Floransa Gezilecek YerlerFloransa gezilecek yerler bakımından İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri. Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen ve bir dönem İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmış olan Floransa’da gezilecek birçok önemli nokta bulunuyor. Arno Nehri etrafında kurulu olan bu şehirde birbirinden güzel tarihi yapıları, sanat merkezlerini, müzeleri ve meydanları sizi kısa sürede büyülemeye yetecektir.

Floransa’nın en güzel özelliklerinden biri şehrin çok büyük olmaması. Şehirde yer alan tüm önemli gezi noktaları birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Neredeyse birkaç önemli yer haricinde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tabi her şehirde olduğu gibi Floransa gezisi öncesinde yapılacak ufak bir araştırma ile gezi boyunca çok daha rahat ve kaliteli zaman geçirmeniz mümkün. Floransa Gezi Rehberi sayfalarının en önemlisi olan bu Floransa Gezilecek Yerler sayfasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. İnternetteki en geniş Türkçe rehber olan Floransa gezilecek yerler sayfasındaki görsellere ya da başlıklara tıklayarak ilgili gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa’da gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerlerin sıralamasını bize göre önemliden daha az önemliye göre yaptık. Floransa gezinize ayıracağınız süreye ve gezmek istediğiniz yerlere göre gezi planınızı çıkartabilirsiniz.

Floransa Katedrali (Duomo) 135x76Floransa Katedrali (Duomo) Şehrin simgesi olan Duomo Floransa’nın en ünlü ve en büyük katedralidir. Gotik tarzda ve Santa Reparata Kilisesi üstüne inşa edilmiştirGöz alıcı kubbesi ile dünyaca ünlü olan bu katedralin dış kısmı pembe, beyaz, yeşil mermerler ile bezelidir.

Uffizi Galerisi 135x76Uffizi Galerisi Floransa’nın dünyaca ünlü sanat galerisidir. Galerinin yer aldığı yapı 1560 – 1580 yılları arasında Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak inşa edilmiştir. Vasari’nin en büyük eseri olarak bilinen bu galeride kronolojik sıraya göre düzenlenmiş geniş bir koleksiyon vardır.

Ponte Vecchio 135x76Ponte Vecchio Namı diğer Eski Köprü Floransa’da bulunan en eski ve en ünlü köprüdür. Köprü, Uffizi ve Medici Sarayı’nı birbirine bağlar. 1345 yılında inşa edilen yapı, II. Dünya Savaşı sırasında şehrin yıkılmadan ayakta kalan tek köprüsü olma özelliğine de sahiptir.

Pitti Sarayı (Palazzo Pitti) 135x76Pitti Sarayı (Palazzo Pitti) Floransa’nın en büyük mimari yapısı olan bir saraydır. 1457 yılında Pitti Ailesi için inşa edilmiştir. 16. yüzyıllarda Medici Ailesi’ne satılan saray günümüzde  beş tane önemli müze ve galeriye ev sahipliği yapıyor.

Santa Maria Novella Bazilikası 135x76Santa Maria Novella Bazilikası Floransa gezilecek yerler listemizdeki ünlü bazilikalardan biridir. 13. yüzyılda Dominikliler tarafından yapılan bazilikanın dış kısmı 15. yüzyılda yenilenmiştir. Bazilikanın manastır kısmı 13. yüzyılda eski bir kilisenin yakınında inşa edilmiştir.

Santa Croce Bazilikası 135x76Santa Croce Bazilikası Şehirdeki ünlü bazilikalardan bir diğeridir. Bazilika 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir. Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi birçok önemli kişinin anıt mezarı bu bazilikada bulunuyor.

San Lorenzo Bazilikası 135x76San Lorenzo Bazilikası Floransa’da bulunan en ünlü bazilikalardan biridir. Yapının mimari planı Brunelleschi tarafından 15. yüzyılda yapılmıştır. Bazilikanın yanında yer alan şapellere Medici Ailesi’nin bazı üyeleri defnedilmiştir.

Santa Maria del Carmine 135x76Santa Maria del Carmine & Brancacci Şapeli Floransa’da bulunan bir kilise ve kilise içerisinde bulunan bir şapeldir. 13. yüzyılda yapılmıştır. Roma – Gotik mimari tarzı ile inşa edilen kilise, sonrasında birkaç kez yenileme çalışması geçirmiştir.

Boboli Bahçeleri (Giardino di Boboli) 135x76Boboli Bahçeleri (Giardino di Boboli) Dünyanın en ünlü bahçelerinden biridir. 1550 yılında Medicilerin Pitti Sarayı’nı almalarından sonra yapılmıştır. Floransa’nın güzel manzarasının izlenebileceği bu bahçelerde Rönesans bahçe düzenlemesi örnekleri kullanılmıştır.

Bargello 135x76Bargello Floransa gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılardan biridir. 1255 yılında Belediye sarayı olarak inşa edilmiş olsa da günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Resim, heykel, süsleme sanatı örneklerinin nadide parçalarını burada görebilirsiniz.

Giotto'nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto) 135x76Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto) Duomo Meydanı’nda bulunan, şehrin simgelerinden olan çan kulesidir. Dilerseniz 414 basamakla kuleye çıkıp şehrin manzarasını bu noktadan seyredebilirsiniz. Kule 1359 yılında tamamlanmıştır.

Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio) 135x76Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio) 14. yüzyılda inşa edilmiş şehrin ünlü saraylarından biridir. Arnolfo de Cambio tarafından tasarlanan bu yapı bugünkü görünümünü daha çok 16. yüzyılda geçirdiği yenileme çalışmasına borçludur.

Akademi Galerisi (Galleria dell'Accademia) 135x76Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia) 1563 yılında kurulan, dünyanın en büyük sanat galerilerinden biridir. İçinde geniş bir sanat koleksiyonu sergisi vardır. Michelangelo’nun önemli birçok eseri bu galeride sergilenir. En ünlü eseri “David” de burada görülebilir.

Aziz Giovanni Baptisteri (Battistero di San Giovanni) 135x76Aziz Giovanni Baptisteri (Battistero di San Giovanni) Şehrin merkezinde, Duomo’nun yanında yer alan bir vaftizhanedir. Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan bu yapı bronz kapıları ile ünlüdür ve iç dizaynında 13. yüzyıldan kalma Orta Çağ mozaikleri kullanılmıştır.

San Marco 135x76San Marco Müzesi Eski bir manastırda yer alan bir müzedir. Dominik mezhebine ait bu manastır binasının alt katındabirçok sanatçının eserleri bulunmaktadır. Üst katındaki küçük odaların her birinde farklı ve görülmeye değer freskler vardır.

Orsanmichele 135x76Orsanmichele Şehirdeki kiliselerden biridir. 14. yüzyılda ipekçiler loncası tarafından pazar yeri olarak inşa edilen bu yapı sonradan kilise haline dönüştürülmüştür. 15. yüzyılda gotik tarzda yenilenmiştir.

Museo dell'Opera del Duomo 135x76Museo dell’Opera del Duomo İçerisinde harika sanat eserlerinin bulunduğu bir müzedir. Donatello’nun heykelleri, Etrüsk ve Roma rölyefleri, Arnolfo’dan “Cam Gözlü Madonna” heykeli, 14. ve 15. yüzyıldan kalan resim çalışmaları burada görülebilir.

Piazzale Michelangelo 135x76Piazzale Michelangelo Şehrin en ünlü meydanlarından biridir. Floransa gezilecek yerler listesinde yer alan birçok önemli yapıyı bir arada seyredebileceğiniz meydan manzarası ile ünlüdür. Otobüsler ile meydana kolayca ulaşabilirsiniz.

Mercato Centrale 135x76Mercato Centrale Floransa’daki en büyük gıda pazarıdır. 1874 yılında iki tatlı bir binada kurulan bu pazarda gıda ürünlerinin yanı sıra hediyelik eşya, çiçek ve kıyafet alışverişi yapabilirsiniz. 1980 yılında yenileme çalışmaları geçirmiştir.

Ospedale degli Innocenti 135x76Ospedale degli Innocenti Avrupa’daki ilk yetimhanedir. İpek işçileri loncası tarafından yapılan bu bina, Brunelleschi tarafından tasarlanarak 1419 yılında açılmıştır. O dönemde sokağa terk edilen çocuklar buraya alınmıştır.

Signoria Meydanı 135x76Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) Floransa’nın ikinci büyük meydanıdır. Açık hava müzesini andıran meydaın çevresinde birçok önemli yapı yer alıyor. Michelangelo’nun ünlü eseri “Davud” heykelinin bir replikası bu meydanda yer alır.

Piazza del Duomo 135x76Piazza del Duomo Floransa’nın en büyük ve en ünlü meydanıdır. Duomo Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Baptisteri, Museo dell’Opera del Duomo gibi şehrin birçok önemli yapısı bu meydan çevresinde yer almaktadır.

Piazza della Repubblica 135x76Piazza della Repubblica Şehrin bir diğer ünlü meydanıdır. Birçok ünlü mağazanın yanı sıra irili ufaklı butik meydan ve çevresinde görülebilir. Meydanın batısında bir de zafer takı bulunmaktadır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico) 135x76Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico) 1620 yılında Floransa’da Prenses Medici için kurulan binada bulunan bir müzedir. Etrüsk, Yunan, Roma ve Antik Mısır ile ilgili eserler Floransa’nın bu ünlü müzesinde görülebilir.

Medici Riccardi Sarayı (Palazzo Medici Riccardi) 135x76Medici Riccardi Sarayı (Palazzo Medici Riccardi) Floransa gezilecek yerler listemizdeki önemli saraylardan biridir. Mediciler 15. yüzyılda 100 yıl kadar bu sarayda yaşamıştır. Yapının bir kısmı resmi işler için kullanılsa da bir kısmı ziyarete açıktır.

San Miniato al Monte 135x76San Miniato al Monte Floransa’daki en yüksek nokta üzerinde bulunan bir bazilikadır. İtalya’daki en güzel kiliselerden biri olan San Miniato al Monte, 13. yüzyılda yapılmıştır. Bazilikanın etrafında mezarlıklar ve anıt mezarlar bulunmaktadır.

Santa Felicita 135x76Santa Felicita Floransa’daki en eski kiliselerden biridir. 15. yüzyılda yeniden yapılan yapının en mimari açıdan benzerlerinden farklı kılan en önemli özellik Medici’nin bir saraydan diğerine geçerken halka karışmasını önlemek için yapılan geçittir.

Loggia dei Lanzi 135x76Loggia dei Lanzi Floransa’da üstü kapalı bir platform olarak inşa edilen yapıdır. 14. yüzyılda kent yetkililerinin törenleri buradan izlediği bilinir. 18. yüzyıldan sonra ise açık hava heykel müzesi işlevine bürünmüştür.

Loggia del Mercato Nuovo 135x76Loggia del Mercato Nuovo “Yeni Pazar” anlamındaki yapı Floransa’da bulunan bir pazardır. 19. yüzyılda hasır işlerinin satıldığı bir yer olduğu için Hasır Pazarı olarak da bilinen Mercato Nuovo’da günümüzde deri ürünleri ve hediyelik eşyalar satılır.

Galileo Müzesi (Museo Galileo) 135x76Galileo Müzesi (Museo Galileo) Bilim tarihi müzesidir. Müze içerisinde Galileo’nun kullandığı eşyalar, Jüpiter’in uydusunu tespit ederken kullandığı teleskop görülebilir. Müzede deneylerini tanıtan gösterimler de yapılmaktadır.

Buonarroti Evi (Casa Buonarroti) 135x76Buonarroti Evi (Casa Buonarroti) Küçük ama ünlü bir Floransa evidir. Dünyaca ünlü sanatçı Michelangelo’nun soyadını taşıyan bu evde sanatçının varisleri yaşamıştır ve değerli eserlerin bazılarını toplayıp burada sergilemişlerdir.

Ognissanti 135x76Ognissanti “Bütün Azizler Kilisesi” anlamını taşıyan kilisedir. Kiliseyi ünlü yapan en önemli eser kilise yanındaki manastırda sergilenen Ghirlandalo’dan “Son Yemek” isimli çalışmadır. Kilise içerisinde St. Augustine’e ait freskler görülebilir.

Badia Fiorentina 135x76Badia Fiorentina Floransa gezilecek yerler listemizdeki en eski kiliselerden biridir. 978 yılında Toscana Dükü Uberto’nun eşi Willa tarafından kurulan bu kilisede dükün oğlu Kont Ugo’nun mezarı da bulunmaktadır.

Bardini Müzesi 135x76Bardini Müzesi (Museo Bardini) Rönesans ve modernizm dönemleri arasında kurulan bir Floransa müzesidir. 1883 yılında inşa edilen bir yapıda bulunan bu müzede Ortaçağ’dan kalma taş, heykel, resim ve ahşap işçiliği birçok eser bulunmaktadır.

Santo Spirito 135x76Santo Spirito Brunelleschi tarafından tasarlanmış bir kilisedir. 13. yüzyılda eski bir manastırın üstüne yapılan kilisenin dış cephesi hiçbir zaman tam olarak bitirilememiştir. Kilisenin iç kısmı oldukça görkemlidir.

Floransa Büyük Sinagogu (Tempio Maggiore) 135x76Floransa Büyük Sinagogu (Tempio Maggiore) Yeşil kubbesi ve İspanyol mimarisi ile ünlü Floransa’da bulunan devasa bir sinagogdur. Yahudi gettosu içinde 19. yüzyılda Marco Treves tarafından inşa edilmiştir.

La Specola 135x76La Specola Üniversite içerisinde bulunan bir müzedir.  İnsan, hayvan, bitki fizyolojisinin derinlemesine incelendiği bu müzede ayrıca görmeniz gereken bir diğer çarpıcı eser vebanın resmedildiği resim çalışmasıdır.

Palazzo Davanzati 135x76Palazzo Davanzati 14. yüzyıldan kalma tipik bir Floransa evidir. Museo dell’Antica Casa Fiorentina olarak da bilinen bu ev, avlu kısmı oldukça ilginçtir. Büyük salon olarak bilinen kısımdaki freskler dikkat çekicidir.

Santa Trinita 135x76Santa Trinita 11. yüzyılda yapılan bir kilisedir. Barok ve romanesk mimari ile inşa edilen kilise zaman içerisinde yapılan yenileme ve ekleme çalışmaları ile daha da görkemli hale gelmiştir. Kilisedeki fresk çalışmaları görülmeye değer.

Santissima Annunziata 135x76Santissima Annunziata 15. yüzyılda Floransa’da inşa edilen bir kilisedir. Kilisenin girişinde Andrea del Sarto’nun fresk çalışmaları görülebilir. Yeni evlenen çiftlerin düğün günü ziyaret ettikleri kilise olarak da bilinir.

Museo Horne 135x76Museo Horne Küçük bir sanat koleksiyonunun sergilendiği bir müzedir. Resim, heykel, dekoratif sanat eserlerinden oluşan sanat koleksiyonu İngiliz sanat tarihçisi Herbert Percy Horne tarafından şehre hediye edilmiştir.

Museo Marino Marini 135x76Museo Marino Marini Bir zamanlar kilise olarak kullanılan fakat günümüzde müze olan bir yerdir. Ünlü İtalyan sanatçı Marino Marini’ye adanan soyut eserlerin olduğu bir müze olarak hizmet vermektedir. 

Palazzo Strozzi 135x76Palazzo Strozzi 16. yüzyılda Floransa’da inşa edilen bir evdir. 3 katlı bu yapı, banker Filippo Strozzi’nin talebi üzerine yapılmıştır. Mimar Benedetto da Malano tarafından yapılan bu evin bahçe kısmı gezilebilir.

Piazza di Santa Croce 135x76Piazza di Santa Croce Floransa gezilecek yerler listemizdeki önemli meydanlardan biridir. Meydanda bulunan Santa Croce Bazilikasında Michelangelo ve Galileo gibi ünlü kişilerin mezarları bulunmaktadır.

Piazza di Santa Trinita 135x76Piazza di Santa Trinita Önemli meydanlardan biridir. Palazzo Spini Ferroni, Ponte Santa Trinita Köprüsü, Palazzo Bartolini – Salimbeni ve Palazzo Corsini  gibi önemli yapılar meydanın çevresinde yer almaktadır. 

San Frediano in Cestello 135x76San Frediano in Cestello Antonio Maria Ferri tarafından 1680 – 89 yılları arasında yapılmış bir kilisedir. İçindeki freskler ve alçı işlemeleri ile dikkat çekmektedir.Kilisenin ahşap kapılarındaki kilit ve demir işlemeleri de oldukça zariftir.

Santo Stefano al Ponte 11. – 12. yüzyılda Floransa’dSanto Stefano al Ponte 135x76a inşa edilen bir kilisedir. Ponte Vecchio’ya yakın olması nedeniyle bu ismi taşımaktadır. Günümüzde kilise konserleri için sık sık kullanılan bir mekandır.

Via de' Tornabuoni 135x76Via de’ Tornabuoni Floransa’nın en şık alışveriş caddesidir. Bu caddede Salvatore Ferragamo, Bulgari, Prada, Pucci, Cartier, Roberto Cavalli gibi ünlü markaların mağazaları yer almaktadır. Ferragamo Müzesi de bu cadde üzerinde yer alır.

Giardino dei Semplici Küçük bir Giardino dei Semplici 135x76bahçedir. Günümüzde de hala şifalı bitkilerin yetiştirildiği bu bahçeye zamanla tropikal bitkiler de eklenmiştir. Giardino dei Semplici’nin girişinde bir jeoloji müzesi de bulunmaktadır.

Loggia del Bigallo 135x76Loggia del Bigallo 1352 – 1358 yılları arasında Gotik tarzda inşa edilmiş bir yapıdır. Günümüzde küçük bir güzel sanatlar müzesi ve gönüllülerin yoksul ve ihtiyacı olanlara yardım ettiği Merhamet Birliği’nin merkezi olarak kullanılmaktadır.

Piazza della Santissima Annunziata 135x76Piazza della Santissima Annunziata Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden olan Floransa’da bulunan bir meydandır. Piazza San Marco ve Via C. Battisti arasında yer alan bu meydan, 15. yüzyılın başında yapılmıştır. 

3 yorum

  1. Özgür Özmen says:

    Yerli , yabancı çoğu seyahat sitelerinde , bu derece detaylı açıklamalar bulmak çok zor.

  2. İnternette gördüğüm en güzel ve kapsamlı gezi rehberi. .. tebrikler ve paylaşım için teşekkürler. ..

  3. adam site yapmış yav

Bir Cevap Yazın