PAYLAŞ
Wallenstein Sarayı

Wallenstein Sarayı, Prag‘da General Wallenstein tarafından yaptırılan barok tarzdaki saraydır. Yapımı sırasında pek çok evin yıkıldığı sarayda Wallenstein, fresklerde Akhilleus ve Mars karakteri olarak canlandırılmıştır. 30 Yıl Savaşları sırasında Protestanlara karşı zaferler kazanan General Wallenstein, II. Ferdinand için oldukça önemli biri haline gelmiştir. Bohemya tacını elde etmek isteyen General, bir süre görevden alınsa da görevinin başına dönerek düşmanlarla görüştüğü için kral tarafından öldürülmüştür.

17. yüzyılda yapılan saray arazisi için yirmi üç ev, üç bahçe, tuğla fırını satın alınmıştır. Saray, günümüzde Çek Senatosu olarak kullanılmaktadır ve ziyarete açıktır. Sarayın bahçesi de görülmeye değerdir. Bahçe içerisinde yapay bir mağara ve heykeller ile etkileyici bir düzenleme yapılmıştır.

Wallenstein Sarayı
Wallenstein Sarayı, Prag

Wallenstein Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Valdstejnske namesti, Praha
  • Ulaşım: Malostranska metro istasyonundan metro ile ya da 12, 18, 20, 22 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Cumartesi – Pazar 10:00 – 16:30 (Nisan – Ekim 17:00) arasında açıktır. Bahçe kısmı ise Nisan – Ekim 10:00 – 18:00, Haziran – Eylül 10:00 – 19:00 arasında ziyaret edilebilir.

Bir Cevap Yazın