Bu ara resmi tatiller arka arkaya geldi ve çalışanlar adeta bayram havasında. 19 Mayıs 2017 Cuma gününe denk geliyor ve çevremdeki herkes (ben de dahil) tatlı bir tatil planı yapma telaşı içinde. 3 günlük tatil düşüncesi bile mutlu ediyor insanı değil mi? 🙂 Çok yol gitmeden, zaman kaybetmeden ulaşabileceğiniz ve 3 gün kafa dinleyebileceğiniz birkaç tatil yeri önerim olacak size. Tabii İstanbul’a yakın öneriler 🙂 Napalım ülkenin neredeyse yarısı burada yaşayınca ister istemez biraz torpil geçiyorum.

19 Mayıs tatilinde gidilecek İstanbul’a yakın yerler

19 Mayıs tatilinde İstanbul’a yakın gidilebilecek 3 önerim var; Ağva, Polonezköy ve Sapanca. Gelelim detaylara…

Ağva

19 mayısta ağva

İstanbul’un arka bahçelerinden, nefes alma alanlarından biridir göz alabildiğine uzanan yeşili ile dikkat çeken Ağva. Şile’ye bağlıdır ve İstanbul’a 97 kilometre mesafededir. Yol biraz virajlı ama inanın ulaştığınız da buna değecek bir manzara karşılıyor sizi. Doğanın en güzel renklerine ev sahipliği yapan Ağva Latince’de “iki dere arasındaki köy” anlamına gelir. Yeşilçay ve Göksu dereleri Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülür.

Karadeniz kıyısına 3 kilometrelik bir kumsala sahiptir baş döndürecek kadar güzel olan Ağva. Kumsalı genelde tertemiz. Özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonları plajda yer bulmak zor olabiliyor. Konaklamayacaksanız erken saatlerde gitmenizi öneririm. Ama 3 günlük bir tatil var ve bence bu fırsatı kaçırmayıp, Ağva otellerinde yerinizi ayırtın. Ağva’da yer alan tüm otelleri incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ağva Ne Yapılır?

Yürüyüş: Ben orada kaldığım her gün uzun uzun yürüdüm. Doğası o kadar güzel ki, yorgunluktan ölmeden bırakamıyor insan yürüyüşü.

Rakı – balık: Sahildeki restoranlarda mutlaka yer ayırtın ve güzel bir ziyafet çekin.

Nehir gezisi: Nehir de aktivite yapabilirsiniz. Göksu Nehri’nde tekne kiralayıp, gezinti yapabilir. Ya da kano ile keşfe çıkabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Polonezköy

19 mayıs polonezköy
Fotoğraf: polonezkoy.biz

Kalabalıktan, karmaşadan kaçıp, çayırla çimenle bütünleşmek, tertemiz hava da yürüyüşler yapmak ve sıfırlanmak istiyorsanız Polonezköy tam da aradığınız adres. Daha yoldayken bile bol oksijenden başınız dönebilir 🙂 Yemyeşil ormanlar, kuş sesleri ve alabildiğine sakinlik aklınızı başınızdan alacak. Polonezköy otellerinde 2 – 3 gün konaklamak ilaç gibi gelecek size.

Bir kartpostalı andıran bu cennet köşe Türkiye’de Polonyalıların yaşadığı bir köy. İstanbul’un en güzel sürprizlerinden biri olan Polonezköy güzelliği ve renkleri ile beğeninizi kazanacak, hatta hayranlık uyandıracak bir yer. Polonezköy’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Polonezköy Ne yapılır?

Kahvaltı: Hafta sonları sırf kahvaltı yapmak için gelenler var buraya. Hatta müdavim olanlar. Özellikle birkaç mekanın kahvaltısı aklınızı başınızdan alacak kadar enfes.

Doğa Yürüyüşü: Göğe kadar uzanan ağaçların arasında, rüzgar saçlarınızın arasından geçip, giderken ve kuş cıvıltıları en güzel müzikten bile huzurlu gelirken kim yürüyüş yapmak istemez ki?:)

Bisiklet Turu: Bisiklet turu yapmak için çok özel yerlerden biridir Polonezköy. Burada Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk parkuru yer alır. Ayrıca, Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda da parkur olarak yer almaktadır.

İlgili Yazılar:

Sapanca

19 mayısta sapanca
Maşukiye, Sapanca’da bir alabalık restoranı.

Sakaryalı olduğum için torpil geçeceğim tabii ki Sapanca’ya 🙂 Bence Türkiye’nin en özel yerlerinden biri, şahane ilçe. Doğası ayrı güzel, gölü ayrı. İnsanları zaten pamuk şeker kıvamında. Hiç alışık olmadığınız kadar misafirperver ve sıcakkanlı 🙂 Kartpostal güzelliğindeki kıyısındaki bitki çeşitliliği, suyun berraklığı özellikle doğanın canlandığı dönemlerde tam bir renk cümbüşü yaratıyor ve büyülüyor ziyaret edenleri. Bölgenin iki önemli alanı olan Kırkpınar ve Kurtköy bölgenin “meyve bahçesi” adeta.

Unutamayacağınız bir tatil geçirmek, huzur bulmak, sakinliğin tadını çıkarmak ve sıfırlanmaksa amacınız hiç zaman kaybetmeden Sapanca otellerinde yerinizi ayırtın. Sapanca’da yer alan tüm otellere göz atmak isterseniz tıklayın..

Sapanca ne Yapılır?

Su Sporları: Enfes güzelliği ile nefes kesen Sapanca Gölü su sporları için elverişlidir. Su kayağı, kano, rüzgar sörfü ve kneeboard en sık tercih edilen su sporları arasındadır.

Alabalık Ziyafeti: Buraya geldiyseniz alabalık yemeden dönmek olmaz. Sapanca demek, alabalık demek. Göl kıyısındaki restoranlardan birini gözünüze kestirip, keyifli bir ziyafet için beklemeye başlayın 🙂

Paintball: Paintball Sapanca ve çevresinde sıklıkla tercih edilen aktiviteler arasındadır. Bu eğlenceli spor için doğal parkurlar vardır.

İlgili Yazılar:

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın