Madrid Gezilecek Yerlerİspanya’nın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Madrid gezilecek yerler konusunda zengin bir şehir. Dünyaca ünlü müzeler, sanat galerileri, parklar, boğa güreşlerini izleyebileceğiniz Las Ventas Arenası ve dünyaca ünlü futbol kulübü Real Madrid’in maçlarını oynadığı stadyumu Santiago Barnebau Stadyumu gibi yerlerin yer aldığı Madrid gezilecek yerler listesinde herkese uygun gezi noktası var. 

Madrid’e ister tur ile isterseniz de bireysel olarak gidiyor olun gezi öncesinde biraz araştırma yapmanızda fayda var. Madrid gezisi öncesinde yapacağını ufak bir araştırma ile gezinizin çok daha eğlenceli ve zengin geçmesini sağlayabilirsiniz. Madrid Gezi Rehberi sayfalarının en önemlisi olan bu sayfada ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. İnternetteki en geniş Türkçe rehber olan Madrid gezilecek yerler sayfasındaki görsellere ya da başlıklara tıklayarak ilgili gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Madrid’de gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerlerin sıralamasını bize göre önemliden daha az önemliye göre yaptık. Madrid gezinize ayıracağınız süreye ve gezmek istediğiniz yerlere göre gezi planınızı çıkartabilirsiniz.

Puerta del SolPuerta del Sol Madrid’in en ünlü meydanıdır. Puerta del Sol’da birçok kafe, restoran, otel, bar bulunurken turistik, kültürel, sosyal, siyasi aktiviteler için toplanma mekanı olarak görülmektedir.

Centro de Arte Reina Sofia (Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi) Centro de Arte Reina Sofia (Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi) Şehrin dünyaca ünlü sanat galerisidir. Bu müzede görülebilecek en ünlü eser Pablo Picasso’nun “Guernica” isimli eseridir ve 20. yüzyılın en ünlü resimlerinden olarak bilinir.

Thyssen-Bornemisza Müzesi (Museo Thyssen-Bornemisza)Thyssen-Bornemisza Müzesi (Museo Thyssen-Bornemisza) Şehrin ünlü müzelerinden biridir. Müzede  7. yüzyıldan bugüne Avrupa, İtalyan, Flaman, Alman, İspanyol ve Fransız sanat eserleri görülebilir.

Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real)Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real)  18. yüzyılda Madrid’de yapılan bir saraydır. Saray, 1931 yılında XIII.Alfonso’nun tahttan çekilmesine kadar hükümdar ikametgahı olarak kullanılsa da günümüzde devlet törenleri için kullanılmaktadır.

Prado Müzesi (Museo del Prado) 135x76Prado Müzesi (Museo del Prado) Madrid’de bulunan dünyanın en ünlü ve görkemli sanat galerinden biridir. Müze koleksiyonu yaklaşık 8600 tablo, 5000 çizim, 2000 oymabaskı, 1000 para ve madalya, değerli birçok heykel, mobilya, eşya barındırmaktadır.

Parque del RetiroParque del Retiro Madrid’in en ünlü ve en popüler parklarından biridir. Parkın tam orta noktasında El Estanque adı verilen büyük bir göl vardır ve tekne gezintileri için kullanılabilir. Özellikle Pazar günleri park oldukça kalabalıktır.

Plaza Mayor Plaza Mayor Şehrin  en ünlü ve büyük meydanlarından biridir. 129 x 94 metre ölçülerinde olan ve Puerta del Sol’e yürüme mesafesinde bulunan meydan turistlerin uğrak noktasıdır. Meydanda Felipe’nin heykeli de görülebilir.

Gran Via Gran Via Plaza de Alcala Meydanı ve Plaza de Espana arasında yer alan şehrin en ünlü  gezi ve alışveriş caddelerinden biridir. Gran Via’da yüzlerce otel, kafe, restoran, bar ve mağaza bulunmaktadır.

Lazaro Galdiano Müzesi (Museo Lazaro Galdiano) Lazaro Galdiano Müzesi (Museo Lazaro Galdiano) Banker Jose Lazaro Galdiano’nun yaklaşık 5000 parça eserinin sergilendiği bir müzedir. müzede MÖ 6. – MS 20. yüzyıl arasında dönemden kalma eserler görülebilir.

Madrid Arkeoloji Müzesi (Museo Arqueologico Nacional) Madrid Arkeoloji Müzesi (Museo Arqueologico Nacional) Madrid gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir. 1867’de II. Isabel tarafından kurulan müzede Mısır, Antik Yunan, Etrüsk medeniyetlerine ait eserler görülebilir.

Puerta de Alcala Puerta de Alcala 1769 – 1778 yılları arasında yapılan ve neoklasik mimari örneğine sahip sembolik bir şehir kapısıdır. Üzerinde at nalı biçiminde üç kemer, görkemli bir alınlık ve melek figürleriyle dikkat çekmektedir.

Plaza de EspanaPlaza de Espana Şehirdeki büyük meydanlardan biridir.  İspanyol diktatörü Franco’nun ülkeyi modernleştirme çalışmasının bir ürünü olan bu meydan zaman zaman festival ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Debod Tapınağı (Templo de Debod) Debod Tapınağı (Templo de Debod) MS 4. yüzyılda inşa edilmiş bir tapınaktır. Mısır döneminde Adijalamani tarafından yapılan ibadethane Aswan Barajı’nın sularının yükselmesinin ardından korunabilmesi için İspanya’ya armağan edilmiştir.

Santiago Bernabeu Stadyumu Müzesi Santiago Bernabéu Stadyumu (Estadio Santiago Barnebau) Dünyanın en ünlü futbol takımlarından Real Madrid’in maçlarını oynadığı futbol takımıdır. Dilerseniz stadyumda maç izleyebilir ya da düzenlenen stadyum ve müze turlarına katılabilirsiniz.

Monasterio de las Descalzas Reales Monasterio de las Descalzas Reales 16. yüzyıla ait bir manastırdır. II. Felipe’nin kardeşi Juana de Austria tarafından kurulan manastır mimari önem taşımasının yanı sıra içerisindeki sanat koleksiyonuyla da dikkat çeker.

Jardines Botanicos 1781 yılındaJardines Botanicos Madrid’de açılan botanik bahçelerdir. III. Carlos tarafından İspanya’nın her yerinde ot ve bitki türlerini toplayarak Madrid’deki hastanelere ilaç yapmak amacıyla açılmıştır.

Plaza da Villa Plaza de la Villa Madrid’in en etkileyici ve önemli meydanlarından biridir. Meydandaki deniz kahramanı Benlliure’ye ait heykelle 1571 yılında Osmanlı Türklerine karşı kazanılan zafer tasvir edilmektedir.

Plaza de Toros de Las VentasPlaza de Toros de Las Ventas Madrid gezilecek yerler listemizdeki en dikkat çekici yapılardan biridir. Şehrin ünlü boğa güreşi alanı olan yer 25.000 seyirli kapasitelidir ve Jose Espeliu tarafından tasarlanmıştır.

Almudena Katedrali (Catedral de la Almudena)Almudena Katedrali (Catedral de la Almudena) Şehrin ünlü dini yapıları arasında yer alır. 1879 – 1993 yılları arasında yapılan katedralin hazine, mahzen ve şehir manzarasını seyredebileceğiniz kule kısmı görülmeye değerdir. 

Casa de CampoCasa de Campo Şehrin güneybatısında yer alan büyük bir parktır. Hayvanat bahçesi, akvaryum ve yunus tankı, her yaştan ziyaretçinin ilgisini çeken eğlence parkı burada görebileceğiniz önemli bölümler arasındadır. 

Plaza de Santa Ana Plaza de Santa Ana Şehrin en işlek meydanlarından biridir. Bölgedeki kafe, bar ve restoranlar her daim burayı canlı tutar. Meydanda ünlü İspanyol yazarlar Federico Garcia Lorca ve Pedro Calderon de la Barca’nın heykelleri görülebilir.

Plaza de Cibeles Plaza de Cibeles Madrid’in en ünlü meydanlarından biridir. Şehrin en işlek noktalarından birinde kavşak niteliğinde yer alan Plaza de Cibeles’de mimari açıdan görkemli yerler bulunmaktadır. Palacio de Comunicaciones meydandaki en önemli yapıdır.

El RastroEl Rastro Madrid’in ünlü bitpazarıdır. Bitpazarında ikinci el giysi, antika, askeri eşya, evcil hayvan gibi birçok farklı şeyi bir arada bulabilirsiniz. Alışveriş yapmayacak olsanız bile görmeye değer yerlerden.

Real Fabrica de TapicesReal Fabrica de Tapices 1721 yılında kurulan Kraliyet Halı Fabrikası’dır. Fabrika günümüzde turlar ile gezilebilmektedir. Kraliyet Ailesi’nin halılarında kullanılan ürün ve motifler fabrikada yer alan müzede görülebilir.

Real Basílica de San Francisco el GrandeReal Basílica de San Francisco el Grande Şehrin ünlü dini yapılarından biridir. Kilisenin iç kısmında çarmıha gerilmiş İsa figürü, İncil betimlemeleri, Aziz Francesco’nun hayatının betimlendiği resimler görülmeye değerdir.

Museo Nacional de Artes Decorativas MadridMuseo Nacional de Artes Decorativas 19. yüzyılda Madrid’de inşa edilen bir konakta yer alan bir müzedir. Müzede halı, heykel, döşeme, porselen, mobilya, ahşap işlemeciliği birçok ürün görülebilir.

Denizcilik Müzesi (Museo Naval)Denizcilik Müzesi (Museo Naval) İspanyol keşifleri, deniz haritaları ve navigasyon gereçlerinin sunulduğu bir müzedir. Müzede görülebilecek eserler arasında orijinali ile birebir olan gemi modelleri, amforalar, kumpaslar, haritalar bulunmaktadır.

Plaza de OrientePlaza de Oriente Madrid’deki en güzel açık alanlardan biridir. İspanya Kralı Joseph Bonaparte döneminde Palacio Real’in manzarasını geliştirmek için alandaki binaların yıkılması ile yapılmış D şeklindeki meydandır.

Amerika Müzesi (Museo de America) Amerika Müzesi (Museo de America) Madrid gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir. Müzede İspanya’nın Amerika’daki sömürgelerine ait eserler sergilenmektedir.  Kolombiya Hazinesi müzenin önemli bölümlerinden biridir. 

Atocha Tren İstasyonu (Estacion de Atocha) Atocha Tren İstasyonu (Estacion de Atocha) Şehrin ana tren istasyonudur. Cordoba, Toledo, Barselona ve Sevilla yönünde giden hızlı trenlerin hareket noktası olan gar geçmişten günümüze birçok önemli olaya sahne olmuştur. 

Ermita de San Antonio de la Florida Ermita de San Antonio de la Florida 18. yüzyılda Madrid’de inşa edilen bir kilisedir. Günümüzde ibadete kapalı olan bu küçük kilise haç şeklinde yapılmıştır. Kubbenin alt kısmında 1828 yılında ölen sanatçı Goya’nın mezarı bulunmaktadır.

Sorolla Müzesi (Museo Sorolla)Sorolla Müzesi (Museo Sorolla) Madrid’deki müze ve sanat galerilerinden biridir. Geniş avlusu, çeşitli bitki ve ağaçlar ile dolu ve heykeller ile süslü bahçeleri bulunan müzenin zemin katında Sorolla’nın yaşam ve çalışma alanı canlandırılmıştır.

Plaza de ColonPlaza de Colon Kristof Kolomb’a adanan Madrid’de yer alan bir meydandır. XII. Alfonso’nun düğün hediyesi olan neo gotik Kolomb anıtı meydana hakimdir. Teatro Fernan Gomez bölgedeki önemli yapılardan biridir. 

Museo de Historia MadridMuseo de Historia Madrid’in kentsel ve tarihi gelişiminin sergilendiği müzedir. Müzede Madrid’in tarihi ve gelişimi ile ilgili fotoğraf, resim, maket, heykel, porselen, değerli eşya gibi birçok ürün bulunmaktadır.

Campo del MoroCampo del Moro Madrid’in en güzel parklarından biridir. Tarih boyunca birçok amaçla kullanılmıştır. İkinci cumhuriyet dönemiyle halka açılan parkta küçük patikalar, çimenlik ve yeşillik alanlar, çeşmeler görülmeye değerdir.

La CorralaLa Corrala Balkonlu dairelerden oluşan bir binadır. 19. yüzyılda kentin yoksul bir bölgesinde kiralık apartman dairesi şeklinde inşa edilen La Corrala’da 1977 yılında tarihi eser olarak koruma altına alınmıştır.

Museo del FerrocarrilMuseo del Ferrocarril Demir yolu müzesidir. Müzede trenlerin orijinallerini, yaklaşık 30 tane buharlı, dizel, elektrikli lokomotifi, vagonları görebilir, vagonların birinde yer alan şık ve küçük bir kafede dinlenip bir şeyler içebilirsiniz.

Paseo del PradoPaseo del Prado Madrid’in en ünlü bulvarlarından biridir. Prado Müzesi, Thyssen – Bornemisza Müzesi, Kibele heykelinin görülebileceği Plaza de Cibeles bu bölgede görebileceğiniz en ünlü yapıların başında gelmektedir. 

Basilica Pontificia de San MiguelBasilica Pontificia de San Miguel Şehirdeki barok kiliselerden biridir. Günümüzde Katolik Opus dei taraikatının merkezi olarak kullanılan kilisenin tavan kısmındaki oyma ve freskler 18. yüzyıldan kalmadır.

Circulo de Bellas ArtesCirculo de Bellas Artes Madrid’de yer alan sanat merkezlerinden biridir. Yapı içerisinde bir balo salonu, tiyatro, sergi salonları, kütüphane ve atölyeler bulunmaktadır. Günübirlik üyelik yapının birçok kısmını görebilirsiniz.

Congreso de los DiputadosCongreso de los Diputados Madrid gezilecek yerler listemizdeki önemli tarihi yapılardan biridir. İspanyol Meclisi’ne ev sahipliği yapan yapıyı Cumartesi günleri randevusuz ziyaret mümkündür.

Iglesia de San Jose Iglesia de San Jose 1605 yılında kurulan bir Karmelit manastırına ait olan bir kilisedir.Kilise içerisinde Santa Teresa de Avila Şapeli ve Hz. İsa ve Hz. Meryem resimlerinden oluşan değerli bir koleksiyon mutlaka görülmelidir.

Iglesias Colegiata de San IsidroIglesias Colegiata de San Isidro 17. yüzyılda Madrid’de Cizvitler için inşa edilen bir kilisedir. İkiz kuleli barok kilise 1993 yılında tamamlanarak Papa’ya hediye edilene dek şehir katedrali olarak kullanılmıştır.

Museo de Cera MadridMuseo de Cera Şehrin ünlü balmumu heykel müzesidir. Yaklaşık 450 kadar ünlünün betimlendiği müzede bilim adamları, şarkıcılar, kaşifler, kovboylar, oyuncular ve sporcular gibi farklı meslek gruplarından insanların heykelleri görülebilir.

Museo de Ciencias NaturalesMuseo de Ciencias Naturales 1887 yılında Madrid’de kurulan Doğal Bilimler Müzesi’dir. Müzede yaklaşık 16.400 mineral, 220 meteorit, 30.000 kuş ve memeli türü görülebilir. Doğanın Döngüsü bölümünde ise egzotik kuşlar ve nadide türler görülebilir.

Palacio de LinaresPalacio de Linares 18. yüzyılda Madrid’de inşa edilen bir konaktır. Marques de Linares tarafından inşa edilen yapı, günümüzde konser, film, sergi gibi sosyal ve kültürel aktiviteler için kullanılmaktadır.

Palacio de Santa CruzPalacio de Santa Cruz 17. yüzyılda inşa edilen ve 20. yüzyılın başından beri de Dışişleri Bakanlığı’na ev sahipliği yapan binadır. Şehir hapishanesi olarak inşa edilen bina Denizaşırı Bakanlığı ve adliye sarayı olarak da kullanılmıştır.

Plaza de ChuecaPlaza de Chueca Calle Augusto Figueroa ve Calle Gravina caddeleri arasında yer alan meydandır. Önceden San Gregorio Meydanı olarak bilinen bu meydan bu adını meydanda yer alan Aziz Gregorius’dan almaktadır.

Plaza de la PajaPlaza de la Paja Madrid gezilecek yerler listemizdeki ufak meydanlardan biridir. Bir dönem şehrin ileri gelenlerinin ikametgahı olan meydan ve civarı günümüzde de trafik ve yoğunluktan uzak huzurlu bir yerdir.

San Jeronimo el RealSan Jeronimo el Real 16. yüzyıldan kalma bir kilisedir. Katolik monarklar ve Fernando ve Isabel tarafından yaptırılan kilise, günümüzde Madrid sosyetesinin kilisesi olması ile tanınır. Kraliyet üyelerinin düğün, yemin töreni gibi önemli günlerinde kullanılmaktadır.

Teatro RealTeatro Real 1850 yılında Madrid’de açılan tiyatro binasıdır. Altıgen mimarisi ile dikkat çeken tiyatroda birçok ünlü opera sergilenmiştir. 1997 yılında geçirdiği yenileme çalışmaları ardından kapısını ziyaretçilerine tekrar açmıştır.

Ulusal Antropoloji Müzesi (Museo Nacional de Antropologia) Ulusal Antropoloji Müzesi (Museo Nacional de Antropologia) 1875 yılında açılan şehrin önemli müzelerinden biridir. Müzede insan topluluklarının antropolojik ve etnolojik özellikleri incelenebilir.

Arco de la VictoriaArco de la Victoria 1956 yılında Madrid’de yapılan zafer takıdır.  39 metre yükseklikteki kemerin yapılış amacı milliyetçilerin İç Savaş’ta kazandığı zaferin anısını yaşatmaktır. Kemerin içerisindeki bir odada yakınlardaki bir üniversitenin planı ve kemerin planları bulunmaktadır.

CaixaForum Madrid CaixaForum Madrid Madrid’in ünlü sanat merkezlerinden biridir. Caixa Forum’u ilginç kılan özelliklerinden biri yan duvarında yer alan dikey şekildeki bahçedir. Müzede modern sanat eserlerini inceleyebilirsiniz. 

Vicente Calderon Stadyumu (Estadio Vicente Calderon)Vicente Calderón Stadyumu (Estadio Vicente Calderon) Dünyanın önemli futbol takımlarından Atletico Madrid futbol takımının evi olan stadyumdur. Stadyum içerisindeki kulüp mağazasından takım ile ilgili hatıra eşya almak mümkündür.

Plaza Castilla Plaza Castilla Şehrin ilginç meydanlarından biridir. Bu meydanda Norman Foster tarafından tasarlanmıştır ve 250 metre yüksekli Puerta de Europa’nın eğik kuleleri ve Real Madrid’in dört gökdeleni görülebilir.

Puerta de ToledoPuerta de Toledo Şehrin ünlü zafer taklarından biridir. Yapımına 1813 yılında başlanan tak üzerinde yer alan heykeller heykeltıraşlar Valeriano Salvatierra ve Ramon Barba tarafından yapılmıştır.

Jardines de Sabatini Jardines de Sabatini Madrid gezilecek yerler listemizdeki güzel park ve bahçelerden biridir. Yaz aylarında konserlerin düzenlendiği Jardines de Sabatini içerisinde bir göl, manolya ağaçları ve ağaçlıklardan oluşmaktadır.

Mercado de San MiguelMercado de San Miguel Şehrin ünlü bitpazarıdır. 2008 yılında geçirdiği yenileme çalışmaları ile daha modern bir görünüme kavuşmuştur. Burada alışveriş yapabilir alışveriş sonrasında bir şeyler yiyebilirsiniz.

Casa de lope de VegaCasa de lope de Vega Ünlü yazar Felix Lope de Vega’nın evidir. 1610 – 1635 yılları arasında bu evde yaşayan Vega, 1500 kadar oyun yazmıştır. Burada yazara ait eşyalar, kitaplar, seçkin eserler görülebilir.

Museo Nacional de RomanticismoMuseo Nacional de Romanticismo Romantik Dönemi yansıtan bir müzedir. 19. yüzyılda tipik burjuva hayatı ile malikanelerini betimlemek için yapılan bu müze, ilginç mobilya, fresk, resim, kitap ve eşya çeşitleri ile dikkat çekmektedir.

Palacio de ComunicacionesPalacio de Comunicaciones Şehrin en güzel yapılarından biri olan ve İspanyol posta teşkilatının merkezi olan binadır. Plaza de Cibeles’in köşesinde yer alan bina 1905 – 1917 yılları arasında inşa edilmiştir. 

Bir Cevap Yazın