buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Eskişehir Rehberi

| 11 Şubat 2014 |

Eskişehir Rehberi güzel ve eğlenceli bir Eskişehir gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilerin bir arada toplandığı bir gezi rehberi. Eskişehir rehberi toplamda 70’ye yakın yazıdan oluşuyor. Eskişehir rehberi sayfalarında Eskişehir hakkında genel bilgiler, Eskişehir tarihi, gezi sırasında ihtiyacınız olabilecek bilgiler, gezilecek yerler, alışveriş, ulaşım, yeme & içme ve konaklama gibi temel konularda detaylı bilgiler yer alıyor.

Eskişehir Hakkında Bilgiler

Son yıllarda yerli turistlerin büyük ilgisini çeken Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara ve Bursa’ya yakın konumda yer alıyor. Şehirde yapılan bir çok düzenleme ve açılan yeni gezi noktaları ile şehir hafta sonu gezginlerinin büyük ilgisini çekiyor.

Tarihi M.Ö 14. yüzyıla dayanan Eskişehir yüzyıllar boyunca bir çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 12 yüzyılda Friglerin kontrolüne geçen şehir Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yakın tarihte ise Eskişehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele ile dikkat çekmektedir. Günümüzde ise şehir üniversiteleri, operaları, tiyatroları ve gelişmiş şehircilik anlayışı ile dikkat çekmektedir.

Yazların sıcak ve kurak, kışların ise soğuk geçtiği Eskişehir’de tam bir karasal iklim görülmektedir. Özellikle kış aylarında hava çok soğuk olabilmektedir. Bu nedenle keyifli bir Eskişehir gezisi için en ideal aylar, havaların sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Eskişehir tarihi ve hava durumu hakkında detaylı bilgiler Eskişehir Hakkında Bilgiler sayfasında.

Eskişehir Rehberi

Eskişehir Rehberi

Gezilecek Yerler

Eskişehir rehberinin en önemli bölümlerinden biri şehirdeki gezilecek yerler. Eskişehir’de gezebileceğiniz bir çok tarihi yapının yanı sıra şehirde yeni açılan parklar ve eğlenceli müzeler gezi boyunca keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan tarihi evler restorasyondan sonra gezginlerin büyük ilgisini çekiyor. Bölgede yer alan Kurşunlu Külliyesi ve Atlıhan Çarşısı diğer önemli yerlerden. Şehir merkezinden geçen Porsuk Çayı ve çayın etrafındaki Adalar Bölgesi de merkezdeki en hareketli noktalar. Bunlar dışında, Sazova Parkı, Kentpark ve Şelale Park da şehrin gürültüsünden kurtulup eğlenceli vakit geçireceğiniz diğer yerler arasında bulunuyor. Şehirde yer alan tüm önemli gezi noktaları hakkında genel bilgiler, adresler Eskişehir Gezilecek Yerler sayfasında.

Ulaşım

Eskişehir ulaşım konusunda Anadolu’nun en şanslı şehirlerinden biri. Tren hattının kuruluşundan itibaren, hattın merkezinde yer alan Eskişehir’e otobüs ile de ulaşım son derece rahat. Ankara, Bursa ve İstanbul’a akın konumda bulunan şehre gün boyu otobüs seferleri düzenleniyor. Bunun yanında Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı Eskişehir ve Ankara arasında kuruldu. Gün boyu karşılıklı olarak Ankara ve Eskişehir arasında hızlı tren seferleri düzenleniyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 1,5 saat. Ankara’dan sonra Eskişehir-Konya hızlı tren hattı da açılmış durumda. Gün içinde karşılıklı 2’şer sefer düzenleniyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 2 saat.

Eskişehir şehir içi ulaşım konusunda ise Anadolu şehri olmanın avantajını yaşıyor. Şehir içinde gezilmesi gereken çoğu önemli nokta birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer toplu taşımayı kullanmak durumunda kalırsanız da şehrin tramvay hattı olan Estram’ı tercih edebilirsiniz. Tramvay ile şehrin bir çok noktasına ulaşmak mümkün. Hat uzatma çalışmaları ise halen devam ediyor.

Eskişehir’e tren ve otobüs ulaşımı hakkında merak ettiğiniz tüm konuları Eskişehir rehberi ulaşım sayfalarında bulabilirsiniz. Eskişehir garı, otobüs terminali, otobüs seferleri, hızlı tren sefer bilgileri hakkında her şey Eskişehir rehberi ulaşım yazılarında. Detaylar: Eskişehir Ulaşım Rehberi.

Alışveriş

Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversiteleri’ne ev sahipliği yapan Eskişehir nüfusunun hatırı sayılır bir bölümünü öğrenciler oluşturuyor. Öğrenci nüfusunun fazla olmasından dolayı şehirde yaşam çok pahalı değil. Eskişehir’e ait en önemli hediye alternatiflerinin başında lületaşından yapılma eşyalar geliyor. Lületaşından pipolar en popüler olanlar. Bunlar dışında; Sorkun Çömleği, cam işlemeler ve met helva da şehirden kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz çeşitli hediyeler. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan Çarşısı hediyelik alternatiflerinin en bol olduğu yer. Yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı en popüler yerler ise Taşbaşı, Hamamyolu Caddesi ve İki Eylül Caddesi. Espark AVM şehirdeki en popüler alışveriş merkezi. Şehirde alışveriş hakkında genel bilgiler, alınabilecek hediyeler hakkında bilgiler, alışveriş yapılacak bölgeler ve alışveriş merkezleri hakkında bilgiler Eskişehir rehberi alışveriş sayfalarında. Detaylar: Eskişehir Alışveriş Rehberi.

Yeme & İçme

19.yy ortalarında Kırım, Balkanlar ve Kafkaslar’ dan yoğun göç alan Eskişehir’de yemek kültürü de bu göçlerden etkilenmiş.  Şehirdeki ünlü bir çok yöresel yemek bu kültürün etkisinde gelişen yemeklerden. Çibörek, şehirdeki en ünlü yöresel yiyecek. Bunun dışında hamur işlerinin sıkça tüketildiği Eskişehir’de Balaban Köfte diğer ünlü bir yöresel yemek. Bunlar dışında şehirdeki yoğun öğrenci nüfusundan dolayı başta Porsuk Çayı etrafı olmak üzere şehirde bir çok cafe ve restoran yer alıyor. Eskişehir yemek kültürü hakkında bilgiler, yöresel Eskişehir yemekleri ve şehirdeki ünlü restoranlar hakkında bilgiler Eskişehir rehberi yemek sayfalarında. Detaylar: Eskişehir Yemek Rehberi.

Eskişehir’de Konaklama

Eskişehir, sahip olduğu öğrenci nüfusu ve gelişmiş sanayisinden dolayı birçok kalitede otele sahip. Şehir içerisinde sıcak sularda yer alan termal otellerde kalabileceğiniz gibi yeni yerleşim bölgelerinde yer alan yeni birçok modern otellerde de konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Şehirde konaklama yapabileceğiniz 40’a yakın kaliteli otel bulunuyor. Gezi tarihinize bağlı olarak rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız önemli. Özellikle üniversitelerin mezuniyet zamanlarından olan Haziran aylarında zaman zaman otellerde yer bulamayabilirsiniz. Son yıllarda şehrin yerli turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmesinden dolayı bahar ve yaz aylarında da istediğiniz tarihlerde bazı otellerde yer bulma şansınız azalıyor. Bulsanız bile otel fiyatlarının daha yüksek olacağınız unutmayın. Bu nedenle erken rezervasyon  konaklama konusunda önemli bir detay. Her bütçeye uygun, şehirdeki en yüksek değerlendirme puanına sahip oteller Eskişehir Konaklama Tavsiyeleri sayfasında.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Eskişehir, Eskişehir Rehberi, Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın