Guangzhou Gezilecek Yerler

Guangzhou gezilecek yerler konusunda Güney Çin’in en zengin şehirlerinden biridir. Dünyanın en önemli fuarlarından olan Kanton Fuarı‘na ev sahipliği yapan Guangzhou fuar dışında sahip olduğu turistik yapılar ile de dikkat çekiyor. Guangdong Bölgesi‘nin de en büyük şehri olan Guangzhou’da gezip görebileceğiniz bir çok tarihi yapı, müze ve eğlence mekanları yer alıyor.

 

İşte şehirde gezip görebileceğiniz en güzel yerler:

 

Guangxiao Tapınağı Guangxiao Tapınağı (光孝寺)

Guangzhou’nun en eski yerleşim yeri olan Guangxiao Sokağı’nda bulunan bir tapınaktır. Hintli bir din adamı tarafından 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Fakat günümüzde görülen tapınak 14. yüzyılda yapılmıştır. Birçok tanınmış Budist’in uğrak noktasıdır. Guangxiao Tapınağı mimarisi ve atmosferi açısından Çin esintileri taşımaktadır.

Chen Clan AkademisiChen Clan Akademisi (陈家祠)

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan olan Chen Clan Akademisi zaman içerisinde farklı amaçlarla kullanılan bir yapıdır. 14. yüzyılda yapılan akademi kimi zaman yerleşim için kimi zaman da eğitim amaçlı kullanılmıştır. 15.000 metre karelik bir alan üzerine kurulu olan Akademi oymaları, seramik süslemeleri, demir işlemeleri ve resimleri ile de dikkat çekmektedir. Yapı, her gün 08:30 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir.

Altı Banyan Ağacı TapınağıAltı Banyan Ağacı Tapınağı (六榕寺)

537 yılında inşa edilmiş bir tapınaktır. Guangzhou’da yer alan en iyi dört tapınaktan biridir. Zengin kültür mirası ile hem ülke içinde hem de uluslar arası alanda tanınmaktadır. Şehrin sembollerinden kabul edilen tapınak özellikle tahta işlemeciliği açısından değişik bir mimariye sahiptir.

Sun Yat-sen Anıtı GuangzhouSun Yat-sen Anıtı (中山纪念堂)

20. yüzyıl başında inşa edilen bir anıttır. Çin demokratik hareketi öncüsü Sr Sun Yat Sen için yapılmıştır. Guangzhou ve ülke dışından insanlar tarafından yaptırılmıştır. Anıt ile bağlantılı bir de anı salonu bulunmaktadır. 2 katlı bu yapının 5000 kişiyi ağırlama kapasitesi mevcuttur.

Beijing Lu Caddesi GuangzhouBeijing Lu Caddesi (北京路步行街)

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki en hareketli yerlerden biridir. Beijing Lu Caddesi sadece yayalara açık olan bir caddedir. Ana alışveriş caddesi olarak görülen yerde mağazaların birçoğu 09:00 – 22:00 arasında açıktır. Kıyafet, yiyecek ve antika gibi değişik bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu caddeye metro ile Gongyuan Qian istasyonunda inip C çıkışını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Shangxiajiu Lu Caddesi GuangzhouShangxiajiu Lu Caddesi (上下九商业步行街)

Liwan’ın merkezinde bulunan yayalara açık bir caddedir. Lingnan mimarisi ile ünlü olan bu cadde şehrin kültür ve ticaret merkezlerinden biridir. 800 metre uzunluğundaki caddede 250 kadar mağaza bulunmaktadır. 1995 yılında kurulan bu caddeye metro ile 1. hattı kullanıp D çıkışını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Shamian Adası GuangzhouShamian Adası (沙面岛)

Guangzhou’da yer alan önemli bir liman ve adadır. Özellikle 18. yüzyıldan sonra ticari önemi artan ada İngiliz ve Fransız etkisinde kalmış bir yerdir. Bu durum adadaki mimari, yaşayış, inanç gibi birçok durumu etkilemiştir. Adadaki Fransız Katolik Kilisesi Avrupa etkisinin en çok görülebileceği yapıdır.

Kanton Kulesi GuangzhouKanton Kulesi (广州塔)

Guangzhou gezilecek yerler listesindeki simge yapılardan olan Kanton Kulesi 37 kattan oluşan bir kuledir. İçerisinde sergi alanları, bir konferans merkezi, bir sinema, restoranlar, kafeler ve gözlem noktaları bulunmaktadır. Televizyon ve gözlem kulesi olarak da bilinen kulede özellikle gözlem noktaları ilgi toplayan yerlerdir. Dünyanın en yüksek yapılarından olan Kanton Kulesi’ne çıkıp manzaranın tadına varmadan şehirden ayrılmayın.

Shishi Katolik Katedrali GuangzhouShishi Katolik Katedrali (石室圣心大教堂)

Guangzhou’da bulunan Roma Katolik Kilisesi’dir. İnci Irmağı’nın kuzey kıyısındaki katedral 1863 yılında kurulmuştur. Granit duvarları ve sütunları ile muhteşem bir mimariye sahiptir. Gotik mimariyi yansıtan katedral sadece Çin’de değil dünyadaki ünlü katedrallerden biridir.

Nanyue Anıt Müzesi GuangzhouNanyue Anıt Müzesi (西汉南越王博物馆)

Jiefang Bei Caddesi’nde bulunan bir anıt mezar müzesidir. Guangzhou’daki en eski ve en büyük anıt müze  içerisinde kraliyete ait birçok önemli eser bulunmaktadır. Özellikle Kral Yue South Jade’ye ait olan eserler müzeyi daha zengin hale getirmektedir. Müze 09:00 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir.

Guangzhou Chimelong ParadiseGuangzhou Chimelong Paradise (长隆欢乐世界)

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki en önemli eğlence parklarından biridir. 2006 yılında açılan park içerisinde 70 tane ride seçeneği bulunmaktadır. Dünyanın en son teknolojisi ile doğal güzelliklerin bir arada bulunabileceği bu park 6 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar Happy Kingdom (Mutlu Krallık), Screaming Area (Bağırma Bölgesi), Storm Island (Rüzgar Adası), Happy Water World (Mutlu Su Dünyası), Central Performance Square (Merkez Gösteri Alanı), White Tiger Streets (Beyaz Kaplan Sokakları)dır.

Guangzhou Crocodile ParkGuangzhou Crocodile Park (广州鳄鱼公园)

Guangzhou’da turizmi canlı tutan bir parktır. 100.000 kadar timsah ile dünyanın en büyük timsah parkıdır. 7 farklı kısımdan oluşmaktadır. Guangzhou Crocodile Park ziyaretçilerine eşsiz bir tecrübe sunan bir parktır.

 

Guangzhou Xiangjiang Safari ParkGuangzhou Xiangjiang Safari Park (广州香江野生动物世界)

Çin’deki en büyük zoolojik parklardan biridir. Bu alandaki en önemli derecelendirme olan 5A derecesine sahip olan park 1997 yılında açılmıştır. Bugüne dek yaklaşık 10 milyon ziyaretçisi olmuştur. Park içerisinde 400 tür, 20.000 kadar vahşi hayvan bulunmaktadır.

Guangzhou Baomo GardenGuangzhou Baomo Garden

Lingnan mimarisini yansıtan bir bahçedir. Bu bahçe içerisinde küçük bahçeler, göller ve köprüler bulunmaktadır. Parkta Çin kültür, tarih ve doğasına ait şeylerin sergilendiği birçok bölüm de vardır. Bahçe içerisinde tüm alanın tadını çıkarabileceğiniz bir kule de mevcuttur. Panyu’dan 12 numaralı otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz.

Chimelong Water Park GuangzhouChimelong Water Park (长隆水上世界)

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli eğlence parkıdır. Chimelong Water Park Asya’daki en büyük ve en gelişmiş su parkıdır. Guangzhou’da rahatlamak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Park içerisinde eğlendikten sonra bir şeyler yiyip içebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Son olarak 10.000 metre kare genişletilerek daha da güzel hale getirilmiştir.

Zhenhai KulesiZhenhai Kulesi (Guangzhou Müzesi, 镇海楼)

1380 yılında inşa edilmiş bir yapıdır. Beş kattan oluşması nedeniyle beş katlı kule olarak da bilinir. Guangzhou Şehir Duvarı’nın sonunda bulunan Zhenhai Hisarı 28 metre yüksekliğindedir. Hisarın ön yüzündeki figürler yönetim ve yaşayış ile ilgili bilgi vermektedir.  09:00 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir. Yapı Guangzhou Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Guangzhou Müzesi Guangzhou Müzesi 

Zhenhai Lou gözetleme kulesinde yer alan bir müzedir. 14. yüzyıldan kalma bu bina içerisinde müze 1929 yılında açılmıştır. Müzede şehrin 2000 yıllık tarihine tanıklık edilebilir. Kültür, yaşayış ve tarih ile ilgili nesne ve belgelerin görülebileceği bu müzede geçici sergiler de ziyaret edilebilir.

Chimelong Uluslararası Sirki Chimelong Uluslararası Sirki 

Dünyanın en büyük sirklerinden biridir. 2000 yılında kurulan sirk 8000’den fazla oturma kapasitesine sahiptir. Bu sirkte izlenebilecek 90 dakikalık gösteri 400 kadar sanatçıyı bir araya getirmektedir. Akrobasi gösterileri, hayvan hareketleri, dans ve hareket oyunları ile eğlenceli dakikalar sunmaktadır.

Baiyun Dağı GuangzhouBaiyun Dağı (白云山)

Guangzhou gezilecek yerler listemizde kafa dinleyip, şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Tepede bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunun dışında Baiyun’da doğanın tadını çıkarıp futbol, badminton gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Çok uzun zamandır Guangzhou’daki en doğal yerlerden kabul edilen Baiyun tüm şehri görebileceğiniz bir yerde bulunmaktadır.

Lingnan Impression Garden GuangzhouLingnan Impression Garden

Guangzhou’da yer alan bir diğer parktır. Eğer bu şehirde kültür ve alışverişten öteye geçmek istiyorsanız burası sizin için doğru adrestir. Eski bir yerleşim yeri şeklinde inşa edilen bu bahçede yerel binalar, sokaklar, bir göl ve bu ortama uygun objeler bulunmaktadır.

Huaisheng Cami GuangzhouHuaisheng Cami (怀圣寺)

Çin’deki en eski camilerden biridir. İslam’ın Çin’de 7. yüzyılda görülmeye başlandığı düşünülürse Huaisheng’in eski olmasını yadırgamamak gerekir. Cami minaresi Zhujiang Nehri’nde ilerleyen gemiler için fener olarak da kullanılmaktadır. Bu cami günümüzde de hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Yuntai Bahçesi GuangzhouYuntai Bahçesi (云台花园)

Baiyun Dağı’nın güneyinde yer alan ve 120.000 metre karelik bir alan üstüne kurulu olan bir bahçedir. Egzotik çiçekleri ve bitkileri ile Çin’in en büyük bahçesidir. Bahçede düzenlenen çiçek ve bitki gösterileri mutlaka görülmelidir. Doğu ve Batı peyzaj mimarisini birleştiren Yuntai Bahçesi yılın her döneminde ziyaret edilebilir.

Lotus Tepesi GuangzhouLotus Tepesi (莲花山)

Guangzhou’da bulunan en ünlü tepelerden biridir. Şehrin 45 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Güzel bir göl tarafından çevrelenen bu tepeden şehrin manzarası bir harikadır. Tepe üzerinde Lotus Kule noktası, Lotus şehir noktası, Kwan Yin Peri Alanı görülmesi gereken yerlerdendir. Lotus Tepesi’ne 4. nolu metro hattı, Tianza İskelesine botla ya da hızlı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Guangzhou Ocean WorldGuangzhou Ocean World (广州海洋馆)

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki bir diğer eğlence merkezidir. 13.000 metre karelik bir alan üstüne kurulu olan Okyanus Dünyası okyanusun içine girmişsiniz hissi yaratmaktadır. Birçok bölüme ayrılan Guangzhou Ocean World’de okyanus içerisindeki canlı yaşamına şahit olmak da mümkündür. 09:00 – 17:00 arasında ziyaret etmek mümkündür.

Xiguan BinalarıXiguan Binaları 

Kanton mimarisini yansıtan bir binalardır. Geleneksel ev mimarisini yansıtan Xiguan Binaları dekorasyon ve mobilya seçimi ile de dikkat çekmektedir. Evlerin içi kısmı eski dönemleri yansıtmaktadır. Buna benzer 800 kadar ev yapılsa da günümüze sadece 100 tanesi ulaşabilmiştir.

Guangzhou Hayvanat Bahçesi Guangzhou Hayvanat Bahçesi 

Çin’deki en büyük üç hayvanat bahçesinden biridir. 1958 yılında kurulan hayvanat bahçesi 430.000 metre karelik bir alan üzerine kuruludur. Özellikle soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvan türleri dikkat çekmektedir. Buraya 3 nolu metro hattı ile ulaşabilirsiniz.

Litchi Körfezi uangzhouLitchi Körfezi 

Pantang Bölgesi’nde yer alan bir körfezdir. Körfez yakınında hanedanlığa ait birçok yapı bulunmaktadır. Bunun dışında son zamanlarda körfez kıyısında bazı organizasyonlar düzenlenmektedir. Tarih, kültür ve yerel yaşayışın yansıtıldığı bir yer olan Litchi’de düzenlenen en bilinen organizasyon kültür sergisidir.

Kaiping Diaolou GuangzhouKaiping Diaolou (开平碉楼)

Guangzdong’un güneyinde yer alan bir yerdir. Şehirden 110 kilometre uzaktadır. Tanjiang Nehri buradan geçer. Ilıman ve yağışlı iklimi nedeniyle tarıma elverişlidir. Yıl boyunca verimli olan topraklara sahiptir. Kaiping Diaolou’ya bağlı birçok köy bulunmaktadır.

Guangzhou Sanat Müzesi Guangzhou Sanat Müzesi 

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli müzedir. Guangzhou Sanat Müzesi 40 yıl önce Guangzhou’da kurulan bir müzedir. Özellikle Çinli sanatçıların eserlerinin görülebileceği bir yerdir. Guangzhou ve civarından sanatçıların eserlerini barındırır. 24.000’den fazla eser ile oldukça zengin bir yerdir. Kaligrafi, resim, çizim, baskı gibi eserler müzede görülebilir.

Guangzhou Otel Rezervasyonu

Gunagzhou konaklama konusunda bol seçeneklere sahip şehirlerden biri. Otel fiyatları genel olarak çok yüksek değil. Tabi Çin’in en büyük fuarı olan Kanton Fuarı’nın düzenlediği zamanlarda şehirde uygun fiyatlara yer bulmak zaman zaman sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden mümkün olduğunca erken rezervasyon yaptırmaya özen gösterin. İnternette otel rezervasyonu yaptırabileceğiniz birçok site var. Bizim tavsiyemiz ise Booking.comBooking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Guangzhou gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Guangzhou Gezi Rehberi sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın