buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Lületaşı Müzesi

| 09 Ocak 2014 |

Lületaşı Müzesi dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi içinde yer alan müzede Eskişehir‘in sahip olduğu en önemli değerli taş olan lületaşından imal edilmiş eserler yer alır. Müze Odunpazarı ilçesi içinde, Tarihi Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu alandadır.

Lületaşı Müzesi’nin kuruluş tarihi 1989 yılına dayanır. Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nde sergilenen eserler müze fikri dolayısıyla satın alınmış ve günümüzün en önemli müzeleri arasına bu müze de dahil olmuştur. Burada sergilenen eserler arasında pipo, tespih, magnet gibi çeşitli ürünler bulunmaktadır. Ancak aniden karşınıza çıkan benzersiz güzellikteki sanat eserleri de bulunmaktadır. Örneğin lületaşından imal edilmiş ve tüm ayrıntılar üzerine işlenmiş bir hayvan figürü ziyaretçileri şaşırtabilmektedir.

Lületaşı Müzesi içinde onlarca sanatçının yüzlerce eseri yer almaktadır. Buna rağmen müze çok büyük değildir. Eskişehir gezisi sırasında lületaşından yapılan eserler mutlaka görülmeli, lületaşı eserleri içinde en güzel ve orjinal eserlerin yer aldığı müze de mutlaka gezilmelidir.

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi içinde akla gelecek her türlü nesnenin lületaşı versiyonu bulunabilir. Diğer yandan bu taşla yapılan eserlerin ne kadar çeşitli olabileceğini gördüğünüzde hayran kalma ihtimaliniz çok güçlüdür.

Lületaşı Müzesi’ne Ulaşım

Lületaşı Müzesi Odunpazarı Evleri içinde bulunur. Bulunduğu bölge Eskişehir turizminin en canlı noktaları arasında sayılır. Külliye, Atlıhan Çarşısı, El Sanatları Müzesi, Alaaddin Camii, tarihi evler gibi pek çok eser yakınında yer alan müze aynı zamanda Eskişehir ulaşımı açısından da merkezi bir konumdadır. Buraya tramvayla “Atatürk Lisesi” durağında inerek ulaşılabilir. Ayrıca Odunpazarı bölgesinden geçmeyen bir otobüs bulmak biraz zor olduğu için hemen hemen her bölgeden hızla buraya ulaşım mümkündür.

Lületaşı Müzesi’nin Konumu

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın