Saraybosna Gezilecek YerlerSaraybosna gezilecek yerler listesi başta Osmanlı eserleri olmak üzere bir çok önemli tarihi yapıdan oluşuyor. Saraybosna, ilk olarak 1463 yılında Osmanlı topraklarına katılsa da kısa süre içinde topraklar kaybedildi. Şehrin tekrar ele geçirildiği 1492 yılından itibaren 1878 yılındaki Berlin Anlaşmasına kadar Osmanlı egemenliğinde kaldı. Şehirdeki en önemli eserler ise İsa Bey‘den sonra şehrin ikinci kurucusu sayılan Gazi Hüsrev Bey‘e ait. Kanuni Sultan Süleyman‘ın Bosna Sancak Beyi olan Hüsrev Bey’in eserleri şehrin bir çok yerinde görülebilir. Günümüzde şehirde Osmanlı eserleri dışında da bir çok farklı medeniyete ait eser görmek mümkün.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri liste boyunca bulabilirsiniz. Liste sıralamasını önem sırasına göre bulabilirsiniz. 

BaşçarşıBaşçarşı (Baščaršija)

Başçarşı Saraybosna’da bulunan tarih ve kültür merkezi çarşıdır. Avrupa’da bir Osmanlı Çarşı’sı olarak nitelendirilen yer 15. yüzyılda inşa edilmiştir. O dönemde inşa edildiği halini 19. yüzyılda meydana gelen yangın sonucunda kaybetmiştir ve çarşının boyutları da küçülmüştür. Bunun dışında dönem dönem çeşitli saldırılara maruz kalsa da günümüze kadar gelmiştir. 20. yüzyılda komünist yönetimin çarşıyı tamamen yok etme düşünceleri hayata geçirilmemiştir.

Milijacka Nehri’nin kuzeyinde yer alan Başçarşı, uzunca bir süre Saraybosna’nın ticari merkezi olarak da kabul edilmiştir. 13. yüzyılda Venedik ve diğer koloni topluluklarının Saraybosna’ya gelmesi ile ticaret kötü yönde etkilenmiştir. Şehrin ana çarşısı olması nedeniyle bu ismi taşıyan Başçarşı Saraybosna gezilecek yerler listesinin başında yer almaktadır.

Başçarşı ve civarında görülebilecek yerlerin başında Gazi Hüsrev Bey Camii, Beyaz Burç, Brusa Bedesteni, İmparator Camii,  ve Saat Kulesi gelmektedir. Gazi Hüsrev Bey Camii’nin bahçesinde Gazi Hüsrev Bey’in türbesi bulunmaktadır. Şehrin kalbi niteliğindeki çarşı Osmanlı eseridir. Savaş sırasında Sırp saldırılarına maruz kalan meydanın etrafı Osmanlı mimarisi ile inşa edilen yapılar ile çevrilidir. Günümüzde çarşı ve civarında birçok dükkan, bedesten, camii ve medrese bulunmaktadır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi Başçarşı ile ilgili şunları yazmıştır: “Başçarşı’da 1080 dükkan bulunmaktadır. Bu dükkanlar güzellik sembolüdür ve etkileyici Çarşı’nın kendisi de bir plana göre inşa edilmiştir.”

Adres: Baščaršija, 71000 Sarajevo

SebilSebil (Sebilj)

Sebil Saraybosna’da taş ve ahşaptan yapılma bir çeşmedir. Başçarşı’da yer alan sebil Osmanlı eseridir. Saraybosna gezilecek yerler listemizdeki simge yapıların başında gelir. Yolcu ve ziyaretçilerin temiz su ihtiyacını karşılamak için 1753 yılında Mehmet Paşa tarafından yaptırılan çeşmenin yeri 1891 yılında değiştirilmiştir. Savaş sırasında zarar gören Sebil günümüzdeki halini 2006 yılında yapılan yenileme çalışmaları ile kazanmıştır. Saraybosna’nın ünlü Sebil’inin benzeri 1989 yılında Belgrad’da yapılmıştır. Bir benzeri daha Aziz Louis’in 250. doğum günü anısına Amerika’ya hediye edilmiştir. Şehrin buluşma noktası olan sebil ve çevresi oturup dinlenmek, bir şeyler içmek için ideal bir yerdir. 

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey CamiiGazi Hüsrev Bey Camii (Begova džamija)

Gazi Hüsrev Bey Camii 1530 yılında inşa edilen bir camidir. Saraybosna gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda bulunan camii bir başyapıttır. Adını inşa eden Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey’den alan yapının minaresi 47, kubbesi 26 metre yüksekliğindedir. Mimar Sinan tarafından yapılan camii şehrin en işlek noktası olan Başçarşı’da bulunmaktadır. Bosna Savaşı’nda Sırpların hedef noktası haline gelen Gazi Hüsrev Bey Camii 1996 yılında dış yardımlarla yenilenmiştir. Restorasyon çalışmaları Suudi Arabistan tarafından finanse edilmiştir ve Osmanlı mimarisine sadık kalınmıştır. Özellikle dini bayramlarda buradaki atmosfer eşsizdir. Şehrin en önemli dini yapısı olan Gazi Hüsrev Bey Camii bahçesinde Gazi Hüsrev Bey’in türbesi de görülebilir. Camii ve bahçesi içerisinde şadırvan, abdesthane, muvakkithane, ezan taşı, mektep, medrese ve bir saat kulesi bulunmaktadır. Medresede okuyan öğrenciler namazlarını bu camide kılarlar.

Adres: Sarači 8, Sarajevo 71000, Bosnia Herzegovia, Ziyaret Gün ve Saatleri : Cumartesi – Perşembe 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Camii, namaz saatleri dışında ziyarete açıktır. Notlar: Camii içerisinde uyulması gereken kurallar girişte açıkça bulunmaktadır.

Saraybosna Tünel MüzesiUmut Tüneli (Tünel Müzesi, Sarajevski ratni tunel)

Umut Tüneli Saraybosna’da savaş döneminde önemli rol oynamış bir tünelin müzeye dönüştürülmüş halidir. Gıda, ilaç ve mühimmat sıkıntısı yaşanırken Bosna ve Saraybosna arasındaki bağlantı buradan kurulmuştur. Tünelin inşası devlet başkanı İzzetbegoviç ve kurulunun kararı ile başlatılmıştır. 1993 yılında başlayan tünel çalışması 4 ay sürmüştür ve 800 metrelik bir tünel inşa edilmiştir. 1.6 metre yüksekliğindeki tünelin inşasında askerler ve siviller birlikte görev yapmıştır. Havaalanı – Butmir arasındaki tünelden vagonlar yolu ile yardım getirilmiştir. Mücadele döneminde yaralı ve hastalar da bu tünelden geçirilmiştir. Saraybosna gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Umut Tüneli bir aile tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Müze içerisinde mermi izleri, askeri teçhizat, fotoğraflar ve çeşitli belgeler görülebilir. Tünel ziyaretinizde 18 dakikalık bilgilendirici filmi izlemeniz tavsiye edilir.

Adres: Tüneli 1, Bosnia Herzegovia,  Ziyaret Gün ve Saatleri: 09:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.

Saraybosna Latin KöprüsüLatin Köprüsü (Latinska ćuprija)

Latin Köprüsü Milijacka Köprüsü üzerinde bulunan bir köprüdür. “Milijacka” “yavaş yavaş akan nehir” anlamındadır. Saraybosna’nın sembollerinden olan köprü, tarihi bir Osmanlı köprüsüdür. Latin Köprüsü dendiğinde akla gelen ilk şey I. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen Avusturya Dükü Franz Ferdinand suikastının burada yaşanmış olmasıdır. Eşiyle birlikte şehri ziyarete gelen Ferdinand Latin Köprüsü üzerinde öldürülmüştür. Şehirdeki en eski köprülerden olan Latin Köprüsü Saraybosna gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alır. Şehir tarihinde köprünün varlığından ilk olarak 1541 yılında bahsedilmektedir. Köprü, 1791 yılında meydana gelen bir sel felaketinden sonra yenilenmiştir. Köprü trafiği nedeniyle yapıya sonradan sadece yayalara ayrılan kısımlar eklenmiştir.

Saraybosna İmparator CamiiHünkar Camii (Fatih Camii, İmparator Camisi, Careva Džamija)

Hünkar Camii Saraybosna’da bulunan ünlü camilerden biridir. 15. yüzyılda inşa edilen cami tarihi boyunca birkaç kez zarar görse de yenilenme çalışmaları ile günümüze kadar gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı ve Saraybosna savaş günlerinin en çok etkilediği yapılardan biri olsa da halen ayaktadır. Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak inşa edilmesi nedeniyle “Fatih Camii” adıyla da bilinir. Caminin yanı sıra kabristan kısmı da görülmeye değerdir. Hünkar Camii’ni diğerlerinden ayıran en temel özellik Osmanlı’nın Bosna fethinden sonra Saraybosna’da yapılan ilk camii olmasıdır. Osmanlı bayrağı minberde hala görülebilir. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri “Seyahatname”de Hünkar Camii’nin mimarisinden ve ziyaretçi sayısının çok olmasından bahsedilir.

Adres: Obala Isa-bega Ishakovića, Sarajevo 71000, Bosnia Herzegovina, Notlar: Camii, düzenlenen organizasyonlar dışında ziyarete açık değildir.

Saraybosna Müzesi, Bursa BezistenSaraybosna Müzesi (Gradski Muzej, Brusa Bezistan)

Saraybosna Müzesi 2004 yılında açılan bir müzedir. Müze, şehir merkezinde yer alan altı büyük, iki küçük kubbeli bir yapının içerisindedir. Bursa Bezisteni olarak bilinen bu tarihi yapı 1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yapılmıştır. Müze koleksiyonunda madeni para, kostüm, mezar taşı, çeşitli süsleme ve dekorasyon eşyaları mevcuttur. Müzede 1878 – 1918 Avusturya – Macaristan yönetim dönemi tasvir edilmektedir.

Adres: Abadziluk 10, 71000 Sarajevo, Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cuma 10:00 – 18:00, Cumartesi 10:00 – 15:00  arasında ziyaret edilebilir.

Bosna Hersek Ulusal Müzesi Bosna Hersek Ulusal Müzesi (Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine)

Bosna Hersek Ulusal Müzesi 1888 yılında Bosna Hersek’te kurulan bir müzedir. Saraybosna gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan bu müze, bölgedeki en eski müze olması nedeniyle de dikkat çeker. Gelen talepler doğrultusunda kurulan Bosna Hersek Ulusal Müzesi içerisinde arkeoloji, etnoloji, doğal bilimler ve kütüphane bulunmaktadır.

Şehrin en popüler yerlerinden olan Bosna Hersek Ulusal Müzesi, savaş sırasında zarar gören yerlerdendir. Avusturya – Macaristan döneminde inşa edilen dört binada kurulu olan müzede kalıcı eserlerin yanı sıra geçici sergiler de görülmeye değerdir. Müzenin giriş katında heykel parçaları, mücevher, silah, mozaik, eski yazı örneklerinin görülebileceği arkeoloji kısmı mevcuttur. Müzede bulunan en ünlü eser dünyanın yuvarlak olduğunun anlatıldığı, 15. yüzyıldan kalma İspanyol – Yahudi eseri Saraybosna Haggadah’dır. 15. yüzyılda buraya getirildiğinde kaybolan kitap 1894 yılında bulunarak müzeye tekrar teslim edilmiştir. Kitabın Musevi Katliamı sırasında bir Müslüman tarafından saklandığı, savaşta yangın çıkmadan kısa bir süre önce Saraybosna Kütüphanesi’nden çıkartıldığı düşünülmektedir. Müzenin ortasında botanik bir bahçe vardır. Müzenin etnoğrafik kısmı da görülmeye değer derecede zengindir.

Adres: Zmaja od Bosne 3, Bosnia Herzegovina, Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 10:00 – 17:00, Pazar 10:00 – 14:00 arasında ziyaret edilebilir.

Saraybosna Milli KütüphaneMilli Kütüphane (Eski Belediye Binası, Tarihi Şarkiyat Kütüphanesi,  Vijecnica)

Milli Kütüphane Saraybosna’da idari bina olarak inşa edilip sonrasında kütüphaneye dönüştürülen yapıdır. 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen yapı, 1949 yılında Milli Kütüphane’ye dönüştürülmüştür. 1992 yılında meydana gelen saldırı ve çatışmalar sonucunda yapının kendisi ve kitapların çoğu zarar görse de yenileme çalışmaları ile günümüzdeki haline dönüştürülmüştür. Latin Köprüsü yakınında bulunan Milli Kütüphane dünyaca ünlüdür ve Türk mimarisi ile inşa edilmiştir. Uzunca bir süre Belediye Binası olarak kullanılan bina, Franz Ferdinand’ın suikasttan kısa bir önce burada bir kokteyle katılmış olmasıyla da bilinir. Ferdinand geçit törenine buradan başlamıştır. Kütüphanenin ana salonunda düzenlenen geçici sergiler görülmeye değerdir.

Adres: Obala Kulina Bana, Bosnia Herzegovia, Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 – 17:00, Pazar 10:00 – 13:00 arasında ziyarete açıktır.  

Saraybosna Morica HanMorica Han

Morica Han Saraybosna’da günümüze dek gelen tek handır. 1551 yılında inşa edilen han, sonrasında yaşanan yangın felaketi ardından 1697 yılında yenilenmiş ve günümüzdeki halini o zaman almıştır. Başçarşı’da bulunan Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 300 misafir ve 70 ata ev sahipliği yapabilmesiyle bir kervansaray olarak da değerlendirilen Morica’ya Evliya Çelebi’nin yazılarında da rastlanmaktadır. Hanın ismini büyük ihtimalle Mustafa Moric Aga’dan aldığı düşünülmektedir. Bazı kaynaklarda ise isminin Osmanlı İmparatorluğu’na isyan eden Morica Kardeşlerden geldiğinden bahsedilmektedir. Morica Han tarihi boyunca birçok yangından kurtulmuştur. 1957 yılında tamamen zarar gören yapı 1971 – 1974 yılları arasında tekrar inşa edilip duvarlarına Ömer Hayyam’ın dizeleri işlenmiştir. Morica Han’a popüler kültürde Emir Kusturica’nın “Babam İş Gezisinde” (When Father Was Away on Business) yer verilmiştir.

Saraybosna Svrzo'nun EviSvrzo’nun Evi (Svrzina Kuca)

Svrzo Evi Osmanlı Dönemi’nde Saraybosna’da inşa edilen bir evdir. Saraybosna gezilecek yerler listesinde yer alan en ilginç yapılardan olan Svrzo Evi’nde 17. yüzyıl tipik bir Müslüman ailesinin yaşayışı tasvir edilmektedir. Haremlik selamlık kısmı ile dikkat çeken evde bulunan eşyalar ve yaratılan atmosfer oldukça başarılıdır. Yapı, ahşap olmasına rağmen iyi korunmuş durumdadır. 2005 yılında gerçekleştirilen detaylı bir yenileme çalışması ardından günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Evi tek başınıza gezebilirsiniz rehberli turlara katılıp ev ile ilgili hikayeleri de dinleyebilirsiniz.

Adres: Glodzina 8, Bosnia Herzegovia, Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 – 17:00, Pazar 10:00 – 13:00 arasında ziyaret edilebilir.

Sarabosna Bakırcılar ÇarşısıBakırcılar Çarşısı (Kazandziluk)

Bakırcılar Çarşısı Saraybosna’daki en eski ve ünlü caddelerden biridir. 15. yüzyılda yapılan bu çarşı özellikle inşa edildiği dönemde bakır ve alüminyum işlemeciliği ile tanınmaktaydı. İlk başlarda ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlendirilen ürünler zaman içerisinde daha çok estetik beklentiler ile şekillendirilmiştir. İsmini bu zanaat dallarından alan ve günümüzde hala metal işlemeciliğinin yapıldığı Bakırcılar Çarşısı’nda hem gezip görülecek hem de alışveriş yapılacak bir yerdir. Dükkanlar ve metal işlemeciliği babadan oğla geçerek aile mesleği haline gelmiştir. Bakırcılar Çarşısı’ndan alabileceğiniz en özgün şeylerin başında Boşnak çay ve kahve setleridir. Bu çarşıda Türkçe konuşan esnaf ile karşılaşmanız oldukça yüksek ihtimaldir. Zaman tünelini andıran şehrin dokusunu başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

Adres: Kazandziluk, 71000 Sarajevo

Saraybosna Ali Paşa CamiiAli Paşa Camii (Alipašina džamija)

Ali Paşa Cami Bosna Hersek’de 16. yüzyılda Budin Beylerbeyi ve Ali Paşa tarafından yaptırılmış olan camidir. Klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilen cami, dönemin en iyi mimari örneklerinden biridir. Camide birçok mezar bulunmaktadır. Ali Paşa da 1557 yılında buraya defnedilmiştir. Türbe içerisinde Mehmet Bey’in oğlu Behçet ve Salih Sümbül’ün oğlu Abdullah’ın mezarları görülebilir. Tek kubbeli yapının özellikle kubbe kısmı 1990’da Sırp saldırıları sonucu zarar görmüştür. Cami günümüzdeki görünümünü 21. yüzyılın başında yapılan yenileme çalışmaları ile kazanmıştır. Bu hali ile Ali Paşa Cami Bosna Hersek Ulusal Anıtlar listesine eklenmiştir.

Adres: Hamze Hume, Sarajevo 71000, Bosna Hersek

Saat KulesiSaat Kulesi (Sahat Kula)

Saat Kulesi 17. yüzyılda inşa edilen kuledir. Kule, 30 metre yüksekliğindedir ve Gazi Hüsrev Bey Camii yanındadır. Saat Kulesi’nden ilk olarak 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından bahsedilmiştir. Kulenin saat mekanizması Londra’dan getirilmiştir. Saat Kuleleri İslam dininde namaz vakitlerini takip etmek açısından da önemlidir. Saraybosna Saat Kulesi’ni diğerlerinden ayıran en temel özellik de budur. Kule, namaz vakitlerini göstermektedir. Ramazan ayında iftar vakti de Saat Kulesi’nden duyurulmaktadır. Ayrıca kulenin dünyada ay takvimine göre işleyen tek takvim olduğu düşünülmektedir.

Saraybosna KatedraliSaraybosna Katedrali (İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali, Katedrala Srca Isusova)

1889 yılında Saraybosna’da inşa edilen bir katedraldir. Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek yapılan bu yapı, Saraybosna’nın farklı dinlerin hoşgörü içerisinde yaşandığının bir kanıtıdır. Şehirdeki Katoliklerin merkezi kabul edilen katedralin diğer ismi İsa’nın Yüce Kalbi’dir. Neo gotik mimari tarzında bulunan katedral, Saraybosna Savaşı esnasında zarar görse de yenileme çalışmaları ile ayakta kalmıştır. Katedralin bahçesindeki mezarlar ve iç kısmındaki süsleme ve heykeller görülmeye değerdir.

Adres: Fra Grge Matica bb, Bosnia Herzegovia, Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazar ve Pazartesi 08:30 – 16:00 arasında ziyaret edilebilir. Notlar: Katedrali, vaaz saatleri dışında ziyaret edebilirsiniz.

Eski Ortodoks KilisesiEski Ortodoks Kilisesi ve Müzesi (Stara pravoslavna crkva u Sarajevu)

Eski Ortodoks Kilisesi ve Müzesi Saraybosna’da bulunan bir kilisedir. Tarihi boyunca birkaç kez yangın nedeniyle zarar gören yapının inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kilisenin varlığından ilk olarak 16. yüzyıl Osmanlı eserlerinde bahsedilmektedir. Fakat kilisenin bundan çok önce inşa edildiği düşünülmektedir. Yapı, değerli mimarisi, ikon, el yazması ve resimleri ile dikkat çekmektedir. Kilisenin müze kısmı modern bir havaya sahiptir. 15. – 18. yüzyıllar arasındaki dönemden kalma eserler görülmeye değerdir.

Adres: Mula Mustafe Bašeskije 59, Sarajevo 71000, Bosnia Herzegovia, Ziyaret Gün ve Saatleri: Kilise 08:00 – 17:00, Müze Salı – Pazar 10:00 – 15:00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş Ücreti: Kiliseye giriş ücretsizken müze kısmına giriş biletlidir.

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey MedresesiGazi Hüsrev Bey Medresesi (Kurşunlu Medrese,  Gazi Husrev-Bey (Kuršumli) Madrasa)

Gazi Hüsrev Bey Medresesi 16. yüzyılda Saraybosna’da inşa edilmiş bir medresedir. Osmanlı döneminde okul olarak kullanılan medresenin içinde bir avlu, geçiş yolu ve bir havuz vardır. Girişten sonra öğrencilerin derslikleri görülebilir. Gazi Hüsrev Bey Medresesi’ni bu derece önemli ve ünlü kılan özelliklerin başında kurulduğu dönemde oluşturulan 50.000 kitap kapasitelik kütüphane gelmektedir. Bu kitaplardan yaklaşık 7.000 tanesi el yazmasıdır. Kitapların çoğu Osmanlı ve tarihi ile ilgili değerli kaynaklardır. Mimari ve süslemeleri ile dikkat çeken medresede verilen eğitimin üniversite düzeyinde olduğu düşünülmektedir. Medresede verilen derslerden bazıları kelam, fıkıh, tefsir ve benzer derslerdir.

Saraybosna Alifakovac Müslüman MezarlığıAlifakovac Müslüman Mezarlığı

Alifakovac Müslüman Mezarlığı Saraybosna’da Alifakovac sokağında bulunan bir mezarlıktır. Saraybosna gezilecek yerler listesinde yer alan ve bir platoya bakan mezarlıkta bulunan yapı ve taşlar bilgi sağlaması açısından önemlidir. Milijacka Nehri kıyısında bulunan muhit, bu mezarlık ile ünlüdür. Bu mezarlığa Osmanlı döneminde yabancı topraklardan gelen Müslümanlar defnedilmekteydi. Alifakovac, sadece mezarlık ziyaretine gelenlerin değil bu noktadan şehrin eşsiz fotoğraflarını çekmek isteyenlerin de uğrak noktasıdır. Bu mezarlığın Osmanlı döneminden önce bile var olduğu düşünülmektedir. Alifakovac Müslüman Mezarlığı içerisinde bulunan iki büyük beyaz türbe ile dikkat çekmektedir. Sadece mimari açıdan önemli olmayan bu yer, taşıdığı tarihi değerle de şehrin en önemli noktalarındandır. Alifakovac Müslüman Mezarlığı, seyahat ederken Saraybosna’dan geçenlerin defnedildiği mezarlıktır. Bu tepeyi önemli kılan bir başka özellik Saraybosna’nın ünlü lideri Aliya İzzet Begoviç ve 1700 şehit mezarının burada bulunuyor olmasıdır. Bu mezarların çoğunun üstünde ölüm tarihi olarak savaş zamanı olan 1993 yılı yazmaktadır. Saraybosna’da yer alan birçok mezarlık savaş dönemi ardından şehitliğe dönüştürülmüştür.

Saraybosna Ferhadiye CamiiFerhadiye Camii (Ferhadija džamija)

1561 – 62 yılları arasında Bosna Hersek’te inşa edilen bir camidir. Bu yapının inşasından sonra civara Ferhadiye Mahallesi adı verilmiştir. Ferhadiye Camii, Budin seferine gelen Beylerbeyi Hadım Ali Paşa nedeniyle “Ali Paşa Camii” adıyla da bilinmektedir. Caminin imarethane, mektep, çeşme ve süslemeler kısmı 19. yüzyılın sonunda eklenmiştir. Caminin klasik Osmanlı mimarisi ile yapılan kubbe bölümü en çok ilgi çeken kısmıdır. Binada yapılan incelemeler sonucunda bulunan dekorasyon kısımlarının farklı dönemlerden kaldığı anlaşılmıştır. En eski dönem eserinin 16. yüzyıldan kalma olduğu düşünülmektedir. Günümüzde görülen bölümler ise çoğunlukla 20. yüzyıldan kalmadır. Ferhadiye Camii’nin ön bahçesinde savaş döneminde şehit olanların mezarları görülmektedir. Caminin bulunduğu yerden Trebeviç Tepesi’nin manzarası muhteşemdir.

Saraybosna Sırp Ortodoks KatedraliSırp Ortodoks Katedrali  (Saborna crkva u Sarajevu)

Sırp Ortodoks Katedrali 1863 – 1872 yılları arasında Saraybosna’da inşa edilen bir katedraldir. Beş kubbeli yapı Bizans mimarisi ile inşa edilmiştir. Katedralin inşası Osman Paşa döneminde gerçekleştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Mimarlık – Mühendislik Fakültesi olarak kullanılan katedral binasına o dönemde mimar Jovan Korka tarafından eklemeler yapılmıştır. Günümüzde katedralin bir kısmı İktisat Fakültesi olarak kullanılmaktadır. Sırp Ortodoks Katedrali, savaş sırasında oldukça zarar görmüştür. 1999 yılında Yunan hükumetinin finansal desteği ile katedral tamir edilmiş ve yenilenmiştir.

Saraybosna At Meydanı ParkıAt Meydanı Parkı (At Mejdan)

At Meydanı Parkı Saraybosna’da bir zamanlar köle ticareti ve idam olaylarının gerçekleştirildiği ünlü meydandır. Eskiden at alım satımı ve yarışlarının burada yapılması nedeniyle bu adı taşıyan meydan günümüzde bazı sosyal organizasyonlara ev sahipliği yapan ve insanların buluşma noktası olan bir parktır. At Meydanı Parkı Latin Köprüsü’nün karşısında Milijacka Nehri’nin güneyindedir. Parkta 1913 yılında inşa edilip II. Dünya Savaşı’nda zarar gördükten sonra 2004 yılında yeniden inşa edilen müzik pavillonu görülmeye değerdir. Burada görebileceğiniz diğer yerler arasında Bakır Baba Cami kalıntıları, bir medrese, mektep ve harem bulunmaktadır.

Adres: Hamdije Kreševljakovića, Sarajevo 71000, Bosna Hersek

Saraybosna İnat Eviİnat Evi (Inat Kuca)

İnat Evi Saraybosna gezilecek yerler listemizdeki en ilgin. yerlerden biridir. Bu evin şöyle bir hikayesi vardır: 20. yüzyılda Avustralyalılar nehir kenarındaki evleri yıkmak istemiştir. Bu evin sahibi ise evin diğer kıyıya taşınması şartını koşmuştur. Avustralyalıların güç gösterisi için şehirdeki görkemli ve önemli binaları yok etme planı ne mutlu ki bu evde işe yaramamıştır. Evin sahibi Benderija isimli Saraybosnalı kişinin inadı nedeniyle sonrasında bu eve “İnat Evi” ismi verilmiştir. Araya giren hatırlı kişilere rağmen ev sahibi evini yıktırmamış ve ev bugünkü yerine taşınmıştır. İnat Evi, 1997 yılından beri restoran olarak kullanılmaktadır. Lezzetli Boşnak yemekleri ve şarapları burada tadılabilir. Evdeki “Bir zamanlar diğer tarafta duruyordum, ama inadına bu yakaya taşındım.” tabelası mutlaka görülmelidir.

Adres: Veliki Alifakovac 1, 71000 Sarajevo Bosna i Hercegovina, Ziyaret Gün ve Saatleri:  11:00 – 22:30 arasında ziyarete açıktır. Web Sitesi: http://www.inatkuca.ba/en

Osmanlı Kalesi, Beyaz TabyaOsmanlı Kalesi (Beyaz Tabya, Bijela Tabija)

Saraybosna’ya hakim bir noktada bulunan kaledir. Avusturya Macaristan döneminden kalma şato ve kale şehrin tarihi dokusunu zenginleştirmektedir. Şehrin neredeyse tamamının görülebileceği Osmanlı Kalesi 667 metre yüksekliktedir ve 1550 yılında inşa edilmiştir. Zaman içerisinde zarar görse de yenileme çalışmaları ile günümüze dek gelmiştir. Osmanlı Kalesi’nin bulunduğu noktada bu yapıdan önce de burçlar olduğu düşünülmektedir. Bosna Savaşı sırasında zarar gören ve bakımsız kalan Osmanlı Kalesi koruma projeleri sayesinde ayakta kalabilmiştir. 1971 yılında Saraybosna Kültür ve Tarih mirası listesine alınmıştır.

Sonsuz AteşSonsuz Ateş (Vjecna Vatra)

Sonsuz Ateş Saraybosna’da yer alan bir anıttır. Ferhadiye’nin başında yer alan anıt, II. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’nın kurtuluşu için dikilmiştir. Şehrin kurtuluşundan sonra 6 Nisan 1946’te açılan Sonsuz Ateş, II. Dünya Savaşı asker ve sivil kurbanların anısına yapılmıştır. Marshalla Tito Caddesi’nin köşesinde bulunan anıt, 2011 yılında bir grubun ateşli saldırısına uğrasa da çok fazla hasar görmeden kurtulmuştur.

Saraybosna BBI CentarBBI Centar

BBI Centar Saraybosna’da bulunan bir alışveriş merkezidir. Şehirdeki en büyük alışveriş merkezlerinden olan BBI Centar, 43.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. 2006 – 2009 yılları arasında süren inşanın ardından yapı 2009 yılında açılmıştır. BBI Centar’da birçok giyim, ev eşyası mağazasının yanı sıra gezip dinlenebileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Günlük yaklaşık 20.000 – 30.000 arasında ziyaretçisi olan alışveriş merkezi 7 katlıdır. Bu alışveriş merkezi 2009 yılında Bosna Hersek’teki en iyi yatırımlardan biri seçilmiştir. BBI Centar finansal gelişimini hala sürdürmektedir.

Adres: BBI Real Estate Trg Diece Sarajeva 1/VIII 71000, Sarajeva, Bosnia & Herzegovina, Ziyaret Gün ve Saatleri, Pazar 09:00 – 21:00, diğer günler ise 09:00 – 22:00 arasında ziyarete açıktır. Web Sitesi: http://www.bbicentar.ba/bh/

Saraybosna gezisi hakkındaki tüm detaylı bilgileri Saraybosna Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın