Şelale Park

Şelale Park, Eskişehir‘in tamamını görebileceğiniz bir tepede kurulmuş yemyeşil bir alandır. Odunpazarı Belediyesi tarafından yaklaşık 40 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan park yaz aylarında haftanın her günü ziyaretçi akınına uğramaktadır. 

Şelale Park Eskişehir’in gurur kaynaklarından biridir. Tepedeki yapay şelaleden adını alan park içinde çeşitli oyuncaklar ve spor aletleri, yürüyüş parkuru, yeşil alanlar, yel değirmeni, Don Kişot ile uşağının heykeli ve iki adet kafe bulunmaktadır. Parka giriş için biraz yorucu olabilecek merdivenleri tırmanmanız gerekmektedir. Ancak yukarı çıkınca kesinlikle bu tırmanışa değecektir. Park içindeki iki kafeden aşağıda olanı tercih etmişseniz önünüzde hiç bir engel olmadan tüm şehri görebilirsiniz.

Şelale Park içindeki kafe belediye tarafından özel bir şirkete kiralanmıştır. Buradaki fiyatlar da bir hayli ucuzdur. Örneğin pizza 6 TL’den satışa sunulmaktadır. Biraz serin bir havada gitmişseniz mutlaka salep içmelisiniz. 3 TL olan salep orjinal standartlarda hazırlanmaktadır. Menüde bulunan diğer ürünler aşağı yukarı kent merkezindeki kafelerin fiyatlarındadır. Burada unutulmaması gereken şey serin havalarda sert esen rüzgardır. Park gezisinden daha çok keyif almak için serin havalarda biraz kalın bir şeyler almalısınız.

Şelale Park içinde Don Kişot ve uşağının yel değirmenlerine açtığı savaşı izleyebilirsiniz. Hatta burada yel değirmeninin üst katına çıkarak önünüzdeki olağan üstü manzaraya biraz daha bakabilirsiniz. Biraz daha yürüdüğünüzde standart park oyuncaklarından biraz daha farklı oyuncaklar görüp, çocuğunuzun daha çok eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Park içinde geçireceğiniz bir kaç saatin size iyi bir gezi deneyimi sağlayacağından emin olabilirsiniz.

  • Adres: Çankaya Mh. 26240 Eskişehir Türkiye (Maide Bolel Huzurevi yanı)
  • Ulaşım: Şelale Park şehrin biraz daha dışında olduğu için parka az sayıda toplu taşıma aracıyla ulaşabilirsiniz. Biraz zor olsa da Atatürk Lisesi’nden yürüyerek de buraya ulaşılabilir. Ancak yolda çok fazla yokuş olduğu için pek tavsiye edilmez. Parka tramvay bulunmamaktadır. Eğer tramvay güzergahından parka geçecekseniz “Atatürk Lisesi” durağında inerek 1 numaralı belediye otobüsüne binmelisiniz. 
 

Yoruma Kapalı.