ekonomik tatil

Eğer çok sık seyahat ediyorsanız karşılaştığınız Amerikalılar ile ilgili bir şey fark edersiniz. Bu kişiler sıkıcı işlerde çalışıp başarısız ilişkiler yaşasalar bile zamanı boşa harcamadan tadını çıkarma yoluna giderler. Hayatın tadını çıkarmaya bir yerden başlamayı düşünüyorsanız ödemelerin size engel olmasına izin vermeyin. Örneğin; Amerikan hükümeti çocuğu olmayan birine yıllık yaklaşık 12.000 Dolar fakirlik maaşı vermektedir. Bu belki size dünyanın her yerinde yaşama imkanı sağlamaz ama şu dokuz ülkeden birinde yaşamanızı sağlayabilir. 

İşte aylık 1000 dolardan az para ile yaşayabileceğiniz 9 ülke şunlardır:

1. Ermenistan

Armenia seyahati

Üniversite mezunları büyük ihtimalle sizden daha iyi İngilizce konuşuyordur ve en yaygın boş zaman aktivitesi satrançtır. Moda, ülkede önemli bir husustur. İran, Türkiye, Gürcistan arasında bulunan bu küçük ülkede bir sürü milli park ve resort vardır. Dine oldukça önem verilen Ermenistan‘da her dine saygı duyulur ve ona göre davranılır. Ülkede yılın neredeyse 300 günü güneş vardır, bu da Ermenistan’ı paragliding cenneti yapar. Ülkedeki fiyatlara örnek vermek gerekirse bira 1.5 Dolar, bir opera bileti ise 6 Dolar’dır.

2. Bolivya

Bolivia tatili

Pasifik kıyısında Peru ve Şili ile komşu olan Bolivya, La Paz ile dünyanın en yüksek başkentine sahiptir. Özellikle seyyahların Güney Amerika’ya geçerken kullandıkları rota üzerinde olan Bolivya, gece hayatının uygun fiyatlı olması ile tanınır. Güreş, yaygın bir spordur. Ayrıca doğa yürüyüşü ve dağ tırmanışı yapabileceğiniz diğer aktivitelerdir. Kinoa ve kahve ülkede en çok ithal edilen ürünlerdir. 160 Dolarlık vizeyi ödedikten sonra bu ülkede hemen her şey çok ucuzdur. Fiyatlara örnek vermek gerekirse geceliği 5 Dolara kalacak yer bulmanız mümkündür.

3. Fiji

Fiji seyahati

Pasifik Okyanusu’nda bulunan Fiji, Karayiplere benzemektedir. Los Angeles‘tan buraya 10 saatlik bir uçuş sonunda varırsınız. Fiji’nin en büyük ve en kalabalık adası olan Vitu Levu’da geceliği 20 Dolara lüks sayılabilecek oteller bulabilirsiniz. Eğer gerçekten burada yaşamayı planlıyorsanız Fiji’nin 325 arasından 100 tanesinin yaşanılır olduğunu bilmelisiniz. Viti Levu’ya indikten sonra ziyaretçilerin çok az bir bölümü diğer adaları bilmektedir. Nadi ve Suva, Fiji’nin daha turistik kentleridir, fakat aylık 1000 Dolar ile geçirmeyi planlıyorsanız bu şehirleri gözden çıkarmalısınız. Ülkede geçimin kolay olduğuna bir örnek bir kase kava çorbasının bazı yerlerde ücretsiz olması olabilir.

4. Grenada

Grenade gezisi

Burada birçok uçsuz bucaksız sahil ve güzel yer bulabilirsiniz. Bu gibi yerlerde daha ucuza yaşamak istiyorsanız yerel halkı izlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Müzik ve dansın hayatın ayrılmaz parçaları olduğu Grenada‘da 5000+ Dolar ile tıp okuyan farklı milletlerden insanlar ile dans pistlerinde bile karşılaşabilirsiniz. Bu ülkede doğa yürüyüşü, su sporları yaygın diğer aktivitelerdendir. Ülkedeki fiyatlar için en iyi örnek geceliğine 20 Dolar ödediğiniz taksinin sizi istediğiniz her yere götürmesi olabilir.

5. Laos

Laos gezisi

Laos, Vietnam Savaşı sırasında büyük hasar görse de insanları sıcak kanlı olmalarından hiçbir şey kaybetmemiştir. Laos, Budist bir ülkedir. Buraya geldikten sonra hayatın daha yavaş aktığını fark edip huzur bulursunuz. Sebze ağırlıklı bir mutfağı olması nedeniyle sağlık kaynağı olarak da bilinen Laos, çeşitli restoranları ile sizi bekler. Bu ülkede para birimlerindeki değişiklikler genelde sizden yana olur. Tarihi ve mimari açıdan önemli yerleri ziyaret edebilir, uzun yürüyüşlere çıkıp kafanızı dinleyebilirsiniz. Laos, masaj denince de akla gelen yerlerdendir. 6-10 Dolara masaj yaptırmanız mümkündür. Uygun fiyatlara bir başka örnek el yapımı bambu bir sörf tahtasının 15 Dolar civarında olmasıdır.

6. Karadağ

Montenegro tatili

1991 yılında Komünist Yugoslavya’dan ayrılan Karadağ‘ın başkenti Podgorica‘dır. Moraca Nehri’ne bakan açık hava restoranları ile gün be gün daha ünlü olan Podgorica, etnik hayatı iyi tecrübe edebileceğiniz yerlerden biridir. Ülke, ayrıca eğlenceli organizasyon ve partileri ile meşhurdur. Burada nehir kenarında yürümek bile insana iyi gelir. Ayrıca köylerini gezmek için de zaman ayırmalısınız. Aylık 1000 Dolardan aza yaşanabilecek ülkelerden olan Karadağ’da dağları kapsayan İki saatlik bir otobüs yolculuğunun fiyatı 7 Dolar’dır.

7. Nepal

Nepal seyahati

Çin ve Hindistan arasında bulunan Nepal, sizi geçmişte yolculuğa çıkaracak bir yerdir. Yaşamanın ucuz olduğu bu ülkenin en bilinen yeri UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunan Katmandu şehridir.. Buraya geldiğinizde Himalayalar’ı görmek eşsiz bir hayat tecrübesidir. Maceranın hiç bitmediği Nepal’de dağ tırmanışı, doğa yürüyüşü, tarihi, dini ve mimari yerleri gezip görmek yapabileceğiniz aktivitelerdendir.

8. Nikaragua

Nicaragua gezisi

Merkez Amerika’da en fakir ülkede bile aylık 500+ Dolar ile geçim mümkündür. Bunun en iyi örneği Nikaragua‘dır. Yağmur ormanları, görebileceğiniz birçok kuş ve canlı türleri, kumar oynamayı sevenler için casino seçenekleri ile her kesimden insana hitap eden bir ülkedir. Kosta Rica ile rakip görülen Nikaragua, turizmde her geçen gün daha ön plana çıkmaktadır. Ayda 1000 Dolardan az gelir ile yaşayabileceğiniz yerlerden olan Nikaragua’da ücretlere örnek vermek gerekirse saatliği 10 Dolardan az olan özel surf dersini söyleyebiliriz.

9. Zimbabwe

Zimbabwe tatili

Afrika’nın adrenalin başkenti Zimbabwe, iş ve ticaret dünyasında adından söz ettirmektedir. Ayrıca doğal güzellikleri ile yılın her döneminde ziyaretçisi vardır. Yerel yollarla gerçekleştirilen sağlık çözümleri de hem uygun fiyatlı hem de etkilidir. New Orleans kadar olan Zimbabwe, uygun fiyatlı bir ülke olmasıyla da tanınır. Buraya geldiğinizde 1905 yılından kalma Viktoria Şelaleleri Köprüsü’nü ziyaret edebilir, beş yıldızlı bir otelde de bir hostelde de konaklayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.thrillist.com/travel/nation/best-countries-to-live-in-cheap

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın