İstanbul Gezilecek Yerler



İstanbul gezilecek yerler konusunda dünyanın en zengin şehirlerinin başında geliyor. Yüzyıllar boyunca büyük imparatorlukların himayesinde yer alan şehirde gezip görülecek yüzlerce yer var. Yalnızca İstanbul Boğazı ve boğaz çevresinde kurulu olan yerleşim bile ilk kez gören yerli yabancı tüm gezginleri etkilemeye yetiyor da artıyor bile. Günümüzde dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasında yer alan İstanbul, sahip olduğu muhteşem boğazın yanında birçok tarihi yapı, müze, saray, cami ve gezi noktaları ile de gezginleri ağırlıyor. 

İstanbul’da yer alan tüm bu önemli yerleri görmek için kısa süreli gezi planları yeterli olmasa bile 3-4 gün vakti olanlar ya da iş hayatından vakit ayırıp yaşadığı şehri keşfetmek isteyenler için altta yer alan ve şehrin en önemli gezi noktalarından oluşan İstanbul Gezilecek Yerler listemizi çıkarttık. Dediğimiz gibi; bu listede yer alabilecek daha yüzlerce yer var. Biz özellikle tarihi öneme sahip mekanları ve hoşumuza giden belli başlı müzeleri listemizde yer vermeye çalıştık. Gezilecek yerler listesinde yer alan her gezi noktası hakkında ayrı bir sayfa var. Gezilecek yer hakkında detaylı bilgilere, ulaşım ve ziyaret koşullarına, giriş ücretlerine ya da harita konum bilgilerine ulaşmak isterseniz sayfa boyunca fotoğraflara ya da linklere tıklamanız yeterli. Liste sıralamasını kendi beğenimize göre yaptık, siz de listede yer alan noktalara göz atarak gezi programınızı yapabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Toplam 64 gezi noktasının yer aldığı İstanbul Gezilecek Yerler listemiz 5 sayfadan oluşuyor. Listede yer alan tüm noktaları incelemek için sayfa sonlarında yer alan bağlantıları kullanarak ilerleyebilirsiniz.

1. Topkapı Sarayı

İstanbul gezilecek yerler Topkapı Sarayı

Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel saraylarından biri olan Topkapı Sarayı, yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış İstanbul’un en önemli yapısı. 1924 yılında müzeye dönüştürülen sarayda Divan-ı Hümayu, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetleri mutlaka ziyaret edin. (Detaylar için tıklayın: Topkapı Sarayı)

2. Sultanahmet Camii

İstanbul gezilecek yerler Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, I. Ahmet tarafından 1609 – 1616 yılları arasında yaptırılmış, İstanbul’un en güzel ve önemli camisi. Mimarlığını Sedefkar Mehmet Ağa’nın yaptığı cami sahip olduğu mavi İznik çinileri nedeniyle Avrupalılar tarafından “Mavi Cami” olarak da biliniyor. Altı adet minaresi bulunan cami bu özelliği ile benzerlerinden ayrılıyor. (Detaylar için tıklayın: Sultanahmet Camii)

3. Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi hakkında bilgiler

Ayasofya Müzesi, 532 yılında imparator Justinian’ın emri ile yapılmış, şehrin en eski ve en önemli yapılarından biri. 1934 yılından günümüze müze olarak kullanılan Ayasofya, görkemli iç süslemeleri, mozaikleri ve eşsiz mimarisi ile yerli yabancı birçok gezgini büyülüyor. Müze içerisinde ortası oyulmuş bronz bir sütun da dikkat çekmektedir. Zaman içerisinde kutsallaştırılan sütün, Dilek Sütunu adını almıştır. (Detaylar için tıklayın: Ayasofya Müzesi)

4. Kapalıçarşı

Kapalıçarşı İstanbul gezilecek yerler

Kapalıçarşı yalnızca İstanbul gezilecek yerler listemizin değil, dünyanın en önemli ve en çok ziyaret edilen turistik yapılarından biri. Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1461 yılında kurulan ve 64 caddede 4000 dükkana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı şehrin en çok turist çeken yapılarından. Alışveriş için gitmeyecek bile olsanız bu muhteşem çarşıyı kaçırmayın. (Detaylar için tıklayın: Kapalıçarşı)

5. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı İstanbul

1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından, Topkapı Sarayı’nın dönemin gerekli koşullarını yerine getirememesi için üzerine yaptırılan Dolmabahçe, İstanbul’un en etkileyici yapılarından. Mimar Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos tarafından tasarlanan sarayda mutlaka görmeniz gereken yerler arasında; Kristal Merdiven, Bab- ı Hümayun kapısı, Kuğulu Havuz, Merasim Salonu ve Atatürk’ün Yatak Odası bulunuyor. (Detaylar için tıklayın: Dolmabahçe Sarayı)

6. Süleymaniye Camii

İstanbul gezilecek yerler Süleymaniye Camii

1551 – 1558 yılları arasında inşa edilen Süleymaniye, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel camilerinden biri. Mimar Sinan kalfalık eseri olan ve Kanuni Sultan Süleyman için yapılan bu yapı içerisinde cami, medrese ve diğer sosyal yapılar bulunmaktadır. Camii avlusu içerisinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri görülebilir. (Detaylar için tıklayın: Süleymaniye Camii)

7. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul gezilecek yerler Yerebatan Sarnıcı

532 yılında İustinianos tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan Yerebatan Sarnıcı bizim İstanbul gezilecek yerler listemizdeki favori yerlerimizden. Tavanı 336 adet sütunlu desteklenmiş ve etkileyici bir atmosfere sahip yapının en dikkat çeken bölümlerinden biri de Medusa Başı. (Detaylar için tıklayın: Yerebatan Sarnıcı)

8. Kız Kulesi

Kız Kulesi İstanbul

Kız Kulesi, İstanbul’un en zarif simge yapılarından biri.  Tarihi MÖ 4. yüzyıla dayanan kule yüzyıllar boyunca birçok amaçla hizmet vermiştir. İçinde bir de restoranın bulunduğu kule her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Hakkında birçok efsanenin de bulunduğu kuleye ulaşmak için Salacak’tan kalkan teknelere binebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Kız Kulesi)

9. Galata Kulesi

Galata Kulesi İstanbul

70 metre uzunluktaki Galata Kulesi M.S 6. yüzyılda inşa edilmiştir. İlk olarak fener kulesi olarak kullanılan yapı tarihi boyunca zindan, yangın gözetleme, rasathane gibi işlevlere sahip olmuştur. Günümüzde seyir terası olarak kullanılan yapıda kafe ve restoran yer alıyor.  (Detaylar için tıklayın: Galata Kulesi)

10. Mısır Çarşısı

İstanbul gezilecek yerler Mısır Çarşısı

Eminönü’nün en önemli yapılarından Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı ile birlikte İstanbul’un en turistik ve önemli alışveriş noktalarından biri. “Baharatçılar Çarşısı” olarak da bilinen yapı şehrin önemli camilerinden Yeni Camii’nin hemen yanında yer alıyor. Mısır Çarşısı içerisinde baharat çeşitleri, hediyelikler, kuruyemiş, bal, ev eşyaları, kıyafet gibi ürünleri bulabilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: Mısır Çarşısı)

11. Aya İrini Kilisesi

İstanbul gezilecek yerler Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi, İstanbul’un en tarihi yapılarından. 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilen yapı, şehrin fethinden sonra Topkapı Sarayı’na dahil edilmiş. Bir dönem silah deposu olarak da kullanılan kilise sahip olduğu muhteşem akustik ile günümüzde bazı müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. (Detaylar için tıklayın: Aya İrini Kilisesi)

12. Kariye Müzesi

Kariye Müzesi İstanbul

Edirnekapı’da bulunan Kariye Müzesi, şehrin önemli tarihi yapılarından bir diğeri. Tarihi 6. yüzyıla kadar yapı Osmanlı Dönemi’nde camiye dönüştürülmüş ve 537 yıl cami olarak hizmet vermiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 1948 yılında müzeye dönüştürülen Kariye Müzesi oldukça etkileyici bir atmosfere sahip. (Detaylar için tıklayın: Kariye Müzesi)

13. Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı İstanbul

İstanbul gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılarından olan Yıldız Sarayı, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit (1876-1909) süresinde kullanılan ana saraylardan biri. Dolmabahçe’den farklı olarak tek parça halinde değil de kasırlar, köşkler, seralar ve çeşmelerden oluşan bir kompleks şeklindedir. Saray avlusunun solunda Bütük Mabeyn, köşesinde porselen ve mutfak eşyalarının sergilendiği Şehir Müzesi, cephanelik olarak kullanılan Silahhane görülebilir. Detaylar için tıklayın: Yıldız Sarayı)

14. Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

İstanbul Ortaköy Camii

Büyük Mecidiye Camii ya da bilinen adıyla Ortaköy Camii şehrin en güzel ve bilinen dini yapılarından. Ortaköy sahilinde yer alan bu güzel cami Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Caminin en ilgi çekici kısımları Abdülmecid’in kubbeye hat sanatıyla yazdığı Allah, Muhammed ve halifelerin isimleridir. (Detaylar için tıklayın: Ortaköy Camii)

15. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Osman Hamdi Bey tarafından 1891’de İstanbul’da kurulmuş, şehrin önemli müzelerinden. Müze; Arkeoloji Müzesi (Ana bina), Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi bölümlerinden oluşur. Arkeoloji Müzesinde Kuzey Afrika, Orta Asya ve Balkan eserlerini, Çinili Köşk Müzesi’nde Osmanlı ve Selçuklu Dönemi’ne ait çini ve seramik örneklerini, Eski Şark Eserleri Müzesi’nde ise İslam öncesi eserleri inceleyebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın: İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

Erboy Hotel – Sirkeci Group 3★

rboy Hotel - Sirkeci Group İstanbul

İstanbul geziniz boyunca konaklama ihtiyacınız olacaksa şehrin en hareketli ve güzel noktalarından olan Sultanahmet Meydanı’na yakın Erboy Hotel’e göz atabilirsiniz. 3 yıldızlı otel, Booking.com’da yaklaşık 1300 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi müthiş bir puana sahip. Topkapı Sarayı, Sultanahmet Cami, Ayasofya Müzesi gibi İstanbul’un en güzel gezi noktalara otele kısa bir yürüyüş mesafesinde. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Listenin devamı için tıklayın.



Önceki1 / 5Sonraki
Klavyenizdeki ← → ok tuşlarını da kullanabilirsiniz.

 

Bir yorum

  1. Galata Mevlevihanesi Galata da Konak Pastanesi manzara müthiş

Bir Cevap Yazın