapıyı baştan aşağı yenilemiştir. Eski biçime mümkün olduğunca uyularak yapılan restorasyon sırasında ahır ve nalbantın bulunduğu alan ortadan kaldırılmıştır. Restore sonrası yapı turistik amaçlı el sanatları ve lületaşı satış merkezi haline gelmiştir. Bu gün satın alma amacıyla olmasa dahi çarşının büyük bir turist kitlesine hitap ettiği bilinmektedir.

  • Adres: Paşa Mh. 26030 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: Bölgeye en yakın tramvay durağının adı “Atatürk Lisesi”‘dir. Bunun dışında Odunpazarı, Eskişehir’deki şehir içi otobüslerin çoğunun duraklarından biridir.  


 

Yoruma Kapalı.