PAYLAŞ
Lületaşı Müzesi, Eskişehir
Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Külliyesi'nin önemli bölümlerinden biri.

Eskişehir’in en dikkat çekici müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılan müze, şehrin tarihi ve turistik olarak büyük öneme sahip yapısı Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer alıyor.

Lületaşı Müzesi’nin kuruluş tarihi 1989 yılına dayanır. Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nde sergilenen eserler müze fikri dolayısıyla satın alınmış ve günümüzün en önemli müzeleri arasına bu müze de dahil olmuştur. Müzede şehrin ünlü madeni olan lületaşının ham halini ile bu madenden üretilen çeşitli eserler sergileniyor. Giriş ücretinin bulunmadığı müze küçük olsa da sergilenen eserler insanı etkileyeme fazlasıyla yetiyor.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir

Şehrin tarihi ve turistik bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi çevresinde birçok turistik yapı bulunuyor. Külliyenin hemen karşı çaprazında yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, lületaşından üretilen hediyelik eşya alışverişi için en uygun yerlerden biridir. Bunun dışında çevrede yer alan Eskişehir Balmumu Müzesi ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, gezi boyunca görebileceğiniz önemli yerlerden bazılarıdır.

  • Eskişehir otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için  tıklayın.
  • Eskişehir'de hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Okumak için  tıklayın.
  • Eskişehir'de gezilecek yerler haritası için  tıklayın.

Lületaşı Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Paşa Mh., 26030 Eskişehir Türkiye (Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer almaktadır.)
  • Ulaşım: Bölgeye en yakın tramvay durağının adı “Atatürk Lisesi”‘dir. Bunun dışında Odunpazarı, Eskişehir’deki şehir içi otobüslerin çoğunun duraklarından biridir.

Bir Cevap Yazın