Eskişehir Yemek Rehberi

| 22 Ocak 2014 |

Eskişehir’in köklü bir geçmişe sahip olması, tarih boyunca birçok farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapması, şehrin yemeklerine de farklı lezzetler ve çeşitlilik katmıştır. Günümüz Eskişehir yemeklerinde, Anadolu kültürüne ait geleneksel beslenme alışkanlıkları devam etmektedir. Ancak geçmiş yıllarda bu şehre göç eden Kırım, Kafkas ve Balkan göçmenlerinin yöresel yemekleri de sıklıkla görülmektedir.

Eskişehir yemekleri şehrin kırsal kesimlerinde hamur işleri, buğday ve bulgur ürünlerinden oluşmakta olup ebegümeci, mantar gibi sebzeler de tüketilmektedir. Et yemekleri ise daha çok şehir merkezlerinde tüketilmektedir. Özellikle Odunpazarı bölgesinde mayasız hamurdan ve haşhaştan yapılan gözleme ise şehrin bir diğer özel lezzetlerinden biridir. Eskişehir yemekleri içinde çorbalar da önemli bir yer tutmaktadır. Sütlü ovmaç, toyga, göceli tarhana ve düğün köfte çorbaları şehrin yöresel çorbalarından bir kaçıdır.

Şehirle özdeşleşmiş Kalabak Suyu’nun dışında; balaban köfteden kuzu sorpaya, çibörekten tabak böreğine, met helvadan bamya çorbasına kadar daha birçok özel lezzeti Eskişehir yemek kültüründe bulmanız mümkündür.

Eskişehir Yemek

Şehir geziniz esnasında Eskişehir yemeklerini tatmak istediğinizde ise Porsuk Çayı çevresindeki restoranlar başta olmak üzere şehir genelinde yer alan birçok restoranı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Eskişehir yemeklerinin fiyatları, şehrin öğrenci nüfusunun çoğunlukta olması sebebiyle gayet uygun ve hesaplı olduğundan seyahatiniz boyunca birçok özel lezzeti tatma fırsatınız bulunmaktadır.

 

Yöresel Eskişehir Yemekleri

Yöresel Eskişehir yemekleri oldukça çeşitli olup ana hatlarıyla; geleneksel yemekler, Kırım Tatar yemekleri, düğün yemekleri şeklinde kategorize edilebilir. Eskişehir’in bölgelerine göre yemek alışkanlıkları da değişmekte olup kimi yörelerde et yemekleri kimi yörelerde hamur işi ve buğday ürünlerinden yapılan yemekler kimi yörelerinde ise haşhaşın yoğun olarak kullanıldığı yemekler yapılmaktadır. Ayrıca yöresel Eskişehir yemekleri denildiğinde çibörek ve balaban köfte listenin başında gelmektedir. Detaylar: Yöresel Eskişehir Yemekleri sayfasında.

Eskişehir Restoranları

Şehirde Eskişehir yemeklerini afiyetle yiyebileceğiniz birçok mekan mevcut. Bu bölgeye özgü lezzetleri tatmak istediğinizde; Porsuk Çayı çevresinde ve şehrin işlek caddelerinde yer alan restoranları ve Eskişehir kültürüyle özdeşleşmiş mekanları, esnaf lokantalarını ziyaret edebilirsiniz. Şehrin merkezinde bulunan Papağan Çiğbörek Evi, Eskişehir’in en meşhur çibörek salonu olup Eskişehir Tren İstasyonu’nun karşısında yer alan Köfteci Ali ise en iyi ızgara köfte yapan restoranlardandır. Detaylar: Eskişehir Restoranları.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Eskişehir Rehberi, Eskişehir Yemek

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (1)

  1. Gunes Aydin diyor ki:

    Eskisehirde Kırım diye bir yer varmis orada denedim cok kotuydu, sonra birkac arkadasa soyleyince niye oraya gittin sadece adi cikmis dediler, carsida farkli bir yerde denedim ve sonradan anladim neler kacirdigimi )

Bir Cevap Yazın