İstanbul Oyuncak Müzesi

| 07 Haziran 2013 |

İstanbul Oyuncak Müzesi 2005 yılında İstanbul‘da Sunay Akın tarafından kuruldu. Kurucusunun deyimiyle “hayal etmenin ve düş kurmanın tarihini” arama fikri müzenin kuruluşunu sağladı. Şair Sunay Akın oyuncakların hayalleri beslediğini, hayallerin nesnesi ve nedeni olan oyuncakların bir müzeyi hak ettiğini ifade eder. Bu fikir de yazar ve şair Sunay Akın’ın aileden kalma evini müzeye dönüştürmesiyle sonuçlanır.

İstanbul Oyuncak Müzesi içinde binlerce oyuncak bulunmaktadır. Hem Akın’ın kendi topladıklarından, hem de oyuncak müzesi fikrini destekleyenlerin yardımlarından ortaya çıkan koleksiyon dünyanın en iyileri arasına girmeyi başarmıştır. Göztepe’deki bu aile yadigarı ev bu gün pek çok hayalcinin mekanı olmuştur. Yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan oyuncaklardan günümüz oyuncaklarına kadar hayal kurmayı kamçılayan, hayallerin tarihini anlatan ne kadar nesne varsa bu müzede kendine yer bulmuştur.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde bulunan eserlerin 4 bin civarında olduğu bilinmektedir. Her yıl artış gösteren bu sayı fiziksel olarak müzeyi zorlama tehlikesi taşımaktadır. Ancak beş katlı bir bina olması bu tehlikenin bir süre daha yaşanmayacağını garanti altına almaktadır. Müzenin beş katında bulunan her bir oda farklı bir perspektifin ürünüdür. Her bir odasıyla müzenin tamamı tasarımcı Ayhan Doğan tarafından özenle hazırlanmıştır. Kurucu Sunay Akın, Ayhan Doğan’ı en iyi sahne tasarımcısı olarak nitelendirmiş ve kendisinden her odaya ayrı bir sahne havası katmasını istemiştir. Doğan başarılı bir sahne tasarımcısı olarak ziyaretçilere keyifli bir ortam sunmuştur.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi içinde akla gelebilecek her oyuncak bulunur. Oyuncakların her insanın bir hayalini yansıtan ürünler olduğu göz önüne alınırsa 1817 yılında yapılmış bir kemanın insana tattırdığı hayallerin tadı daha iyi anlaşılacaktır. Amerika’nın bir kentinde hazırlanmış bu keman geçmişte bir hayalcinin düşlerini aydınlatırken bu gün müzenin en nadide eserleri arasında yerini korumaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin beş katının her biri ayrı bir konseptin ürünüdür. Sıcak ve soğuk içeceklerin servis edildiği kafe ayrı bir oyuncak havasındayken konferans salonundaki denizaltı konferanslara ayrı bir hava katmaktadır. Üst katlardaki oyuncak uçaklar, kuşlar ve diğer uçan cisimler insanın uçma özlemini anlatırken bir yerde aniden karşınıza çıkan bir bebek kız çocuğunun hayallerini anlatır. Bu yanıyla oyuncakların olduğu müzeyi tasvir ederken duygusal davranmamak mümkün değildir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri

İstanbul Oyuncak Müzesi Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü açıktır. Çalışma saatleri yaz döneminde 09.00 ve 19.00, kış döneminde 09.00 ve 18.00 saatleri arasındadır. Giriş için tam ücret 10 TL, öğrenci, engelli ve yaşlıların da aralarında olduğu indirimli tarifeye girenler için de 7 TL’dir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Ulaşım

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşım için otobüs ve metro kullanılabilir. Avrupa yakasından geçişler için metrobüsle Uzunçayır durağından Göztepe’ye geçiş yapılabilir. Alternatif olarak vapurla rıhtıma, oradan da otobüs kullanılarak Göztepe durağından müzeye ulaşılabilir. Kadıköy başta olmak üzere Anadolu yakasının hemen her noktasından Göztepe’ye otobüs bulunmaktadır. Ayrıca Kadıköy Kartal Metrosu kullanarak Yenisahra durağından müzeye ulaşım da mümkündür.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: İstanbul Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın