buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Mostar Köprüsü

| 13 Mayıs 2014 |

Mostar Köprüsü Bosna Hersek’in en ünlü yapılarından biridir ve şehrin sembollerindendir. Bu eski köprü mimari harikasının yanı sıra taşıdığı önem, sembolize ettiği şeyler nedeniyle de dünyanın en önemli yapıları arasında sayılmaktadır. Mostar Köprüsü Osmanlı döneminde Mimar Hayreddin tarafından yapılmıştır. 9 yıllık bir çalışma sonucunda 1566 yılında tamamlanmıştır. Yapıldığı ilk günden itibaren birçok efsaneye konu olmuştur ve tarihteki önemini de korumuştur.

Mostar Köprüsü 1993 yılına kadar ilk yapıldığı halini korumuştur. Bu yıl yaşanan bombalama olayı sonucunda yıkılmıştır. (Detaylar: Mostar Kuşatması) Bosna Hersek kuşatmasının şehirdeki bıraktığı izlerden en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz ki Mostar Köprüsü’ne verilen zarardır. Köprünün tekrar inşası yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Aslında uygun şekilde tekrar inşa edilen köprüsü Mostar’ı tekrar cazibe merkezi haline getirmiştir. Ayrıca bombalama sonucu zarar görüp baştan yapılabilmesi her şeyi daha değerli hale getirmiştir. Yapımında ilk köprüden kalan parçalar da kullanılmaya çalışılmıştır. Mostar Köprüsü Neretva Nehri üzerine kuruludur. 28.7 metre uzunluğunda ve 4.49 metre enindedir. Mimari yapısının orijinalliği ile dikkat çeken bir yapıdır.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü sadece fotoğraflara konu olan bir yapı değildir. Zarar gördüğü dönem dışında 1968 yılından beri her Temmuz ayında Mostar Köprüsü’nden dalış yarışmaları düzenlenmektedir. Dünyanın birçok yerinden katılımcılar bu organizasyon için Mostar’a gelmektedir. Köprünün en yüksek noktasından yapılan dalış denemeleri binlerce insan tarafından izlenir. Eğer bu yarışma dışında bir dönemde Mostar Köprüsü’nden atlamak istiyorsanız Köprü Dalış Kulubü’nden izin alarak 25 Euro karşılığında dalış yapabilirsiniz. Bu ücrete dalış kıyafetleri de dahildir. Bunun dışında yıl içerisinde Mostar Köprüsü’nde düzenlenen farklı spor organizasyonları da bulunmaktadır. Bu özel müsabakalar da oldukça fazla kişinin dikkatini çekmektedir.

Mostar Köprüsü YıkımDünyaca ünlü Mostar Köprüsü Bosna Hersek denilince akla gelen belki de ilk görüntüdür. Köprünün yarattığı bakış açısı bu yapıyı bu kadar etkileyici ve önemli yapan özellik olabilir. Köprünün sarımsı görüntüsü özellikle gün batımlarında daha da güzel hale gelmektedir. Sadece bu görüntüyü izlemeye gelenler bile vardır. Civarda yer alan kafe ve restoranlar gün batımı saatinde hemen hemen tamamen doludur.

Mostar Köprüsü Dalış

Mostar Köprüsü şehrin en turistik noktasıdır. Eğer rehberli bir şekilde köprüyü tanımak istiyorsanız önceden planlamasanız bile civarda çalışan genç rehberlerden yardım isteyebilirsiniz. Bahşiş usulü ile çalışan bu rehberler birkaç farklı dilde tanıtım yapmaktadırlar. Köprüyü, tarihini, yapısını ve civarını daha iyi öğrenip anlayabilmek için bu rehberlerden yardım alabilirsiniz.

Mostar Köprüsü’nün doğu kısmında iki bölümden oluşan Eski Köprü Müzesi bulunmaktadır. Müzede yer alan sergi kısmında köprünün yapısı, inşası, yıkılışı ve tekrar inşası ile ilgili görsellerle birlikte bilgi edinebilirsiniz. Bu müzede öncelikle beşinci kata çıkıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Mostar Köprüsü’nün Konumu

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Mostar, Ünlü Yapılar

Yoruma Kapalı