Mostar Gezilecek YerlerMostar gezilecek yerler listesi bir çok tarihi yapıdan meydana geliyor. Neretva Nehri‘nin ikiye böldüğü şehir Hersek Bölgesi’nin başkenti. 105.000 nüfusa sahip Mostar maalesef özellikle yakın tarihte yaşadığı üzücü olaylar ile öne çıkıyor. Bosna Savaşı sırasında üzücü olaylara sahne olan şehirde halen savaşın izlerini görmek mümkün.  2005 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Mostar’da bir çok Osmanlı eseri yer alıyor. Şehirdeki köprüleri, camileri ve çarşıları gezerken kendinizi ülkemizde geziyor gibi hissedeceksiniz.

Mostar gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapıların fotoğraflarını üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz.

Mostar Gezilecek Yerler Listesi

Şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri liste boyunca bulabilirsiniz. Liste sıralamasını önem sırasına göre bulabilirsiniz. 

Mostar KöprüsüMostar Köprüsü

Mostar Köprüsü Bosna Hersek’in en ünlü yapılarından biridir ve şehrin sembollerindendir. Bu eski köprü mimari harikasının yanı sıra taşıdığı önem, sembolize ettiği şeyler nedeniyle de dünyanın en önemli yapıları arasında sayılmaktadır. Mostar Köprüsü Osmanlı döneminde Mimar Hayreddin tarafından yapılmıştır. 9 yıllık bir çalışma sonucunda 1566 yılında tamamlanmıştır. Yapıldığı ilk günden itibaren birçok efsaneye konu olmuştur ve tarihteki önemini de korumuştur.

Mostar Köprüsü 1993 yılına kadar ilk yapıldığı halini korumuştur. Bu yıl yaşanan bombalama olayı sonucunda yıkılmıştır. Bosna Hersek kuşatmasının şehirdeki bıraktığı izlerden en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz ki Mostar Köprüsü’ne verilen zarardır. Köprünün tekrar inşası yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Aslında uygun şekilde tekrar inşa edilen köprüsü Mostar’ı tekrar cazibe merkezi haline getirmiştir. Ayrıca bombalama sonucu zarar görüp baştan yapılabilmesi her şeyi daha değerli hale getirmiştir. Yapımında ilk köprüden kalan parçalar da kullanılmaya çalışılmıştır. Mostar Köprüsü Neretva Nehri üzerine kuruludur. 28.7 metre uzunluğunda ve 4.49 metre enindedir. Mimari yapısının orijinalliği ile dikkat çeken bir yapıdır.

Mostar Köprüsü sadece fotoğraflara konu olan bir yapı değildir. Zarar gördüğü dönem dışında 1968 yılından beri her Temmuz ayında Mostar Köprüsü’nden dalış yarışmaları düzenlenmektedir. Dünyanın birçok yerinden katılımcılar bu organizasyon için Mostar’a gelmektedir. Köprünün en yüksek noktasından yapılan dalış denemeleri binlerce insan tarafından izlenir. Eğer bu yarışma dışında bir dönemde Mostar Köprüsü’nden atlamak istiyorsanız Köprü Dalış Kulubü’nden izin alarak 25 Euro karşılığında dalış yapabilirsiniz. Bu ücrete dalış kıyafetleri de dahildir. Bunun dışında yıl içerisinde Mostar Köprüsü’nde düzenlenen farklı spor organizasyonları da bulunmaktadır. Bu özel müsabakalar da oldukça fazla kişinin dikkatini çekmektedir.

Dünyaca ünlü Mostar Köprüsü Bosna Hersek denilince akla gelen belki de ilk görüntüdür. Köprünün yarattığı bakış açısı bu yapıyı bu kadar etkileyici ve önemli yapan özellik olabilir. Köprünün sarımsı görüntüsü özellikle gün batımlarında daha da güzel hale gelmektedir. Sadece bu görüntüyü izlemeye gelenler bile vardır. Civarda yer alan kafe ve restoranlar gün batımı saatinde hemen hemen tamamen doludur.

Mostar Köprüsü şehrin en turistik noktasıdır. Eğer rehberli bir şekilde köprüyü tanımak istiyorsanız önceden planlamasanız bile civarda çalışan genç rehberlerden yardım isteyebilirsiniz. Bahşiş usulü ile çalışan bu rehberler birkaç farklı dilde tanıtım yapmaktadırlar. Köprüyü, tarihini, yapısını ve civarını daha iyi öğrenip anlayabilmek için bu rehberlerden yardım alabilirsiniz.

Mostar Köprüsü’nün doğu kısmında iki bölümden oluşan Eski Köprü Müzesi bulunmaktadır. Müzede yer alan sergi kısmında köprünün yapısı, inşası, yıkılışı ve tekrar inşası ile ilgili görsellerle birlikte bilgi edinebilirsiniz. Bu müzede öncelikle beşinci kata çıkıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Mostar Karagöz Bey CamiiKaragöz Bey Camii (Karadoz Begova Dzamija)

Mostar gezilecek yerler listesindeki en önemli camilerden biridir. 1557 yılında inşa edilmiştir. Nakışlı kubbesi ve yüksek minaresi ile tanınan bu güzel eser Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1992 yılında savaşta tamamen yıkılmasına rağmen tekrar inşa edilerek ibadete ve ziyarete açılmıştır. Caminin iç kısmı 13,4 x 13,4 metre ölçüsündedir. Cami yanında bir de medrese bulunur. Bu medrese, Mostar’ın en eski halk kütüphanesini barındırır.

Müslüm Bey Konağı MostarMüslüm Bey Konağı

Mostar’daki Osmanlı dönemi eserlerinden en güzellerinden biridir. Türk ve din motiflerini birleştirerek tüccarlar ve arazi sahipleri için inşa edilmiştir. Önceden çok sayıda bulunan benzer yerler günümüzde parmakla sayılacak kadar az kalmıştır. Müslüm Bey Konağı ayakta kalmayı başarmıştır. Çünkü inşasından beri ekonominin ferah günlerinde de savaşın karanlık günlerinde de tek bir ailenin elindedir.

Koski Mehmet Paşa Cami MostarKoski Mehmet Paşa Cami

Mostar’daki en büyük ikinci cami olan Koski Mehmet Paşa Cami 1618 yılında tamamlanmıştır. Karagöz Bey Cami’ne benzer fakat ondan biraz küçüktür. Cami, 12,4 x 12,4 metre ölçüsündedir. Nehir kıyısında Eski Köprü’nün 150 metre kuzeyindedir. Buradan ve minaresinden eski yerleşim yeri eşsiz bir manzaraya sahiptir. Bu cami de savaşta zarar görmül fakat şimdi tekrar inşa edilmiştir.

Biscevica Evi MostarBiscevica Evi (Biscevica Kuca)

Türk evi ya da Biscevica köşesi, Türk döneminden kalma en güzel korunmuş yapıtlardandır. 1635 yılında yapılmıştır. Kajtaz (Türk Evi) 18. yüz yılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Ev, kadınları meraklı erkeklerin bakışlarından korumak için yapılan yüksek duvarlarla çevrilidir. İçinde erkekleri kadınlardan ayıran özel bir kısım vardır.

Eski Köprü Müzesi MostarEski Köprü Müzesi 

Mostar gezilecek yerler listesindeki önemli müzelerden biridir. Müze, Mostar, Bosna Hersek’de eski şehir merkezinde yer alır. Stari Most diye bilinen Eski Köprü’nün yeniden yapımının 2. yılını kutlamak için 2006 yılında yapıldı. Müzenin temel içeriği Tara Kulesi’ndedir ve üç farklı bölümden oluşur. Tara Kulesi’nin kendisini barındıran ilk bölümde 2002 yılında yapılan restorasyon sırasında bulunan arkeolojik objeler bulunur. Sergiler, köprü ile ilgili temel tarihi olayları açıklayan bilgilendirici çizimler ile düzenlenir. Bu bölümdeki beş kattan en üstteki Mostar panoramik manzaralı bir teras barındırır. İkinci kısım, kulenin altında bulunan arkeolojik kalıntıları içerir. Bu, taş köprünün inşası ve Eski Köprü’nün temelinden önceki iki tahta köprünün kalıntılarıdır. Son kısım olan üçüncü kısım “Labirent” olarak adlandırılır ve burada Eski Köprüye, zarar görmüş kulelere ve restorasyon çalışmalarına ithaf edilmiş fotoğraflar vardır. Görsel – işitsel materyaller ve multi medya çizimler, köprünün inşa tarihini gözler önüne serer.

Tara Kulesi MostarTara Kulesi 

Neretva’nın sol kıyısında doğu kısmında yer alan kuledir. Tarih boyunca kulenin kullanım amacı aynı kalmıştır. Barut ve cephanelik deposu olarak kullanılmıştır. Bu nedenle kulenin duvarları 3 metre kalınlığındadır. 1878 yılında Tara Kulesi, Avusturya – Macaristan işgali ile işlevini yitirmiştir.

Mostar Saat KulesiSaat Kulesi (Sahat Kula)

İnşa tarihi bilinmemektedir. Fakat 1636 tarihli bir belgede çok daha öncesinde yapıldığına değinilmiştir. Temeli 3.5 metre kare, yüksekliği 15 metredir. Fatima Kaduna Sarıç tarafından inşa edildiğine dair bir efsane vardır. 250 kiloluk çan, 1838 yılında Zadar, Hırvatistan’dan Hersek veziri Ali Paşa Rizvanbegoviç tarafından istenmiştir. Avusturya – Macaristan tarafından ele geçirildiğinde askeri amaçlar için kullanılmıştır. 1981 yılında esas kullanım amacına döndürülmüştür.

Mostar Partizan AbidesiPartizan Abidesi (Partizansko groblje u Mostaru)

Mostar gezilecek yerler listemizdeki önemli anıtlardan biridir. Bu anıt mezarlık İkinci Dünya Savaşı’nda Mostar’ı savunurken ölenler için yapılmıştır. Beyaz taş setler üstüne çimle kaplı şekilde yapılmıştır. Bu başyapıtı mimar Bogdan Bogdanovic yaratmıştır ve Partizan Abidesi en büyük başarısı olarak kabul edilir. Savaş sırasında bu güzel yer viraneye dönmüştü. Bir zamanlar kahramanlara adanan yer, savaştan sonra tüm saygınlığını kaybetmişti. Geçen yıl ölçümler yapıldı ve bu anıt temizlendi. Şu anda çalışmalar devam etmesine rağmen ziyaretçilere açıktır.

Mostar Bakırcılar ÇarşısıBakırcılar Çarşısı (Kujundziluk)

Zanaatkarlar Mostar’ın ilk yıllarında gelişiminde önemli rol oynamışlardır. Şimdi turistik anlamda da önemli bir rolleri vardır. Neretva’nın sol tarafında Kujundziluk bulunur. İsmi Kujundzije ya da İngilizce “bakırcılar” dan (coppersmiths) gelir. Bu, günümüzde bile korunan güzel bir gelenektir. Eskinin aksine onları sadece Kujundziluk’da değil her yerde bulabilirsiniz. Ayrıca Kujundziluk’da başka şeyler satan dükkânları da bulmak mümkün. Mostar’da terziler ve tabacılar da bulunurdu. Fakat maalesef günümüzde terziler ve tabacılar yoktur. Tabacıların deri işledikleri yerlerde artık kafeler var. Burası eski Türk atmosferinde sabah kahvesi içmek için mükemmel bir yer.

Mostar Eğri KöprüEğri Köprü (Bos: Kriva Cuprija Bridge)

Ünlü Mostar Köprüsü yanında yer alan, 1993 yılında zarar gören tarihi bir köprüdür. Neretva Nehri’nin kolu olan Rabobolja Deresi’ni bağlar. İnşa tarihi ve mimarı bilinmemektedir. Kriva Cuprija, bir taş köprüdür ve Mostar Köprüsü’ne benzer. Kemeri 8.56 metre genişlik ve 4.15 metre yükseklik ile harika bir yarım daire şeklindedir. Ön cephesi ve yüksek kısmı, yatay şekilde yerleştirilmiş düz taş küplerden yapılmıştır. Yükselti, cephe ve üstünde yürünen kısmı kırık taşlar ile doldurulmuştur. Yürüyüş kısmı ve yol, ana caddelerde olduğu gibi arnavut kaldırımı ile döşenmiştir. Taş basamaklar ile köprünün her iki tarafına da ulaşılabilir. 2000 Aralık’taki seller köprüye zarar vermiştir. Bir yenileme projesi UNESCO tarafından başlatılmış ve Lüksemburg Büyük Dükü tarafından finanse edilmiştir. Proje, 2001 yılında tamamlanmıştır.

Hersek Tarih Müzesi MostarHersek Tarih Müzesi

Mostar gezilecek yerler listemizdeki bir diğer müzedir. Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günlerde 8 – 16 saatleri arasında açık. Mostar tarihi ile ilgili çeşitli fotoğraf koleksiyonlarının görülebileceği müze de ayrıca Tito’nun uzay eski dış işleri bakanı olarak hizmet ederken gösterildiği küçük bir sergi de vardır. Müzede Eski Köprü’nün yakın tarihi de güzel bir video ile gösterilir.

Katolik Katedrali Katolik Katedrali 

Mostar’ın modern Katolik Katedrali, Balinovac’da 1980’lerde inşa edilmiştir. Piskoposun ikametgahı yanında inşa edilmiştir. 1992 – 1995 yıllarındaki savaş boyunca katedralin çatısı ve camlarındaki sanat çalışmaları zarar görmüştür, ama şimdi bazı küçük değişikliklerle tekrar yapılmıştır.

Mostar Otel Rezervasyonu

Mostar gezinizi 1 gece konaklamalı olacak şekilde ya da Saraybosna ve çevre şehirlerden günübirlik olacak şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz otelinizi Mostar’da ayarlayarak rahat bir gezi düzenleyebilir, Balkanlarda 1 gecenizi bu büyülü şehre ayırabilirsiniz. Dilerseniz de otelinizi Saraybosna’da ayarlayarak tren ya da otobüsle bu kente günlük gezi düzenleyebilirsiniz. Otel rezervasyonunuzu internetteki birçok siteden yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise Booking.comBooking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Mostar gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Mostar Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın