Madrid Gezilecek Yerler

| 08 Mayıs 2014 |

Madrid Gezilecek Yerler

Madrid gezilecek yerler listesinde başta birbirinden güzel meydanlar olmak üzere bir çok önemli yer bulunmaktadır. İspanya’nın başkenti olan Madrid’de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir çok meydan, müze, tarihi yapı ve park yer alıyor. Bunlar dışında şehirde, boğa güreşlerini izleyebileceğiniz Las Ventas ve dünyaca ünlü futbol kulübü Real Madrid’in stadyumu Santiago Barnebau gibi farklı ve eğlenceli gezi noktaları da bulabilirsiniz.

Madrid gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapıların fotoğraflarını üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz. Listedeki önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıları kullanabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Palacio Real de Madrid: Batı Avrupa’daki en büyük saray olan Palacio Real, Madrid gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Felipe V ve hükümdarlığı için inşa edilmiştir. Devamı.

Puerta del Sol: Madrid’in en ünlü ve en merkezi meydanıdır. Meydanın ortasında Kral Charles III’ın at üstündeki  bir heykeli bulunmaktadır. Devamı.

Plaza Mayor: Şehrin ana meydanlarından biridir. Felipe II  ve mimarı Juan de Herrera tarafından tasarlanan meydan Felipe III’in dönemi sırasında 1620’de açılmıştır. Devamı.

Almudena Katedrali: Madrid gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan biridir. İnşasına 1883 yılında başlanan katedral 1993 yılında tamamlanmıştır. Devamı.

Prado Müzesi: Dünyanın en ünlü sanat galerilerinden biridir. Müzede Velazquez, Goya, Raphael, Rubens ve Bosch gibi ünlü sanatçıların eserleri görülebilir. Devamı.

Gran Via: Madrid’in en işlek ve en ünlü caddesidir. Cadde üzerinde yüzlerce mağaza, dükkan, otel, banka, restoran, bar, sinema ve tiyatro bulunmaktadır. Devamı.

Plaza de Cibeles: Madrid gezilecek yerler listemizdeki önemli meydanlardan biridir. Meydanda bulunan Kibele Sarayı (Cibeles Palace) da görülmeye değerdir. Devamı.

Plaza de Espana: Şehirdeki bir önemli meydanlardan bir diğeridir. Popüler turistik bir yer olan meydan, Gran Via’nın batı çıkış noktasında bulunur. Devamı.

Plaza de la Villa: Orta Çağ’da ana şehir meydanı olarak kullanılan meydandır. Eski belediye binası, güzel sanatlar akademisi ve başpiskoposluk binası buradadır. Plaza Mayor’a yakın bulunan Plaza de la Villa Madrid’in merkezinde küçük bir meydandır. 1644’de başlanan meydan inşası 1696’da bitmiştir. Meydanda Armada’yı planlayan Amiral Alvaro de Bazan’ın bir heykeli bulunmaktadır.

Plaza de Oriente: Madrid’in batısında yer alan bir meydandır. “Oriente” (Doğu / Doğu ile ilgili) adına rağmen şehrin batısındadır. Sürekli devam eden hareketli bir hayatın olduğu Madrid’de Plaza de Oriente sessiz bir yerdir. Yarı daire şeklindeki meydan ağaçlar ile çevrilidir ve meydanda İspanyol kralların heykelleri vardır. Plaza Espana’dan yürüme mesafesinde olan Plaza de Oriente’ye ulaşım kolaydır. En yakın metro istasyonu “Opera”dır. Ayrıca 3, 15 veya 20 numaralı otobüslerle buraya gelebilirsiniz.

Puerta de Alcalá (İng: Alcalá Gate): Madrid gezilecek yerler listesindeki en önemli simge yapılardan olan Puerta de Alcala neoklasik bir anıttır. Plaza de la Independencia (Independence Square / Özgürlük Meydanı) da bulunur. 1774 yılında Kral Charles III bir şehir kapısı yapılmasını istemesi üzerine 1778’de yapılmıştır. Anıtın tepesinde altı tane heykel bulunmaktadır. Bu heykeller Francisco Gutierrez ve Roberto Michel tarafından yapılmıştır. Anıta en yakın metro istasyonu Retiro’dur.

Buen Retiro Park (İsp: Jardines del Retiro de Madrid): Madrid’deki ana parklardan biridir. Birçok heykel, anıt ve bir göle ev sahipliği yapan parkta ayrıca her yıl bir kitap fuarı ile çeşitli konserler düzenlenmektedir. Parkta Madrid 3/11 terörist saldırısı kurbanları için bir anıt vardır. Park, özellikle pazar öğlenleri insanların rahatlayıp kafa dinledikleri, keyifli vakit geçirdikteleri bir yerdir.

Las Ventas: Madrid’de yer alan bir boğa güreşi alanıdır. Boğa güreşinin doğum yeri sayılan Las Ventas 1931 yılında yapılmıştır. 25.000 izleyici kapasitesine sahiptir.  Devamı.

Plaza de Santa Ana:  Madrid gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli meydandır. 1586 yılında kurulan meydan Bonaparte döneminde zarar görmüş fakat 1848 yılında yeniden yapılmıştır. Günümüzde meydanda birçok bar, kafe ve restoran mevcuttur. Özellikle yaz aylarında ve tatil günlerinde gerek yerli gerekse turistlerin çok rağbet ettiği bir yerdir.

Reina Sofia Müzesi: Şehirdeki en önemli müzelerden biridir. Müze içerisinde 20. yüzyıl sanat ve arşivleri üstüne bir kütüphanede bulunmaktadır. Devamı.

Kraliyet Botanik Parkı: 8 hektar üzerine kurulu botanik bir bahçedir. 1755 yılında Kral Ferdinanz VI tarafından kurulmuştur. Plaza de Murillo’da bulunmaktadır. Devamı.

Thyssen-Bornemisza Müzesi (İng: Thyssen-Bornemisza Museum, İsp: Museo Thyssen-Bornemisza): Neoklasik bir binada bulunan sanat müzesidir. 10.00 – 19.00 saatleri arasında tam ve indirimli bilet 8 Euro karşılığında ziyaret edilebilen Müzede Monet, Goya, Degas, Renoir, Van Gogh, Picasso, Mondrian, Bacon ve Lichtenstein gibi ünlü sanatçıların çalışmaları görülebilir. Bu müzeye metro 2. hat ile Banco de Espana durağında inerek gelebilirsiniz.

Debod Tapınağı (İng: Temple of Debod, İsp: Templo de Debod): Bir Mısır tapınağıdır. MÖ 2. yüzyıldan kalma bu tapınak Royal Palace ve Plaza de Espana’ya yakındır. Bu tapınak İspanya’ya Mısır’da meydana gelen sel felaketindeki yardımlarından dolayı verilmiştir. Girişin ücretsiz olduğu Depod Tapınağı’nı Salı – Cuma 10.00 – 14.00 arasında veya Cumartesi – Pazar 10.00 – 14.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Casa de Campo: Madrid gezilecek yerler listesindeki en büyük parklardan bir diğeridir. Park 1.722 hektar üstüne kurulmuştur. İçerisinde bir de göl bulunmaktadır. Devamı.

San Francisco el Grande Basilica: Neoklasik tarzda inşa edilmiş bir bazilikadır. 1993 yılında açılan Almudena Katedrali inşasına kadar en büyük olan kilisedir. Devamı.

CaixaForum Madrid: Modern bir sanat müzesidir. La Caixa bankasının sponsorluğunda açılan müze Paseo del Prado’da bulunur. 2001 – 2007 yılları arasında inşa edilmiştir. Devamı.

Santiago Bernabeu Stadyumu: Erkek gezginler için Madrid gezilecek yerler listesindeki en eğlenceli noktalardan olan yapı Real Madrid Futbol Kulübünün stadyumudur. Devamı.

Zafer Takı (İng: Victory Arch , İsp: Arco de la Victoria): 1950 – 1956 arasında inşa edilmiş bir taktır. İspanya Sivil Savaşı’nda Franco’nun zaferi anısına yapılmıştır. 40 metre yüksekliğinde tak üzerinde zafer temalı Latince çalışmalar vardır. En üstünde Minerva tarafından sürülen bir araç heykeli mevcuttur. Zafer Takı’na metro 3. ve 6. hatlar ile Intercambiador de Moncloa istasyonundan ulaşabilirsiniz.

Jardines de Sabatini (İng: Sabatini Gardens): Royal Palace’a ait olan bahçelerdir. 1978 yılında Kral Juan Carlos I tarafından halka açılmıştır. Bahçe içerisinde yer alan atıl binalar temizlenerek 1970’de tamamen günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Neoklasik tarzda inşa edilen Sabatini Gardens içerisinde bir havuz, heykeller, çeşmeler ve geometrik şekilde dizayn edilmiş ağaçlar bulunmaktadır.

Denizcilik Müzesi (İng: Naval Museum of Madrid, İsp: Museo Naval de Madrid): İspanyol deniz dünyasının incelenebileceği bir müzedir. Dünyadaki en önemli denizcilik müzelerinden olan bu yer İspanyol deniz kuvvetleri ve navigasyon dünyasında oynadıkları rolle ilgili çalışmaları sergiler. Cumartesi ve Pazar günleri ücretsiz olan müze Salı – Pazar 10.00 – 14.00 arasında ziyaret edilebilir. Pazartesi günleri, 1 Ocak, Paskalya Perşembesi ve Cuması, 1 ve 15 Mayıs, 16 Temmuz, Ağustos ayı, 9 Kasım, 24, 25 ve 31 Aralıkta kapalıdır. Madrid gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden olan Denizcilik Müzesi’ne metro 2. hat ile Banco de Espana durağından ulaşabilirsiniz.

Palacio de Santa Cruz (İng: Santa Cruz Palace): Günümüzde dış işleri bakanlığına ev sahipliği yapan binadır. Philip V döneminde bir hapishane olarak kullanılan yapı 1629 – 1643 arasında Juan Bautista Crescendi tarafından inşa edilmiştir. 1791’de bir yangın ve 1940’de ise sivil savaş nedeniyle yenilenmiştir. Klasik İtalyan ve İspanyol mimarisinin birleştirilerek yapıldığı Santa Cruz Palace üçgen şeklinde kırmızı tuğladan iki tane kuleye sahiptir.

El Rastro: Madrid’in en büyük bitpazarıdır. Pazar sabahları ve resmi tatil günlerinde açık olan pazar Calle Embajadores ve Ronna de Toledo arasında bulunmaktadır. Devamı.

Gül Bahçesi (İng: Rosaleda Gardens, İsp: Rosaleda): Madrid’de bulunan ünlü bir gül bahçesidir. Bahçedeki güller çeşitlerine göre gruplara ayrılmıştır. Çiçekler dünyanın dört bir yanından getirtilir ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında açtıklarında park harika bir görünüme sahiptir. Her yıl Mayıs ayı içerisinde “International Rose Villa New Madrid” isimli bir yarışma düzenlenerek en güzel gül seçilmeye çalışılır

Plaza de Castilla: Madrid’in kuzeyinde bulunan bir meydandır. Madrid’de bulunan gökdelenlerin çoğu meydan ve civarında bulunmaktadır. Meydanın ortasında uzun bir obelisk vardır. Bulvarın iki yanında ise “Gate of Europe” (Avrupa Kapısı) adı verilen iki kule mevcuttur. Meydanın kuzeyinde de “Four Towers” (Dört Kule) isimli İspanya’nın en uzun gökdelenleri bulunmaktadır.

Casa de la Panadería: Plaza Mayor’ın kuzeyinde bulunan yönetim ve kültür binasıdır. Dört katlı olan yapının zemin katında sütunlu bir giriş ve son katında güzel bir çatı kısmı vardır. İki kulesi de bulunan güzel tasarlanmış yapıya merkezden yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Mercado de San Miguel (İng: Market of San Miguel): 1913 yılında inşa edilmiş kapalı bir pazardır. Kaliteli yiyecek satışının yapıldığı pazarı bir şey almıyorsanız bile taze ürünler için ziyaret etmelisiniz. Madrid’e gelen turistler arasında popüler bir nokta olan pazara metro 2. veya 5. hat ile Opera durağında inerek gelebilirsiniz. Ayrıca bu pazar, Madrid gezilecek yerler listesindeki önemli noktalardan Plaza Mayor’e yürüme mesafesindedir.

Atocha Tren İstasyonu (İng: Atocha Railway Station, İsp: Estación de Atocha): Madrid’deki en büyük tren istasyonudur. Madrid Puerta de Atocha olarak da bilinir. İstasyondan şehir içi ve bölgesel tren seferleri yapılmaktadır. Barcelona, Saragosse, Seville ve Valencia’dan tren seferleri mevcuttur. İstasyondan yapılan seferler Renfe adı verilen bir şirket tarafından yürütülmektedir.

İspanya Ulusal Kütüphanesi (İng: National Library of Spain, İsp: Biblioteca Nacional de España): Neoklasik bir bina içerisinde hizmet veren kütüphanedir. 1712 yılında Kral Philip V tarafından yapılmıştır. Kütüphane günümüzde sunduğu eğitimsel ve boş zaman aktivite seçenekleri ile popüler bir yerdir. 1896 yılında halka açılan kütüphaneye metro 4. hat ile Colon istasyonundan gelebilirsiniz. Pazartesi – Cuma 09.00 – 21.00, Cumartesi 09.00 – 14.00  arasında ziyaret edilebilir.

Descalzas Reales Manastırı (İng: Convent of Las Descalzas Reales, İsp: Monasterio de las Descalzas Reales): Madrid’in merkezinde bulunan bir binadır. Plaza de las Descalzas’da yer alan yapı 16. yüzyılda yapılmıştır. Kadınlar Manastırı olarak kullanılan Descalzas Reales birçok kadının istenmeyen evliliklerden kaçıp sığındığı bir yer olmuştur. Manastır içerisinde değerli sanat koleksiyonları görülebilir. Ünlü sanatçılar Tiziano, Sanchez Coello ve Luini’nin eserleri buradadır.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler, Madrid, Madrid Rehberi

Bir Cevap Yazın