Prag Gezilecek YerlerPrag gezilecek yerler konusunda Orta Avrupa’nın en zengin kentlerinin başında geliyor. İçerisinde birçok tarihi yapının yer aldığı ve en güzel Ortaçağ kentlerinden biri olarak gösterilen Prag’da gezilecek onlarca yer var. Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir; köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ve Ortaçağ eserleri ile gezginlere birçok gezi alternatifi sunuyor. 

Prag’ın çok büyük bir kent olmaması gezi boyunca rahat etmenizi sağlıyor.  Şehirde yer alan önemli noktalar genellikle birbirine yakın konumda yer alıyor. Eğer gezi planınızı Eski Şehir Meydanı, Mala Strana ve Prag Kalesi olarak 3 bölüme ayırırsanız gezi boyunca çok fazla sıkıntı çekmezseniz. Tabi her şehirde olduğu gibi Prag gezisi öncesinde yapılacak ufak bir araştırma ile gezi boyunca çok daha rahat ve kaliteli zaman geçirmeniz mümkün. Prag Gezi Rehberi sayfalarının en önemlisi olan bu Prag Gezilecek Yerler sayfasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. İnternetteki en geniş Türkçe rehber olan Prag gezilecek yerler sayfasındaki görsellere ya da başlıklara tıklayarak ilgili gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler Listesi

Prag’da gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerlerin sıralamasını bize göre önemliden daha az önemliye göre yaptık. Prag gezinize ayıracağınız süreye ve gezmek istediğiniz yerlere göre gezi planınızı çıkartabilirsiniz.

Prag Eski Şehir Meydanı 135x76Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí) Prag’ın en ünlü ve turistik meydanıdır. Şehrin simgelerinden Astronomik Saat ve Tyn Kilisesi başta olmak üzere birçok önemli yapı meydanın çevresin de yer almaktadır. 

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı 135x76Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı (Staroměstská radnice) Prag’ın en ünlü yapısıdır. Eski Şehir Meydanı’nda yer alan Eski Belediye Sarayı üzerinde yer alan Astronomik Saat’te her saat başı düzenlenen animasyon turistik tarafından büyük ilgi görür.

Charles Köprüsü (Karl Köprüsü) 135x76Charles Köprüsü (Karlův most) 1357 yılında Prag’da inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür. Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto’yu birbirine bağlayan köprü üzerinde birçok heykel yer alıyor. 

Prag Kalesi 135x76Prag Kalesi (Prazsky Hrad) 9. yüzyılda Prag’a hakim bir tepede yapılan şehrin en ünlü yapılarından biridir. Aziz Vitus Katedrali, Altın Yol ve Aziz George Bazilikası gibi şehrin önemli yapıları bu kale içinde yer almaktadır.

Aziz Vitus Katedrali 135x76Aziz Vitus Katedrali (Katedrála svatého Víta) Prag Kalesi içinde yer alan ve saray kilisesi olarak inşa edilmiş ünlü katedraldir. 1344 yılında inşa edilen katedrale 18. ve 19. yüzyıllarda eklemeler yapılmıştır.

Aziz Niklaus Kilisesi (Mala Strana) 135x76Aziz Niklaus Kilisesi 1 (Kostel svatého Mikuláše) Prag’da yer alan küçük ama önemli bir kilisedir. Barok süslemeleri ile dikkat çeken bu kilise, Mala Strana’ya hakim bir konumdadır ve yeşil kubbesi ile şehrin atmosferini bütünlemektedir.

Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı) 135x76Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı, Václavské náměstí) Prag gezilecek yerler listemizdeki en önemli meydanlardan biridir. Çek tarihinde birçok önemli olaya şahitlik eden meydan çevresinde birçok önemli gezi noktası yer almaktadır. 

Prag Ulusal Müze 135x76Prag Ulusal Müze (Národní muzeum) 1890 yılında yapılan şehrin en ünlü müzesidir. Wenceslas Meydanı’na hakim bir konumda yer alan müze  içerisinde Çek bilim adamı, yazar ve sanatçıların büst ve heykelleri de mevcuttur.

Josefov - Eski Yahudi Mahallesi 135x76Eski Yahudi Mahallesi (Josefov) Prag’da Vltava’nın sol kısmında yer alan bir yerleşim yeridir. Eski Yahudi Mezarlığı, Eski – Yeni Sinagog, Bohemyalı Azize Agnes Manastırı gibi birçok önemli yapı bu bölgede yer almaktadır.

Bohemyalı Azize Agnes Manastırı 135x76Bohemyalı Azize Agnes Manastırı (Anežský Klášter) 1234 yılında Prag’da inşa edilen manastırdır. 18. yüzyılda depo ve evsizler için barınak olan kullanılan manastırda günümüzde 13. – 16. yüzyıllardan kalma resim ve heykel koleksiyonları görülebilir.

Barut Kapısı 135x76Barut Kapısı (Prašná brána) 1475 yılında Kral Vladislav tarafından yaptırılan resmi bir giriştir. Eski şehrin on üç girişinden biri olan Barut Kapısı, kralın tahta çıkışını kutlama amacıyla yapılmıştır. İçerisinde küçük tarihi bir sergi bulunmaktadır.

Tyn Kilisesi 135x76Tyn Kilisesi (Kostel Matky Bozi Pred Tynem) Eski Şehir Meydanı’nda yer alan şehrin en ünlü kiliselerinden biridir. Kilisenin iç kısmında siyah ve altın rengi ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Kürsü ve kuzey koridorundaki sunak 15. yüzyıldan kalmadır. 

Petrin Tepesi 135x76Petrin Tepesi (Petřín) Prag’da deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunan tepedir. 15. yüzyılda üzüm bağları ile ünlü olan bu tepe 1825 yılında halka açık bir alan haline dönüştürülmüştür. Petrin Gözlem Kulesi bölgedeki en ünlü yapıdır.

Prag Belediye Sarayı 135x76Prag Belediye Sarayı (Obecní dům) Eski Kraliyet Sarayı yerine inşa edilen bir saraydır. 1383 – 1485 yılları arasında yapılan Belediye Sarayı Art Nouveau alanının en iyi örneklerindendir. Prag Senfoni Orkestrası da burada bulunmaktadır.

Loreto 135x76Loreto Prag gezilecek yerler listesinde yer alan önemli dini yapılardan biridir. 1626 yılında inşa edilen kilisenin dış kısmı 18. yüzyıldan kalmadır. Loreto’da görebileceğiniz en önemli ve değerli eser Hz. Meryem’in Nasıra’daki evinin bir modeli olan Santa Casa’dır.

Vysehrad 135x76Vysehrad Vlatava’ya bakan bir yamaç üzerinde bulunan bölgedir. Neo gotik Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi, Dvorak ve Smeta mezarlıkları bu bölgede yer alan önemli gezi noktalarının başında gelmektedir.

Prag Ulusal Tiyatro 135x76Prag Ulusal Tiyatro (Národní divadlo) 19. yüzyılda Prag’da inşa edilen tiyatro binasıdır. 1868 yılında yapılan tiyatro binası 1883 yılında geçirdiği büyük yangın sonrasında kapsamlı bir yenileme çalışması geçirmiştir.

Prag Ulusal Galeri (Ticaret Fuarı Sarayı) 135x76Ulusal Galeri (Veletrzni Palac) 1995 yılında Prag Ticaret Fuarı’nın yeni binasında açılan galeridir. 20. yüzyıldan kalma Çek ve uluslar arası sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Ulusal Galeri’nin binası da mimari açıdan görülmeye değerdir.

Prag Eski Kraliyet Sarayı 135x76Eski Kraliyet Sarayı (Starý královský palác) 9. yüzyılda yapılan Prag’daki saraydır. Bohemya kral ve kraliçelerinin ikametgahı olan Eski Kraliyet Sarayı günümüzde başbakanların göreve başlama ve resmi ziyaretlerin açılış yeri olarak kullanılmaktadır.

Eski Yahudi Mezarlığı 135x76Eski Yahudi Mezarlığı (Starý židovský hřbitov) Josefov Bölgesi’nde yer alan etkileyici bir mezarlıktır. 1439 – 1787 arasında kullanılan mezarlık Avrupa’daki en eski Yahudi mezarlığıdır. Birçok önemli Yahudi mezarına ev sahipliği yapmaktadır.

Eski Yeni Sinagog 135x76Eski Yeni Sinagog (Staronová synagoga) 13. yüzyıldan kalma Prag’ın en önemli sinagogudur. Tarihi boyunca yangın, sel, Nazi işgali gibi durumlara rağmen Yahudiler için her zaman işler durumda olan dini bir yapıdır.

Prag Altın Yol 135x76Altın Yol (Zlatá ulička) Prag Kalesi’nin en popüler bölümlerinden biri olan yoldur. Adını 17. yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan alan yol renkli evleri ile ünlüdür. Franz Kafka da bir dönem burada yaşamıştır.

Dans Eden Ev 135x76Dans Eden Ev (Tančící dům) Prag gezilecek yerler listemizdeki en ilginç yapıların başında gelen bir ofis binasıdır. Adı gibi dans eden iki bina şeklinde olan yapıda Celeste Restoran, La Perle de Prague ve seçkin firmaların ofisleri yer almaktadır. 

Kampa Adası 135x76Kampa Adası Vltava Nehri’nin Şeytan Deresi kolunun oluşturduğu adadır. Charles Köprüsü’nün yanında yer alan ada özellikle yaz aylarında güneşlenmek ve kafa dinlemek için tercih edilen bir yerdir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için ideal bir yer.

Petrin Gözlem Kulesi 135x76Petrin Gözlem Kulesi (Petřínská rozhledna) 1891 yılında Petrin Tepesi’nde yapılan bir gözlem kulesidir. 60 m yükseklikteki yapı olarak Eyfel Kulesi’ni andıran kuleye çıkarak Prag’ın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Prag Yeni Belediye Sarayı 135x76Prag Yeni Belediye Sarayı (Novoměstská radnice)  Art Nouveau mimari tarz ile inşa edilen belediye binasıdır. Bina 14. yüzyılda, kule 15. yüzyılda şapel ise 18. yüzyılda eklenmiştir. Binanın her iki köşesinde yer alan devasa heykeller dikkat çekicidir.

Wallenstein Sarayı 135x76Wallenstein Sarayı (Valdštejnský palác) General Wallenstein tarafından yaptırılan barok tarzdaki saraydır. 17. yüzyılda yapılan saray arazisi için yirmi üç ev, üç bahçe, tuğla fırını satın alınmıştır. Saray, günümüzde Çek Senatosu olarak kullanılmaktadır ve ziyarete açıktır.

Aziz George Bazilikası 135x76Aziz George Bazilikası (Bazilika Svatého Jiří) MS 921 yılında Prag’da yapılan bir bazilikadır. Bazilika içerisinde en dikkat çekici kısım 16. kalma resimlerle bezeli olan Azize Ludmila Şapeli’dir. Bazilikası devasa ikiz kuleleriyle de dikkat çekmektedir.

Aziz George Manastırı 135x76Aziz George Manastırı (Klášter svatého Jiří) 10. yüzyılda Prag’da yapılan bir manastırdır. Günümüzde 19. yüzyıldan kalma Çek sanat eserlerinin sergilendiği bu manastır, aslında 1782 yılında kapatılmıştır. Sonrasında sergi amaçlı tekrar açılmıştır.

Prag Devlet Tiyatrosu 135x76Prag Devlet Tiyatrosu (Stavovské divadlo) Şehrin en eski tiyatrosudur. Kont Nostitz’in 1783’de kurduğu tiyatro Neoklasik tarzda inşa edilmiştir. Mozart’ın “Don Giovanni” operasının halka sunulduğu ilk yer olması nedeniyle tüm dünyada tanınan bir yapıdır.

Jan Hus Anıtı 135x76Jan Hus Anıtı (Pomnik Jana Husa) Eski Şehir Meydanı’nda bulunan ünlü bir anıttır. Dinsel reformcu ve Çek kahramanı Jan Hus adına yapılan bu eser, Hus’un ölümünün 500. yılında 1915’te açılmıştır.

Karl Meydanı 135x76Karl Meydanı (Karlovo náměstí) Prag gezilecek yerler listemizdeki en önemli meydanlardan biridir. Günümüzde ağaçlarla kaplı ve ortasından işlek bir cadde geçen meydan 14. yüzyılda IV. Charles tarafından hayvan pazarı olarak yapılmıştır.

Pinkas Sinagogu 135x76Pinkas Sinagogu  (Pinkasova synagoga) Haham Pinkas tarafından 1479 yılında kurulan bir sinagogdur. 1535 yılında genişletilen yapıda Ortaçağ’a ait eserler bulunmaktadır. Gotik salona 17. yüzyılda Kadınlar Galerisi eklenmiştir.

Aziz Niklaus Kilisesi 135x76Aziz Niklaus Kilisesi 2 (Kostel Sv. Mikulase) Prag’da yer alan iki barok Niklaus Kilisesi’nden şehrin merkezi olan Eski Şehir Meydanı’nda yer alanıdır. Günümüzde gördüğümüz yapı 1735 yılında yapılmıştır.

Aziz Yakub Kilisesi 135x76Aziz Yakub Kilisesi (Kostel svatého Jakuba) Barok bir kilisedir. Kilise 1689 yılında XIV. Louis’in ajanlarınca çıkarıldığı düşünülen bir yangın sonucunda büyük zarar görmüş fakat ardından yenilenmiştir.

Prag Dekoratif Sanatlar Müzesi 135x76Prag Dekoratif Sanatlar Müzesi (Uměleckoprůmyslové museum) 1885 yılında kurulan bir müzedir. Müzede Ortaçağ ve Venedik Rönesans, 19. ve 20. yüzyıllara ait cam ürünler, Meissen poselenleri, mobilya koleksiyonları, geçici sergiler ve bir kütüphane görülmeye değerdir.

Klementinum 135x76Klementinum 17. yüzyılda Prag’da manastırdan Cizvit kolejine dönüştürülen yapıdır. 18. yüzyılın başında doğuya doğru genişletilmiştir. Günümüzde Ulusal ve Devlet Teknik Kütüphanesi burada bulunmaktadır.

Komünizm Müzesi 135x76Komünizm Müzesi (Muzeum komunismu) Prag’daki ufak ama ilginç müzelerden biridir. Kitap, eşya, poster gibi eserlerin sergilendiği Komünizm Müzesi’nde siyaset basite indirgenerek sunulmaktadır. Sergi hayaller, gerçekler, kabus olmak üzere üç kısımdadır.

Mucha Müzesi 135x76Mucha Müzesi (Muchovo muzeum) Art Nouveau’nun Çek ustası Alfons Mucha için Prag’da yapılmış müzedir. Mucha, sanat için verdiği eserlerin yanı sıra 1910 yılından sonra cumhuriyet için milliyetçi temalı pul, banknot, poster, resim gibi çalışmaları ile dikkat çekmektedir.

Prag Hayvanat Bahçesi 135x76Prag Hayvanat Bahçesi (Zoologická zahrada) 1931 yılından kalma Prag’daki zooloji bahçesidir. Özellikle çocuklu aileler için Prag gezilecek yerler listemizdeki güzel gezi noktalarından biridir. Hayvanat Bahçesinde 500’den fazla hayvan türü ve 2500 kadar hayvan bulunmaktadır.

Kablolu Tren Yolu 135x76Kablolu Tren Yolu (Lanová dráha) Petrin Bölgesine giden tren yolu hattıdır. 1891 yılında Yıldönümü Sergisi’nde ziyaretçileri Petrin Tepesi’ne çıkarmak için yapılmıştır. Tren yolunun son istasyonu Aynalı Labirent ve Rozhledna’ya yakındır.

Prag Kraliyet Bahçeleri 135x76Kraliyet Bahçeleri (Královská zahrada) 1530 yılında I. Ferdinand tarafından kurulan bahçelerdir. Bahçenin güney kısmında hem şehir manzarası izlenebilir hem de zaman zaman burada verilen canlı konserler dinlenebilir.

Nerudova Sokağı 135x76Nerudova Sokağı (Nerudova ulice) Prag Kalesi’ne çıkarken görülebilecek dar bir sokaktır. Sokakta ve civarında el sanatı işlemeciliği yapan dükkanları gezerek Prag Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. 

Rudolfinum 135x76Rudolfinum Modern görsel sanatlar galerisidir. Rudolfinum’de dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin yanı sıra yerel sanatçıların çalışmaları da görülebilir. Galeride seminerler, özel etkinlikler de düzenlenmektedir.

Schwarzenberg Sarayı 135x76Schwarzenberg Sarayı (Schwarzenberský palác) 16. yüzyılda inşa edilen bir saraydır. Dış yüzü aşırı mimari özellikleri ve süslü resimleri ile pek de beğenilmeyen yapının içinde değerli bir Çek barok sanatı koleksiyonu görülebilir.

Sternberg Sarayı 135x76Sternberg Sarayı (Šternberský Palác) 18. yüzyılda Prag’da yapılan bir başka saraydır. Avrupa Sanatının evi olarak görülen Sternberg Sarayı 20. yüzyılın ortalarından beri Ulusal Galeri’nin “Eski Ustalar” koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Troja Sarayı 135x76Troja Sarayı (Trojsky Palac) 17. yüzyıldan kalma şehrin önemli yapılarından biridir. Sternberg Ailesi için yapılan bu sarayda günümüzde 19. yüzyıl ulusal Çek sanat koleksiyonu sergilenir. Bohemya bahçeleri de görmeye değerdir.

Aynalar Labirenti 135x76Aynalar Labirenti (Zrcadlové bludiště) Petrin Tepesi’nde yer alan ufak bir eğlence merkezidir. Labirentte duvarlara asılı olan eğri, büğrü, şişman, zayıf, uzun, kısa gibi görüntüler yansıtan özel aynalar ile ziyaretçiler eğlenceli zaman geçirir. 

Clam-Gallas Sarayı 135x76Clam-Gallas Sarayı (Clam-Gallasův palác) 18. yüzyılda Bohemyan Başmareşali Jan Gallas de Campo için yapılmış Barok bir saraydır. Prag şehir arşivi tarafından düzenlenen sergi ve konserlere ev sahipliği yapan sarayın görkemli salonlarını mutlaka görmelisiniz.

İspanyol Sinagogu 135x76İspanyol Sinagogu (Španělská synagoga) Prag gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli dini yapıdır. 1868 yılında inşa edilen sinagog iç ve dış mimarisi oldukça etkileyici olan yapıda kubbeli tavan, vitray cam işlemeleri ve İslami motifler dikkat çekmektedir.

Prag Kalesi Resim Galerisi 135x76Prag Kalesi Resim Galerisi (Obrazárna Pražského hradu) 1965 yılında Prag Kalesi içinde inşa edilen galeridir. II. Rudolf döneminden sonra toplanan eserlerin sunulması amacıyla yapılan sergide bulunan eserler İsveç Ordusu tarafından yağmalansa da koleksiyonda birçok önemli parça bulunmaktadır.

Strahov Manastırı 135x76Strahov Manastırı (Strahovský klášter) 1140 yılında Petrin Tepesi’nde kurulan manastırdır. 1738 yılında kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Strahov, manastır olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Bethlehem Şapeli 135x76Bethlehem Şapeli (Betlémská kaple) 1391 yılında Prag’da kurulan bir şapeldir. Kilise inşası kabul edilmeyince 3000 kişilik şekilde inşa edilen bu yapı Bohemya’daki en büyük şapeldir. 15. yüzyılda Jan Hus burada geniş kitlelere seslenmiştir.

Prag Botanik Bahçeleri 135x76Prag Botanik Bahçeleri (Botanická zahrada) 14. yüzyılda kurulup sonrasında yeniden düzenlenen Prag’daki botanik bahçeleridir. Nilüferleri ile ünlü olan botanik bahçelerde botanik, egzotik hayvanlar ile ilgili sergiler düzenlenmektedir.

Stefanik Gözlemevi 135x76Stefanik Gözlemevi (Štefánikova hvězdárna) Prag Petrin Tepesi’nde bulunan gözlemevidir. 1930 yılında açılan gözlemevi açılışından günümüze amatör astronomları burayı kullanmaktadır. Hafta sonları çocuklar için bilgilendirici gösteriler düzenlenmektedir.

Stromovka Parkı 135x76Stromovka Parkı (Královská obora – Stromovka)  Soyluların av mekanı olarak düzenlendikten sonra halka açık bir alana dönüştürülen parktır. Planetaryum görülecek yerlerdendir ve balık gölleri II. Rudolf tarafından yapılmıştır.

Kinsky Sarayı 135x76Kinsky Sarayı (Palác Kinských) Prag gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli saraydır. Şehirdeki en büyük sivil bina olarak geçen sarayın üst katlarında zengin bir Asya sanat koleksiyonu görülebilir.

Fransisken Bahçesi 135x76Fransisken Bahçesi (Františkánská zahrada) Kuruluğu dönemde şifalı otlar bahçesi olarak kullanılan ve sonrasında ziyarete açılan bahçedir. Dinlenmek ve temiz hava almak için gitmeniz gereken yerlerdendir.

Evropa Oteli 135x76Evropa Oteli (Hotel Evropa) 1903 – 1906 yıllarında otel olarak inşa edilip günümüzde geleneksel kahve ve pasta bulabileceğiniz bir yerdir. Zaman içerisinde yıpransa da Art Nouveau tarzı ile korunmuştur.

 Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Prag Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz. 

2 yorum

  1. Mehmet GÜREL says:

    Mehmet Bey; Nasıl bir dolandırıcılık olabilir acaba? Sonradan imzamı başka alanlarda kullanmak gibi mi? Zaten döviz bozdururken; insan neden imza atar ki? Kasım ayı sonunda eşimle birlikte Prag turuna kayıt yaptırdık. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

  2. Prag’da exchange office de para bozdururken eğer imza istiyorlar ise sakın bozdurmayın ve imzalamayın… Yasal dolandırıcılık olup polis dahi birşey yapamıyor…imza isteMEyen yerler güvenilir yerlerdir… Dikkatinize…

Bir Cevap Yazın