Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezilecek yerler bakımından İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri. Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen ve bir dönem İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmış olan Floransa’da gezilecek birçok önemli nokta bulunuyor.

Adeta bir açık hava müzesi olan ve Arno Nehri etrafında kurulu olan bu kent, birbirinden güzel tarihi yapıları, sanat merkezleri, müzeleri ve meydanları ile herkesi ilk görüşte kendine açık eden muhteşem bir şehir. Sadece şehrin sokaklarında yürümek bile çok güzel bir duygu. Gelelim şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlere. Bu arada Floransa gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Floransa’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımda Floransa’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve her kategoriden otel tavsiyelerimi bulabilirsiniz.


Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezilecek yerer konusundaki zenginliği ile İtalya’ın en ünlü şehirlerinden biri.

Floransa Gezilecek Yerler

Sanat dolu Floransa, muhteşem güzelliklere sahip olsa da genellikle gezginlerin gezi rotalarının ana şehri olmuyor. Bir çok gezgin İtalya turu boyunca Floransa’da 1-2 gecelik bir mola vererek bu güzel kentin güzelliklerini geziyor. Ülkemizden İtalya’ya düzenlenen turlarda durum genel olarak böyle. Bunun dışında İtalya içinde bireysel olarak gezenler ise bizim yaptığımız gibi, Roma’dan sonra Floransa’ya geçiyor ve buradan da Venedik’e devam ediyor. Ya da bu rotanın tam tersini izliyor. Genellikle tüm bu yolculuklar boyunca da Floransa’ya en fazla 1-2 günlük bir zaman ayrılıyor. Bu süre Floransa’da yer alan tüm gezi noktalarını gezip görmek için yetersiz olsa da bu süre zarfında, güzel bir planlama ile şehrin en önemli yerlerini görmeniz mümkün. Sayfa boyunca bana göre Floransa’da ilk planda gezip görmeniz gereken en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için başlıklara ya da fotoğraflara tıklayabilirsiniz.

1. Piazza del Duomo

Floransa gezilecek yerler, Piazza del Duomo Florence

Piazza del Duomo ya da Türkçe karşılığı ile Duomo Meydanı, Floransa’nın en önemli ve en güzel meydanlarından biri. Floransa Katedrali (Duomo), Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi Museo dell’Opera del Duomo gibi şehrin birçok önemli yapısı bu meydan ve çevresinde yer alıyor.

2. Floransa Katedrali

Floransa gezilecek yerler, Floransa Katedrali

Floransa’nın simge yapısı olan Floransa Katedrali, Duomo Meydanı’nda yer alıyor. İnşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanan kilise pembe, beyaz, yeşil mermerleri ile olağanüstü bir mimariye sahip. 463 basamakla çıkılabilen kubbe Brunelleschi’nin imzasını taşıyor. Dünyaca ünlü katedralin dışı oldukça görkemli olsa da iç bölümü çok daha sade.

3. Giotto’nun Çan Kulesi

Floransa gezilecek yerler, Giotto'nun Çan Kulesi Floransa

İnşası 1359 yılında tamamlanan Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Katedrali’nin hemen yanına yer alıyor. En yüksek noktası 84,7 metre olan çan kulesinin en üst noktasında yer alan seyir terasına 414 basamakla çıkabilirsiniz. Asansörün olmadığı yapıya çıkmak oldukça zahmetli olsa da en üst noktadan Floransa’nın muhteşem manzarasını seyretmek olağanüstü bir deneyim sunuyor.

4. Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa gezilecek yerler, Aziz Giovanni Baptisteri Floransa

Duomo Meydanı’nın bir diğer önemli yapısı olan Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa’daki en eski yapılardan biri. 1059 – 1128 yılları arasında inşa edilen vaftizhane bronz kapıları ile ünlü. Eski bir Roma tapınağı üzerine yapıldığına inanılan bu yapı sekizgen bir şekle sahip. Vaftizhane’nin tavanı ise 13. yüzyıldan kalmadır ve birçok ünlü Floransalı kişi bu kısımda tasvir edilmiştir.

5. Ponte Vecchio

Floransa gezilecek yerler, Ponte Vecchio

Şehrin bir diğer simge yapısı olan Ponte Vecchio ya da namı diğer Eski Köprü, Floransa’da bulunan en eski ve en ünlü köprüdür. Uffizi ve Medici Sarayı’nı birbirine bağlayan ve 1345 yılında inşa edilen köprü bir dönem kasap, tabakhane ve demir atölyelerine ev sahipliği yapsa da günümüzde şehrin en ünlü ve hareketli noktalarından biri. Günümüzde köprü üzerinde birçok altın ve mücevher satışı yapılan kuyumcular bulunuyor.

6. Santa Croce Bazilikası

Floransa gezilecek yerler, Santa Croce Bazilikası

Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi birçok önemli kişinin anıt mezarının da içinde bulunduğu Santa Croce Bazilikası, Floransa’nın en güzel ve önemli dini yapılarından biri. 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilen bu yapı içinde Bardi ve Peruzzi Şapelleri de yer alıyor.

7. Santa Maria Novella Bazilikası

Floransa gezilecek yerler, Santa Maria Novella

13. yüzyılda Dominikliler tarafından yapılan ve dış kısmı 15. yüzyılda yenilenmiş olan Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa’nın bir diğer ünlü dini yapısı. Etkileyici bir mimariye sahip olan bazilikanın içerisinde birçok önemli fresk yer alıyor. Masaccio’nun “Üçleme” ve Ucello’nun “Yeşil Revak” adlı freskleri bu önemli çalışmalardan bazılarıdır.

8. Uffizi Galerisi

Floransa gezilecek yerler, Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın dünyaca ünlü sanat galerisidir. Rönesans’ın en önemli eserlerinin de görülebileceği galeri Medici Ailesi tarafından oluşturulmuştur. Urbino Venüsü,Venüs’ün Doğuşu, Urbino Dükü ve Düşesi ve Ayağından Diken Çıkaran Çocuk bu galeride sergilenen en önemli sanat eserlerinden birkaçıdır.

9. Pitti Sarayı

Floransa gezilecek yerler, Pitti Sarayı

1457 yılında Pitti Ailesi için inşa edilen Pitti Sarayı, şehrin en önemli yapılarından biri. 16. yüzyıllarda Medici Ailesi’ne satılmış olan saray günümüzde beş tane önemli müze ve galerisine ev sahipliği yapıyor. Palatine Galerisi, Kral Daireleri, Modern Sanat Galerisi, Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi’ni burada gezebilirsiniz.

10. Signoria Meydanı

Floransa gezilecek yerler, Signoria Meydanı

Adeta bir açık hava müzesini andıran Signoria Meydanı, Floransa’nın en büyük 2. meydanı olup meydan ve çevresinde birçok önemli yapı yer alır. Meydanın ortasında yer alan “Davud” heykelinin repkilası, Vecchio Sarayı, Neptün Çeşmesi ve Loggia dei Lanzi, meydandaki en önemli yapıların başında geliyor.

11. Vecchio Sarayı

Floransa gezilecek yerler, Vecchio Sarayı

14. yüzyılda inşa edilmiş olan Vecchio Sarayı, şehrin önemli yapıları arasında yer alıyor. Signoria Meydanı’nda yer alan bu saray bugünkü görünümünü daha çok 16. yüzyılda geçirdiği yenileme çalışmasına borçludur. Dilerseniz sarayı rehberli turlar ile gezebilirsiniz.

12. San Lorenzo Bazilikası

Floransa gezilecek yerler, San Lorenzo Bazilikası

Floransa’ın en önemli kiliselerinden San Lorenzo Bazilikası‘nın mimari planı Brunelleschi tarafından 15. yüzyılda yapılmıştır. Bazilikanın yanında yer alan şapellere Medici Ailesi’nin bazı üyeleri defnedilmiştir. Bronz kürsü, Donatello’nun eşyalarının konulduğu oda, Filippo Lippi’nin bildirisi, bazilikada görülebilecek en önemli bölümlerden.

13. Piazza della Repubblica

Floransa gezilecek yerler, Piazza della Repubblica

Floransa’nın en ünlü meydanlarından biri olan Piazza della Repubblica çevresinde birçok ünlü mağaza ve butik yer alıyor. Meydanda yer alan Giubbe Rosse adındaki kafe 20. yüzyıldan itibaren sanatçıların uğrak yeri haline gelmiştir. Çevresindeki alışveriş olanakları ile ünlü olan meydanın orasında ufak bir de dönem atlı karınca yer alır.

14. Piazzale Michelangelo

Floransa gezilecek yerler, Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo benim Floransa gezilecek yerler listemdeki en favori yerlerimden biri. Floransa’nın muhteşem manzarasını en güzel seyredebileceğiniz yerlerden olan meydan 19. yüzyılda düzenlenmiş.Michelangelo’nin heykelinin yer aldığı meydanda atıştırmalık bir şeyler yiyebileceğiniz büfeler ile alışveriş yapabileceğiniz seyyar satıcılar yer alır. Dilerseniz tur dilerseniz de belediye otobüsleri ile meydana ulaşabilirsiniz.

15. Boboli Bahçeleri

Floransa gezilecek yerler, Boboli Bahçeleri

Dünya’nın en ünlü bahçelerinden biri olan Boboli Bahçeleri,1550 yılında Medicilerin Pitti Sarayı’nı almalarından sonra yapılmıştır. 18. yüzyıldan sonra halkın ziyaretine açılan Boboli Bahçeleri’nde bir amfi tiyatro, Giusto Utens’in Boboli Bahçeleri Ay Tabyası resmi, gül bahçesinden geçilerek gidilen Porselen Müzesi gibi önemli bölümler yer alır.

Floransa’da gezilecek diğer yerler

Başta da bahsettiğim gibi yukarıda bahsettiğim tüm bu yerler bana göre Floransa gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerler. Floransa’da 1-2 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında şehirde gezip görülecek daha onlarca yer var. Sitede, gezilecek 24 yer hakkında bilgi ve fotoğraf bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Floransa gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Eğer Floransa’ya turlar ile değil de bizim de daha çok sevdiğimiz yol olan bireysel geziler ile gidecekseniz muhtemelen otel konaklamasına ihtiyacınız olacak. İtalya’nın sanat dolu bu şehri yüz ölçümü bakımından çok büyük değil. Şehrin birçok noktasına yürüyerek gitmek mümkün. Eğer gezi boyunca Roma ve Venedik gibi şehirlerden gelip gidecekseniz muhtemelen İtalyan hızlı trenlerini kullanacaksınız. Eğer bu şekilde bir planınız varsa bana göre şehrin ana tren istasyonu olan S. M. Novella tren istasyonu çevresindeki otellerden birini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında şehrin en güzel meydanları olan Duomo, Signoria ve Repubblica çevresinde de birçok güzel tesis yer alıyor. Otelinizi eğer saydığım bu yerlerden birinden ayırırsanız şehirde gezip görülecek çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Otel tavsiyesine gelirsek; bizim son Floransa gezimizde konakladığımız 4 yıldızlı Hotel Londra tren istasyonunun hemen yanında yer alıyor. Otelin konumu, kahvaltısı ve imkanları oldukça güzel. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Floransa Otel Tavsiyesi

Hotel Londra, gerek sahip olduğu konum ile gerekse de ekonomik konaklama imkanları ile dikkat çeken bir otel.

Bu otel dışında; Firenze Number NineHotel della SignoriaHotel CityHotel Savoy ve Hotel Pendini, Floransa geziniz boyunca konaklama yapabileceğiniz yüksek değerlendirme puanına sahip, merkezi konumda olan ve uygun fiyatlı olan oteller. Floransa’da  konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Floransa’da Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Eğer Roma ve Venedik’e de gitmeyi planlıyorsanız Roma Gezilecek Yerler ve Venedik Gezilecek Yerler yazılarıma da göz atabilirsiniz. Bunlar dışında İtalya’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri İtalya Gezilecek Yerler başlıklı yazımda anlattım.