Prag Rehberi

| 06 Ocak 2014 |

Prag Rehberi güzel ve eğlenceli bir Prag gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilerin bir arada toplandığı bir gezi rehberi. Prag rehberi toplamda 40′den fazla yazıdan meydana geliyor. Prag rehberi sayfalarında Prag hakkında genel bilgiler, Prag tarihi, gezi sırasında ihtiyacınız olabilecek bilgiler, gezilecek yerler, yapılacak şeyler & turlar, alışveriş, ulaşım, yeme & içme ve konaklama gibi temel konularda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Prag Rehberi

Prag Hakkında Bilgiler

Merkez Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Vltava Nehri’nin etrafına kurulu olan kent sahip olduğu birbirinden güzel mimari esintileri ile tam bir Orta Çağ kent havasına sahiptir. Şehrin tarihi kent meydanı UNESCO listesinde yer almaktadır. Özellikle son yıllarda Türkler tarafından da en çok tercih edilen şehirler arasında yer alan Prag her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

9.yüzyılda kurulan Prag tarih boyunca bir çok önemli olaya sahne olmuştur. 14. yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde büyük gelişmelerin yaşandığı şehir 16. yüzyılda, İmparator II. Rudolf döneminde de ilerlemeler kaydetmiştir. Yakın tarihte Prag’ı etkileyen olayların başında I. Dünya Savaşı sonrasında yeni bir ülke olarak Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin ilanı gelir. 1993 yılında ise Çek Cumhuriyeti kurulmuş ve başkent Prag olmuştur.

Prag Rehberi

Prag’da kış ayları çok sert geçmektedir. Karlı ve soğuk ayların geçtiği kış mevsimi Prag gezisi için tercih edilmemelidir. İlk bahar ve yaz ayları ise keyifli bir gezi için idealdir. Havaların sıcak ve geziye uygun geçtiği yaz aylarında yoğunluktan dolayı otel fiyatları yüksek seyredebilmektedir.

Prag tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Prag’da para, döviz, kredi kartı kullanımı, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Prag Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Prag rehberinin en dikkat çekici kısmı şüphesiz gezilecek yerler bölümü. Prag’da yer alan birbirinden güzel tarihi meydanlar, yapılar ve müzeler gezginlere keyifli anlar yaşatmaya yetecektir. Prag’da gezilecek en ünlü yerlerin başında UNESCO listesinde de yer alan Eski Kent Meydanı (Old Town Square) yer almaktadır. Karl Köprüsü (Charles Bridge) ve Prag Kalesi ise diğer önemli gezilecek yerlerdendir. Şehirde yer alan tüm önemli gezi noktaları hakkında genel bilgiler, adresler Prag Gezilecek Yerler sayfasında.

Ulaşım

Avrupa’nın merkezinde yer alan Prag ulaşım konusunda çok fazla sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’a dünyanın bir çok önemli kentinden direk uçak seferleri düzenlenmektedir. Seferler şehre 18 km uzaklıktaki Prag Vaclav Havel Havaalanı üzerinden gerçekleşmektedir. Havalanından şehir merkezine ulaşımda en ekonomik yol otobüsler. Dilerseniz şehirde çok yaygın olarak kullanılan korsan taksileri kullanarak otelinize rahat bir şekilde de ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise metro ve tramvay en çok kullanılan araçlar. Prag gezilecek yerler listesinde yer alan çoğu gezi noktası birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Eğer otelinizi merkezi bir yerde ayarlarsanız şehir içi ulaşım araçlarına çok da fazla gerek duyamazsınız.

Prag Havaalanı hakkında genel bilgiler, şehir merkezi – havaalanı arası ulaşım seçenekleri, Prag tren kullanımı hakkında genel bilgiler, tren istasyonları, ve şehir içi ulaşım hakkında genel bilgileri Prag rehberi ulaşım sayfalarında bulabilirsiniz, Prag Ulaşım Rehberi.

Alışveriş

Prag’da Çek Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan Çek Kronu geçerlidir. Prag alışveriş konusunda Avrupa’nın en keyifli yerlerinden biri. Başta Eski Kent Meydanı olmak üzere turistik bölgelerin bir çoğunda alışveriş yapabileceğiniz onlarca dükkan bulmak mümkün. Prag’da alabileceğiniz en güzel hediyeler arasında ise lal taşı, kristaller ve kuklalar geliyor. Matruşkalar ise yöresel olmasa bile en çok satılan eşyalar arasında yer alıyor. Şehirde yer alan sokak pazarı sayısı çok olmasa da Havelske Trziste, Prag Bit Pazarı ve  Prazska Trznice pazarları gezilebilir. Bunlar dışında Prag’da bir çok alışveriş merkezi bulmak da mümkün. Prag rehberi alışveriş sayfalarında; alışveriş hakkında genel bilgiler, alabileceğiniz hediyelik alternatifleri, alışveriş yapabileceğiniz caddeler, sokak pazarları ve alışveriş merkezleri gibi detaylı konuları inceleyebilirsiniz. Detaylar: Prag Alışveriş Rehberi

Yeme & İçme

Uzun bir dönem Avusturya – Macaristan himayesi altında kalan kent birçok farklı ülke ve mutfağından etkilenmiştir. Öğlen yemeği Prag’da ana öğün olarak kabul edilir. Öğlen yemeğinde tavuk, domuz eti, patates ve diğer sebzelerden oluşan yemekler servis edilir. Akşam yemeği hafta içi günlerde genellikle saat 19:00 civarında yenilir. Bu nedenle restoranların çoğu 22:30 gibi kapanır. Bu saatten sonra yemek için fast food restoranları vb tercih edilebilir. Izgara ördek yöresel yemeklerin en ünlüsüdür. Yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız şehirde rahatça yemek yiyebileceğiniz Türk restoranları da bulunmaktadır. Prag’da yemek kültürü hakkında genel bilgiler, Yöresel Prag yemekleri ve Prag’daki Türk restoranları hakkındaki bilgiler Prag rehberi yemek sayfalarında. Detaylar: Prag Yemek Rehberi.

Konaklama

Avrupa’da konaklama çok ucuz olmasa da Prag’da yer alan ucuz konaklama seçenekleri gezginleri sevindiriyor. Eski Kent Meydanı (Old Town) ve Lesser Town’da yüzlerce otel yer alıyor. Eğer konaklama yapacağınız oteli bu bölgelerde ayarlarsanız gezi boyunca şehir içi ulaşım araçlarına çok fazla ihtiyaç duymadan gitmek istediğiniz yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Otel odaları Avrupa’dakilere oranla daha geniş ve ferahtır. Eğer gezi tarihlerinizi belirlediyseniz otelinizi erken ayarlayarak çok daha ucuz fiyatlara konaklama yapabilirsiniz.  Her bütçeye uygun, şehirdeki en yüksek değerlendirme puanına sahip oteller Prag Konaklama Tavsiyeleri sayfasında.

otel

Prag Otel Rezervasyonu

Dilerseniz Prag otelinizi dünyanın en güvenilir rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden, rezervasyon ücreti ödemen ayarlayabilirsiniz. Üstelik otellerin bir çoğu son 24 saate kadar ücretsiz rezervasyon iptali seçeneği de sunuyor. Prag’daki otelleri incele!

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Gezi Rehberi, Prag, Prag Rehberi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: