PolonezköyPolonezköy, İstanbul’un Beykoz sınırları içerisinde bulunan yerleşim yeridir. Eski adı Adampol olan bu arazi eski adını İstanbul yakınlarına yerleşen Leh göçmenler için Leh Prensi Adam Çartoriski’den almaktadır. Osmanlı mülteci politikasının bir sonucu olan Polonezköy, Yahudilerden kaçan Polonyalı siyasi mültecilere ev sahipliği yapmıştır.

Tarih, doğa, kültür ve şehri birleştiren Polonezköy, bölgede turizmi canlandırmıştır. İstanbul gezilecek yerler listesinin en güzel piknik alanlarından olan Polonezköy, kuruluş amacı nedeniyle yabancı turistlerin de ilgisini çekmiştir. Polonezköy, sonradan Müslüman olan ve adı Mehmet Sadık Paşa olarak değiştirilen Michal Czajkowski tarafından 8 hane olarak kurulmuştur. Sonrasında 200 haneye ulaşılsa da zaman içinde ekonomik sıkıntılar yerleşim yerini etkilemiştir. Bir dönem Mustafa Kemal’in de burada kaldığı bilinen Polonezköy, birçok ünlü ismi ağırlamıştır.

Güzel yürüyüş yollarına sahip olan Polonezköy’ün bazı kesimleri koruma altına alınmıştır. Bu kapsamda orda yaşayan kişiler bile ormanlık yerlerden faydalanmayı bırakmıştır. Kırsal atmosferin bir kısmı ne yazık ki endüstri yerleri ve lüks villalar ile çevrilmiştir. Buraya geldiğinizde yerleşim yerinin tarihine tanıklık etmek için Zofia Rızı Anı Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında Kültür Evi, Köy Kilisesi ve Ağaç Oyma Heykel Sergisi de görülmeye değerdir. Polonezköy’de her yıl düzenlenen kiraz festivalinde Polonya kültürü de yansıtılmaktadır.

  • Adres: Polonez Köyü, 34820 Polonez İstanbul
  • Ulaşım: 221 numaralı otobüs ile Taksim’den Beykoz’a oradan da dolmuşa binerek Polonezköy’e gelebilirsiniz. Özel aracınızla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık sapağından köy ayrımına ulaşabilirsiniz. Bunun dışında TEM yolu Sarıgazi Eski Şile yolundan da buraya gelinebilir.


 

Bir Cevap Yazın