Ana sayfa Galeri Paris’te Görülmesi Gereken En İyi 50 Yer

Paris’te Görülmesi Gereken En İyi 50 Yer

51Paris

Paris gezilecek yerler bakımından dünyanın en zengin şehirlerinden biri. Birbirinden önemli kiliseleri, müze ve sanat galerilerini, cadde ve meydanları yerinde görmek için her yıl milyonlarca insan Paris’e akın ediyor. Peki Paris’te görülmesi gereken en iyi 50 yer neresi? Tıklayın birbirinden güzel görsellere sahip foto galerimizde inceleyin. Kaynak: Gezip Gördüm Paris Gezilecek Yerler Rehberi.

50Moulin Rouge

  • Paris otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için  tıklayın.
  • Paris'te hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Okumak için  tıklayın.
  • Paris'te gezilecek yerler haritası için  tıklayın.

Kırmızı değirmeni, çeşitli şovları ve ünlü kan kan dansı ile şehrin ünlü kabaresi listemizde 50. sırada. Dilerseniz düzenlenen yemekli şovlara katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

49Musee de l’Armee Paris

Eğer askeri müzelerden hoşlanıyorsanız bu müze tam size göre. Musee de l’Armee müzesinde tarih öncesi çağlardan 2. Dünya Savaşı sonuna kadar geçen döneme ait silahlar sergileniyor.

48Champ de Mars

Eyfel Kulesi’nin hemen önünde yer alan Champ de Mars, şehrin en ünlü parklarından.  Alın atıştırmalık bir şeyler Eyfel’e karşı piknik yapın.

47Grevin Müzesi

Paris’in ünlü balmumu müzesi Grevin’de dünyaca ünlü birçok ismin balmumu heykelini inceleyebilir, heykellerin yanında durarak birbirinden eğlenceli fotoğraflar çektirebilirsiniz.

46Petit Palais

Petit Palais, 1900 yılında Fransız Sanatı’nı tanıtmak adına düzenlenen Evrensel Sergisi için yapılan ünlü saraylardan biri. Burası günümüzde geçici ve sürekli sergilere ev sahipliği yapıyor.

45Saint Germain L’auxerrois

Paris sahip olduğu dini yapıları ile de ünlü bir şehir. Şehrin en önemli kiliselerinden olan Saint Germain L’auxerrois, Louvre Müzesi’nin hemen yakınlarında yer alıyor.

44Arc De Triomphe Du Carrousel

Paris’te 3 adet önemli tak bulunuyor. Bu taklardan en güzel mimariye sahip olanı, Arc De Triomphe Du Carrousel, Carrousel Meydanı ile eski Tuileries Sarayı arasında yer alıyor.

43Pont des Arts Paris

Çiftlerin adlarının yazılı olduğu asma kilitleri asmak dünya genelinde bir kültür. Paris’te yer alan Pont Des Arts ya da bizim bildiğimiz adıyla Aşıklar Köprüsü, asma kilitleri ile ünlü olan bir köprü.

42Monceau Park

Paris dünyanın en önemli gezi noktalarına sahip olsa da arada şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp kafa dinlemek isteyebilirsiniz. Monceau Park, Paris’in en önemli ve güzel parklarından.

41Museum d’Histoire Naturelle

İskeletler, hayvan kalıntıları, bitki fosilleri, değerli taşlar ve böcek fosillerini incelemek isterseniz Paris’in Ulusal Doğal Tarih Müzesi olan Museum d’Histoire Naturelle‘yi gezebilirsiniz.

40Musée National du Moyen Âge

Dünyanın en iyi Ortaçağ sanat koleksiyonlarından birinin sergilendiği Musee National du Moyen Age de Paris’te sanatseverlerin ilgi duyabileceği yerlerden biri.

39Musée Des Arts Décoratifs

Müze ve sanat galeri ile dolu olan Paris’te dikkat çeken müzelerden biri de Ortaçağ’dan günümüze dekoratif sanat eserleri ve süs eşyalarının sergilendiği bu müze.

38Jardin des Tuileries

Louvre Müzesi ile Concorde Meydanı arasında yer alan Jardin des Tuileries, şehrin tam merkezinde yer alan, dinlenmek için mükemmel bir park.

37Grande Mosquée de Paris

Avrupa’da büyük ve güzel bir cami gezip görmek isterseniz Fransız askerlerin yanında savaşan yüz binlerce Müslüman’a bir teşekkür olarak yapılan Paris Büyük Camii‘yi gezebilirsiniz.

36Grand Palais

Paris’te 1900 Evrensel Sergisi için yapılmış birçok önemli saray var. Bunlardan biri de günümüzde çeşitli sergilere ev sahipliği yapan Grand Palais.

35Boulevard Saint-Germain

Eğer cadde ve meydanları gezmekten keyif alanlardansanız Sen Nehri’nin sol tarafında yer alan Boulevard Saint-Germain tam size göre. Burası şehrin en büyük bulvarlarından.

34Bois de Vincennes

Bois de Vincennes, Paris’in en büyük parkı. Şehrin güneydoğusunda yer alan park, III. Napolyon tarafından 1885 ile 1886 yılları arasında yaptırılmış.

33Bois de Boulogne

Paris’in bir diğer güzel ve büyük parkı olan Bois de Boulogne, toplam 865 hektarlık alanı kaplar. Bu alan New York’un dünyaca ünlü Central Park’ının yaklaşık 2,5 katıdır.

32Tour Montparnasse

Tour Montparnasse şehrin en uzun yapılarından. Listemizde yer almasının sebebi ise gökdelen üzerinde yer alan ünlü seyir terası. Bina üzerinden Paris’in eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

31Parc Asterix

Parc Asterix, Disneyland‘dan sonra Paris’in en ünlü eğlence parklarından. Büyük küçük her yaştan gezgin parkta eğlenceli vakit geçirebilir.

30La Madeleine

1794 yılında Yunan Tapınağı biçiminde inşa edilen Madeleine Kilisesi şehrin en güzel yapılarından. 1845 yılında Mecdelli Meryem’e adanan yapı kilise olarak kullanılmaya başlamış.

29Parc de la Villette

35 hektarı yeşil alan olmak üzere toplam 55 hektarlık genişliği ile Paris’in en büyük parklarından biri olan Parc de la Villette‘da Avrupa’nın en büyük bilim müzesi de yer alıyor.

28Musée Carnavalet

Carnavalet Müzesi, Paris’in geçmişini inceleyebileceğiniz bir müze. Galya’dan Roma zamanına uzanan çeşitli dönemlere ait sanat eserleri ve portreleri görülmeye değer.

27Jardin des Plantes

Paris’in en özel bahçelerinden biri olan Jardin des Plantes, 1626 yılında XIII. Louis’in hekimi Guy de la Brosse’nin şifalı bitkiler için kraliyet bahçesi oluşturması ile hayat bulmuş güzel bir yer.

26Eglise Saint Eusatache

Paris’in en güzel ve önemli kiliselerinden olan Eglise Saint Eusatache, 1532-1637 yılları arasında yapılmış. 8000 boruluk Van del Heuvel orgu kilisenin en önemli bölümüdür.

25Église du Dôme

1676 yılında XIV. Louis tarafından Invalides’deki askeri binaların arasına yaptırılmış olan Dome Kilisesi, Napolyon’un mezarına ev sahipliği yapması ile ünlü.

24Cite Des Sciences Et De L’Industrie

Cite Des Sciences Et De L’Industrie, Avrupa’nın en büyük bilim müzesi. Müze içinde; sergiler, uzay, sinemalar ve çocuklar için bilim şehri gibi birçok bölümü bulunuyor.

23Conciergerie

Conciergerie, saray olarak inşa edilmiş ve daha sonra  tarih boyunca hapishane gibi birçok amaçla kullanılmış önemli bir yer. Günümüzde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

22Hotel de Ville

Paris’in en güzel yapılarından olan Hotel de Ville, kuleli çatısı, süslü taş işçiliği ve heykelleri ile ilk dakikadan itibaren görenleri kendine hayran bırakır.

21La Grande Arche de La Defense

110 metre yükseklikte ve 106 metre genişlikteki La Grande Arche de La Defense, son dönemde yapılmış önemli yapılardan. Giriş kısmı ofisler, üst kısmında ise sergi salonları yer alır.

20Picasso Müzesi

1985 yılında açılan Picasso Müzesi, ünlü sanatçı Picasso’nun birçok eserine ev sahipliği yapıyor. Müzede 200’ü aşkın resim, 158 heykel ve yüzlerce çizim, gravür ve seramik yer alıyor.

19Rodin Müzesi

Ünlü heykeltıraş ve ressam Auguste Rodin’in (1840-1917) eserlerini incelemek isterseniz Rodin Müzesi‘ni gezebilirsiniz. Düşünen Adam sergilenen en önemli eserlerden.

18Opera National de Palais Garnier

19. yüzyıl Barok tarzının en önemli örneklerinden olan Opera National de Palais Garnier, Paris’in dünyaca ünlü opera binası. Günümüzde burada bale gösterileri sergileniyor.

17Concorde Meydanı

Paris’in en büyük ve en ünlü meydanı olan Concorde Meydanı, Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Caddesi arasında yer alıyor. Meydan, geçmişteki giyotin idamları ile ünlü.

16Ressamlar Tepesi

Montmartre Tepesi’nde yer alan ve ufak bir meydan olan Place du Tertre’yi biz Ressamlar Tepesi olarak biliyoruz. Dilerseniz meydandaki ressamlara portrenizi yaptırabilirsiniz.

15Versay Sarayı ve Bahçeleri

Fransa’nın dünyaca ünlü sarayı olan Versay Sarayı, şehrin kıyısında yer alıyor. Sarayın bahçeleri de en az kompleks kadar ünlü.

14Montmartre

Montmartre Tepesi, sadece Paris’in değil Avrupa’nın da en güzel semtlerinden biri. Sacre Couer Bazilikası, Ressamlar Tepesi ve Montmarte Müzesi, bu noktadaki en ünlü yapılardan.

13Lüksemburg Bahçesi

25 hektarlık alana sahip Lüksemburg Bahçesi, şehrin en ünlü parklarından. Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapan Palais du Luxembourg ve Medici Çeşmesi, parktaki önemli bölümlerden.

12Disneyland Paris

Disneyland, her yaştan gezginin çok keyifli vakit geçirebileceği, dünyaca ünlü eğlence parkı. Disneyland’a dilerseniz bireysel olarak dilerseniz de şehir içinden turlara katılarak gidebilirsiniz.

11Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi, dünyanın en bilindik ve lüks caddelerinden. Cadde üzerinde birçok ünlü mağaza ve restoran bulunuyor.

10Zafer Takı

Şanzelize Caddesi’nin başında yer alan Zafer Takı, Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali’nden sonra şehrin en önemli simge yapılarından. Sönmeyen Ateş, yapının önemli bölümlerinden.

9Pompidou Merkezi

Sahip olduğu sıra dışı mimari ile dikkat çeken Pompidou Merkezi, Avrupa’nın önde gelen sanat merkezlerinden. Yapı içinde müze, sergi salonu, kütüphane gibi birçok önemli bölüm yer alıyor.

8Les Invalides

XIV. Louis tarafından savaş gazileri için yapılan Les Invalides , önemli bir yapı kompleksi. İçerisinde kilise ve müze gibi birçok önemli bölüm bulunuyor.

7Sainte-Chapelle

IX. Louis tarafından 1248 yılında kutsal emanetlerin barındırılması amacıyla yapılan Sainte-Chapelle Kilisesi tam bir Gotik başyapıt. Gülpencereleri, kilisenin en dikkat çeken bölümlerinden.

6Sacré Coeur

Beyaz travertenli dış yapısı ile Sacre Coeur Bazilikası, Paris’in yeni fakat en beğenilen kiliselerinden. Montmartre Tepesi’ndeki kilisenin manzarası da oldukça etkileyici.

5Orsay Müzesi

Orsay Müzesi, şehrin önemli müzelerinden. Müzede, 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykelleri ve fotoğraflarını görebilirsiniz.

4Pantheon

Paris’in en etkileyici yapılarından olan Pantheon, 1744 yılında yaptırılmış. Yapının kubbesi ve içinde yer aln Foucault Sarkacı, Pantheon’un en önemli bölümlerinden.

3Notre Dame Katedrali

Paris’in en çok ziyaret edilen yapısı olan Notre Dame Katedrali, Avrupa’nın en önemli kiliselerinden. Kilisenin her köşesi birbirinden etkileyici detaylara sahip.

2Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, yalnızca Fransa’nın değil aynı zamanda dünyanın en önde gelen müzelerinden biri. Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa, bu müzede sergileniyor.

1Eyfel Kulesi

Paris denilince akıllara ilk gelen simge yapıların başında şüphesiz Eyfel Kulesi geliyor. 324 metre yükseklikteki yapının üzerinde yer alan seyir teraslarından birine çıkmadan şehirden ayrılmayın.

Paris otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.