buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

| 16 Ocak 2014 |

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir Odunpazarı ilçesi sınırları içinde bulunur. Odunpazarı Evleri içinde inşa edilen bu yapının tarihi 1517 yılına dayanmaktadır. Mimar Sinan’dan hemen önceki mimar başı Acem Ali imzasıyla Gazi Melek lakaplı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapı sekiz yıllık bir inşa sürecinden sonra 1525 tarihinde kullanıma açılmıştır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni ziyaret etmek isterseniz Odunpazarı Evleri içinden geçerek hoş bir tarih yolculuğuna çıkmalısınız. Osmanlı döneminde yaşadığınız izlenimine kapılmanız külliyenin bulunduğu alana geldiğinde daha da güçlenecektir. İhtişamlı kubbeleri ve sessiz bahçesiyle kubbesi iyi bir gezi deneyimi sunacaktır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi yedi farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese (Mevlevihane) ve Tabhane bölümleri olarak sayılabilir. Tarihte bu bölümlerin her biri amacı doğrultusunda kullanılmaktayken özellikle Mevlevihane ve Tabhane bölümleri bu gün turistik amaçlı kullanılmaktadır. Tabhane içinde günümüzde El Sanatları Müzesi oluşturulmuş, buradaki atölyeler ziyarete açılmıştır. El Sanatları Atölyeleri içinde pek çok sanatçı tezhip, süsleme, cam sanatlarıyla uğraşmakta, eserler burada satışa sunulmaktadır.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin cami bölümü ibadete açık durumdadır. 1960’lı yıllarda  külliye içine inşa edilen şadırvan bölümü yapının diğer eserleriyle uyumlu bir şekildedir. Külliye içindeki eserler arasında yer alan kervansarayın Mimar Sinan’ın eseri olduğu belirtilmektedir. Caminin de Mimar Sinan’a ait olduğu sanılmaktadır. Ancak konuyla ilgili yazılı kaynak bulunmamaktadır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi ziyareti sırasında gezilecek yerler Sıcak Cam Üfleme Merkezi, Cam Sanatları Atölyesi, Nikah Salonları olarak kullanılan bölümler Lületaşı Müzesi olarak sayılabilir. Bunlar içinde Lületaşı Müzesi Eskişehir’e özgü bu kıymetli taşla yapılan çeşitli eserlere yer vermektedir. Sıcak Cam Üfleme Atölyesinde yapılan eserler her yıl düzenlenen bir festivalle dünyaya tanıtılmaktadır. Bu festival ilk kez 2012 yılında düzenlenmiştir. Her yıl Mayıs ayı içinde bu festival düzenlenmektedir.

Cam Sanatları Atölyesi içinde de 20 ve 100 TL arasında değişen fiyatlarda hediyelik cam ürünleri bulmak mümkündür. Bu eserler ince bir işçilikle hazırlanmış yüzlerce çeşitte sunulmaktadır. Bunlar içinde camdan imal edilmiş eklem bacaklı böcekler ayrıca dikkat çekmektedir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Ulaşım

Külliye Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alır.. Tramvayla “Atatürk Lisesi” durağında indiğinizde burası yürüme mesafesindedir. Atatürk Lisesi durağından geçen tramvaylar otogar ve SSK arasında çalışmaktadır. Otobüslerin çoğu da Atatürk Lisesi ve duraklarını kullanmaktadır. Külliyeye ulaşım için Odunpazarı Evleri arasından geçmek gerekir. Bölge Eskişehir ulaşımında önemli bir aktarma merkezidir. Bu yüzden buraya ulaşım gayet kolaydır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın