Üsküp Gezilecek YerlerÜsküp gezilecek yerler listesi diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi bir çok Osmanlı eserinden meydana gelmektedir. Makedonya’nın başkenti olan şehir 1392 yılında Osmanlı himayesine girmiş ve 500 yıldan fazla bir süre topraklarımız arasında yer almıştır. Vardar Nedri’nin ikiye ayırdığı şehrin özellikle Eski Türk Çarşısı bölümünde bir çok önemli Osmanlı eseri yer almaktadır. Şehrin bu bölümünde gezerken kendinizi adeta güzel bir Anadolu kasabasında geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Üsküp Gezilecek Yerler

Şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri liste boyunca bulabilirsiniz. Liste sıralamasını önem sırasına göre bulabilirsiniz. 

Üsküp Makedonya MeydanıMakedonya Meydanı (Плоштад Македонија)

Makedonya Meydanı Üsküp’te yer alan en büyük ve ünlü meydandır. 18.500 metrekarelik bir alanı kaplayan meydan, Vardar’ın yanındadır. Şehir merkezi olan bu meydanda bulunan Ordu Evi, Eski Tiyatro gibi yapılar zaman içerisinde yenilenmiştir. 1963 yılında meydana gelen deprem ardından meydan genişletilmiş ve birçok yapı restore edilmiştir. Meydanda bulunan büyük Makedonya bayrağı 2008 yılında dikilmiştir. Bu meydana geldiğinizde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yanı sıra Gotse Delçev, Dame Gruev ve Büyük İskender heykellerini görebilirsiniz.

Üsküp Taş KöprüTaş Köprü (Камен мост)

Taş Köprü 15. yüzyılda inşa edilen ve şehrin sembollerinden olan köprüdür. Üsküp gezilecek yerler listemizdeki simge yapılardan olan köprünün mimarının Mimar Sinan olduğu düşünülmektedir. Taş Köprü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Fatih Köprüsü, Vardar Köprüsü, Dušan (Duşan) Köprüsü isimleriyle de bilinmektedir. 12 kemerli köprü, 214 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir. Taş Köprü tarihi içerisinde birkaç kez yıkılma tehlikesi geçirmiştir. 1944 yılında Nazilerin köprüye yerleştirdiği patlayıcılar şehrin kurtuluşu ile etkisiz hale getirilmiştir. Büyük depremden sonra da yenileme çalışması ile korunmuştur. Üsküp’ün iki kıyısı arasında ulaşım sağlayan köprü günümüzde sadece yayalara açıktır.

Büyük İskender Heykeli ÜsküpBüyük İskender Heykeli (Воин на коњ)

Büyük İskender Heykeli 2011 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin 20. yılı için Üsküp’te dikilmiş bir anıttır. III. İskender ve Makedonyalı İskender olarak bilinen Büyük İskender’in tasvir edildiği heykel 14.5 metre uzunluğundadır. Heykelin etrafında 2.5 metre boyutunda 8 bronz aslan heykeli vardır. Bu aslanlardan dördü çeşme olarak dizayn edilmiştir ve müzik parçaları da çalmaktadır. Büyük İskender Heykeli yaklaşık olarak 7.5 milyon Euro’ya mal olmuştur.

Üsküp Kalesi Üsküp Kalesi (Скопско Кале)

Vardar’ın kuzeyinde bulunan kale, tarihi içerisinde birkaç kez baştan inşa edilmiştir. MS 6. yüzyılda inşa edilen yapı, bir depremle yıkılmasının ardından 10. – 11. yüzyıllarda tekrar inşa edilmiştir. 1963 yılındaki depremde hasar gören kale, bu haliyle kalmıştır. Evliya Çelebi’nin ünlü “Seyahatname”sinde bu kaleden bahsedilmektedir. Kaleden Üsküp ve güzelliklerini güzel bir yerden seyretmeniz mümkündür.

Mustafa Paşa Camii ÜsküpMustafa Paşa Camii (Мустафа-пашина џамија)

Mustafa Paşa Camii, Üsküp’te bulunan eski Osmanlı camilerinden biridir. Yavuz Sultan Selim ve II. Beyazid’in veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılması nedeniyle bu ismi almıştır. 1492 yılında yapılan caminin minare kısmı 47 metre yüksekliğindedir. Görkemli yapı uzun dönem yenileme çalışması görmese de tüm heybetiyle ayakta kalmıştır. 1963 yılında meydana gelen depremde zarar gören camide Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından 5 yıllık bir yenileme çalışması yapılmıştır ve yapı tekrar ibadete açılmıştır. Caminin yanındaki türbede Mustafa Paşa ve kızı Ummi Hatun’un kabirleri görülebilir.

Davut Paşa Hamamı ÜsküpDavut Paşa Hamamı (Даут-пашин амам)

Taş Köprü’nün yanında bulunan çifte hamamdır. Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehirde İsa Bey Hamamı ile ayakta kalan iki hamamdan biridir. 15. yüzyılda yapılan bu hamam günümüzde Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. İki kubbeli hamam, içerisinde ayrı ayrı banyolar şeklinde inşa edilmiştir. Müze olarak kullanılan hamamda sergilenen koleksiyon 18. ve 19. yüzyıllardan kalma eserler içermektedir.

Üsküp Kapan HanKapan Han (Капан ан)

Üsküp gezilecek yerler listemizdeki önemli Osmanlı eserlerinden biridir. 15. yüzyılda yapılan han, 1086 metrekaredir. İki girişli han içerisinde 44 tane oda bulunmaktadır. günümüzde han içerisinde bir restoran bulunmaktadır.

Üsküp Sulu HanSulu Han (Сули ан)

İshak Bey tarafından 15. yüzyılda inşa edilen bir handır. İsmini hanın yakınlarındaki su kaynağından aldığı düşünülmektedir. 1963 yılındaki depremde büyük oranda hasar gören yapı yenilenmiştir ve günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılmaktadır. Sulu Han’da eski resim ve haritaların görülebileceği küçük bir müze de ziyaret edilebilir.

Üsküp Kurşunlu HanKurşunlu Han (Куршумли Ан)

1550 yılından kalma han Molla Muslidin Hoca tarafından yapılmıştır. Han, tarihi içerisinde bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır. Hanın giriş kısmı depo ve hayvanların bağlandığı yer, üst kattakı odalar ise dinlenme amaçlı kullanılmıştır. 1904 yılından itibaren tekrar eski işlevine kavuşturulan yapının kurşun bölümleri I. Dünya Savaşı’nda sökülmüştür. Makedonya’da ünlü bir dizi olan “Solunski Patrdii” bu handa çekilmiştir.

Üsküp Çifte HamamÇifte Hamam (Чифте Амам)

1531 yılında İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Üsküp’teki en büyük ikinci hamam olan Çifte Hamam, ismini kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yapılan iki girişinden almaktadır. 1915 yılına kadar hamam olarak kullanılan yapı, 1963 yılında meydana gelen bir depremde zarar görmüştür. Bunun ardından yapılan yenileme çalışması ile bir sanat galerisine dönüştürülmüştür.

Üsküp Murat Paşa Camii Murat Paşa Camii (Султан-муратова џамија)

Üsküp gezilecek yerler listemizdeki en güzel camilerden biri olan Murat Paşa Camii aynı zamanda Balkan Yarımadası’ndaki en güzel camilerden biridir. Eski Çarşı yakınında bulunan Murat Paşa, 1463 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı komutanı Yiğit Paşa tarafından yıkılan Aziz George Manastırı yerine inşa edilen Murat Paşa Camii, mimarisi ile en özgün Osmanlı eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Görkemli iç kısmının yanı sıra ahşap çatısı da dikkat çekicidir. Camiyi, caminin imamı rehberliğinde gezmeniz mümkündür.

Üsküp İsa Bey Camii İsa Bey Camii

İsa Bey Camii, 1475 yılında İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Avrupa’daki tek Selçuklu camisi olan İsa Bey Camii’nde 2 tane kubbe bulunmaktadır. 5 avlulu camii, İsa Bey’in ölümünden sonra anısına yapılmıştır.

Makedonya Takı ÜsküpMakedonya Takı (Порта Македонија)

Pella Meydanı’nda yer alan zafer takıdır. Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılı anısına açılan tak, 193 metrekarelik bir mermerden yapılmıştır. 21 metre yüksekliğindeki yapı, 4.4 milyon Euro’ya mal olmuştur. Tak üzerinde Büyük İskender tasvirleri bulunmaktadır. Tak içerisinde iç bölümler, asansör ve merdiven kısmı ile bir hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Makedonya Takı’nın çatı kısmı küçük düğün organizasyonları için uygundur.

Üsküp Bey Kulesi Bey Kulesi (Феудална кула)

Bey Kulesi, 17. yüzyıldan kalma 14 metre yüksekliğinde bir kuledir. Üsküp merkezdeki en eski yapı olan Bey Kulesi, 1.5 metre kalınlığında duvarlara sahiptir ve savunma amaçlı kullanılmıştır. Savunma amaçlı kullanıldığında Türk bir aristokrata ait olduğu düşünülmektedir. Kule içerisinde Rahibe Teresa anıtı ve Ulusal Müze dükkanı bulunmaktadır.

Üsküp BedestenBedesten 

Bedesten, 15. yüzyılda Gazi İshak Bey tarafından inşa edilen üstü kapalı bir çarşıdır. Bedesten içerisinde ipek, mücevher, parfüm, baharat gibi ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunmaktadır. Dört kapılı çarşı, beş sokak ve küçük dükkanlardan oluşmaktadır. 1689 yılında meydana gelen bir yangında zarar gören çarşı yeniden inşa edilmiştir. Yapı günümüzdeki görünümünü 1899 yılında yapılan yenileme çalışması ile kazanmıştır.

Saat KulesiSaat Kulesi (Саат кула Скопје)

16. yüzyıldan inşa edilen Üsküp’ün simgelerinden biridir. Namaz vakitlerini takip etmek için saat kulesine ihtiyaç duyulan dönemlerde yapılan bu kule, Osmanlı İmparatorluğu’nda inşa edilen ilk saat kulesi olması nedeniyle oldukça önemlidir. Bu durum Üsküp’ün önemini de yansıtmaktadır. Kulenin saat kısmı Macaristan’dan getirilmiştir. 1963 yılında yaşanan depremden sonra orijinal saat kaybolduğu için günümüzdeki saat İsviçre’den getirilmiştir.

Şehir ParkıŞehir Parkı

Üsküp gezilecek yerler listemizdeki en güzel parktır. İçerisinde birçok anıtın da bulunduğu Şehir Parkı, şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan uzaklaşmak için ideal bir yerdir. Yeşillik alanın yanı sıra küçük bir göl ile fotoğraflık bir alandır. Şehir Park’ı içerisinde hayvanat bahçesi ve stadyum da görülebilir. Yaz döneminde özellikle akşam vakitlerinde parkın ne kadar popüler bir yer olduğuna şahit olabilirsiniz.

Üsküp Arkeoloji MüzesiArkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, 2009 – 2014 yılları arasında inşa edilmiştir. Müze olarak yapılan ve bu işlevi bulunan yapı ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Arşivi olarak da kullanılmaktadır. Vardar kıyısında bulunan Arkeoloji Müzesi, Makedonya Meydanı’nın karşısındadır. Dış mimarisinde Yunan tarzı kullanılan bina anıtsal olarak da önemlidir. Merkezi bir konumda olan müzede Makedonya tarihi ve kökeni ile ilgili birçok önemli ve açıklayıcı şeyi görmek mümkündür.

Üsküp İshak Bey Camiiİshak Bey Camii

İshak Bey Camii, 1438 yılında İshak Bey tarafından inşa edilmiştir. Türk ordusunda bir komutan olan İshak Bey, Üsküp’ün fethini gerçekleştiren ordunun başında yer almıştır. Mavi tonlarında dekore edilen yapı, 1689 yılında meydana gelen yangında büyük ölçüde zarar görse de ardından yenileme çalışması ile tekrar kullanılır hale gelmiştir. Camide yer alan türbe kısmı genelde yapıya katkıda bulunanlara ayrılmıştır. Eski Çarşı’nın kuzeyinde yer alan İshak Bey Camii’nin minaresi 30 metre yüksekliğindedir.

Üsküp Şehir MüzesiEski Tren İstasyonu ve Üsküp Şehir Müzesi (Музеј на град Скопје)

Eski Tren İstasyonu 1938 yılında Velimir Gavrilovik tarafından Bizans etkileri ile modern bir tarzda inşa edilmiştir. 1963 yılında meydana gelen depremde zarar gören istasyon yenilendikten sonra 1970 yılından günümüze bir sergi salonu ve küçük bir şehir müzesi olarak kullanılmaktadır. Müzede görülebilecek en önemli eser 2000 yılında bulunan 6000 yaşındaki 15 santimetrelik Govrlevo heykelidir.

Makedonya Mücadele MüzesiMakedonya Mücadele Müzesi (Музеј на Македонската Борба)

Üsküp gezilecek yerler listemizdeki milli müzelerden biridir. İnşasına 2008 yılında başlanan müze, bağımsızlığın ilanın 20. yılında 8 Eylül 2011 tarihinde açılmıştır. Arkeoloji Müzesi, Soykırım Müzesi ve Vardar Nehri arasında bulunan Makedonya Mücadele Müzesi’nde Osmanlı döneminden Yugoslavya’dan bağımsızlık dönemine kadar olan zamanla ilgili sergi görülebilir. Müze içerisinde 109 balmumu heykel ve 16 resim bulunmaktadır.  Müzeyi rehberli şekilde gezmeniz tavsiye edilir.

Makedonya Ulusal Müzesi Makedonya Ulusal Müzesi (Музеј на Македонијa)

Makedonya’nın en eski müzelerinden biridir. Bu müze, üç ayrı müzenin birleştirilmesi ile yapılmıştır. Arkeoloji, tarih ve etnoğrafya müzelerinin birleştirilmesi ile yapılan Makedonya Ulusal Müzesi 1924 yılında açıldı. Bir dönem Makedonya İnsanları Müzesi olarak bilinen bu müze, Eski Çarşı’dadır. Kalıcı sergilerin yanı sıra geçici sergilerin de görülebileceği Makedonya Ulusal Müzesi’nde sergilenen tarihi ve kültürel miras oldukça zengindir.

Üsküp Aziz Ohrid Kliment KatedraliAziz Ohrid Kliment Katedrali (Соборна црква)

Aziz Ohrid Kliment Katedrali, II. Dünya Savaşı sonlarında Hz. Meryem Katedrali’nin yakılması ardından Aziz Dimitrija Solunski talebe cevap veremediği için yapılmaya başlanmıştır. Mimar Slavko Brezovski tarafından 1970 yılında inşasına başlanan yapı, Ortodoks mimarisi ile yapılmıştır. Katedralin en görkemli kısmı kubbesinde yer alan 70 metre karelik fresktir. Makedonya Ortodoks Kilisesi’nin en büyük Ortodoks tapınağı olan Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Aziz Kliment’in doğumunun 1150. yıldönümünde açılmıştır. Katedralin önünde yer alan çeşme İslam Birliği’nin hediyesidir.

Aziz Saviour Kilisesi ÜsküpAziz Saviour (Spas) Kilisesi (Црква Св. Спас)

Aziz Saviour (Spas) Kilisesi Üsküp’te yer alan bir Ortodoks kilisesidir. Kalenin doğusunda yer alan kilise, 16. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Kilise içerisinde o dönemden kalma eserleri görmek de mümkündür. Yapının bir kısmı yerin altındadır. Kiliselerin bu şekilde inşa edilmesinin nedeni Müslümanların kiliselerin camilerden yüksek olmasına izin vermemiş olmasıdır. Aziz Saviour’un en ilgi çekici kısımlarının başında 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindeki meşe kapısı gelir. Kilisenin dışında 1903 yılında öldürülen ulusal kahraman Delcev’in mezarı bulunmaktadır.

Üsküp Rahibe Teresa EviRahibe Teresa Evi (Спомен-куќа на Мајка Тереза)

Rahibe Teresa Evi, Üsküp’te yer alan bir anı evidir. 1910 – 1928 yılları arasında Üsküp’te yaşayan Rahibe Teresa, insanlık için yaptığı özverili çalışmalar ile tanınmaktadır. Ev, Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği Hz. İsa Roma Katolik Kilisesi’ne yakın şekilde yapılmıştır. Makedonya Hükümeti ve Kültür Bakanlığı tarafından finanse edilen Rahibe Teresa Evi’nin inşasına 2008 yılında başlanmıştır. 2009 yılında Makedonya Cumhurbaşkanı Nikola Gruevski tarafından açılan Rahibe Teresa Evi 2 milyon Euro’ya mal olmuştur. Açılışın ardından ilk üç hafta yaklaşık 12.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiştir. Anı evi içerisinde Rahibe Teresa ve Ailesi ile ilgili heykeller ve diğer eserler bulunmaktadır.

Üsküp Yahya Paşa CamiiYahya Paşa Camii 

1504 yılında Yahya Paşa tarafından Üsküp’te inşa edilmiştir. Üsküp gezilecek yerler listesinde yer alan bu camiyi diğerlerinden farklı kılan piramit şeklindeki kubbesidir. Caminin avlusunda birçok kabir bulunmaktadır.

Üsküp Aziz Dimitrija SolunskiAziz Dimitrija Solunski (Св. Димитриј Солунски)

Aziz Dimitrija Solunski, Osmanlı döneminde orijinal katedralin bulunduğu yere 1886 yılında yapılan bir kilisedir. II. Dünya Savaşı’nda Hz. Meryem Katedrali Bulgarlar tarafından yakılınca burası geçici katedral olarak kullanılmıştır. Genellikle camilerin görülebileceği bu şehirde Aziz Dimitrija Solunski de görülmeye değerdir.

Üsküp Ristik SarayıRistik Sarayı (Ристиќева палата)

1926 yılında Üsküp’te inşa edilen bir saraydır. Mimar Dragutin Maslak’ın inşa ettiği saray, ismini eczacı Ristik ve Ailesi’nden almaktadır. Yapıldığı dönemde ailenin ikametgahı olarak kullanılan saray, 1963 yılında meydana gelen depremi büyük ölçüde hasarsız atlatmıştır. Günümüzde saray olarak değil de iş hanı olarak kullanılan yapı, şehrin kültürel ve mimari miraslarından biridir.

Üsküp Milenyum HaçıMilenyum Haçı (Милениумски крст)

Vodno Dağı’nda 2002 yılında yapılan dev haçtır. 66 metre yüksekliğindeki yapı şehrin birçok yerinden görülebilmektedir. Milenyum Haçı Makedonya Ortodoks Kilisesi tarafından karşılanmıştır. Hrıstiyanlığın Makedonya’daki 2000. yılı anısına yapılan haç, şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Mimari ve dini anlamının yanı sıra konumu nedeniyle tırmanma, bisiklet yarışı gibi birçok spor aktivitesinin varış noktası olarak kullanılmaktadır. Buraya kendi imkanlarınız ile ulaşmaya çalışıyorsanız 2011 yılında yapılan ve 20 dakikalık bir seyahat ile buraya ulaşmanızı sağlayan kablolu aracı kullanabilirsiniz.

Üsküp Konaklama Rehberi & Otel Rezervasyonu

Üsküp konaklama konusunda çok gelişmiş bir kent olmasa da şehirde birkaç günlük bir Üsküp gezisi için tercih edebileceğiniz birçok otel bulunuyor. Otel fiyatları genel olarak Avrupa şehirlerine göre uygun seviyede. Eğer Üsküp’te konaklama yapacağınız oteli şehrin merkezi sayılan Makedonya Meydanı’na yakın bir yerde ayarlarsanız gezi boyunca toplu taşımaya çok fazla ihtiyaç duymadan her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Erken rezervasyon ile otel konaklamanızı çok daha uygun hale getirebilirsiniz. Nette otel rezervasyonu yaptırabileceğiniz birçok site var, bizim tavsiyemiz ise Booking.comBooking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. 

Bir Cevap Yazın