buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Yerebatan Sarnıcı

| 16 Haziran 2013 |

Yerebatan Sarnıcı M.S. 542 yılından beri insanlarda merak uyandıran bir Bizans eseridir. İstanbul‘daki en en turistik noktaların başında gelir. Büyük Saray’ın ve şehir halkının su ihtiyacını karşılamak için yapılan bu yapı sarnıçtan çok gizli bir mabedi andırmaktadır. Bu dev sarnıç öyle gösterişlidir ki dönemin halkı tarafından “Yerebatan Sarayı” olarak adlandırılmıştır. Buranın adının yabancı kaynaklarda “Basilika” olarak geçmesinin nedeni tam olarak bilinmiyor. Tahminlere göre çevresinde bulunan bir basilikadan dolayı bu ismi aldığı düşünülüyor.

Yerebatan Sarnıcı’nın hala aynı etkileyiciliğini korumasında dönem dönem yapılan yenileme ve düzenleme çalışmalarının etkisi büyüktür. Yapı bugüne gelene kadar dört defa restore edildi. İlk düzenlemeyi Osmanlı Padişahı III. Ahmet yaptırmıştır. Osmanlı döneminde tarihi yapıyla ilgilenen diğer padişah ise II. Abdülhamit’tir. Cumhuriyet döneminde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1987 ve 1994 yılında yaptığı çalışmalarla sarnıç ziyaretçilerini ağırlamaya hazır hale getirilmiştir. Bugün yapı; sadece görülecek tarihi bir yer olarak değil, içinde değişik etkinlikler düzenlenen kültürel bir mekan olma özelliğini de taşıyor.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı’nı dışarıdan gördüğünüzde, buranın İstanbul’un en büyük sarnıcı olması inandırıcı gelmiyor. Çünkü girişi küçük bir binadan gerçekleşiyor. Ancak içeri girdiğinizde çok yüksek ve oldukça derin bir sanat eseriyle karşılaşıyorsunuz. Burası daha önce su deposu olduğu için herhangi bir tarihi yolu yok. Mimari yapıyı dolaşmak için restore sırasında inşa edilen yolu kullanıyorsunuz.

Yerebatan Sarnıcı,  138 metre uzunluğunda 65 metre genişliğinde bir alana kuruludur. Tuğlayla örülen tavanında örtü olarak Manastır tonozlarından yararlanılmıştır. İçinde suyun üzerinde paralel bir düzende sıralanan 360 sütunun bulunulduğu bu alan, uçsuz bucaksız görüntüsüyle gizem uyandırıyor. Yaşlı bir ağaç gövdesini andıran sütunlar 12 sırada dizilmiş. Her grupta 28 tane bulanan sütunların ikisinin altında heykel ayaklıklar var. Heykellerin Medusa başı olması, sarnıcın yapıldığı dönemdeki sanat anlayışıyla beraber, dini inancını da bize anlatıyor. Mitolojik bir kahraman olan Medusa, aslında çok güzel bir kadın olsa da, lanetlenmesiyle birlikte saçları yılana dönüşüyor ve kadının gözlerinin içine bakan herkes taşa dönüyor.  Medusa simgesi buraya yerleştirilirken yapının korunmasının amaçlandığı tahmin ediliyor.

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı

Yerebatan Sarnıcı Ulaşım

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’da Ayasofya Müzesi’nin hemen yanında bulunuyor. Ziyaret etmek isteyenler Eminönü’nden tramvaya binerek oraya rahatça ulaşabilirler. Sultanahmet durağında ineceksiniz, sarnıç Yerebatan Caddesi’nde yer alıyor. Eğer Eminönü’ne Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz, vapurla gitmeniz daha kolay ve daha hızlı olacaktır. Ama otobüslerle Taksim’e gidebilir, biraz da burada zaman geçirebilirsiniz. Taksim’den Eminönü’ne geçecek olanlar isterlerse otobüse binebilirler, ancak yürümek, denizi ve balıkçıları seyrederek gitmek istiyorsanız yürüyerek de yirmi dakikada Eminönü’ne ulaşabilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı her gün ziyaretçiye açıktır. Görmek isteyenler sabah 09.00 akşam 18.30 saatleri arasında oraya gidebilirler. Bu tarihi yapıya girmeniz için bilet almanız yeterli olacaktır. Biletler TC vatandaşları için 5 TL, Yabancılar içinse 10 TL olarak belirlenmiştir.

Yerebatan Sarnıcı’nın Konumu

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: İstanbul Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın