İstanbul Gezilecek Yerler

×

İstanbul gezilecek yerler konusunda dünyanın en zengin şehirlerinin başında geliyor. Yüzyıllar boyunca büyük imparatorlukların himayesinde yer alan şehirde gezip görülecek yüzlerce yer var. Yalnızca İstanbul Boğazı ve boğaz çevresinde kurulu olan yerleşim bile şehri ilk kez gören yerli yabancı tüm gezginleri etkilemeye yetiyor da artıyor bile. Günümüzde dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasında yer alan İstanbul, sahip olduğu muhteşem boğazın yanında birçok tarihi yapı, müze, saray, cami ve gezi noktaları ile de gezginleri ağırlıyor. 

İstanbul’da yer alan tüm bu önemli yerleri görmek için kısa süreli gezi planları yeterli olmasa bile 3-4 gün vakti olanlar  ya da iş hayatından vakit ayırıp yaşadığı şehri keşfetmek isteyenler için altta yer alan ve şehrin en önemli gezi noktalarından oluşan İstanbul Gezilecek Yerler listesini çıkarttık. Yazı boyunca şehirde gezip görebileceğiniz tüm önemli noktalar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’da gezip görülecek yerleri kısa bir listeye sığdırmak imkansız olsa da başlıca şehirdeki en önemli gezi noktalarını liste boyunca bulabilirsiniz. Sıralamayı diğer gezilecek yerler listelerimizin aksine karışık bir şekilde yaptık, gezi sürenize ve görmek istediğiniz yerlere göre gezi planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Topkapı SarayıTopkapı Sarayı Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel saraylarından biri olan Topkapı yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yaptı. 1924 yılında müzeye dönüştürülen sarayda Divan-ı Hümayu, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetleri mutlaka ziyaret edin.

Sultanahmet CamiiSultanahmet Camii I. Ahmet tarafından 1609 – 1616 yılları arasında yaptırılmış, İstanbul’un en güzel ve önemli camisi. Mimarlığını Sedefkar Mehmet Ağa’nın yaptığı cami sahip olduğu Mavi İznik çinileri nedeniyle Avrupalılar tarafından “Mavi Camii” olarak da biliniyor. 

Ayasofya MüzesiAyasofya Müzesi 532 yılında imparator Justinian’ın emri ile yapılmış, şehrin en eski ve en önemli yapılarından biri. 1934 yılından günümüze müze olarak kullanılan Ayasofya, görkemli iç süslemeleri, mozaikleri ve eşsiz mimarisi ile yerli yabancı birçok gezgini büyülüyor.

Dolmabahçe SarayıDolmabahçe Sarayı 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından, Topkapı Sarayı’nın gerekli toplantılar için yetersiz kalması üzerine yaptırılmıştır. Mima Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos tarafından tasarlanan saray, sahip olduğu tasarım ile oldukça büyüleyici. 

Yerebatan SarnıcıYerebatan Sarnıcı 532 yılında İustinianos tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan Yerebatan Sarnıcı bizim İstanbul gezilecek yerler listemizdeki favori yerlerimizden. Medusa Başı sarnıcın en ilgi çekici noktalarından.

KapalıçarşıKapalıçarşı Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1461 yılında kurulan ve 64 caddede 4000 dükkana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı İstanbul’un en çok turist çeken yapılarından biri. Alışveriş için gitmeyecek bile olsanız bu muhteşem çarşıyı kaçırmayın.

Kız KulesiKız Kulesi İstanbul’un simge yapılarından olan kulenin tarihi MÖ 4. yüzyıla dayanıyor. Tarihi boyunca birçok amaçla kullanılan Kız Kulesi günümüzde bir restorana da ev sahipliği yapıyor. Salacak’tan kalkan tekneler ile kuleye ulaşabilirsiniz.

Galata KulesiGalata Kulesi Şehrin bir diğer simge yapısı olan Gatala Kulesi, MS 6. yüzyılda inşa edilmiş ve tarih boyunca birçok amaçla kullanılmıştır. 70 metre yükseklikteki kuleye çıkarak İstanbul’un muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Tepede bir kafe ve restoran da bulunuyor. 

Kariye MüzesiKariye Müzesi Edirnekapı’da bulunan İstanbul’un önemli müzelerinden biri olan Kariye’nin tarihinin 6. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. 1948 yılında müzeye dönüştürülen ve dışarıdan bakıldığında çok sade bir bina olan müzenin iç kısmı oldukça görkemli bir kilisedir.

Aya İrini KilisesiAya İrini Kilisesi 6. yüzyılda yapılan kilise İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı’na dahil edilmiştir. Bir dönem silah deposu olarak da kullanılan kilisenin akustiği öyle iyidir ki içerisinde bazı müzik festivalleri düzenlenmektedir. Kilise, özgün mimari ile de dikkat çeker.

Yıldız SarayıYıldız Sarayı 19. ve 20. yüzyıllarda inşa edilen kasırlar, köşkler, seralar ve çeşmelerden oluşan bir komplekstir. Saray avlusunun solunda Bütük Mabeyn, köşesinde porselen ve mutfak eşyalarının sergilendiği Şehir Müzesi, cephanelik olarak kullanılan Silahhane görülebilir.

Mısır ÇarşısıMısır Çarşısı İstanbul gezilecek yerler listemizin bir diğer tarihi yapısı olan yer “Baharatçılar Çarşısı” olarak da biliniyor. Yeni Camii’nin hemen yanında yer alan Mısır Çarşısı’nda baharat çeşitleri, hediyelikler, kuruyemiş, bal, ev eşyaları, kıyafet gibi ürünler satın alınabilir.

Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii) Şehrin en güzel camilerinden olan Ortaköy Camii Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin en ilgi çekici kısımları arasında Abdülmecid’in kubbeye hat sanatıyla yazdığı Allah, Muhammed ve halifelerin isimleridir.

Süleymaniye CamiiSüleymaniye Camii 1551 – 1558 yılları arasında inşa edilen Süleymaniye yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel camilerinden biridir. Mimar Sinan başyapıtı olan ve Kanuni Sultan Süleyman için yapılan bu yapı içerisinde cami, medrese ve diğer sosyal yapılar bulunmaktadır.

Yeni Cami (Valide Sultan Camii)Yeni Cami (Valide Sultan Camii) Eminönnü’nde yer alan şehrin en güzel camilerinden biridir. III. Mehmet’in annesi Safiye Sultan’ın isteğiyle 1597 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1663 yılında tamamlanmıştır.

Beyazıt CamiiBeyazıt Camii İstanbul’daki en eski padişah cami olan yapı  Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Sultan II. Beyazıt tarafından 1501 – 1506 yılları arasında yaptırılmıştır. Camideki hat, işleme, süsleme gibi kısımlar mutlaka görülmelidir.

Beyazıt KulesiBeyazıt Kulesi İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü içerisinde yer alan yangın kulesidir. 1828 tarihli kule, Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Eski Saray’ın arazisinde bulunmaktadır. 1997 ve 2010 yıllarında onarılmıştır.

Eyüp Sultan CamiiEyüp Sultan Camii İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan biridir. 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan caminin adı Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El- Ensari’den ve türbesinin burada olmasından gelir.

İstanbul Arkeoloji Müzeleriİstanbul Arkeoloji Müzeleri Osman Hamdi Bey tarafından 1891’de İstanbul’da kurulmuş müzede Arkeoloji, Eski Şark Eserleri ve Çinili Köşk Müzeleri bulunmaktadır. Kuzey Afrika, Orta Asya ve Balkan eserlerini müzede görebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri MüzesiTürk ve İslam Eserleri Müzesi  Sultanahmet’te yer alan ve içerisinde yaklaşık 33.000 eserden oluşan müze koleksiyonunda etnoğrafya, maden, cam, keramik, halı, kilim, evrak, taş ve yazma eserler görülebilir.

III. Ahmet ÇeşmesiIII. Ahmet Çeşmesi III. Ahmet tarafından 1729 yılında annesi için yaptırdığı çeşmenin mimarı Mehmet Ağa’dır. Türk rokoko mimarisi ile inşa edilen çeşme Topkapı Sarayı ve Soğukçeşme Sokağı’nın kesişiminde yer alıyor.

Gülhane ParkıGülhane Parkı İstanbul’un en güzel parklarından olan Gülhane, Bizanslılar tarafından kışla, Osmanlı döneminde ise kutlama alanı olarak kullanılmıştır. Topkapı Sarayı’nın arka kısmında yer alan park, şehrin gürültüsünden kaçmak için ideal bir yer.

Alman ÇeşmesiAlman Çeşmesi Sultanahmet’te yer alan şehrin bu ünlü çeşmesi Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından 19. yüzyılda doğuya yapılan bir sefer ardından dönemin sultanı II. Abdülhamit ve şehre hediye edilmiştir.

DikilitaşDikilitaş Sultanahmet Meydanı’nda yer alan ve 390 yılında diktirilen yapıdır. 19.6 metre uzunluğunda ve 200 ton ağırlığında olan yapı üzerinde granit üzerine hiyeroglif işlemeler görülebilir.

Yılanlı SütunYılanlı Sütun İstanbul gezilecek yerler listemizdeki bir diğer tarihi eser olan sütun MÖ 5. yüzyılda zafer anıtı olarak yapılmıştır. Toplamda 8 metre olan Yılanlı Sütun’un günümüzde sadece 5 metrelik kısmı görülmektedir.

Arasta Çarşısı (Arasta Bazaar)Arasta Çarşısı (Arasta Bazaar) İstanbul’da Osmanlı döneminden kalma bir çarşı olan Arasta Sultanahmet Camii arkasında yer alıyor. 70 kadar dükkan bulunan çarşıda halı, kilim, takı ve el yapımı ürünler satılıyor. 

Soğukçeşme SokağıSoğukçeşme Sokağı Cumbalı ve az katlı tarihi evleri ile şirin bir görüntü oluşturan şehrin en güzel ve ünlü sokaklarından biridir. Topkapı Sarayı’nın yanında yer alan sokak kurulduğu dönemde saray personeli ve varlıklı ailelerin ikametgahı olarak kullanılmaktaydı.

Yedikule ZindanlarıYedikule Zindanları II. Theodosius Surları’nda inşa edilen İstanbul’un ünlü zindanlardır. Tarihi boyunca kule, gözlem noktası, zindan ve müze gibi farklı işlevlerde kullanılmış,  günümüzde  ise ziyaretin yanı sıra konser organizasyonlarına da ev sahipliği yapması ile bilinir.

Çırağan SarayıÇırağan Sarayı Yapımı 1874 yılında tamamlanan İstanbul’un ünlü saraylarından biridir. Yapımının yaklaşık 4.5 milyon altına mal olduğu düşünülmektedir. 1990 yılında yenilenerek aynı ismi taşıyan lüks bir otel ve organizasyon merkezine dönüştürülmüştür.

Rumeli HisarıRumeli Hisarı İstanbul Boğazı’nın en dar noktasına, 1452 yılında İstanbul’un fethi için Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 1953 yılında restore edildikten sonra açık hava tiyatrosu olarak açılan yerde zaman zaman etkinlikler düzenlenmektedir. 

Anadolu HisarıAnadolu Hisarı Yıldırım Beyazıt’ın emri üstüne karakol olarak yapılan bu hisar 1395 yılında yaptırılmıştır. İnşa amacı boğaz hakimiyetini sağlamak ve gelecek olası tehlikelerden şehri korumak olan hisar çevresinde birçok restoran vb yer bulunur.

Beylerbeyi SarayıBeylerbeyi Sarayı İstanbul gezilecek yerler listemizin bir diğer ünlü sarayı olan Beylerbeyi, Sultan Abdulaziz tarafından konukevi olarak yaptırılmıştır. Doğu Batı mimarisinin sentezlenerek kullanıldığı bu yapıda 24 oda, iki hamam ve bir banyo vardır. 

Küçüksu KasrıKüçüksu Kasrı Beykoz Sahili’nde bulunan, şehrin ufak ama güzel yapılarından biridir. Küçüksu ve Göksu dereleri arasındaki yapı Mühendis Yusuf Efendi tarafından inşa edilmiş ve 1751 yılında açılmıştır. Yapı birkaç kez yıkılmış fakat baştan inşa edilmiştir.

Ihlamur KasrıIhlamur Kasrı Beşiktaş’ta bulunan bir saraydır. 848 yılında Sultan Abdulmecid tarafından inşa edilen yapı birkaç kez hasar görmüş ve yenilenmiştir. Sultan Abdulmecid döneminde güreşlere ev sahipliği yapan kasr, gülleriyle de ünlüydü.

Hidiv KasrıHidiv Kasrı 1900 yılında İstanbul’da yaptırılan yazlık saraydır. Son Mısır Hidivi II. Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan saray, günümüze kadar korunmuş koruluk kısmı ve mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Beykoz KasrıBeykoz Kasrı İnşası yaklaşık 11 yıl süren yapı Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Padişah Abdulmecid’e hediye niyetiyle yapılsa da onun vefat etmesi ile Abdulaziz’e verilmiştir.

Sepetçiler KasrıSepetçiler Kasrı III. Murat döneminde Mimar Davut Ağa tarafından inşa edilmiş, şehrin en güzel yapılarından biridir. Bir dönem düğün ve benzeri organizasyonlara ev sahipliği yapan Sepetçiler Kasrı, 2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti ofisi olarak hizmet vermiştir.

Aynalıkavak KasrıAynalıkavak Kasrı Küçük saray olarak bilinen ve III. Selim tarafından yaptırılmış bir kasırdır. Ayakta kalan en eski Osmanlı kasrı olan Aynalıkavak, deniz cephelidir. Burayı ziyaret ettiğinizde kasrın ikinci katında III. Selim anısına yaptırılan Türk Çalgıları Müzesi’ni görebilirsiniz.

Küçük Ayasofya CamiiKüçük Ayasofya Camii 527 yılında kilise olarak inşa edilmiş, İstanbul gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılardan biridir. Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi olarak da bilinen Küçük Ayasofya Camii, 1453’te İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür.

Fethiye MüzesiFethiye Müzesi Patrikhane, kilise, cami gibi farklı amaçlarla kullanılan yapı 1940 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Camiye dönüştürülme sürecinde kiliseden kalma fresk ve işlemelerin üstü kapatılmış, sonrasında müzeye dönüştürülünce bunlar tekrar açığa çıkarılmıştır.

Kuleli Askeri LisesiKuleli Askeri Lisesi İstanbul Boğazı’nın kıyısında yer alan Kuleli Askeri Lisesi Türkiye’nin en güzel manzaralı okullarından biridir. Bir dönem Florence Nightingale askeri hastanesi olarak kullanılan yapı, 1923 yılından beri askeri okul olarak hizmet vermektedir.

Bağdat CaddesiBağdat Caddesi İstanbul’un en ünlü caddelerinden biridir. Kızıltoprak – Bostancı arasında denize paralel bulunan caddedir. 9 kilometrelik bu cadde şık restoran, kafe ve mağazaları ile ünlüdür. Bölgede görebileceğiniz önemli yapılardan biri 1885 yapımı Zühtü Paşa Camii’dir.

İstiklal Caddesiİstiklal Caddesi Beyoğlu’nda Tünel ve Taksim Meydanı’na kadar uzanan İstanbul’un en ünlü caddesidir. Günümüzde araç trafiğine kapalı olan İstiklal Caddesi, kafe, sinema, restoran, mağaza, bar, galeriler ile her kesimden insana hitap edebilecek bir yerdir.

Fransız SokağıFransız Sokağı İstanbul’da yer alan bir kültür ve ticaret sokağıdır. İstiklal Caddesi üzerindeki Galatasaray Lisesi’nin arkasında yer alan sokakta Fransız yemeklerinin sunulduğu kafe, restoran ve barların yanı sıra resim galerileri, el işi ürünlerin satıldığı dükkanlar görülebilir.

FeshaneFeshane İstanbul’un ünlü fuar merkezlerinden olan Feshane Haliç kıyısında yer alıyor. Özel davet ve organizasyonlarda kullanılan yapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Beltur tarafından idare edilmektedir.

Çamlıca TepesiÇamlıca Tepesi Küçük ve Büyük Çamlıca Tepeleri olarak ikiye ayrılan bu bölge İstanbul’da şehir manzarasının tadının çıkarılacağı güzel yerlerden biridir. Büyük Çamlıca’da genellikle restoran,  kafeler ile yeşil alanlar bulunmaktadır.

Panorama 1453 Tarih MüzesiPanorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en eğlenceli müzelerden biridir. Müzesi, ses ve görsel efektlerin kullanıldığı müzede İstanbul’un fethini adeta canlı canlı yaşıyor hissine kapılabilir çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

MiniatürkMiniatürk “Minyatür” ve “Türkiye” kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulan Miniatürk, gerek Türkiye’de gerekse dünyadaki sayılı minyatür parklarından biridir. Miniatürk’te yer alan her bir maket, orijinalinin 1/25 oranında küçültülmüş halidir.

VialandVialand Eğlence, alışveriş ve gösteri merkezidir. Vialand, Temapark, alışveriş ve gösteri bölümü olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Vialand’de alışveriş yapmak isterseniz dünyaca ünlü markaların yanı sıra küçük mağazalar da vardır.

İstanbul Modern Sanat Müzesiİstanbul Modern Sanat Müzesi 20. yüzyıldan günümüze Türk modern sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği yerdir. Müzede soyut resimler, manzara resimleri, siyah beyaz çalışmalar, heykel ve fotoğraf çeşitleri görülebilir.

İstanbul Akvaryumİstanbul Akvaryum Dünyanın en büyük tematik akvaryumudur. 6800 metreküp su hacmine sahip 64 su tankı, 6000 m2 ziyaretçi alanı, yaklaşık 1500 çeşit ve 15.000 kara ve deniz canlısı, kafeleri ve bir restoranı ile oldukça büyük ve etkileyici bir komplekstir.

İstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesi Ünlü şair Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuş şehrin ünlü müzelerindendir. Müzede sergilenen oyuncaklar 200 yıl kadar öncesine ışık tutmaktadır. Yaklaşık 4000 tane oyuncak bulunmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Barış Manço EviBarış Manço Evi Ünlü sanatçı Barış Manço’nun İstanbul Moda’da yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı evdir. Ev içerisinde giriş katında salon, yemek odası ve kıyafet odası vardır. Kıfayet odası evin en çok ilgi çeken kısımlarından biridir.

Pierre Loti TepesiPierre Loti Tepesi İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en güzel yerlerden olan Pierre Loti muhteşem bir manzaraya sahip. Adını ünlü Fransız yazar Pierre Loti’den alan tepede çay içip manzarayı seyredebilirsiniz.

Rahmi M. Koç MüzesiRahmi M. Koç Müzesi Müzede uçak ve gemi parçaları, ulaşım, iletişim alanında kullanılan cihazlar, tarım ve su altı ürünleri görülebilir. 13.000 metrekare alan üzerine kurulu olan müze Hasköy’de yer alıyor. 

Hürrem Sultan HamamıHürrem Sultan Hamamı 1556 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan hamamdır. Adını Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’dan alan hamam 2008 yılında kapılarını tekrar ziyaretçilerine açmıştır.

Çemberlitaş HamamıÇemberlitaş Hamamı II. Selim’in karısı Nur Banu Sultan tarafından 1584’te Mimar Sinan tarafından yaptırılmış önemli bir hamamdır. Hamam, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği bir yerdir.

Yıldız ParkıYıldız Parkı Şehrin en güzel parklarından olan Yıldız Parkı Çırağan Sarayı’nın bahçesi olarak düzenlenmiştir. Ihlamur – Yıldız Caddesi’nde girilerek ulaşılan park, ağaçları ve fundalıkları ile harika bir dinlenme yeridir.

Tekfur SarayıTekfur Sarayı Edirnekapı bölgesinde bulunan ve dünya üzerinde ayakta kalmış olan tek bizans sarayıdır.Saray geçmiş yüzyıllarda çeşitli amaçlar için kullanılsa da günümüzde halen kazı ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Yuşa TepesiYuşa Tepesi Çamlıca Tepesi’nden sonra en ünlü tepe olarak bilinen Yuşa Tepesi, tarih, kültür ve doğanın harmanlandığı bir yerdir. Burada yer alan türbenin Hz. Yuşa’ya ait olduğu düşünülmektedir.

Emirgan KorusuEmirgan Korusu İstanbul’un en güzel yeşil alanlarından biridir. 1943 yılından beri halka açık bir alan haline getirilmiştir ve İstanbul Belediyesi’ne aittir. 2006 yılından beri düzenlenen Lale Festivali görülmeye değerdir.

Belgrad OrmanıBelgrad Ormanı Kent merkezinden uzakta doğal bir ortamda vakit geçirmek isteyenlerin favori mekanı olan Belgrad Ormanı’nda çam, meşe, kayın, kestane ve kavak ağaçlarının yanı sıra birçok farklı bitki türü görülebilir.

Anadolu KavağıAnadolu Kavağı Rumeli Kavağı’nın karşı kıyısındaki balıkçı kasabasıdır. Eminönü’nden kalkan Boğaz turu yapan gemilerinin de son durağıdır. Kasabada günümüzde birçok balıkçı ve deniz ürünleri restoranı bulunmaktadır. 

PolonezköyPolonezköy İstanbul gezilecek yerler listemizin bir diğer ünlü yeşil alanı şehrin biraz kıyısında yer alan Polonezköy. Beykoz sınırları içerisinde bulunan yerleşim yeri özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

 

Bir Cevap Yazın