buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Topkapı Sarayı

| 17 Haziran 2013 |

Topkapı Sarayı Osmanlı’nın en köklü saraylarından birisidir. Fatih Sultan Mehmet döneminden yapıldığı bilinen bu saray Osmanlı’nın en uzun padişah ikametgahlarından birisi olmuştur. Sarayın etrafında ve içinde Osmanlı tarihine damga vurmuş bir çok eser bulunmaktadır. Aynı zamanda burası Osmanlı İmparatorluğu’nun sanat, kültür ve bilim alanındaki bir çok özelliğini de yansıtmaktadır. Topkapı Sarayı kurulduğu yıllardan itibaren Osmanlı’nın ilk diplomasi, siyaset, eğitim ve kültür merkezleri arasında yer almıştır. Ancak 19. yüzyılın ortalarında bu sarayın diplomatik faaliyetlere yetmediği gerekçesiyle boşaltıldığı, yerine Dolmabahçe Sarayı‘nın kullanıldığı görülmektedir. Ancak bu yıllardan itibaren de bir çok gelişmenin saray bünyesinde yaşandığı görülmektedir. Osmanlı yeni sarayına taşınırken padişahların bu eski ikametgahı da yeni dönemle uyumlu siyasi merkezlerden birisi haline gelecektir.

Osmanlı Devleti genel yönetim ilkelerinin bir çoğu Topkapı Sarayı içerisinde kendisine yer bulmuştur. Sarayda yer alan bir çok eser kuruluşun vbe yükselişin simgesi niteliğindedir. Nitekim dönemin teokratik devlet yönetim geleneklerine uygun bir biçimde Osmanlı Devleti ve saltanatı buluşturan Hırka-i Şerif ve diğer Kutsal Emanetler de burada bulunmaktadır. Bu özellikleriyle diğer Osmanlı saray ve kasırlarından ayrılan bu yapı özellikle Ramazan aylarınsa ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı içerisinde her padişahtan izler taşıyan altı ana bölüm bulunur. Bunlar arasında Avlu, Harem, Divan ve Enderun gibi sarayın asli bölümleri de bulunurken Bab-ı Hümayun gibi saltanatanın görkemini yansıtma amacı taşıyan bölümler de bulunmaktadır. Ancak Bab-ı Hümayun, yani padişah kapısı gerçek bir saray parçasından başka bir şey değildir. Burada yer alan eserler de padişah mülkünün gerekli eserlerini oluşturur.

Topkapı Sarayı Bölümleri

Topkapı Sarayı altı farklı bölümden oluşmaktadır. Bunlar Bab-ı Hümayun, Divan Meydanı, Alay Meydanı, Enderun Avlusu, Sofa-i Humayun, Harem olarak adlandırılan bölümlerdir. Her bir bölüm kendi karakteristik özelliklerini taşıyacak biçimde dizayn edilmiştir. Burası saray olarak kullanılmaya başlandığı günlerden bu yana, yani inşasının bittiği 1478 yılından beri herhangi bir ciddi değişiklik yaşamamıştır.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri & Ücretleri

Topkapı Sarayı ziyareti uzun bir zaman ayırarak gezilecek yerler sınıfında değerlendirilmelidir. En azından bir öğleden sonrayı ayırarak sarayın her detayı incelenmelidir. Saray girişi Harem hariç 25 TL’dir. Harem için ayrı bilet alma zorunluluğu halen kalkmamış bir uygulamadır. Saray Salı günleri haricinde haftanın her günü açıktır. Haremi de kapsayan geniş bir ziyaret için Müzekart kullanımı önerilmektedir. Topkapı Sarayı ziyaret saatleri sabah 09.00 ve akşam 19.00 saatleri arasındadır. Harem Bölümü akşam saat 17.00’de kapanmaktadır.

Topkapı Sarayı Ulaşım

Topkapı Sarayı’na ulaşım için bir çok bölgeden vasıta bulunabilir. Saray ünlü Sultan Ahmet Camii yakınlarındadır. Burada tramvay ve otobüs durakları bulunmaktadır. İstanbul’un bir çok bölgesinden buraya araç bulunmakla birlikte buraya doğrudan araç bulamayanlar için de Eminönü aktarmalı ziyaret mümkündür.

Topkapı Sarayı’nın Konumu

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: İstanbul Gezilecek Yerler, Ünlü Yapılar

Bir Cevap Yazın