buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Paris Yemek Rehberi

| 25 Ekim 2013 |

Paris yemek kültürü açısından oldukça zengin ve farklı lezzetleri barındırmaktadır. Paris gerçekten yemek konusunun tutku haline geldiği bir yerdir. Menülerin kalitesi ve zenginliğinin yanı sıra çeşitliliği ve gelenekselliği de önemlidir. Yeme içme saatleri konusunda birçok Avrupa ülkesine göre daha rahat olunsa da öğlen ve akşam yemekleri sırasında kapanan restoran ve kafeler mevcuttur.

Paris yemek konusunda zengin olsa da Louvre, Eyfel Kulesi gibi turistik yerlerin civarında yemekten kaçının. Bu gibi yerler pahalı olmasına rağmen iyi servise sahip olmayabilir.

Paris, dünya mutfakları arasında yerini alalı yüzyıllar olmuştur. Fakat özellikle Fransa’nın yerlisi olan insanlar kendi mutfaklarının ancak küçük, salaş, bilinmeyen restoranlarda tadılabileceğini savunmaktadırlar. Son dönemlerde Fransız aşçıları farklı ülkelerde dersler vererek Fransız mutfağına ait değerleri yaymaktadır.

Paris Yemek Rehberi

Paris yemek denilince restoranlar fiyatlarına göre genel olarak üç gruba ayrılmaktadır: Pahalı (120 Euro ve üstü), orta (40 – 120 Euro arası) ve ucuz (40 Euro altı). Bu fiyatlar bir kişi için en az üç çeşit yemek ve bir şişe şarabı kapsamaktadır. Ayrıca KDV ve servis ücreti de fiyata dahildir. Birçok restoran hesaba vergiyi katar ve % 10 – 12 arasında hizmet bedelini ekler. Eğer servisten memnun kalındıysa ekstra bahşiş bırakılabilir. Eğer gelen hesaba hizmet bedeli dahil edilmediyse hesabın % 10 – 12 si kadarını bahşiş bırakmak uygundur.

Paris’te birçok restoran ve kafede birbirine yakın ve küçük masalar bulunmaktadır. Kimileri bundan şikayet etse de bu durum Paris’e ayrı bir tarz kazandırmaktadır. Birçok yerde rezervasyona gerek duyulmazken çok popüler olan ve şık yerlerde rezervasyon zorunludur. Kahvaltı için genellikle kruvasan, kahve ve meyveden oluşan bir menü sunulmaktadır. Birçok Avrupa kentinde olduğu gibi öğlen yemeği hızlı bir şekilde, kimi zaman ayakta yenmektedir. Paris’te genellikle akşam yemekleri uzun uzun vakit harcanan öğündür.

Paris’te domuz eti ve ürünlerini içermeyen ve “helal yemek” olarak adlandırılan ürünlerin servis edildiği restoranlar da mevcuttur. Pakistan, Fas, Lübnan, Türkiye gibi yerlere ait bu restoranlar şehrin birçok yerinde bulunabilir.

Paris yemek konusunda oldukça zengindir ve vejetaryenler için de seçenekleri vardır. Fransız mutfağı genellikle et ağırlıklı olsa da lezzetli vejetaryen yemekleri sunan yerler mevcuttur. 14. bölgedeki Aquarius, 5. bölgedeki Le Grenier de Notre Dame, 1. bölgedeki La Victoire Supreme du Coeur bu vejetaryen restoranlarından sadece birkaçıdır.

Yöresel Paris Yemekleri

Fransız mutfağı kadar başlı başına önemli olan Paris mutfağı yöresel Paris yemekleri ile oldukça zengindir. Paris’te kahvaltılar genellikle kruvasan ile bir fincan kahve ile geçiştirilmektedir. Pain au Raisin ve Pain au Chocolat en ünlü hamur işleri arasında yer alır. Öğle yemeklerinin biraz daha hafif ve atışrtırmalık yiyeceklerden oluştuğu Paris’te akşam yemeğinde ise tercih edebileceğiniz bir çok ünlü yöresel yemek mevcuttur. Detaylar Yöresel Paris Yemekleri sayfasında.

Paris’teki Türk Restoranları

Eğer yurt dışına çıktığında yeme içme konusunda sıkıntı yaşayanlardansanız Paris’te imdadınıza yetişecek bir çok Türk restoranı bulmak mümkün. Gurbetçi nüfusunun fazla olduğu Paris’te irili ufaklı onlarca Türk restoranı bulmak mümkün. Bizim listemide yer alan restoranlar ise Google Maps kaydı olan, biraz daha temiz ve ünlü işletmeler. Restoranlar hakkında bilgiler Paris’teki Türk Restoranları sayfasında.

Eğer Paris’in yöresel lezzetleri sizi etkilediyse şehirden ayrılmadan kendinize ve sevdiklerinize en güzel Paris yemeklerinden alabilirsiniz. Paris’te Yeme İçme Alışverişi Yapabileceğiniz adresler.

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Paris Rehberi, Paris Yemek, Yeme & İçme

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (1)

  1. ebru diyor ki:

    ne kadar teşekkür ettiğimi anlatamam harika bir iş çıkarmıssınız teşkkürler

Bir Cevap Yazın