Venedik Gezilecek YerlerVenedik gezilecek yerler konusunda dünyanın en güzel ve turistik şehirlerinden biri. Şehrin sahip olduğu doğal güzellikleri yanında köprüler, meydanlar, dini yapılar ve müzeler her yıl milyonlarca turistin Venedik’i ziyaret etmesinde önemli rol oynamaktadır.

Venedik her gezginin rüyasını süsleyen bir yer olsa da maalesef şehirde konaklama ücretleri Avrupa’nın diğer ünlü şehirlerine oranla biraz daha yüksek. Bu nedenle güzel bir planlama çok önemli. Venedik gezisi öncesi yapacağınız ufak bir araştırma ile gezi boyunca çok daha kaliteli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. Venedik Gezi Rehberimizin en önemli sayfası olan Venedik Gezilecek Yerler sayfasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. İnternetteki en geniş Türkçe rehber olan Venedik gezilecek yerler sayfasındaki görsellere ya da başlıklara tıklayarak ilgili gezi sayfasına ulaşabilir, gezi noktasının fotoğraflarını inceleyebilir, ziyaret ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz. 

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Venedik’te gezip görmeniz gereken en önemli yerleri sayfa boyunca inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerlerin sıralamasını bize göre önemliden daha az önemliye göre yaptık. Venedik gezinize ayıracağınız süreye ve gezmek istediğiniz yerlere göre gezi planınızı çıkartabilirsiniz.

Büyük Kanal 135x76Büyük Kanal (Canal Grande) Venedik’te su trafiğinin aktığı ana hattır. 3800 metre uzunluğunda olan kanalın etrafında 13. – 18. yüzyıllar arasında inşa edilen 170 kadar yapı yer alıyor. Kanalı en rahat gezmenin yollarından biri Vaporetto adı verilen deniz otobüslerine binmek.

San Marco Meydanı 135x76San Marco Meydanı (Piazza San Marco) Dünyanın en güzel meydanlarından biridir. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilen bu meydanın çevresinde birçok ünlü Venedik yapısı yer alıyor.

San Marco Bazilikası 135x76San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco) Venedik’te bulunan en ünlü kilisedir. Beş tane kubbesi olan bu büyük kilise bir Yunan haç planı üstüne yapılmıştır.  Yapının büyük bir kısmı 11. yüzyıldan kalmadır.

Rialto Köprüsü 135x76Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto) Köprüler ve kanallar şehri Venedik’in en ünlü köprüsüdür. Şehrin sembollerinden olan bu köprü 16. yüzyılda yapılmıştır. Çevresinde mücevher, ipek ve cam ürünler, hediyelik eşya satan irili ufaklı birçok dükkan bulunmaktadır.

Dükler Sarayı 135x76Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) Gotik tarzda inşa edilmiş şehrin ünlü sarayıdır. 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir ve hükümet Venedik Cumhuriyeti’ni buradan yönetmiştir. Saray, 1923 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Accademia 135x76Accademia (Accademia Galerisi) Resim, heykel ve mimari alanında koleksiyonların sergilendiği en önemli sanat galerilerinden biridir. Kronolojik olarak düzenlenmiş galeride Ortaçağ Bizans döneminden Rönesans’a, oradan da Barok ve Rokoko’ya uzanan beş yüz yıllık koleksiyon ziyaretçilere sunulur.

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası 135x76Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası Venedik gezilecek yerler listemizdeki önemli dini yapılardan biridir. 15. yüzyılda Fransiskan rahipleri tarafından inşa edilen bu bazilikanın dış cephesi sade olsa da iç kısmı oldukça görkemlidir.

Ca' d'ORo 135x76Ca’ d’ORo (Altın Evi, Palazzo Santa Sofia) Büyük Kanal etrafında yer alan şehrin önemli müzelerinden biridir. 15. yüzyılda Venedikli soylu Mariano Contarini’nin isteği üzerine yapılmıştır. İki kattan oluşan müzede önemli eserler sergilenmektedir.

Ca' Rezzonico 135x76Ca’ Rezzonico Venedik’te bulunan gotik bir yapı ve müzedir. 1667 yılında Baldassare Longhena tarafından Bon Ailesi için tasarlanmıştır. Yapının her katında farklı kategorilerde birçok önemli eşya ve eser sergilenmektedir.

Torcello Adası 135x76Torcello Adası 5. yüzyılda anakaradan gelen göçmenler tarafından kurulan bir Venedik adasıdır. Günümüzde çok az sayıda insanın yaşadığı Torcello’da eski restoran ve turistik mekanlar görülmeye değerdir.

Aziz Mark'ın Çan Kulesi 135x76Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco) Şehrin göbeği olan San Marco Meydanı’nda bulunan 99 metre yüksekliğindeki çan kulesidir. Dilerseniz kulenin tepesinden Venedik manzarasını seyredebilirsiniz.

Scuola Grande di San Rocco 135x76Scuola Grande di San Rocco Venedik’te bulunan bir hayır kurumudur. 16. yüzyılda yapılan bu kurum Rönesans mimarisi ile yapılmıştır. Tintoretto’nun resim çalışmaları görülmeye değer. “Çarmıha Geriliş” en ünlü eserlerden biridir.

Santa Maria Della Salute Bazilikası 135x76Santa Maria Della Salute Bazilikası Venedik gezilecek yerler listemizdeki en ünlü dini yapılardan biridir. 17. yüzyılda Meryem Ana’ya ithafen yapılan ve Veba Kiliseleri olarak bilinen yapılardan biridir. 

Murano Adası 135x76Murano Adası Venedik’in cam işçiliği ve renkli evleri ile ünlü adasıdır. Museo Vetrario ve Basilica dei Santi Maria e Donato adada görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Bazilikanın çan kulesinden muhteşem Venedik manzarasını izlemek de mümkün.

Ca' Pesaro 135x76Ca’ Pesaro (Modern Sanatlar Müzesi) İçerisinde iki resim koleksiyonu görülebilir. Ünlü sanatçıların resim çalışmalarının yanı sıra  silah, zırh ve heykeller bu müzede görebilecekleriniz arasındadır.

Fenice Tiyatrosu 135x76Fenice Tiyatrosu (La Fenice) Şehrin en eski ve en büyük tiyatro salonudur. 1792 yılında inşa edilen bu yapı 2003 yılında yangına karşı korumalı olarak bir restorasyon çalışması geçirmiştir. Tiyatro, 900 kişilik izleyici kapasitesine sahiptir.

Venedik Tersanesi 135x76Venedik Tersanesi (Arsenale di Venezia) Venedik’in deniz gücünü yansıtan tersanedir. Günümüzde tersanenin bazı kısımlarında çeşitli fuar ve etkinliklere yer verilmektedir. Ayrıca deniz ve kıyı teknolojilerini inceleyen bir araştırma merkezi de vardır.

Burano Adası 135x76Burano Adası Küçük, parlak evleri ile dikkat çeken Venedik’in ünlü adalarından biridir. Adada balıkçılar, renkli evler, el işlemeleri yapan ve satan kişiler oldukça güzel görüntüler oluşturmaktadır.

Donanma Tarihi Müzesi 135x76Donanma Tarihi Müzesi (Museo Storico Navale) Arsenale yakınlarında yer alan bir müzedir. Daha önce ambar olarak kullanılan dört katlı bir yapıda kurulan bu müze Venedik ve İtalyan donanma tarihinin sergilendiği bir yerdir

San Zaccaria 135x76San Zaccaria 9. yüzyıldan kalma bir Venedik kilisesidir. Kilisenin adını Aziz Yakup’un babası Aziz Zekeriya’dan aldığı düşünülür. Çan Kulesi 13. yüzyıl, dış cephesi ise 15. yüzyıldan kalmadır. Kilise yanında Aziz Athanasios Şapeli ve San Tarasio Şapelleri bulunmaktadır.

Ahlar Köprüsü 135x76Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri) Venedik’teki en ünlü köprülerden biridir. Adının ilginçliği ile dikkat çeken bu köprünün hikayesi eski zamanlarda mahkum edilen kişilerin duruşma ardından bu köprüden geçirilerek hapse girmesine dayanır.

Fondaco dei Turchi 135x76Fondaco dei Turchi Günümüzde  Doğa Tarihi Müzesi’ne ev sahipliği yapan Venedik’in ünlü saraylarından biridir. Adını 18. ve 19. yüzyılda burada ağırlanan Venedik’teki Osmanlılardan alan saray 13. yüzyılda Giacomo Palmier tarafından inşa edilmiştir.

Fortuny Müzesi 135x76Fortuny Müzesi (Museo Fortuny) Venedik gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir. İçerisinde değişik kumaş türleri, moda ürünleri, resim ve panolar,  pilili elbiseler görülmeye değerdir.

Correr ve Arkeoloji Müzeleri 135x76Correr ve Arkeoloji Müzeleri (Museo Correr & Museo Archeologico Nazionale)  San Marco Meydanı’nda yer alan şehrin ünlü müzeleridir. Correr Müzesi bünyesinde Ulusal Arkeoloji Müzeleri de bulunmaktadır. 

Peggy Guggenheim Koleksiyonu 135x76Peggy Guggenheim Koleksiyonu Venedik’in en ünlü sanat sergisidir. Neredeyse tüm modern sanat akımlarını yansıtan 200 kadar eserin bulunduğu bu koleksiyon içerisinde ünlü eserleri görebilirsiniz.

Giudecca Adası 135x76Giudecca Adası 19. yüzyılda görkemli yapıları, ferah sokakları ile bilinen fakat daha sonraları Venedik’in banliyölerinden biri haline gelen bir adadır.  Zitelle Kilisesi ve Mulino Stucky değirmen işletmesi buradadır.

San Giorgio Maggiore 135x76San Giorgio Maggiore Aynı adı taşıyan ada ve meydanda bulunan bir kilisedir. 16. yüzyıldan yapılan bu manastır ve kilise, Palladio’nun en önemli eserleri arasında bulunmaktadır. Koro kısmının solunda çan kulesine çıkılır.

Scuola Grande dei Carmini 135x76Scuola Grande dei Carmini Kilise yanında inşa edilen bir okuldur. Baldasarre Longhena Carmelite tarafından 1667 yılında yapılmıştır. Karmelit tarikatının merkezi olan bu yapıda görebileceğiniz en ünlü eser Tiepolo’nun tavan resmidir.

Carla Goldini Evi 135x76Carla Goldini Evi (Casa di Carlo Goldoni) Müzeye dönüştürülen eski bir tiyatrodur. Oyun yazarı Carlo Goldini’nin dünyaya geldiği ev olarak da bilinir. Portre, kukla, minyatür ve tiyatro eşyalarını barındıran zengin bir koleksiyon burada sergilenmektedir.

Gesuati (Santa Maria del Rosario) 135x76Gesuati (Santa Maria del Rosario) Venedik gezilecek yerler listemizdeki önemli kiliselerden biridir. 17. yüzyılda bölgeye yerleşen Dominikenler tarafından yapılmıştır. Zattare rıhtım şeridindeki en görkemli yapıların başında gelir.

Gesuiti (Santa Maria Assunta) 135x76Gesuiti (Santa Maria Assunta) 18. yüzyılda barok mimari tarzında Cizvitler tarafından inşa edilen bu kilisenin hem iç hem de dış kısmı oldukça süslüdür. “Aziz Lawrence’ın Şehit Edilmesi” görülmesi gereken eserlerdendir. 

Lido Yaklaşık 12 kilometre uzunLido 135x76luğundaki bir kıyı şerididir. Plajlar, 15. yüzyıldan kalma San Nicolo Kalesi, 11. yüzyıl eseri La Sensa Kilisesi, Cimitero Ebraico Yahudi Mezarlığı görülebilecek yerlerdendir.

Madonna dell'Orto 135x76Madonna dell’Orto (Orchard’ın Meryem Anası) 14. yüzyılda Aziz Christopher için yapılan, daha sonra ise “Madonna” adını alan Gotik tarzda inşa edilmiş ünlü bir kilisedir. Madonna dell’Orto denince akla gelen diğer özellikler St. Christopher Heykeli ve Çan Kulesidir.

Palazzo Grassi 135x76Palazzo Grassi 1730’larda saray olarak inşa edilen fakat sonrasında bu işlevini kaybederek sanat galerisine dönüştürülen bir yapıdır. Geniş modern sanatlar koleksiyonu ve askerlik temalı sanat eserleri ile görmeye değer bir yerdir.

Rialto Pazarları 135x76Rialto Pazarları Şehrin ünlü köprüsü Rialto etrafında kurulan ve taze sebze, meyve, balık gibi ürünlerin satın alınabileceği pazarlardır. Renkli görüntüleri ve otantik ortamı nedeniyle görülmeye değerdir.

San Polo 135x76San Polo Bizans ve gotik tarzın harmanlandığı bir Venedik kilisesidir. 9. yüzyılda inşa edilen yapı 15. ve 19. yüzyıllarda yenileme çalışmaları sırasında büyük değişikliğe uğramıştır. Kilisenin çan kulesi görülmeye değerdir.

Santa Maria dei Miracoli 135x76Santa Maria dei Miracoli (Mucizelerin Aziz Mary’si) Venedik gezilecek yerler listemizde yer alan en güzel kiliselerden biridir. Rönesans mimari özelliklerini yansıtan bu kilisede görebileceğiniz en önemli eser Nicolo di Pietro’nun Hz. Meryem resmidir.

Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi 135x76Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi Şehirdeki  en büyük Gotik kiliselerden biridir. Yapı, büyük olması ve mimarisi ile oldukça görkemlidir. Kilisede 25 kadar dük mezarı ve heykel çalışmaları bulunmaktadır.

La Pieta (Santa Maria della Pietà) 135x76La Pieta (Santa Maria della Pietà) Riva üzerindeki en göz alıcı yer olan ünlü bir Venedik kilisesidir. 15. yüzyıldan yapılan bu kilise 18. yüzyılda yenilenmiş, ön cephesi ise 19. yüzyılda eklenmiştir.

Zattere 135x76Zattere Punta della Dogana ve Stazione Marittima arasında yer alan bu hat, günümüzde popüler bir gezinti ve dinlenme alanıdır. Eskiden sadece denizden getirilen malların boşaltım alanı olarak kullanılmıştır.

Campo San Polo 135x76Campo San Polo Şehirdeki ünlü meydanlardan biridir. Bu geniş meydan 15. yüzyıldan sonra karnaval, maskeli balo, tören, boğa güreşi ve benzeri etkinliklerin gerçekleştirildiği yer olarak bilinir.

Fondamente Nove 135x76Fondamente Nove Bir kıyı şerididir. “Yeni Rıhtımlar” anlamındaki bu yer yaklaşık bir kilometre uzunluğundadır. Rıhtım olmadan önce bir sayfiye yeri olan bu hat üzerinde mimari açıdan değerli yapılar da bulunmaktadır.

Palazzo Querini Stampalia 135x76Palazzo Querini Stampalia Bir kütüphane ve müzedir. Yapı, 16. yüzyulda Querini Ailesi için yapılmıştır ve 1868 yılında vakfa bağışlanmıştır.  Birinci kattaki kütüphanesinde ise yaklaşık 200.000 eser bulunmaktadır.

Riva degli Schiavoni 135x76Riva degli Schiavoni Venedik’te Castello’nun güney kıyısını oluşturan rıhtımdır. Rıhtımın San Marco tarafındaki kısmı alışveriş yapanlar, gezenler ve deniz otobüslerine binip inenler ile her zaman kalabalıktır.

San Giovanni Evangelista 135x76San Giovanni Evangelista 1261 yılında Venedik’te yapılan bir kilisedir. Aziz Yuhanna için kurulan bu yapı, kilise ve avludan oluşmaktadır. Beyaz ve gri renklerin kullanıldığı binada kapının üstündeki kemer en çok dikkat çeken kısımlardandır.

San Pantalon 135x76San Pantalon 17. yüzyıldan kalma bir kilisedir. Mimarisi, içerisinde yer alan süsleme ve resimleri ile insanı etkileyen bir havaya sahip olan bu kilisenin en çok dikkat çeken kısmı 40 resimden oluşan tavan kısmıdır.

Santi ApostoliSanti Apostoli Venedik gezilecek yerler listemizdeki küçük kiliselerden biridir. 16. yüzyıldan yapılan bu yapıda Lombardo’nun yaptığı bir mezar ve Kıbrıs Kraliçesi Caterina Cornaro’ya ait bir yazıt da bulunmaktadır.

Scuola Grande di San Marco 135x76Scuola Grande di San Marco 15. yüzyılda Venedik’te yapılmış olan bir hastanedir. Özellikle ön cephesi ile dikkat çeken bu yapıda kütüphane ve kilise kısmı da bulunmaktadır. 1485 yılında meydana gelen bir yangının ardından sonrasında yeniden inşa edilmiştir.

Yahudi Mahallesi (Getto) 135x76Yahudi Mahallesi (Getto) Strada Nova’nın kuzeyinde yer alan Venedik’teki bir mahalledir. Günümüzde burada  çok az sayıda Yahudi yaşamaktadır. Fakat o günlerden kalma birçok dükkan, sinagog ve yapı bulunmaktadır.

Campo Santa Margherita 135x76Campo Santa Margherita Etrafı 14. ve 15. yüzyılda yapılmış evlerle çevrili bir Venedik meydanıdır. Meydanın kuzeyinde Santa Margherita Kilisesi bulunmaktadır. Kilise içerisinde 18. yüzyıla ait eserler görülebilir.

Campo Santa Maria Formosa 135x76Campo Santa Maria Formosa Şehirdeki önemli meydanlardan biridir. Etrafı güzel mimari örneği evlerle çevrilidir. Onun dışında meydanın güneyinde meydanla aynı ismi taşıyan bir kilise bulunmaktadır.

Campo Santo Stefano 135x76Campo Santo Stefano Venedik’teki en büyük meydanlardan biridir. 1802 yılına kadar boğa güreşlerinin düzenlendiği yer olan bu meydan, ölümlü kazalar sonucunda güreşlerin burada yapılmamasına kararı ile bu işlevini kaybetmiştir.

Libreria Sansoviniana 135x76Libreria Sansoviniana Palladio tarafından “Antik Çağ’dan beri inşa edilen en güzel yapı” olarak nitelendirdiği Venedik’teki bir kütüphanedir. Yapının tavanını süsleyen eserler Veronese’nin çalışmalarıdır.

Palazzo Labia 135x76Palazzo Labia Labia Ailesi’ne ait olan Venedik’teki bir saraydır. 1720 – 1750 yılları arasında bu aile için yapılan yapının en çok dikkat çeken kısmı Tiepolo imzalı Anthony ve Kleopatra’nın hikayesini anlatan fresklerdir.

San Giovanni Crisostomo 135x76San Giovanni Crisostomo Rialto yakınlarında yer alan küçük bir kilisedir. Toprak rengi bu kilise 1479 – 1504 yılları arasında yapılmıştır ve Yunan haçı şeklinde tasarlanmıştır. Kilise içerisinde Bellini imzalı çalışmalar görülebilir.

San Lazzaro degli Armeni 135x76San Lazzaro degli Armeni 18. yüzyıldan günümüze Ermeni varlığını yansıtan bir adadır. Adada bulunan manastırda görev yapan rahipler turlar düzenlemektedir. Turun düzenlendiği manastır aslında bir müze havasındadır.

San Sebastiano 135x76San Sebastiano Venedik gezilecek yerler listemizdeki önemli kiliselerden bir diğeridir. 16. yüzyıldan kalma kilisede Ressam Paolo Veronese’nin çalışmalarını görebilirsiniz.  Kilisenin iç dizaynı ve aydınlık ortamı da San Sebastiano’ya ayrı bir hava katmaktadır.

Scuola di San Giorgio degli Schiavoni 135x76Scuola di San Giorgio degli Schiavoni Okul olarak kurulan bir yapıdır. 15. yüzyılda kurulan bu yapı hayırsever kişilerin kullandığı bir lonca olarak da kullanılmıştır. Şehirde bu şekilde birçok yer vardır.

Squero di San Trovaso 135x76Squero di San Trovaso Şehirde kalan sayılı gondol atölyelerinden biridir ve Dolomitlerin Cadore bölgesinden geldikleri dönemden kalmadır. Ziyarete açık olmasa da uzaktan gondolları görebilirsiniz.

Museo di Palazzo Mocenigo 135x76Museo di Palazzo Mocenigo 17. yüzyıldan kalma bir malikanedir ve günümüzde antika kumaş ve moda eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Değerli antika kumaşlar ve bu kumaşlardan hazırlanmış giysiler sunulmaktadır.

Museo Diocesano d'Arte Sacra 135x76Museo Diocesano d’Arte Sacra Venedik mimarisini en iyi yansıtan ve günümüzde şehrin küçük fakat ünlü müzelerinden biridir. Müze içerisinde kapanan kiliselerden gelen dinsel resim, heykel, değerli eşya gibi öğeler sergilenir. 

San Michele Adası 135x76San Michele Adası Venedik’in kuzey adalarından biridir. Fundamente Nuove’nin karşısında bulunan bu ad mezarlıkları ile ünlüdür. 19. yüzyılda bu işlevi kazanan San Michele içerisinde aynı ismi taşıyan bir kilise de bulunmaktadır.

Punta Della Dogana 135x76Punta Della Dogana 15. yüzyılda Venedik’te kurulan gümrük limanıdır. Yenileme çalışmalarının ardından Cindy Sherman, Jeff Koons, Marlene Dumas gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu koleksiyon ile ünlenmiştir.

Torre dell'Orologio 135x76Torre dell’Orologio 15. yüzyılın sonunda Venedik’te inşa edilen bir saat kulesidir. Kule son halini 2006 yılında yapılan yenileme ile almıştır. Saatin işleyiş ve tarihi ile ilgili bir tura katılarak San Marco Meydanı’ndaki kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

San Salvador 135x76San Salvador Rönesans mimarisini yansıtan bir kilisedir. 16. yüzyılda yapılan kilisenin ana giriş kapısı kapalıysa Mercerie’deki dükkanların arasında yer alan kapıdan girilebilir. Tiziano imzalı “İsa’nın Tecellisi”, Bernardino Contino’dan “Caterina Comaro” adlı eserler görülebilir.

San Trovaso 135x76San Trovaso Venedik gezilecek yerler listemizdeki yer alan kiliselerden bir diğeridir. Kilisede görebileceğiniz eserlerden bazıları Tintoretto’nun resim çalışmaları, Michele Giambono’nun “At Sırtındaki Aziz Chrysogonus” ve Clary Şapeli altarıdır.

San Francesco della Vigna 135x76San Francesco della Vigna 13. yüzyılda yapılmış bir kilisedir. Sonrasında 1534 yılında Jacopo Sansovino ve 16. yüzyılda da Palladio tarafından yenilenmiştir. Üzerinde bulunduğu arazi ve civarı Yunan Mitolojisinde kutsal sayılmaktadır.

San Giacomo di Rialto 135x76San Giacomo di Rialto Venedik’in en eski kilisesidir. 5. yüzyıldan kalma olan bu kilise 11. ve 12. yüzyıllarda yenilenmiştir. Gotik sütunlu girişi ve saat kulesi ile dikkat çekmektedir. Kilisenin varlığı buradaki pazara da canlılık katmaktadır.

San Giobbe 135x76San Giobbe Venedik’in girişi sayılan Canale di Cannaregio’ya bakan Gotik tarzda mimariye sahip bir kilisedir. Ponte dei Archi’ye de yakın bulunmaktadır. Mihrap kısmı Pietro Lombardo’nun çalışmasıdır.

San Giovanni in Bragora 135x76San Giovanni in Bragora Gotik tarza sahip kiliselerden biridir. Antonio Vivaldi’nin vaftiz edildiği kilise olarak bilinen bu yapıda gotik tarzı yansıtan eserlerin yanı sıra Rönesans dönemini tasvir eden çalışmalar da bulunmaktadır.

San Moise 135x76San Moise Şehirdeki barok kiliselerden biridir. Heykeller ve büstlerle dolu bir ön cephesi olan kilise, estetik açıdan pek beğenilen bir yer değildir. İçerisindeki 17. ve 18. yüzyıllara ait resim ve heykel koleksiyonu görülebilir.

San Nicolo dei Mendicoli 135x76San Nicolo dei Mendicoli Venedik gezilecek yerler listemizdeki en güzel ve en çok ilgi çeken kiliselerden biridir. 12. yüzyılda inşa edilen yapı zaman içerisinde birkaç kez yenilenmiştir. Kilise içerisinde İsa, yaşamı ve öğrencilerini tasvir eden resim dizisi görülmeye değerdir.

Santa Maria del Giglio 135x76Santa Maria del Giglio (Santa Maria Zobenigo) Accademia yolunda yer alan bir Venedik kilisesidir. Kilisenin adı kurucu ailesinden gelmektedir.Burada yer alan en ünlü eser 17. yüzyıl yapımı Barbaro kardeşlere ait heykellerdir.

Santa Maria della Visitazione 135x76Santa Maria della Visitazione Rönesans kilisesidir. Gesuati yakınlarındaki bu kilise, Cizvit tarikatı tarafından 15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Bu kilisede görülebilecek en güzel kısım görkemli ahşap tavandır.

Oratorio dei Crociferi 135x76Oratorio dei Crociferi Hastane olarak kurulan fakat sonrasında hayır kurumuna dönüştürülen bir Venedik yapısıdır. Duvarlarında Crociferi tarikatını tasvir eden resimler vardır. Günümüzde bir bölümü yaşlı kadınlara huzur evi olarak tahsis edilmiştir. 

Bir Cevap Yazın