Hamamyolu

| 07 Ocak 2014 |

Hamamyolu Eskişehir kent merkezinde bulunan önemli alışveriş merkezleri ve hamamların bulunduğu bölgenin adıdır. Eskişehir halkının alışveriş ihtiyacı için mutlaka uğradığı bu bölge Cumartesi günleri ve hafta sonları bir hayli kalabalıktır. Hafta içi akşam saatlerinde de bazen burası tıklım tıklım olmaktadır. 

Hamamyolu Caddesi Köprübaşı bölgesinden başlayarak Yediler Parkı‘na kadar uzanmaktadır. Bu bölge 2009 yılında tamamen trafiğe kapanmıştır. Cadde boyunca banka şubeleri, yerel ve ulusal firmaların ofisleri, esnaf lokantaları, her sektörden esnaflar bulunmaktadır. Özellikle bu bölgedeki giyim ve ayakkabı mağazaları önemli yer tutmaktadır.

Hamamyolu bölgesinin ismi bu bölgede bulunan çok sayıda hamamdan gelmektedir. Şu anda çoğu tarihi eser olan on beş civarında hamam burada hizmet vermektedir. Caddenin Köprübaşı ile birleştiği noktada, Porsuk Çayı‘nın kenarında Çukur Çarşı yer almaktadır. Osmanlı dönemi çarşılarını anımsatan bu çarşıda Lületaşı eserleri ve çeşitli turistik değer taşıyan ürünler satılmaktadır.

Hamamyolu

Eskişehir tüketim alışkanlıkları, sınıfsal faktörler ve üretim biçimleri açısından biraz bölünmüş bir nüfus yapısına sahiptir. Bağlar ve Doktorlar Caddesi civarları daha çok öğrencilere hitap edecek biçimde konumlandırılmışken şehrin bu yanı biraz daha Eskişehir halkına hitap etmektedir. Hamamyolu Caddesi özellikle bu yanıyla ön plandadır. Eskişehir’in diğer bölgelerinde görülen yoğun genç nüfus burada yerini biraz daha yaşlı ve çalışan nüfusa bırakmaktadır.

Hamamyolu’na Ulaşım

Hamamyolu bölgesi; “Çarşı“, “Belediye“, “Atatürk Lisesi” duraklarının çevrelediği bir alanda yer alır. Hangi durakta inerseniz inin bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz. Eskişehir şartlarında hemen hemen her yerden bu bölgeye yürünebilmektedir. Diğer yandan bölgeye ulaşım için her yerden otobüs de bulunabilir. Bu bölge gündüz saatlerinde veya akşamüzeri ziyaret edilmelidir.

Hamamyolu Caddesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın