Madrid'de nerede kalınır

Madrid’e nerede kalınır? İspanya’nın başkenti olan Madrid aynı zamanda ülkenin en büyük ve turistik kentlerinden biri. Şehirde gezilip görülecek onlarca yer var. Puerta del Sol Meydanı, Plaza Mayor, Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real), Reina Sofia Müzesi, El Retiro Park, Gran Via Caddesi, Prado Müzesi ve Almudena Katedrali şehrin en ünlü yapıları. Buralar dışında daha birçok tarihi yapıyı, cadde ve meydan ve müzeyi Madrid geziniz boyunca görebilirsiniz.

Ülkemizden düzenlenen turlar genellikle ülkenin diğer önemli şehri olan Barselona‘ya düzenleniyor. Tabi Madrid’e birkaç gece ayıran turlar da var. Bu nedenle Madrid’e daha rahat süre ayırmak isteyen gezginler kendi imkanları ile şehre ulaşıyor. Madrid’e ilk kez gidenlerin akıllarındaki ilk sorulardan biri doğal olarak “Madrid’de nerede kalınır?” oluyor. Sayfa boyunca Madrid’de konaklama konusunda bilgilerin yanı sıra şehirde konaklama yapabileceğiniz her kalite ve fiyattan otel tavsiyelerimizi de bulabilirsiniz.

Madrid'de nerede kalınır
Madrid’in en hareketli noktalarından Plaza Mayor Meydanı. Madrid’de konaklama için uygun bölgelerden.

Madrid’de Nerede Kalınır?

Madrid genel olarak çok büyük bir şehir değil. Şehir merkezinde yer alan gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine türüme mesafesinde yer alıyor. Bununla birlikte şehirde çok gelişmiş bir metro ağı bulunuyor. Eğer Madrid’de konaklama yapacağınız otelinizi metro duraklarına hatta metro hattının kesişim duraklarının birine yakın konumda seçerseniz gezi boyunca çok rahat ederseniz.

Puerta del Sol Meydanı şehrin en hareketli ve bilinen meydanı. Meydan ve çevresinde birçok otel, restoran ve kafe yer alıyor. Gran Via ise şehrin en ünlü caddesi. Bu bölgeler konaklama için çok uygun. Fiyatlar şehrin kıyı bölgelerine göre belki biraz daha yüksek olabilir ama şehrin tam kalbinde konaklama yapmanın zevkine inanın değer. Bu bölgeler dışında Plaza de Espana, Opera, Prado Müzesi çevresi gibi noktalarda da birçok otel bulunuyor.

Madrid'de nerede kalınır
Turistik Madrid Haritası. Harita üzerinde yuvarlak içine aldığımız yerler şehrin en önemli yerleri. Bu merkezlere ve metro duraklarına yakın yerde konaklama yapabilirsiniz. Haritayı büyütmek için tıklayın.

Madrid Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Madrid otel fiyatları bakımından Avrupa’nın diğer ünlü şehirlerine nazaran daha uygun seviyelerde. Gecelik çift kişilik 100-200 Euro arasında çok güzel oteller bulabilirsiniz.

Madrid otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking.com. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. En iyi fiyat garantisi sunan sitede seçim yapacağınız otele bağlı olarak rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalana kadar iptal etme şansınız var. Yani vize başvurusunda tatsız bir durumla karşılaşır ya da otelinizi değiştirmek isterseniz bu durum booking.com ile çok kolay. Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? Rezervasyon nasıl iptal edilir? Resimli anlatım için tıklayın.

Madrid’de konaklama yapabileceğiniz diğer otel tavsiyelerim

Madrid’de nerede kalınır rehberini hazırlarken sanki ben de ilk kez Madrid’e gidecekmiş gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre inceledim. Sadece Puerto del Sol Meydanı ve çevresinde yer alan otellere bağlı kalmadan tüm otelleri konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre analiz ettim ve her fiyat ve kalite aralığından toplam 24 oteli seçtim ve bu otelleri de alternatif olması açısından Madrid’de nerede kalınır rehberine eklemeye karar verdim. Alta adı geçen oteller binlerce ziyaretçi tarafından çok yüksek puanlar ile değerlendirilmiş tesisler. (Not: Belirtilen otel fiyatları yılın bazı dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı artabilir ya da azalabilir.)

Otelleri incelemek ya da rezervasyon yaptırmak için otel başlıklarına tıklayabilirsiniz. Madrid’de nerede kalınır?

 • Hotel Liabeny 4★ : Hotel Liabeny, Prado ve Thyssen-Bornemisza müzeleri tesise 10 dakikadan az bir mesafede, şehrin merkezindeki Puerta del Sol ise yalnızca 200 metre uzaklıktadır.
 • One Shot Prado 23 3★ : Havaalanına toplu taşıma araçlarıyla 40 dakikada ulaşım imkanı sunan otel, Puerta del Sol‘a 7 dakikalık, muhteşem Retiro Parkı‘na ise sadece 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.
 • Catalonia Plaza Mayor 4★: Tesisten yürüyerek Prado ve Thyssen-Bornemisza Müzeleri’ne 10 dakikada, El Retiro Parkı‘na ise 15 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.
 • II Castillas Madrid 3★: II Castillas Madrid, Kraliyet Sarayı, Thyssen Müzesi ve Preciados alışveriş caddesine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.
 • Urban 5★: Hotel Urban harika bir konumda faaliyet göstermektedir. Madrid’in ana meydanı Puerta del Sol otele 300 metre, Thyssen-Bornemisza Galerisi ise sadece 200 metre mesafededir. Madrid’de nerede kalınır diye sorarken bir yandan da lüks bir tesis arayanlar için güzel bir seçenek.
 • Francisco I 2★: Francisco I Madrid, Kraliyet Sarayı’na 500 metre, Plaza Mayor ile Puerta del Sol‘a 250 metre uzaklıktadır.
 • Hotel Regina 3★: Hotel Regina, Prado ve Thyssen müzeleri tesise kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Otel, Madrid’in kalbinde, meşhur Puerta del Sol‘un yanında, Sevilla Metro İstasyonu’na 100 metre uzaklıkta muazzam bir konumda yer almaktadır.
 • Intur Palacio San Martin 4★: Descalzas Reales Manastırı‘nın karşısında, sessiz bir yaya caddesinde yer alan bu otel, Puerta del Sol Meydanı‘na yürüyerek 5 dakikalık uzaklıktadır. Otel, Gran Via Bulvarı’na 200 metre, El Corte Ingles Alışveriş Merkezi’ne ise sadece 20 metre mesafededir.
 • Hostal Abadia Madrid 3★: Calle Atocha Caddesi’nin hemen üzerinde, Puerta del Sol‘a 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu tesis, Madrid’in merkezine kolay ulaşım olanağı sunmaktadır.
 • Praktik Metropol 3★: Madrid’deki Gran Via Metro İstasyonu’nun yakınlarında yer alan bu tesis, Puerta del Sol’a 200 metre mesafede, Prado Müzesi’ne ise yürüyerek 10 dakikalık uzaklıktadır.
 • Catalonia Gran Vía 4★: Puerta del Sol ile Plaza de Cibeles arasında yer alan bu tesis, Reina Sofia, Thyssen-Bornemisza ve Prado Sanat Galerileri’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesindedir.
 • Wellington Madrid 5★: Madrid’de nerede kalınır yazısını hazırlarken lüks otellere de yer vermek istedim. Bu tesis de bu tarz lüks otellerden biri. Otel, Retiro Park‘a yalnızca 100 metre, Retiro Metro İstasyonu ise 250 metre uzaklıkta yer alıyor.
 • Hostal Go Inn Madrid 2★: Gran Via‘da merkezi bir konumda yer alan bu tesisten, Madrid’in görülmeye değer başlıca yerlerine yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz.
 • Hostal Main Street Madrid: Madrid’deki Gran Via‘nın merkezinde, Callao Metro İstasyonu’na yalnızca 1 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu tesis, Puerta del Sol’a ise yürüyerek 5 dakikalık uzaklıktadır. Madrid’de nerede kalınır derken bir yandan da ekonomik tesis arayanlar için güzel bir alternatif.
 • Preciados 4★: Madrid merkezinde faaliyet gösteren bu tesis mükemmel toplu taşıma bağlantılarına sahip olup 2 metro durağına sadece 75 metre mesafede yer almaktadır. Puerta del Sol, Plaza Mayor ve Kraliyet Sarayı ise otele yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Catalonia Atocha 4★: Catalonia Atocha,  Anton Martin Metro İstasyonu’na yalnızca 50 metre, Atocha Tren İstasyonu’na 500 metre, Reina Sofia ve Prado Müzesi’ne ise 600 metre uzaklıkta yer almaktadır. Puerta del Sol ve Plaça Santa Ana da otele son derece yakındır.
 • Eurostars Plaza Mayor 4★: Eurostars Plaza Mayor, Tirso de Molina Metro İstasyonu’na 150 metre, Atocha Tren İstasyonu’na ve AVE Hızlı Treni’ne 2 durak uzaklıkta yer alırken Paseo del Prado’ya ve Sanat Üçgeni’ne 15 dakikalık, Plaza Mayor ile Puerta del Sol‘un barlarına, kafelerine ve kulüplerine ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Hotel Ritz by Belmond 5★: Thyssen-Bornemisza, Zarzuela Tiyatrosu, Retiro Parkı, Prado ve finans merkezleri otele yürüme mesafesindedir.
 • Hostal Los Alpes ★: Tesis, Gran Via Metro İstasyonu’na  100 metre uzaklıkta, canlı Chueca semtine ise sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Puerta del Sol, Plaza de Cibeles ve Plaça Santa Ana gibi önemli noktalar da tesise son derece yakındır.
 • Ganivet 3★: Hotel Ganivet merkezi bir konumda faaliyet göstermektedir. Ünlü El Rastro Pazarı‘nın yakınında yer alan bu tesis, Atletico Madrid Futbol Stadyumu’na 5 dakikalık ve Plaza Mayor‘a 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Emperador 4★: Madrid’deki Gran Via üzerinde ulaşıma elverişli, merkezi bir konumda faaliyet gösteren Hotel Emperador, Kraliyet Sarayı‘na ve Madrid’in ana meydanı Puerta del Sol‘a 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.
 • Hotel Cortezo 3★: Puerta del Sol ve Plaza Mayor Meydanı‘na 300 metre uzaklıkta yer alan bu otelden Madrid’in Sanat Üçgeni’ndeki müzelere, yürüyerek 15 dakikadan kısa bir sürede ulaşmak mümkün.
 • Rincón de Gran Vía 3★: Rincon de Gran Via, Gran Via’da, Plaza de Espana Metro İstasyonu’na 50 metre uzaklıkta, Prado ve Reina Sofia müzelerine 4 metro durağı mesafede yer alıyor.
 • Casón del Tormes 3★: Tesisin merkezi konumu sayesinde çevredeki barlara ve restoranlara yürüyerek rahatça ulaşım sağlanabilmektedir. Prado Müzesi‘nin de bulunduğu Sanat Üçgeni’ne direkt erişim olanağı sunan Plaza de Espana Metro İstasyonu ise otele yalnızca 100 metre mesafededir.

Özetle yazı boyunca Madrid’de nerede kalınır konusunda genel bilgilerden otel tavsiyelerine kadar detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Madrid’le ilgili diğer bilgileri Madrid Gezi Rehberi ve Madrid Gezilecek Yerler yazılarımda bulabilirsiniz.

Madrid otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Bir Cevap Yazın