buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Floransa Gezilecek Yerler

| 10 Ocak 2014 |

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezilecek yerler listesi bir çok önemli sanat merkezi ve müzeler ile dikkat çekmektedir. İtalyan Rönesansının doğum yeri olan şehirde dünyaca ünlü bir çok yapı yer almaktadır. Kısa bir dönem İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmış olan şehir Arno Nehri’nin etrafına kurulmuştur. Şehirdeki sanat merkezleri ve müzeler kadar meydanlar ve köprüler de dikkat çeker. Şehrin en güzel özelliklerinden biri ise hemen hemen tüm önemli yapıların birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor olması.

Floransa gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapıların fotoğraflarını üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz. Listedeki önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıları kullanabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa Katedrali: Gotik tarzın en güzel örneklerinden olan katedral Floransa gezilecek yerler listemizde ilk sırada yer alıyor. Katedral 1296-1436 tarihleri arasında arasında yapılmıştır. Devamı.

• Signoria Meydanı: Floransa’nın en önemli meydanlarından biridir. Michelangelo’nun ünlü Davut Heykeli’nin meydanda bir kopyası yer alıyor. Devamı.

• Ponte Vecchio: Şehrin en önemli simgelerinden biridir. Arno Nehri üzerinde yer alan köprü şehirdeki 6 köprüden biridir. Uffizi ile Medici Sarayı’nı birbirine bağlar. Devamı.

• Vecchio Sarayı: Floransa gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan biridir. “Eski Saray” anlamına gelen yapı hala Floransa Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. Devamı.

• Uffizi Galerisi: Klasik dönemden Rönesans heykel ve resimleri ile dünyanın en ünlü güzel sanatlar müzelerinden biridir. Devamı.

• Pitti Sarayı: 1457 yılında Pitti ailesi için inşa edilmiştir. Saray bünyesinde bulunan Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi de görülmeye değer. Devamı.

• Aziz Giovanni Baptisteri: Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan bronz kapıları ile ünlü vaftizhanedir. Floransa Katedrali’nin yanında yer alır. Devamı.

• Santa Croce Bazilikası: Floransa gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan biridir. Bazilika içinde önemli insanların anıt mezarı bulunmaktadır. Devamı.

• Accademia (İta: Accademia di Belle Arti di Firenze): Ünlü “Davut” ve “Unfinished Slave” adlı eserlerin görülebileceği bir galeridir. 1784 yılında öğrenciler yararına evden galeriye dönüştürülmüştür. Amaç öğrencilerin eski ve değerli sanat eserlerini inceleyip çalışabilmesiydi. Michelangelo’nun “Davut” ve “Prisoners”, Botticelli’nin “Madonna and Child” ve “Madonna of the Sea”, Giambologna’nın “Rape of the Sabines” mutlaka görülmesi gereken eserlerden bazılarıdır. Perşembe – Pazar, 8.15 –  18.50 saatleri arasında ziyarete açık olan The Accademia için tam bilet 6.5, indirimli bilet 3.25 Euro. Bilet sadece nakit olarak alınabilir ve geçici sergileri görmek için ödenmesi gereken miktar 10 Euro’dur.

• Giotto’nun Çan Kulesi: 85 metre yüksekliğindeki çan kulesi Floransa gezilecek yerler listemizdeki en önemli simge yapılar arasında yer alıyor. Devamı.

• Michelangelo’nun Davut Heykeli (İng: David Michelangelo): Ünlü ressam ve heykeltıraş Michelangelo’nun en bilinen eserlerinden biridir. 1501 – 1504 yılları arasında yapılan heykel, Rönesans heykelciliğinin başyapıtlarından. 5.17 metre uzunluğundaki Michelangelo Davut Heykeli, mermerden yapılmış çıplak bir erkeği tasvir eder. Yapıt, İncildeki David (Davut) karakterini sembolize etmektedir ve bu karakter Floransa’da sanat alanında da önemli bir unsurdur. Heykel, 1873 yılında daha iyi koruyabilmek adına Signoria Meydanı’ndan taşınmıştır. Fakat bu meydanda heykelin bir kopyası hala sergilenmektedir. Son olarak bulunduğu yer Accademia Gallery’dir.

• Santa Maria Novella Bazilikası: Tren istasyonu yanında bulunan güzel bir kilisedir. Yapının ön cephesi 1470 yılında Leon Battista Alberti tarafından tamamlanmıştır. Devamı.

• Boboli Bahçeleri (İng: Boboli Gardens, İta: Giardino di Boboli): Pitti Sarayı’nın arkasında bulunan harika bir manzara ve ilginç heykellere sahip bahçelerdir. 16. yüzyılda bu saray ile birlikte Medici tarafından satın alınmıştır. Nicolo Pericoli Boboli Bahçelerini harika Rönesans bahçeleri haline getirmek için çalışmıştır ve bu çalışmasını “yeşil mimari” olarak isimlendirmiştir. Buontalenti, Michelangelo ve Giambologna nasıl bazı alanlarda öncülük ettiyse Boboli de Avrupa bahçeleri arasında bir model haline gelmiştir. Floransa gezilecek yerler listesinde biraz dinlenip, keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler arasında yer alır. Giriş bileti 7 Euro’dur.

• Museo dell’Opera del Duomo: Duomo’da bulunun Katedral Müzesidir. 13. yüzyılda katedral ve çan kulesini gözetlemek amacıyla yapılmıştır. Sonrasında Duomo ve vaftizhaneden alınan önemli yapıtları korumak için kullanılmıştır. Bu yapıtlar arasında San Giovanni’nin vaftizi de vardır. Gotik tarz ve heykellerini seviyorsanız müze Floransa’daki gizli bir hazinedir.

• San Lorenzo Bazilikası (İng:Basilica of San Lorenzo, İta: Basilica di San Lorenzo): Floransa’da Michelangelo ile özdeşleştirilen yerlerin en önemlisi olan bir kilisedir. Lorenzo ve Medici’nin mezarları için Michelangelo’nun yaptığı heykeller ve Laurenzia Kütüphanesi’ndeki mimari örnekleri San Lorenzo Bazilikası’nda görülebilir. Bazilikanın ön kısmı hiçbir zaman tamamlanmamıştır. Bu da yapıya eski ve çarpıcı bir görünüm kazandırır.

• Piazza della Repubblica: Floransa gezilecek yerler listesindeki en önemli meydanlardan biridir. Romalılar döneminden beri şehrin merkezi noktalarından biri olmuştur. Şu andaki üçgen görünümünü 19. yüzyılda Floransa İtalya’nın başkenti olduğunda yaşanan temizlik hareketinde almıştır. Meydan günümüzde sokak sanatçıları ve gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Meydandaki Caffe Gilli, Caffe Paskowski ve Caffe delle Giubbe Rosse tarihte birçok sanatçı ve yazarın buluşma noktası olmuştur.

• Piazzale Michelangelo: Türkçe karşılığı ile Michelangelo Meydanı muhteşem şehir manzarasına sahip bir meydandır. Meydana otobüsle ya da yürüyerek ulaşabilirsiniz. Meydan 1869 yılında Floransalı Mimar Giuseppe Poggi tarafından dizayn edilmiştir. Yerli halk için de turistler için de panoramik şehir manzarası ile popüler bir yerdir. Meydanda Michelangelo’nun yapıtlarına ithafen bir kısım vardır ve burada Michelangelo’nun eserlerin kopyaları görülebilir.

• Loggia dei Lanzi (İta: Loggia della Signoria): Signoria Meydanı’nda yer alan Uffizi Galerisi’ne bağlı bir binadır. Sokak ve körfezlere bakan geniş arkları vardır. Loggia dei Lanzi adı Büyük Dük I. Cosimo dönemine kadar gider. Uffizi’nin yapımı ile Loggia’nın çatı kısmı yenilenmiştir ve Medici prenseslerinin meydandaki törenleri izleyebileceği bir teras haline getirilmiştir

• Orsanmichele (İta: Chiesa di Orsanmichele): Bir zamanlar tahıl marketi olarak kullanılan 14. yüzyıldan kalma bir kilisedir. Adını ilk inşa edildiğinde St. Michael tapınağı olarak kullanılmasından alır. Tapınak bir sebze bahçesi ile çevirliydi ve sonrasında da Pazar ve tahıl deposu olarak kullanıldı. Orsanmichele’nin iç kısmınde freskler ve heykeller görülebilir.

• San Miniato al Monte (İta: Basilica di San Miniato al Monte): Floransa gezilecek yerler listemizdeki bir diğer dini yapıdır. Şehrin en yüksek yerlerinin birinde yer alır. Bölgedeki ve İtalya’daki en güzel bazilikalardan biri olarak görülen San Miniato al Monte ayrıca Roma mimarisini de yansıtır. Kilisenin hemen yanında bir Olivetan manastırı vardır. Kilisenin mezarlığında Floransa’nın ünlü isimlerinin mezarları vardır. Pinokyo’nun yazarı Carlo Lorenzi’de burada yatar.

• Medici Şapeli (İng: Medici Chapel, İta: Cappelle medicee): San Lorenzo Kilisesi’nin bir parçası olan şapeldir. San Lorenzo, Medici zamanının resmi kilisedir. Şapel üç kısma ayrılır. İlk kısımda hanedan üyelerinden çok önemli olmayan insanlar defnedilmiştir. Diğer kısım Prenses Şapeli’dir. Altı tane büyük Medici Dükü’nün mezarları buradadır. Son kısım ise Michelangelo tarafından inşa edilmiştir ve Medici’nin büyüklüğünü sembolize eder. Yapının beyaz duvarları ve iç tasarımı Brunelleschi’nin tarzını yansıtır.

• Bargello (İng: Palazzo del Popolo, İta: Museo nazionale del Bargello): Gotik Floransa mimarisinin önemli bir örneği olan bir saraydır. Günümüzde müzeye dönüştürülen yapı Perşembe – Pazar ve her ayın 1., 3., 5. Pazartesi günü 8.15 – 13.30 arasında ziyaret edilebilirken her ayın 2. ve 4. Pazartesi ve 1 Mayıs’ta ziyarete kapalıdır. Bargello Palace’da görülebilecek Rönesans dönemi heykeller arasında Michelangelo, Donatello gibi isimler vardır.

• San Marco (İta: Basilica di San Marco): San Marco, Floransa gezilecek yerler listemizdeki bir diğer müzedir. Müze, sadece mimarisi için bile ziyaret edilebilecek bir yapıdadır. Mimar Michelozzo tarafından restore edilen müze, ziyaretçilerine güzel bir 15. yüzyıl ortamı sunmaktadır. Rönesans dönemine ait en güzel iç mekanlardan birine sahip olan müze içerisinde bir kütüphane de görülebilir.

• Santa Maria del Carmine (İta: Basilica di Santa Maria del Carmine): Oltrarno, Floransa’da yer alan bir kilisedir. Masaccio ve Masolino da Panicale tarafından yapılmış harika Rönesans freskleri ile ünlüdür. Brancacci Şapeli’ndeki fresklerden bir kısmı Adam ile Havva’nın cennetten atılmasını tasvir etmektedir.

• Brancacci Şapeli (İng: Brancacci Chapel, İta: Cappella Brancacci): Santa Maria del Carmine Kilisesi’nden ulaşılabilen küçük bir şapeldir. 1771 yılında kilisenin büyük bir kısmı yangında zarar görmüştür. The Bracacci Chapel ve Corsini Chapel’in zarar görmeden kalması mucize olarak nitelendirilir.

• Santa Felicita (İta: Chiesa di Santa Felicita): Büyük ihtimalle San Lorenzo’dan sonra Floransa’daki en eski kilisedir. Bölgedeki ilk kilisenin 4. – 5. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Kilisedeki Barbori Chapel içerisinde önemli freskler ve resimler vardır. Bu kilisenin ön yüzünden Vasari Corridor geçmektedir.

• Vasari Corridor (İta: Corridoio Vasariano): Floransa gezilecek yerler listemizdeki en öneli yapılardan olan Palazzo Vecchio ile Palazzo Pitti’yi birbirine bağlayan kapalı bir geçiş yoludur. Torre dei Mannelli’nin inşası sırasında yer sahiplerinin değişiklik yapılmasını kabul etmemesi üzerine inşa edilmiştir. Büyük bir kısmı ziyaretçilere kapalıdır.

• Loggia del Mercato Nuovo (İta: Loggia del Porcellino): Şehirdeki eski bir çarşıdır. Tarihi meydanda Ponte Vecchio ve Signoria Meydanı’nın yakınındadır. Rönesans mimarisi ile inşa edilen yapı 16.yüzyılda ipek ve değerleri ürünlerin ticareti için yapılmıştır. En çok turist çeken noktası ise The Fountain of Piglet (Piglet Çeşmesi)dir.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Floransa, Floransa Rehberi, Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (1)

  1. eren diyor ki:

    adam site yapmış yav

Bir Cevap Yazın