23 Nisan tatilinde gezilecek yerler

Hafta sonu ve yıllık izinlerin haricindeki resmi tatilleri iple çeker olduk. Hele birde bu resmi günler Pazartesi ya da Cuma gününe denk geliyorsa aman Allah alıyor bir telaş bünyeyi. İzin birleştirmelere, 2 günlük izni 6 güne tamamlamalara (Biliyorum abarttım biraz :)) doyamıyoruz. Aslına bakarsanız resmen tatil için yaşıyoruz. Bu sene tüm tatillerinizden önce önerilerle dolu yazılar yazıyor olacağım size. 23 Nisan tatili için çok büyük bir liste beklemeyin zira tam da hafta ortasına yani Çarşamba gününe denk geliyor. Ama üzülmeyin de 1 gün, 1 gündür. Kısa mesafelerde, çok cici geziler yapabilirsiniz.

Nefes kesen güzellikteki İstanbul Adalar, (Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada) sakinliğin, uçsuz bucaksız yeşilin başkenti Sapanca ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi dokusu, zeytin bahçeleri ile göz dolduran Trilye 23 Nisan yazımda günübirlik geziler için önereceğim şahane yerler. Şimdi yazımı okurken arkanıza yaslanın ve tatiliniz için rotanızı belirleyin.

İstanbul Adalar

İstanbul Adalar: İstanbul’un arka bahçesi, nefes alma alanları arasında geliyor her biri birbirinden harikulade olan adalar. Yeşili, ada mimarisinin en güzel örnekleri olan köşkleri, faytonların sesleriyle renklenen sokakları, çam ormanları, meyhaneleri ve huzur kokan atmosferi ile her biri birbirinden güzel 4 ada hakkında kısa kısa bilgilendireceğim şimdi siz gönül dostlarını 🙂

Kınalıada: Adalar içinde en minik olanıdır ve vapurla gelirken ilk göz kırpan adadır Kınalıada. Tipik ada mimarisinden farklı değildir evleri, sokakları, köşkleri. Çarşısı özellikle bahar ve yaz aylarında (Özellikle 23 Nisan, 19 Mayıs gibi bayramlarda) gece – gündüz renkli ve hareketlidir. Sahildeki restoranları müthiş bir albeni ile çağırır sizi 🙂 Şöyle birini gözünüze kestirip, manzaraya karşı oturup rakı – balık yapabilirsiniz. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biridir.

Burgazada: Benim adalar içinde en sevdiğimdir Burgazada. Çünkü ‘Kalpazankaya’ gibi şahane manzaraya sahip bir tepeye, tepenin en tepesinde ise harikulade bir restorana ev sahipliği yapar 🙂 Ben her bahar, her yaz mutlaka sık sık giderim bu restorana. Manzarası ayrı güzel, ortamı ayrı, mezeler apayrı. Çam ağaçları altında yemeğinizi yerken, mutfaktan gelen Rumca – Yunanca – Türkçe şarkılar çalınır kulağınıza, martı sesleri böler müzik seslerini ve cennette gibi hissedersiniz kendinizi. Kalpazankaya dışında da birçok gezilecek yer vardır ada da. Vapurdan inin ve ada sokaklarında kaybola kaybola etrafı keşfedin. (Kaybola kaybola dedim ama aslında bu pek mümkün de değil çünkü Burgazada çok küçük bir ada : ))

Heybeliada: Burgazada’dan sonraki duraktır Heybeliada. 3. büyük adadır ve yemyeşil ormanları ile dikkat çeker.  Kınalıada ve Burgazada kadar küçük olmadığı için burada rahatlıkla kaybolabilirsiniz 🙂 Bisiklet turu, uzun uzun yürüyüşler ve fayton gezisi için nefis, geniş sokakları vardır. Çarşısında yer alan çay bahçeleri, kafeleri ve restoranları yorulduğunuzda seve seve ev sahipliği yapar size ve müthiş bir şekilde ağırlar. Ada insanı sıcakkanlı, samimi ve güler yüzlü olduğu için hiç yabancılık çekmez ve hemen alışırsınız ortama.

Büyükada: Adalar grubu içinde en büyük olanıdır Büyükada. Son yıllarda çok kalabalık olmasından yakınsam da, bisiklet turu yapacaksam tek tercihimdir. Çünkü tepeleri, sokakları ve büyüklüğü ile gez gez bitmiyor. Özellikle ‘’Büyükada Turu’’ bisikletle 1 saati geçiyor. Yoruluyorsunuz ama en tepeye çıktığınızda, gördüğünüz manzara her şeyi unutturuyor size. Tarihi değerler bakımından da zengin olan Büyükada’da çayır, çimen gezdikten sonra kısa bir tarihi tur da yapabilirsiniz.

Adalar’da Yapılacak Aktiviteler: Bisiklet turu, yürüyüş, piknik, fotoğraf çekimi, alışveriş, rakı – balık, su sporları ve fayton turu.

Sapanca & Trilye

Sapanca: Marmara Bölgesi’ndeki en yeşil alanlardan biridir Sakarya’ya bağlı olan ama bir o kadar da İstanbul’a yakın olan Sapanca. Günübirlik tatiller için biçilmiş bir kaftandır adeta burası. Merkezi, Maşukiyesi ve Kırkpınar’ı ile adeta tescillenmiştir güzelliği. Göl kıyısında yürüyüş yaparken kendinizi çok ama çok uzaklarda hissedersiniz. Bölgede nereye giderseniz gidin yemyeşil ormanlar, rengarenk kır çiçekleri ve şipşirin evler karşılar sizi. Bahçeli, verandalı evler tatil havası hissettirmiştir hep bana. İşte Sapanca’da neredeyse tüm evler böyle kocaman bahçeye sahip.

Çarşısında ve göl kıyısındaki alabalık restoranları çıldırtacak kadar güzel ve huzurlu. (Sapanca alabalık cenneti olarak da tanınıyor) Restoranların hemen girişindeki havuzdan yiyeceğiniz balığı seçebiliyorsunuz.

Sapanca Yapılacak Aktiviteler: Doğa yürüyüşleri, fotoğraf çekimi, bisiklet gezisi, kahvaltı, Sapanca Gölü’nde su sporları, piknik ve alabalık keyfi 🙂 (Tamam bu alabalık keyfi olmadı ama anladınız siz beni. Alabalık yemeden dönmeyin demek istedim 🙂 ) (Sapanca hakkında detaylar için tıklayın.)

Trilye: Sanırım son yıllarda kafayı takmış olduğum yerlerin başında geliyor benzersiz güzelliği ile aklımı başımdan alan Trilye. Zeytinbağı olarak da biliniyor Bursa Mudanya’ya bağlı olan bu şirin kasaba. Zeytin bahçeleri, uçsuz bucaksız çam ormanları, masmavi denizi, tertemiz havası, minnak çarşısı, balık restoranları, en tepedeki müthiş manzaralı çay bahçesi ve kır çiçekleri ile bezenmiş sokakları doğal bir film platosu gibidir adeta. Sokaklarında yürükten geçmişe yolculuk yaparsınız. Yüzlerce yıl öncesinden kalan yapılar, yaşanmışlık kokan cumbalı evler mıknatıs gibi çeker sizi. Günün her saati farklı güzellikler sunar Trilye ama ben en çok gün batımı saatlerini severim burada. Günün koşturması, telaşı bitmiş, herkes bir köşeye çekilirken manzaralı bir restorana oturup akşam yemeği yemek ve kızıla dönen gökyüzünü izlemek mutluluk verir.

Trilye Yapılacak Aktiviteler: Su sporları, Trilye çarşısında alışveriş, doğa gezisi, tarihi gezi, bisiklet turu, rakı – balık, fotoğraf çekimi.

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın