ankara gezi rehberi

Yerlisinden adım adım 3 günlük bir Ankara gezi rehberi planına ne dersiniz? İşte sizin için hazırladığım 3 günlük mükemmel bir Ankara gezi planı.

3 Günlük Ankara Gezi Rehberi

Atamızın yadigârı Başkent Ankara. Aslında yazılacak çok şey var ancak Ankara gezi rehberi için öncelikle bir Ankaralı’dan doğru bilgi almanız gerekir.

Ankara ile ilgili “Soğuk şehir, memur kenti, sokakları denize çıkmayan şehir” gibi söylemleri dikkate almayın. Bu söylemler ile önyargılı olmadan önce Ankara’yı tanımak gerekir. Sizin için hazırladığım Adım adım Ankara gezi rehberi ile Ankara’yı sizlere doğru tanıtmak istiyorum.

Ankara Gezi Rehberi: 1. Gün

Her mevsimin ayrı güzel olduğu Ankara’da kahvaltı için çok fazla seçeneğiniz var. Hamamönü restorasyon çalışmaları sonrası eski Ankara evleri ile kahvaltı yapmak için iyi bir seçenek.

Gün içerisinde gezi ve tarihi mekanlar için başlangıç olarak güzel bir seçenek  arıyorsanız Hamamönü’nde kahvaltı sonrası Ankara Kalesi‘ne geçmelisiniz. 15 dakikalık bir yürüyüş sırasında Ankara’nın tarihi konusunda birçok bilgi edinebilirsiniz.

Kale, tam olarak hangi dönemde yapıldığı bilinmese de MÖ. 2. yüzyıldan beri varlığını hissettirmektedir. Her cephesinden Ankara’nın güzel manzarasına doyum olmaz. Şayet şanslı iseniz festivallere denk gelebilirsiniz. Girişleri ücretsizdir.

ankara kalesi ankara gezisi

Ankara gezimizin ikinci durağı kalenin hemen altında bulunan Ankara Rahmi M. Koç Müzesi. Müzecilik kültürüne Rahmi Koç’un katkıları ile Ankara’ya kazandırılan bu yer, Ankara’nın esnaflık tarihi adına anlamlı bir müze.

(Adres: Necatibey Mahallesi Depo Sokak No:1 Altındağ. Giriş ücreti tam bilet 8 Lira, indirimli bilet 5 Lira’dır.)

ankara gezilecek yerler rahmi koç müzesi
Rahmi Koç Müzesi

Öğlen oldu artık yemek yemek lazım diyorsanız hemen Rahmi Koç Müzesi çıkışında meşhur Emin Usta’ya uğrayıp yemeklerinden tatmadan geçmek olmaz. Küçük, şirin ve bir o kadar da lezzetli yemekleri ve güler yüzlü çalışanları ile sizi karşılamakta.

Karışık ızgara ve ev yapımı yoğurt tavsiye edilir, yemekleri lezzetli fiyatları da oldukça uygundur. Karnımız doydu ve yola çıkma zamanı. (Adres: Koyunpazarı Yokuşu No:48 Altındağ, 0530 826 02 11)

ankara restoran tavsiye
Emin Usta (Foto: www.birkucukgezgin.com)

Çok uzaklaşmadan Ankara’nın siyasi geçmişinden kareler görmek için 80 dönemi idamları ile meşhur olan Ulucanlar Kapalı Cezaevi Müzesi ziyaret edilmeli ve tarihi bir döneme tanıklık edilmelidir.

Ankara gezimizin akşam kısmında ise yine aynı bölgede kale içerisinde Ankara manzarası eşliğinde eski konaklardan yapılma birçok restoran bulabilir ve keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. (Adres: Sakarya Mahallesi Ulucanlar Caddesi No:63 Altındağ. Giriş bedeli tam 5, indirimli 2 Lira’dır.)

ulucanlar cezaevi müzesi ankara

Ankara Gezi Rehberi: 2. Gün

Ankara gezisine şehrin ve bu büyük uygarlığın tarihi ile devam edebilirsiniz. Kahvaltı için Kızılay Meydanı’nda birçok güzel seçeneğiniz var. Kumrular Sokak ve Konur Sokak kafelerin yoğunlukla bulunduğu bir bölge.

İnsanların büyük bir telaş içerisinde bir yerlere yetişmeye çalıştığı şehrin tüm ulaşım bağlantısının sağlandığı nokta Kızılay Meydanı’dır. Şehir üzerindeki “Bürokrat Gülümsemesini” burada daha iyi hissedebilirsiniz.

Kızılay, tüm Bakanlıklar ve TBMM’ye olan yakınlığı ile Ankara’nın merkez noktası. Ulaşım açısından hiçbir sıkıntı yaşamadan tekrar bir önceki gün kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Hedefimiz Ulus’ta bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Ankara Kalesi’nin güney doğu cephesinde yer alan müze, Hititler döneminden yakın geçmiş zamana kadar Anadolu’nun tarihini anlatmaktadır. (Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Gözcü Sokak No:2 Ulus. Tam bilet 30, indirimli bilet 15 Lira’dır.)

ankara müze

Ankara gezisine yine yakın bölgeden Cumhuriyet Tarihine bir bakış ile ilk Meclis olarak da bilinen Türkiye Büyük Millet Meclisi ile devam edebilirsiniz. Ulu Önder Büyük Devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı meclis, günümüzde siyasi tarihimizin önemli mihenk taşlarından biri olarak kendisini bize tüm ihtişamı ile göstermektedir.

Atamızın çalışma odası ve diğer parlamenterlerin çalışmalarını yaptığı odalar sadeliği ve bir o kadar da kendine has gösterişi ile karşılar bizi. İnsanın ziyaret ettiğinde bir Türk olarak duygulanmaması mümkün değildir. (I. TBMM – Cumhuriyet Cad. No:14 Ulus. Giriş bedeli 5 Lira’dır.)

Ankara ilk meclis
İlk Meclis Binası

Ankara gezimizin bu kısmında yemek molası vermek isterseniz ve Ankara’ya gelip de meşhur Ankara Döneri yemeden gitmek olmaz diyorsanız, Kale’deyiz.

Kalenin yanında küçük dükkanlar saat 14:00 bilemediniz 15:00’a kadar bulabileceğiniz leziz döneri ile sizi döner yemeye davet eder. Hem yemeğinizi yersiniz hem de tarih kokan küçük antika dükkanları ile haşır neşir olursunuz.

Kalenin Şeref Babası Kafkas Antika dükkanı sahibi Şerafettin Amca’yı kime sorsanız bilir. Bir şey almanıza gerek yok gidip muhabbetine ortak olun ve size tesbihin tarihini anlatsın. Dükkanına girdiğinizde yaklaşık 10-15 metrekare bir alanda duvarda asılı tesbihler gözünüze ilişir.

Türk ve Osmanlı tarihinde önemli bir yer alan tesbih kültürü hakkında değerli bilgilere sahip olacaksınız. (Kafkas Antika – Can Sokak No: 30 Altındağ Tel: 0532 763 76 61)

Bu güzel muhabbetten sonra yolumuz yine Kızılay’a doğru olacaktır. Ankara’ya gelip de Atamızı ebedi istirahatgahında ziyaret etmeden gitmek olmaz.

Anıtkabir tüm ihtişamı ve muhteşem yapısı ile ziyaretçilerini karşılar. Ana kapıdan girdikten sonra törenlerin vazgeçilmez başlangıç noktası Aslanlı Yol’dan mozoleye yönelerek Atamızın huzuruna çıkarsınız.

Duyguların hat safhaya çıktığı Mozole ziyareti sonrası alt katta bulunan ve restore edilerek ziyarete açılan Kurtuluş Savaşı Müzesi sizi karşılar. Kurtuluş Savaşı’nın tüm detaylarının işlendiği müze tarihe bir bakış açısı olarak karşımıza çıkar.

ankara anıtkabir gezisi

Anıtkabir ziyaretinden sonra artık akşam olmuştur. Ankara’nın önemli bir sektörü olan alışveriş merkezi gezisi başlayabilir. Alışveriş yapmak için Armada alışveriş merkezi güzel bir seçenek.

Akşam saatlerinde yemek öncesi ünlü markaların bulunduğu büyük indirimlerin olduğu bir mekandır. E artık acıktık ve Türk mutfağına dair bir mekan bizi Yaşam Sokağı’nda karşılar. SULU Et Balık Kebap restoran. Adına baktığınızda gerçek Türk mutfağı kültürü olduğunu anlarsınız.

Öğlen saatlerinde bol çeşitli sulu yemekler akşam ise ızgara, kebap, balık ve pide çeşitleri ile hem gözünüze hem de midenize hitap eden bir yerdir. (Sulu Et & Balık – Via Flat, Beştepe Mah. Nergiz Sk. 7/2 Yenimahalle, 06510 Ankara  0 312 219 19 15)

ankara gezi rehberi yeme içme
SULU Et Balık Kebap

Ankara Gezi Rehberi: 3. Gün

Ankara gezisi üçüncü gününe tüm gençlerin ortak buluşma noktası Bahçelievler 7. Cadde ile başlıyoruz. Kahvaltı yapmak, bir şeyler içmek, güzel zaman geçirmek için güzel mekanların bulunduğu, bir dönem trafiğe kapatılarak yayalaştırma projesine alınan ancak daha sonra itirazlar nedeni ile vazgeçilen, Ankaralı gençlerin kuş serisi araçları ile müziği açarak caddeden geçtiği, kaldırımlarında insanların mutlaka bir tanıdığa rastladığı uğrak noktadır.

Kitap okumayı seviyorsanız kahvaltı sonrası Milli Kütüphane içerisinde küçük bir tur sizi mutlu edecektir. Milli Kütüphane’den çıkışta metro ile Kızılay meydanı ve bu sefer istikamet Çankaya. Ankara ziyaretçilerinin uğrak noktası Tunalı Hilmi Caddesi ve sizi suda süzülerek  selamlayan kuğuların bulunduğu Kuğulu Park karşılar.

Soyu tükenmekte olan ve nadir bulunan siyah kuğu ile tanışma fırsatınız olacaktır. Simitçiden aldığınız Ankara Simidini kuğular ile paylaşma zevkini tadarsınız.

ankara gezi rehberi gezilecek yerler
Kuğulu Park

Kuğulu Park’tan çıktıktan sonra bir Ankara gezisinde olmazsa olmaz yemek durağı Hacı Arifbey Restoranı. Eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in evinin karşısında Güniz Sokak’ta bulunan restoran sizi güler yüzlü personeli ile karşılar.

Kebap kültürünün güzel örneklerini burada bulabilirsiniz. Üzerinde adınız yazılı balon pide ise size güzel bir sürpriz olacaktır. (Hacı Arifbey Restoranı – Guniz Sokak No:48/1 Kavaklıdere
Tel: 0312 467 5767)

Ankara gezisi yeme içme
Hacı Arif Bey Restoranı

Yemek yedikten sonra Ankara gezisi Çankaya Köşkü altında bulunan Seymenler Parkı ile devam edebilir. Yaz döneminde evliliğe adım atan çiftlerin düğün resimlerini çektirmek için mekan tuttuğu, ortasında havuzu bulunan Ankara’nın merkezinde yeşilliğe doyabileceğiniz bir parktır.

Hemen ardından yine tüm Ankara’yı ayağınızın altına seren Atakule karşımıza çıkar. Asansöre bindiğinizde büyük bir hızla yukarı çıkarsınız. Duvarlarında çiftlerin birbirine olan aşklarının kazındığı yükseklik korkusu olmayanların ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Hangi mevsimde giderseniz gidin üzerinize mutlaka bir ceket almalısınız. En üst katında Kule Restoranında dönen sistem ile Ankara’nın her bir köşesinden değişik manzaralar eşliğinde yemek yeme şansınız olabilir.

ankara gezi rehberi atakule

Aslına bakarsanız Ankara gezisi üç güne sığacak kadar kısa olmamalıdır. Ankara civarında gezilecek yerlere de bir şans verilmelidir.

Adım Adım 3 Günlük Ankara Gezi Rehberi yazısı ile Ankara’nın popüler yerleri hakkında bilgiler paylaştım. Ankara’da konaklama yapılacak bölgeleri ve otel tavsiyelerimizi Ankara’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde gezip görebileceğiniz tüm yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Ankara Gezilecek Yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Mustafa Edisan

4 Yorum

 1. mustafa bey merhabalar cuma günü öglen saatlerinde ulus atatürk caddesinde royal carine otele geliyorum. 3 günlük nişanlım ile aracımız yok. ilk günü oralarda nerelere gidebiliriz. arif bey restorant oralara yakınmı.?
  cumartesi pazar nerelere gidebiliriz. tavsiyeleriniz neler olur. ramazan başlangıcı oldugu için iftar ve sonrası programlarda ne yapabiliriz tavsiyelerinizi bekliyorum.

 2. Mustafa bey, çok güzel bir çalışma olmuş. Birşey sormak istiyorum, atakule şu an tadilatta deniyor. En üstteki seyir terası ve döner restaurant açık mı? Mayıs ayının ilk haftası 3 günlüğüne ankaraya gidiyorum, açıksa ziyaret etmek isterim. Geri dönüş yapabilirseniz çok çok memnun olurum. Emeğinize sağlık

  • Ayşe hanım merhaba,
   Doğru bilgi almışsınız Atakule ve döner restoran şuan tadilatta edindiğim bilgiler doğrultusunda mayıs sonu haziran başına kadar tadilat devam edecek deniliyor ancak görüntü itibari ile alt kısımdaki avm tamamı ile tadilata girdiği ve bu sürecin uzun olabileceği konusunda da bilgiler mevcut. Ankara mayıs ayı başında gezmek için güzel bir şehirdir tercihiniz kesinlikle yerinde olur. Nisan ayında yağmurdan ve meşhur Ankara ayazindan haziran ve sonrasında sıcaktan gezmek pek mümkün olmuyor 🙂 yapacağınız gezi programında soracağız soru olur ise cevaplamaktan mutluluk duyarım . Ankara gezisinde size eğlenceli günler dilerim.
   Saygılarımla

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın