Mostar Köprüsü

| 01 Nisan 2013 |

Kurulduğu şehre de adını veren Mostar Köprüsü (İngilizce: Old Bridge, Boşnakça: Stari Most), 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından Nevetra Nehri üzerinde inşa edilmiş bir Osmanlı köprüsüdür. Mostar gezilecek yerler listesinde de 1 numarada bulunan köprü Bosna Hersek’in en önemli simgeleri arasında yer alıyor.

Mimar Hayreddin’in inşaasında toplam 456 kalıp taş kullandığı köprü toplam 30 metre uzunlukta ve 4 metre genişliktedir. Köprünün nehirden yüksekliği ise 24 metredir. Köprü dönemine göre ileri bir teknoloji ile yapılmıştır.

Mostar Köprüsü şehirdeki iki önemli ulusu birbirine bağlayan bir yapıdır. Bu özelliği ile köprü ayrı bir öneme de sahiptir. Köprünün bir tarafında Müslümanlar diğer tarafında da Hırvatlar yaşamaktadır.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü Tarihi

Mostar Köprüsü’nün bu kadar önemli ve bilinen bir yapı olmasının sebebi köprünün sahip olduğu tarihi ile de alakalıdır. İlk olarak Osmanlı Dönemi’nde, 1566 yılında inşa edilen köprü Bosna Savaşı sırasında 9 Kasım 1993 tarihinde yıkılmıştır. Köprü sanıldığı gibi Sırplar tarafından değil, Hırvatlar tarafından yıkılmıştır. Yıkılan köprü yerine İngilizler savaş sırasında geçici bir demir köprü yapmışlar.

1997 yılına UNESCO ve Dünya Bankası’nın da desteği ile köprünün aslına uygun olarak tekrar yapımına başlanmıştır. Nevetra Nehri’ne düşen orijinal taşlar sudan çıkartılıp yeni köprü yapımında tekrar kullanılmaya çalışılsa da orjinal taşlar kullanılamaz durumda olduğundan bunların yerine taşların çıktığı aynı taş ocağından yeni taşlar çıkartılıp köprü inşaatında kullanılmıştır. Köprü inşaatını da bir Türk şirketi olan ER-BU gerçekleştirmiştir.

Aslına uygun olarak yeniden inşa edilen köprü başta İngiliz Prensi Charles olmak üzere içinde Türk yetkililerinde bulunduğu geniş bir temsilci gurubu ile 23 Temmuz 2004 yılında açıldı. Mostar Köprüsü 2005 yılında da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

Dilerseniz köprünün hemen giriş kısmında bulunan Museum of Old Bridge (Eski Köprü Müzesi)’nde köprü ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilir, Mostar Köprüsü’nün Hırvat topçuları tarafından yıkım anını izleyebilirsiniz.

Günümüzde Mostar Köprüsü dünyanın bir çok tarafından turistlere ev sahipliği yapan, Balkanların en önemli yapıları arasında yer alıyor. Köprü geçisi ücretsizdir. Köprü üzerinde turistleri eğlendirmek amacıyla nehre atlayan gençler bile bulunuyor. Vereceğiniz birkaç Bosna Markı ile gösteri yapan gençleri izleyebilirsiniz.

Mostar Köprüsü’ne karşı en güzel fotoğraf çektirebileceğiniz yer ise Müslüman tarafında bulunan Koski Mehmet Cami’ye doğru giderken nehir tarafında kalan kısımlar.

Bosna Hersek’in en turistik şehirlerinden olan Mostar başkent Saraybosna’ya 135 km uzaklıkta bulunuyor. Mostar Köprüsü ise tam şehrin merkezinde kurulu.

otel

Mostar Otel Rezervasyonu

Dilerseniz Mostar otelinizi dünyanın en güvenilir rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden, rezervasyon ücreti ödemen ayarlayabilirsiniz. Üstelik otellerin bir çoğu son 24 saate kadar ücretsiz rezervasyon iptali seçeneği de sunuyor. Mostar’daki otelleri incele!

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Mostar, Ünlü Yapılar

Yoruma Kapalı

%d blogcu bunu beğendi: