Lületaşı MüzesiLületaşı Müzesi dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi içinde yer alan müzede Eskişehir‘in sahip olduğu en önemli değerli taş olan lületaşından imal edilmiş eserler yer alır. Müze Odunpazarı ilçesi içinde, Tarihi Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu alandadır.

Lületaşı Müzesi’nin kuruluş tarihi 1989 yılına dayanır. Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nde sergilenen eserler müze fikri dolayısıyla satın alınmış ve günümüzün en önemli müzeleri arasına bu müze de dahil olmuştur. Burada sergilenen eserler arasında pipo, tespih, magnet gibi çeşitli ürünler bulunmaktadır. Ancak aniden karşınıza çıkan benzersiz güzellikteki sanat eserleri de bulunmaktadır. Örneğin lületaşından imal edilmiş ve tüm ayrıntılar üzerine işlenmiş bir hayvan figürü ziyaretçileri şaşırtabilmektedir.

Lületaşı Müzesi içinde onlarca sanatçının yüzlerce eseri yer almaktadır. Buna rağmen müze çok büyük değildir. Eskişehir gezisi sırasında lületaşından yapılan eserler mutlaka görülmeli, lületaşı eserleri içinde en güzel ve orijinal eserlerin yer aldığı müze de mutlaka gezilmelidir.

Lületaşı Müzesi içinde akla gelecek her türlü nesnenin lületaşı versiyonu bulunabilir. Diğer yandan bu taşla yapılan eserlerin ne kadar çeşitli olabileceğini gördüğünüzde hayran kalma ihtimaliniz çok güçlüdür.

  • Adres: Paşa Mh., 26030 Eskişehir Türkiye (Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer almaktadır.)
  • Ulaşım: Bölgeye en yakın tramvay durağının adı “Atatürk Lisesi”‘dir. Bunun dışında Odunpazarı, Eskişehir’deki şehir içi otobüslerin çoğunun duraklarından biridir.  


 

Yoruma Kapalı.