Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi cumhuriyet tarihinin anlatılması ve bu tarihin önemli eserlerinin sergilenmesi amacıyla açılmıştır. 23 Nisan 1994 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından açılan bina Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesindedir. Bu bölgede 1916 yılında inşa edilen Numune Mektebi binasının restorasyonu sonucu bina müze halini almıştır.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Kurtuluş Savaşı eserleriyle başlar. Mustafa Kemal’in hayatıyla birlikte Kurtuluş Savaşı’nın destanını anlatan çeşitli eserler müzede sergilenmektedir. Müzede sergilenen eserler arasında Cumhuriyet devrimlerini anlatan kimi eserler, yakın tarihin sosyolojik ve siyasal ifadesiyle ilgili kitaplar, çeşitli görsel eserler yer almaktadır. Müzede Kurutuluş Savaşı dönemini anlatan 131 orjinal fotoğraf yer almaktadır. Bunlar içinde Çanakkale Savaşı fotoğrafları, kongrelerden kareler, Büyük Taarruz dönemini anlatan fotoğraflar bulunmaktadır.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi içindeki en dikkat çekici eserler arasında çeşitli gemi maketleri yer almaktadır. Nusret Mayın Gemisi, Yavuz, Bandırma Vapuru gibi çeşitli gemi maketleri cumhuriyet tarihine damga vurmuş gemileri tüm ayrıntılarıyla resmetmektedir. Diğer yandan ilgi çekici eserler arasında kuşkusuz Mustafa Kemal’in kişisel eşyaları da bulunmaktadır. Atatürk’ün kılıcı, tabancası, bastonu gibi hep yanında olan kimi eşyaları bu gün bu müzede sergilenmektedir.

Müzenin en önemli kültür eserleri arasında bulunan kitaplar paha biçilmez değerdedir. Kimisi piyasada bulunmayan çok sayıda kitap ziyaretçilere cumhuriyet tarihinin ayrıntılarını anlatmaktadır. Burada bulunan kitaplar sadece az bulunduğu için değil, aynı zamanda eşsiz eserler sıfatına sahip oldukları için büyük önem taşımaktadır. Müze içinde bulunan gazete arşivi de bir hayli kıymetlidir. 1926 yılından başlayarak 1980 yılına kadar 54 yılın günlük gazeteleri burada sergilenmektedir. Müze içindeki salonda da çeşitli görsel eserlerin izlenmesi olanaklıdır.

  • Adres: Paşa Mh. 26030 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: “Atatürk Lisesi” tramvay durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz. Şehir içi sefer yapan belediye otobüslerinin çoğu Odunpazarı’na gitmektedir.  
 

Yoruma Kapalı.