buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Prag Gezilecek Yerler

| 01 Ocak 2014 |

Prag Gezilecek Yerler

Prag gezilecek yerler listesi bir çok önemli tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ve Orta Çağ eserleri ile gezginlere bir çok gezi alternatifi sunuyor. Başta UNESCO Tarih Mirası Listesinde yer alan Eski Şehir Meydanı (Old Town) olmak üzere şehirde bir çok önemli yer bulunuyor.

Prag gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapıların fotoğraflarını üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz. Listedeki önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıları kullanabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler Listesi

• Prag Kalesi: Dünyadaki en büyük tarihi kalelerden olan yapı Prag gezilecek yerler listemizdeki ilk sırada yer alıyor. Kalesi 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğinde. Devamı.

• Old Town Meydanı: Prag’daki en eski ve en önemli meydan olan Old Town, 10. yüzyılda kurulmuştur. Meydan, birçok tarihi yapıyla çevrilidir. Devamı.

• Karl Köprüsü: Vltava Nehri üzerinde inşa edilen şehrin ünlü köprüdür. 14. ve 15. yüzyıllarda inşa edilen köprü turistlerin en ilgi gösterdiği yapılar arasında yer alır. Devamı.

• Astronomik Saat: Prag gezilecek yerler listesindeki bir diğer simge yapıdır. Old Town Meydanı’nda yer alan saatin her saat başı yaptığı animasyon izlenebilir. Devamı.

• St. Vitus Cathedral: Prag’daki en önemli ve en büyük kiliselerden biridir. Prag Kalesi içerisinde bulunan katedral, eski Prag Krallarının mezar yeri olarak da kullanılmaktadır.Devamı.

• Wenceslas Meydanı: Prag’ın ana şehir meydanlarından biridir.  İş ve kültür merkezi olan meydanda geçmişten günümüze birçok tarihi olay gerçekleşmiştir. Devamı.

• Dans Eden Ev: Sarhoş Ev olarak da bilinen yapı Prag gezilecek yerler listemizdeki bir diğer simgedir. Ofis olarak kullanılan bina turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Devamı.

• Tyn Church (İng:Church of Our Lady Before Tyn, Çek:Týnský chrám): Prag’daki en bilinen kilisedir. Bu gotik kilisenin inşası 14. yüzyılda başlamış fakat ancak 1511 yılında bitirilebilmiştir. Dış mimarisinde gotik öğeler kullanılsa da kilisenin iç tasarımı barok etkileri taşımaktadır. Kilisenin önünde Tyn School adı verilen bir bina vardır ve kilise girişi buradandır. Protestan Kilisesi olan Tyn Church’un kuleleri 80 metre uzunluğundadır.

• Belediye Binası (İng: Municipal House, Çek: Obecní dům): Prag’da yer alan bir kültür merkezi ve konser salonudur. 20. yüzyılın başında yeni sanat tarzı ile inşa edilen binanın iç kısmı iyi korunmuştur. Bu alan aslında 1383 yılında Kral Wenceslas IV’ye ev sahipliği yapsın diye yapılmıştır. Sonrasında askeri akademi olarak kullanılmış 1903 yılında da yıkılmıştır. Bunun üstüne 6 yıllık bir çalışma sonucunda 1911 yılında yapılmıştır.

• Powder Tower (Çek: Prašná brána): Prag gezilecek yerler listemizdeki en eski yapılardan biridir. Eski şehir kapılarından biri ve gotik bir kuledir. Şehrin sembollerinden olan yapı, Old Town’da bulunmaktadır. 1475 yılında yapılan kule şehirdeki on üç kapıdan biridir. Kulenin inşası başladığında saraya bağlantılı şekilde yapılıyordu. Fakat Kral Vladislav Jagenllonsky Prag Kalesi’ne taşınınca bu durum değişmişttir. Şehir büyüdükçe önemini yitiren kule 17. yüzyılda barut deposu olarak kullanılmıştır.

• Prag Devlet Tiyatrosu: Prag’ın en önemli binalarından olan tiyatro binasıdır. 19. yüzyılın sonunda inşa edilen yapı Çek Cumhuriyeti’nde özgürlük ve kültürün sembolü olmuştur. Devamı.

• Prag Ulusal Müzesi:  1818 yılında kurulmuş Prag Ulusal Müzesidir. Doğal tarih, tarih, sanat, müzik ve kütüphanecilik ile ilgili yaklaşık 14 milyon tane nesne sergilenmektedir. Devamı.

• St Nicholas Church (Lesser Town): Prag gezilecek yerler listemizdeki en önemli barok kilisedir. Kilisenin kubbe ve koro kısmını 1737 – 1752 arasında tamamlanmıştır. Devamı.

• Jan Hus Anıtı (İng: Jan Hus Monument): Old Town Meydanı’nda yer alan bir anıttır. 1915 yılında dikilen anıt Jan Hus’ın 500. ölüm yıl dönümü anısına yapılmıştır. 1369 doğumlu Jan Hus yaşadığı dönemde kiliseyi eleştiren ve bu nedenle fikirlerini değiştirmesi söylenen birisiydi. Bunu reddettiği için de 1415 yılında yakılarak öldürülmüştür. Ladislav Saloun tarafından tasarlanan anıt tamamen halkın ekonomik desteğiyle yapılmıştır. Din düşünürü, filozof ve yenilikçi Jan Hus bu anıt ile tüm dünyada unutulmaz kılınmıştır.

• St. George’s Basilica (Çek: Bazilika Sv. Jiří): Prag gezilecek yerler listesindeki en eski bazilikadır. Bazilika, Vratislaus I tarafından 920 yılında kurulmuştur. Bazilika adından da anlaşılacağı üzere Aziz George’a adanmıştır. Bazilika, St. Benedictine St. George’s Abbey’in eklenmesi ile 973 yılında genişletilmiştir. Bina içerisinde şu anda 19. yüzyıl Ulusal Bohem Sanat Galerisi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

• Convent of St Agnes: Avrupa’daki en eski manastırlardan biridir. Çek Cumhuriyeti’ndeki en eski gotik bina olan yapı, Kral Wenceslas I’in kız kardeşi St. Agnes tarafından 1231 – 1234 yılları arasında yapılmıştır. Yapılış amacı fakir kadınlara bir ev olmasıdır. Convent of St. Agnes aslında bir bina kompleksidir. İçerisinde iki tane bina bulunur. Biri fakir kadınlar için diğeri Fransiskan rahipler içindir. Manastır günümüzde Ulusal Galeri (National Gallery) tarafından kullanılmaktadır.

• Rudolfinum: Vlatava Nehri kıyısında bulunan bir müzik oditoryumudur. Neo Rönesans tarzında inşa edilen yapı Jan Palach Meydanı’nda bulunmaktadır. 1876 – 1884 yılları arasında inşa edilmiştir. Ulusal Tiyatro’dan sonra Prag’daki en önemli neo Rönesans yapıdır. Rudolfinom, günümüzde Çek Filarmonik Senfoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmaktadır. Orkestra yıl boyunca Dvorak Hall’da klasik müzik konserleri vermektedir.

• St Nicholas Church (Old Town): Prag gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli kilisedir. Old Town Meydanı’nda yer alan kilise freskleri, demir işçiliği ve iç tasarımı ile dikkat çeker. Devamı.

• Royal Garden: Prag Kalesi’nde bulunan kraliyet bahçesidir. 16. yüzyılda kalede yaşayanlar için oluşturulan bahçe ancak 2002 yılında ziyarete açılmıştır. Devamı.

• Petrin Tepesi (İng Petrin Hill): Prag’a hakim bir tepedir. Daha önce Kral Charles’ın bağı olarak kullanılan tepede yetişkinler ve çocuklara yönelik olabilecek birçok yer bulunmaktadır. Tepe, bir televizyon kulesi ve minyatür Eyfel Kulesi ile tanınmaktadır. Burada görülebilecek yerlerden biri Mirror Maze’dir. Aynalarla dolu bir holden oluşan yapı hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap etmektedir. Tepede ayrıca at turlarına katılabilirsiniz. Tepedeki gül bahçesi de kaçırılmaması gereken bir noktadır.

• Golden Lane (Çek: Zlatá ulička): Prag Kalesi’nde yer alan küçük bir sokaktır. Bir efsaneye göre simyacılar sokaktaki metali altına dönüştürmeye çalışmışlardır. Fakat bilinen gerçek 17. yüzyılda kuyumcuların burada yaşadığı ve sokağa bu adın da bu nedenle verildiğidir. 15. yüzyıldan kalma olan Golden Lane’de 11 tane tarihi ev bulunmaktadır. Sokağa giriş ücretlidir. Fakat sadece bu giriş bileti yoktur. Prag Kalesi bileti aldıktan sonra bu sokağı da görebilirsiniz.

• Lesser Town Bridge Towers: Birisi Karl Köprüsü diğeri Lesser Town (Mala Strana)’da bulunan kulelerdir. Old Town’dan gelenler için giriş kısmı Lesser Town’da bulunmaktaydı. Buradaki kule 15. yüzyılda inşa edilmiştir. İnşasında Old Town Bridge Tower’dan esinlenilmiştir. Lesser Town Bridge Towers’ın diğeri Judith Tower’dır. Prag Köprüsü’nün kalan tek kısmı olan Judith Tower, 1342 yılında sel felaketi nedeniyle zarar görmüştür.

• Karl Meydanı (İng: Charles Square, Çek: Karlovo náměstí): Prag gezilecek yerler listesindeki en önemli meydanlardan biridir. New Town’da yer alır. 70.000 metre karelik alan üstüne kurulu olan meydan Orta Avrupa’daki en büyük meydandır. Asıl kuruluş amacı şehre bir hayvan pazarı kazandırmaktır. Fakat daha sonra bu işlevi değişmiştir. 1348 yılında Charles IV zamanında kurulan meydanın bir kısmı 1860’larda parka dönüştürülmüştür. Günümüzde meydan çok merkezi bir noktadadır ve birçok metro ve tramvay hattı buradan geçmektedir.

 Church of Our Lady Victorious (Child Jesus of Prague, Çek: Kostel Panny Marie Vítězné): Prag’da bulunan bir kilisedir. Kilisenin tarihi Prag şehrinin kendisi ile ilgilidir. Dış tasarımı barok tarzdadır. Aslında Prag’da bu tarzda inşa edilen ilk kilisedir. 1613 yılında Giovanni Maria Filippi tarafından yapılmıştır. Orijinal adı “the Holy Trinity” (Kutsal Üçlü) dir. 1620 yılında bir zafer armağanı olarak Karmelitler’e verilmiştir ve bugün gördüğümüz şekilde yenilenerek Church of Lady Victorious adı verilmiştir.

• Old Town Bridge Tower: Karl Köprüsü’nün sonunda bulunan bir kuledir. 14. yüzyılda inşa edilen bu siyah mimar Peter Parler tarafından tasarlanmıştır. Gotik tarzda inşa edilen kulenin Avrupa’daki en güzel köprü kulesi olduğu söylenmektedir. 64 metrelik kulenin doğu ve batı ön yüzlerinde heykel süslemeleri bulunmaktadır. Fakat batı yüzündekilerin bir kısmı 1648’de savaş sırasında zarar görmüş ve daha sonra çıkarılmıştır.

• Nerudova Caddesi (İng: Nerudova Street): Prag Kalesi’ni Karl Köprüsü’ne bağlayan tarihi sokaktır. Sokak ismini 19. yüzyıl Çek yazar ve gazetecisi Jan Neruda’dan almaktadır. Caddede birçok otel, restoran ve küçük mağaza bulunmaktadır. Evlere numara vermek Prag için yeni bir özelliktir. Evler, birbirinden üzerlerindeki işaretler ile ayrılmaktaydı. Caddede bu tarz evleri görmek mümkündür.

• Kampa Adası (İng: Kampa Island, Çek: Na Kampě): Vlatava Nehri üstünde bulunan en büyük adadır. Ada üzerinde en çok ziyaret edilen nokta Museum Kampa adındaki modern sanat müzesidir. Prag’daki en güzel yerlerden biri olan adaya Karl Köprüsü’nden kolaylıkla bir merdivenle ulaşılabilmektedir. Vlatava Nehri yakınında güzel zaman geçirmek ve bu atmosferin tadını çıkarmak için ada bulunmaz bir seçenektir.

• Wallenstein Sarayı (İng: Wallenstein Palace, Çek: Valdštejnský palác): 17. yüzyılda Albrecht von Wallastein için inşa edilmiş barok bir binadır. 1624 – 1630 yılları arasında inşa edilen saray askeri komutan Wallastein için yapılmıştır. 23 odası ve birçok bahçesi bulunan saray, Mala Strana’da bulunmaktadır. Yapı, günümüzde Çek Senatosu’na ev sahipliği yapmaktadır. Sarayın bahçesi ziyarete açıktır ve ücretsizdir.

• Lesser Town Meydanı (İng: Lesser Town Square): Prag gezilecek yerler listesindeki en önemli ve turistik meydanlardan bir diğeridir. 1257 yılında kurulan meydan o zamandan beri önemli bir nokta olmuştur. Meydanda bulunan en popüler yer St. Nicholas Church’dır. Meydanın her tarafında barok ve Rönesans tarzında inşa edilmiş binalar bulunmaktadır. Meydana gelen bir yangın sonucu Rönesans tarzındaki evlerin çoğu zarar görünce meydan daha barok ağırlıklı olmuştur.

• Old-New Synagogue (Çek: Staronová synagoga): Prag’da bulunan Avrupa’nın en eski sinagogudur. 1270 yılında gotik tarzda inşa edilen sinagog, hala aktif olarak kullanılmaktadır. Old Town’da Yahudi kesiminde bulunan sinagog sadece 1942 – 1945 yılları arasında kullanılamamıştır. Yahudi Birliği’ne üye olan sinagogda düzenli ayinlerin yanı sıra dini törenler de düzenlenmektedir.

• Old Royal Palace: Prag Kalesi’nde yüzyıllarca Çek idarecilerine ev sahipliği yapan saraydır. 12. yüzyılda inşa edilen saray zaman içerisinde birçok kez tamir geçirmiştir. Gotik ve Rönesans mimari tarzlarını birleştiren saray içerisinde görülecek birçok önemli kısım bulunmaktadır. Vladislav Hall, Orta Çağ Prag’ında en büyük salondur. All Saints’ Church de görülmesi gereken bir başka noktadır.

• Estates Theatre (Çek: Stavovské divadlo): Prag’da bulunan tarihi bir tiyatrodur. 1783 yılında açılan tiyatro neo klasik tarzda inşa edilmiştir. Avrupa’nın en güzel tiyatrolarından sayılan yapı, Mozart’ın Don Giovanni operasını tanıttığı yer olarak da bilinmektedir. Tiyatronun Carl Maria von Weber, Angelica Catalani, Niccolo Paganini gibi ünlü isimlerle bağlantısı vardır. Günümüzde birçok opera, bale ve tiyatro oyunu burada izlenebilir.

• Carolinum (Çek: Karlova kolej): Old Town’da bulunan bir bina kompleksidir. Prag gezilecek yerler listesindeki gotik tarzda inşa edilmiş bir diğer yapıdır. Charles Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Carolinum içerisinde Merkezi Avrupa’nın en eski yurtlarından biri bulunmaktadır. Yurt, adını İmparator Charles IV’den almaktadır. Charles Üniversitesi 1348 yılında kurulmuştur. Başta merkezi bir binası olmayan üniversite bünyesinde sonrasında birçok kısım inşa edilmiştir.

• Strahov Manastırı (İng: Strahov Monastery, Çek: Strahovský klášter): 1149 tarihinde kurulan bir manastırdır. Prens Vladislav II tarafından kurulan manastır Petrin Tepesi ve Prag Kalesi’nin arkasında bulunmaktadır. Şehirden uzak bu yerde ruhani bir ortam sağlayan manastır, Aziz Augustine’in öğretilerini takip etmek için kurulmuştur. 1258 yılında yangından zarar gören manastır gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir.

• Clementinum (Çek: Klementinum): Prag’da yer alan tarihi bir bina kompleksidir. Son zamanlara kadar Ulusal, Üniversite ve Teknik Kütüphane ve Şehir Kütüphanesi bulunmaktaydı. 1232 yılında inşa edilen yapı, Old Town’daki en büyük ve en eski bina kompleksidir. Karl Köprüsü yakınında bulunmaktadır. İçerisindeki en önemli noktalar şunlardır: Mirror Chapel, Baroque Library Hall, Astronomik Kule, St. Salvador and St. Clement’s Church.

• Vrtba Garden: Avrupa’daki en büyük ve güzel barok bahçelerden biridir. Petrin Tepesi’nde bulunan bahçe 1720 yılında Jan Josef tarafından yapılmıştır. İtalyan tarzında inşa edilen Vrtba Garden’ın inşası 5 yıl sürmüştür. Birkça kattan oluşan bahçe birbirine merdivenler ile bağlıdır. Bahçe, Vrtba Palace’ın arkasında bulunmaktadır. Karmetliska caddesinden yürüyerek ulaşılabilir.

• Schwarzenberg Sarayı (İng: Schwarzenberg Palace): Prag Kalesi yakınında bulunan bir kaledir. En güzel korunmuş Rönesans saraylarından olan yapı, duvarlarındaki siyah ve beyaz grafiti süslemelerle süslüdür. 1541 yılında bir yangın sonucu zarar gören saray sonrasında tekrar inşa edilmiştir. 1909 yılından sonra bir süreliğine teknik müze olarak kullanılan saray günümüzde National Gallery (Ulusal Galeri) tarafından kullanılmaktadır.

• Josefov (Yahudi Yerleşimi, İng: Jewish Quarter): Prag’da yer alan bir yerleşim birimidir. Old Town Meydanı ile Vlatava Nehri arasında yer alan Josefov’ın tarihi 13. yüzyıla kadar gider. Bu dönemde Yahudi Birliği şehirde sorunlar yaşamaya başlamıştı. Yüzyıllar içerisinde Josefov nüfusu daha fazla olan bir ghetto haline dönüştü. 18. – 19.yüzyıllarda yapısal değişikliğe de uğrayan Josefov, günümüzdeki görünümünü bu dönemde yapılan değişikliklere borçludur.

• Prag Hayvanat Bahçesi (İng: Prague Zoo): Prag’da 1931 yılında açılan hayvanat bahçesidir. Yıl boyunca açık olan yer Forbes Traveler Magazine tarafından dünyanın en iyi 7. hayvanat bahçesi olarak nitelendirilmiştir. Şehir merkezinden biraz uzak olan hayvanat bahçesine toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Hayvanat bahçesi içerisinde 650 tür ve 5000 e yakın hayvan bulunmaktadır.

• Jindrisska Tower: Prag gezilecek yerler listesindeki bir diğer kule olan Jindrisska Tower gotik dönemden kalma bir kuledir. 1472 – 1476 yılları arasında inşa edilen kule inşa edildiğinden bugüne birçok kez yenileme çalışması geçirmiştir. Kule’nin en üst kısmında panoramik Prag manzarasını izlemek için uygun bir yerdir. Burdan Wesceslas Meydanı ve Ulusal Müze görünebilir. 6. Katında Prag kuleleri ile ilgili bir sergi ve hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. 7. ve 8. katında da akşam yemekleri için ideal bir restoran bulunmaktadır.

• Petrin Kulesi (İng: Petrin Tower, Çek: Petřínská rozhledna): 63.5 metre uzunluğundaki bir kuledir. Çelikten yapılan kule Eyfel Kulesi’ne benzetilmektedir. Eyfel Kulesi’nden çok kısa olmasına rağmen Petrin Tepesi’nde yer aldığı için oldukça dikkat çekicidir. 1891 yılında bir gözlem kulesi olarak inşa edilmiştir. Günümüzde turistik bir nokta olan kuleye füniküler ile ulaşmak mümkündür. Kulenin altında hediyelik eşya mağazası ve küçük bir kafe bulunmaktadır.

• St. George’s Convent (National Gallery): Prag Kalesi’nde yer alan bir Benedik manastırıdır. 973 yılında kurulan Manastır önemli tarihi bir role sahiptir. Günümüzde dini açıdan aktif olarak kullanılmasa da günümüzde Çek Ulusal Galerisi 19. Yüzyıl Bohem Sanat Koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bohem ve barok tarzda birçok değerli eser manastır içerisinde görülebilir.

• Prag Kalesi Resim Galerisi (İng: Prague Castle Picture Gallery, Çek: Královská zahrada): Prag gezilecek yerler listesindeki bir diğer sanat galerisidir. İmparator Rudolph II ünlü resim koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Resim galerisi içerisinde Titian, Aachen ve Rubens gibi ünlü isimlerin yüzde fazla eseri burda görülebilir. Nisan – Ekim arasında 09.00 – 18.00 ve Kasım – Mart arasında 09.00 – 16.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Galeriye 22 ve 23 nolu tramvayla ile ulaşılabilir.

• Kutna Hora: Prag’a yakın konumda yer alan ünlü bir kasabadır. Meydanı UNESCO dünya tarih mirası listesindedir. Kemik Kilise bölgedeki en ünlü yapıdır. Devamı.

• Karlovy Vary: 1370 yılında İmparator Charles IV tarafından kurulan, kaplıcaları ile ünlü olan kasabadır. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında yer alır. Devamı.

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: Gezilecek Yerler, Prag, Prag Rehberi

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (2)

  1. Mehmet diyor ki:

    Prag’da exchange office de para bozdururken eğer imza istiyorlar ise sakın bozdurmayın ve imzalamayın… Yasal dolandırıcılık olup polis dahi birşey yapamıyor…imza isteMEyen yerler güvenilir yerlerdir… Dikkatinize…

    • Mehmet GÜREL diyor ki:

      Mehmet Bey; Nasıl bir dolandırıcılık olabilir acaba? Sonradan imzamı başka alanlarda kullanmak gibi mi? Zaten döviz bozdururken; insan neden imza atar ki? Kasım ayı sonunda eşimle birlikte Prag turuna kayıt yaptırdık. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın