tarihi mistik yapılar

Bizden binlerce yıl önce yaşayan insanlar bazı çarpıcı yapılar inşa etmişlerdir. Bu yapılar öyle görkemlidir ki yüzyıllardır bunların kim tarafından, neden ve en önemlisi nasıl inşa edildiği sorularına cevap aranmaktadır. Bu konularda farklı teoriler vardır. İşte tüm dünyadan tarihi gizemli 13 yapı:

1. Stonehenge, İngiltere

Stonehenge ingiltere

Efsaneye göre bu taşlar sihirbaz Merlin tarafından bir araya getirilmiş. Aslında, Stonehenge, Kral Arthur döneminden çok önce ortaya çıkmıştır. Ama insanlar bu ağır devasa taşları nasıl buraya taşıdılar? İnşa amacı henüz belli değil. Fakat güneş sistemini andıran yerleşimi nedeniyle bir gözlem noktası ya da din adamları tarafından kullanılan bir tapınak olduğu düşünülmektedir.

2. Baalbek, Lübnan

Baalbek lübnan

Antik tarzdaki bu tapınağın kalıntıları şehrin incisi gibidir. Tek husus Romalıların bu 1000 tona yakın blokları birbirine takacak teknolojiye sahip olmamasıdır. Bunlar, yapının dibinde görülebilir. Karşılaştırmak gerekirse Atina‘daki Partenon Baalbek‘in yarısı kadardır. Yapının inşası Mısırlılara ithaf edilmiştir. Bazı insanlar Baalbek‘in Babil Kulesi‘nin temeli olduğunu düşünür.

3. Newgrange, İrlanda

Newgrange irlanda

Newgrange 17. yüzyılda yol inşa eden kişiler tarafından bulunsa da bu gizemli yapı ancak üç yüz yıl sonra araştırılmaya başlanmıştır. Mısır piramitlerinden eski olan yapı, etkileyici bir simetriye sahiptir. Arkeologlar ortasında bir mezar bulmuştur. Eğer burayı gün dönümünde ziyaret ederseniz güneş ışığının kademeli olarak tüm odayı aydınlattığını görürsünüz. İrlanda batıl inançlarına göre burası elfler ve olayların giriş noktasıdır.

4. Kuzey Kafkasya Taş Gömütleri, Rusya

Dolmens-of-North-Caucasus- Russia 

Dağların eteklerinde düz taşlardan inşa edilmiş küçük evler bulunur. Yüzeylerinde kapatılabilir tarzda delikler vardır. Şaşırtıcı olan ise bu tabakaların tonlarca ağırlıkta olması ve kusursuz bir şekilde yerleştirilmiş olmasıdır. İki tabaka arasında bir bıçak girecek yer bile yoktur. Bu yapılar 5000 yıl öncesine bile gider. Volkonsky gömütü iyileştirici etkisi ile ünlüdür. Gömüt çeşitlerinin dünyanın farklı yerlerinde görülmesi de ilginçtir.

5. Tikal, Guatemala

Tikal Guatemala 

Tikal, yemyeşil bir orman içerisinde bulunan en büyük Maya yerleşkelerinden biridir. Yapay göller, top sahası ve saraylar Tikal’in ilginç bölümlerindendir. Ancak en çok dikkat çeken kısım şehir merkezini oluşturan Piramitlerdir. Bu piramitler çağın ihtiyaçlarına ayak uyduracak şekilde inşa edilmiştir. İşlevine dair birçok teori vardır: dini yapılar, araştırma merkezleri, mezarlık ya da bunların hepsi. “Tikal” adının etimolojisi de açık değildir. Ama burası için kullanılan bir isim daha vardır: Sesler Şehri. Bu ismi de en ufak bir ıslık sesinin bile yankılanmasından gelir.

6. Bolshoi Zayatsky Adası Taş Labirentleri, Rusya

Bolshoi-Zayatsky-Islands- stone-labyrinths- Russia 

Solovetsky Adaları taşlar ile şekillenmiştir ve bu taşlar spiral labirent şeklindedir. Yerliler bunlara “Babylon” der. Giriş ve çıkışları aynıdır. Bu nedenle izleri takip ederseniz bir süre sonra girdiğiniz noktadan çıktığınızı fark edersiniz. Peki öncesinde neydi burası? Bazı bilim adamları buraya daha işlevsel bakarak balık yakalamak için kullanıldığını söylemektedir. Dans ya da oyun amaçlı kullanıldığını söyleyenler de vardır. Fakat kesin olan şudur ki bu labirentler ruhani dünya sınırında dinsel yapılardır.

7. Petra, Ürdün

petra ürdün

Denizden 900 metre yüksekte kayaların içinde bulunan Petra, bir baş yapıt niteliğindedir. Siq Kanyonu‘nun sonunda sütunlardan oluşan fantastik bir manzara vardır. Sorun bu yapının nasıl yapıldığıdır. Çünkü iskele kurmadan burayı yapmak imkansızdır, ama o dönemde bu bilinen bir metod değildi.

8. Costa Rica Taş Küreleri

Stone-spheres-of-Costa-Rica

Pasifik kıyısındaki bu tarih öncesi yapılar vandalizm kurbanı olmuştur. Taş küreleri bulan işçiler bunların içinde altın olduğuna inanmıştır. Bu, yapılara oldukça zarar vermiştir. Sonrasında küreler turist çekme amaçlı şehir merkezine konmuştur. Kürelerin ne zamandan kaldığı bilinmemektedir. Bu yapıların gezegenlerine sembolü ya da sınır işareti olduğu düşünülmektedir. Fakat tüm bu teoriler fikir aşamasındadır, kanıtlamamıştır.

9. Terracotta Army, Çin

Terracotta Army çin

Qin Shi Huang‘ın mozolesinde 8000’den fazla savaşçı ve atın heykeli bulunmaktadır. Bunlar, geleneğin aksine hükümdar ile birlikte gömülmüşlerdir. MÖ 2. yüzyıldan kalma olan el yapımı bu ordu en küçük detaylarına kadar düşünülerek yapılmıştır ve hiçbirinin yüzü diğerine benzememektedir. 1970 lerde yapılan kazılar sırasında bilim adamları oldukça dikkatli davranmıştır. Bu, güvenlik nedeniyle olsa da şöyle bir inancın da sonucudur: eski bir efsaneye göre ölümden sonra Merkür Nehirleri hükümdara eşlik etmektedir.

10. Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat kamboçya

Avrupalılar 19. yüzyıla kadar buranın farkında değillerdi. Buranın Khmer insanları tarafından yapıldığını düşünmekteydiler. Yapıda taş işçiliği öyle yoğundur ki kimi zaman taşların birleşim noktasını bulamazsınız. Taşlar oldukça pürüzsüzdür. Yapı, yapıldığı hali ile korunmuştur. 200 tapınak öyle bir şekilde yapılmıştır ki buraya yaklaşan birisi ancak üç tanesini bir taraftan görebilir. Yapının özellikle yağmurlu mevsimde görüntüsü harikadır. Bunun nedeni de yapının suya yansıyan harika görüntüsüdür.

11. Timbuktu, Mali

Timbuktu Mali

Efsaneye göre bu şehir, yaşlı Bucktu ve adamlarının kervanları karşılaması ile kurulmuştur. Orta çağ masallarının ana karakteri olan Bucktu, altından sokaklarda gezerken ya da zekası ile şaşırtırken bilinir. O ve bir grup savaşçı Afrika Eldorado‘sunu fethetmeye çalışmış ama Fransız Rene Caillie bir hacı gibi davranana kadar geri gelmemişlerdir. Günümüzde macera sever insanlar burayı, özellikle de camilerin mimarisini merak ettikleri için buraya gelmektedirler.

12. Easter Adası Heykelleri, Şili

The-Easter-Island-Statues- Chile

Pasifik Okyanusu’nda küçük bir kara parçası devasa taş tasvirler ile kaplıdır. Ayrıca bu tasvirlerden daha ağır olan dini amaçlı yerler de vardır. Maalesef bunları aydınlatacak insanlar çok uzun zaman önce ölmüştür. Bu heykellerin yapımı ile ilgili birçok teori vardır. Fakat hangisinin doğru olduğu Hala bilinmemektedir.

13. Giza’nın Büyük Sphnix’i, Mısır

Sphinx giza mısır

Çölün ortasında bulunan bu devasa heykel belki de tüm zamanların en mistik yapısıdır. Firavunlar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Aslana benzeyen bir siluettir. Altı katmanlar şeklindedir. Büyük sellerin bu şekli kazandırdığı varsayılmaktadır. Alt kısmında odalar ve bölmeler vardır.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.