Sazova Parkı

| 15 Ocak 2014 |

Sazova Parkı olarak bilinen Eskişehir en büyük parkının resmi adı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı‘dır. Adından da anlaşılacağı üzere burası klasik anlamda inşa edilmiş bir park değildir. Türkiye’nin en özgün parkları arasında sayılan parkta yapım çalışmaları halen devam etmektedir. 

Sazova Parkı 400 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Bu yanıyla Türkiye’nin bir çok parkından daha büyük olma özelliğine sahiptir. İçerisinde restoran ve kahve evleri, Masal Köşkü, Uzay Evi, Sualtı DünyasıAmfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi, Korsan Gemisi, gezi ve oyun alanları barındıran bu park en az yarım gününüzü ayırarak gezmeniz gereken bir yerdir. Dilerseniz Sazova Parkı içinde yer alan ücretsiz gezi treni ile de parkı gezebilirsiniz.

Sazova Parkı

Sazova Parkı Bölümleri

Sazova Parkı’nda bir çok bölüm bulmak mümkün. Bunlardan en ünlüleri Masal Köşkü, Korsan Gemisi, Bilim Merkezi & Uzay Evi ve Eti Sulatı Dünyası’ dır.

Masal Köşkü

Sazova Parkı içinde bulunan Masal Köşkü Türkiye’de bir benzerinin bulunmadığı ölçülerde ve yaratıcılıkta inşa edilmiştir. Türkiye’deki ve dünyadaki pek çok eserden esinlenerek yapılmış bu köşk dahiyane bir tasarımla masallara layık bir güzelliktedir. 23 Mayıs 2013 tarihinde açılışı yapılan ve açılıştan bir kaç ay sonra hizmete açılacağı duyurulan bu yapıyı dışardan görmeniz bile ufkunuzu açacaktır. Pek çok masaldan esinlenen kuleleri, Osmanlı mimarisini andıran kubbeleriyle parkın adını halk arasında köşklü parka çıkaran bu yapı Eskişehir’in tanıtımına da büyük katkı sağlamaktadır. Mart 2014 tarihi ile şatonun iç bölümü de ziyarete açılmıştır. Pazartesi hariç her gün gezebilirsiniz.

Sazova Parkı

Masal Şatosu’ndaki Ünlü Mimari İzler:

  • Çan Kulesi -Diyarbakır
  • Adalet Kulesi – Topkapı Sarayı
  • Ulu Kule – Mardin
  • Burgulu Kule – Amasya
  • Galata Kulesi – İstanbul
  • Yivli Kule – Antalya
  • Kız Kulesi – İstanbul
  • Sindrella Kulesi – İstanbul

Korsan Gemisi

Sazova Parkı içinde bir başka dahiyane tasarım ise kuşkusuz bire bir ölçülerde inşa edilen korsan gemisidir. Eski dünyanın deniz savaşçılarının yegane aracı olan, okyanus ve denizlerde özgürlüğün tadını çıkaran korsanları anlatan bu yapı içinizdeki özgürlük duygusunun yelkenlerini dolduracaktır. Korsan Gemisi birebir gemi ölçülerinde olup Atlas Okyanusunu aşan gemilerden May Flower‘ın benzeri tasarıma sahip. Gemiyi gezmek isterseniz yetişkinler 1 TL, çocuklar ise 50 Kuruş karşılığı alınan biletler ile gemiyi gezebiliyor. Gemide bulunan kaptan köşkü, zindan, mürettebat hamakları ve kiler özellikle büyük ilgi görüyor.

Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi

Sazova Parkı içindeki Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi çocuklar başta olmak üzere toplumun her kesimini yaşadığı evreni tanımaya sürüklemektedir. Burada geçirilen zaman ilginç bilgilerle donanmanızı sağlayacaktır. Bilim merkezi içinde yer alan çeşitli aktiviteler ziyaretçileri parkın bağımlısı haline getirmektedir. Uzay Evi de her birimizin çocukluk hayallerinde büyük yer kaplayan astronotluk hissini kamçılamaktadır. Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Hafta sonu ziyaretlerinde de önceden bilet alınması gerekmektedir. Hafta sonları aşırı talep yüzünden biletlerin tükenmesi olasıdır.

Bilim Deney Merkezi ziyaret ücreti tam tarife 2 TL, indirimli tarife 1 TL şeklindedir. Ziyaret saatleri pazartesi günleri haricinde hafta içi 11.00 ve 16.00 saatleri arasında saatlik seanslar şeklinde düzenlenmektedir. Hafta sonları ise 11.00 ve 17.00 saatleri arasında burası ziyaret edilebilir.

Uzay Evi‘ni ziyaret ücreti tam tarife 5 TL indirimli tarife 2 TL şeklindedir.  Ziyaret saatleri pazartesi günleri haricinde hafta içi 11.00 ve 15.00 saatlerinde, hafta sonları ise 11.00, 14:00 ve 16.00 saatleri arasında burası ziyaret edilebilir.

Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi içinde 10.30 ve 12.00 saatleri arasında yaz dönemlerinde atölye çalışmaları yapılmaktadır. Önceden kayıt olarak yapılan bu çalışmalarda her bir atölye kaydı için 10 TL ödenmesi gerekmektedir. Uzay Evi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Eskişehir Eti Sualtı Dünyası

Eti Sualtı Dünyası

Büyükşehir Belediyesi ve ETİ firmasının desteği ile açılan yer Sazova Parkı’nın en genç üyesi. Sualtı Dünyası içinde 84 farklı türden toplam 2150 adet balık sergilenmektedir.  Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri ve Güney Amerika gölleri gibi dünyanın farklı noktalarından getirilen birçok türden balığı Sualtı Dünyası’nda görebilirsiniz. Üstelik Eti Sulaltı Dünyası‘nın en güzel yanı giriş ücretinin çok düşük düzeyde tutulması. Eti Sualtı Dünyası ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayın.

Sazova Parkı Ulaşım

Sazova Parkı, Eskişehir Kütahya yolu üzerinde bulunmaktadır. Buraya özel araçla gitmeniz tavsiye edilmektedir. Park içinde bulunan otoparkın 1 TL olması bu ulaşım biçimini daha da cazibeli yapmaktadır. Ancak isteyenler için parka rahat ve hızlı toplu ulaşım da mümkündür. Sazova Park’a otobüs ile Odunpazarı’ndan her 15 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüs, 20 geçe ve 20 kalalarda kalkan 17 numaralı otobüs ve çeyrek kalalarda kalkan 31 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Telefon numaraları:

Masal Şatosu: (0222) 300 00 15
Eti Su Altı Dünyası: (0222) 300 00 66
Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi: (0222) 444 8 236

‹ Eskişehir Gezilecek Yerler

otel

Eskişehir Otel Rezervasyonu

Dilerseniz Eskişehir otelinizi dünyanın en güvenilir rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden, rezervasyon ücreti ödemen ayarlayabilirsiniz. Üstelik otellerin bir çoğu son 24 saate kadar ücretsiz rezervasyon iptali seçeneği de sunuyor. Eskişehir’deki otelleri incele!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: