Doğma büyüme İzmirli ve İzmir aşığı biri tarafından adım adım 3 günlük bir İzmir gezi rehberi planına ne dersiniz? İşte sizin için hazırladığım 3 günlük mükemmel bir İzmir gezi planı.

3 Günlük İzmir Gezi Rehberi

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir kendisine has atmosferi ile tanınır. Bu güzel şehri ziyaret edecekseniz İzmir gezilecek yerler rehberi mutlaka işinize yarayacaktır. İzmir gezi rehberi yazımıza 1. gün ile başlayalım…

Adım adım 3 günlük İzmir Gezi Rehberi yazım boyunca tavsiye ettiğim tüm noktaları üstteki haritada görebilirsiniz. Haritadaki katmanlar günlük planlara göre ayrıldı.

Mavi noktalar ilk gün gezilecek yerleri, Turuncu noktalar ikinci gün gezilecek yerleri, Yeşil noktalar ise üçüncü gün gezilecek yerleri işaretliyor. Haritayı büyütmek için köşedeki kutucuğu da tıklayabilirsiniz.

İzmir Gezi Rehberi: 1. Gün

Yılın hemen her günü güneşli olan İzmir’de nerede kahvaltı edilir diye düşünüyorsanız ilk tercihiniz Bornova’ya 10 dakika mesafede  bulunan Çiçekliköy olmalı.

Orman içindeki bu köyün hemen hemen tamamı kahvaltıcılık ile geçiniyor. Doğanın içinde yer alan mekanlarda, köyde yetiştirilen doğal ürünler ile huzur içerisinde kahvaltı edip sonrasında köyün içinde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Çiçekliköy’de “Köyüm” isimli yerde kendi üretimleri olan ürünler, mekanın yanındaki yine kendi fırınlarında yapılan ekmek çeşitleri ile kahvaltı edebilirsiniz. Ceviz, patlıcan, bal kabağı gibi reçel çeşitleri tam denemelik!

Eğer yediğiniz ürünleri sevdiyseniz hemen karşısındaki satış yerinden alabilirsiniz. (Kendi aracınız dışında buraya Evka 3 metro istasyonundan kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz.)

(Köyüm Kahvaltı Evi – İzmir Manisa Yolu 7. Km ÇiçekliköyYakaköy ayrımı, 0232 377 55 14)

İzmir Çiçekliköy kahvaltı
Dağmaran Kahvaltı Evi de bölgedeki dikkat çeken kahvaltı evlerinden. (Foto: egedentarifler.com)

Kahvaltıdan sonra İzmir’de gezilecek yerler ile devam edebilirsiniz. Tarihi Kemeraltı Çarşısı birçok gezginin ilk uğrak noktasıdır.

1901 yılında inşa edilen ve o günden günümüze şehrin sembolü olan İzmir Saat Kulesi bu çarşının girişindedir. Kulenin yakınında İzmir’in işgalinde ilk kurşunu atan ve sonrasında şehit düşen Hasan Tahsin Heykeli vardır. Aynı meydanda yer alan küçük Konak Yalı Camii de görülebilir.

konak meydanı izmir gezi rehberi
Konak Meydanı

17. Yüzyılda ticari amaçlarla inşa edilen Kemeraltı’nın en işlek yeri Anafartalar Caddesi’dir.

Birçok dükkanın yer aldığı bu cadde birkaç yıl önce restore edilerek daha güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Anafartalar’da belgesellere konu olan tarihi Şükran Oteli’ni mutlaka görmelisiniz.

Bu caddenin sonundan sola dönüp çarşının arka sokaklarını görmelisiniz. Giyim, gıda, hediyelik eşya gibi birçok şeyi bu çarşıda ve arka sokaklarında bulabilirsiniz.

Aslında yaşayan çarşı tam da o sokaklarda! Kızlarağası Hanı, İstanbul Mısır Çarşısı’nın küçüğü misali tarih dolu bir mekan. 1744 yılından kalma handa ebru, gümüş, ney atölyeleri, antikacılar, çeşitli hediyelik eşyalar satan dükkanlar mevcut.

Hanın yan sokağında birçok kahveci bulunsa ve adı Kahveciler Sokağı olsa da hanın ortasında ve üst katındaki Acı Kahve’de yazın limonata, kışın kahve ya da sahlep içilmelidir. Şanslıysanız balkonda yer bile bulabilirsiniz! Ney eşliğinde bu ortamda oturmayı sevmeyen yoktur!

izmir gezi rehberi kızlarağası hanı
Kızlarağası Hanı

Öğlen yemeği saati mi oldu? İzmir’de taze balık yenir, yenmelidir! Kızlarağası’nın hemen karşısındaki Kemer6 restoranda Akya ızgara, balık böreği, kalamar, balık ekmek, midye tadılmadan geziye devam edilmemelidir.

Lezzet fiyat karşılaştırması yapılınca oldukça uygun fiyata yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli ve taze deniz ürünlerini burada bulabilirsiniz. (Kemer6 Restaurant – 871 Sokak No: 16 Kemeraltı)

Farklı lezzetler arıyorsanız bir diğer seçeneğiniz Bizim Lokanta. Esnaf lokantası tarzındaki lokanta özellikle öğlen saatlerinde tamamen dolu olur. Eğer bulabilirseniz nohutlu işkembe, balık çorbası ve kabak tatlısı gibi lezzetleri mutlaka denemelisiniz. (Bizim Lokanta – 911 Sokak No: 4 Kemeraltı)

Yemekten sonra buralardan uzaklaşmadan bir de tatlı denemeye ne dersiniz? Kızlarağası Hanı yan sokağında bulunan Meşhur Hisarönü Şambalicisi’nden tarçınlı kaymaklı bir dilim şambali yenmelidir. Bu küçücük dükkan İzmir’in uğrak noktalarındandır. (Meşhur Hisarönü Şambalicisi – 901 Sok. No: 13/A Hisarönü)

İzmir gezisi Şambali
Meşhur Hisarönü Şambalicisi (Foto: mehmetdilbaz.net)

Güne İzmir manzarasının tadını çıkararak devam edebilirsiniz. Bunun için doğru adres Tarihi Asansör’dür.  Dario Moreno sokağı bitiminde yer alan asansörde Moreno’nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde yukarı çıkabilirsiniz.

Tarihi Asansör 1907 yılında Musevi bir iş adamı tarafından dik yokuşlar ve merdivenlerin olduğu iki semt arasında kolay ulaşım sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Günümüzde seyir terası, cafe ve restoran olarak hizmet vermektedir. Restoranın fiyatları İzmir ortalamasının üzerindedir. Cafe ve restoran için rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde özellikle balkon kenarında yer bulmak neredeyse imkansızdır. (Tarihi Asansör – Turgut Reis Mah. Dario Moreno Sok. 76/6 Konak)

izmir gezisi tarihi asansör
Tarihi Asansör

Gün sonunda vaktiniz kaldıysa ve deniz kenarında gezmek isterseniz İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çalışan Bisim’den bisiklet kiralayabilirsiniz.

Sahil şeridi boyunca bulunan istasyonlardan üye olarak ya da kredi kartı ile ödeme yaparak bisiklet kiralayabilir, sonraki istasyonları ve bisiklet kontenjanını öğrenip işiniz bittiğinde bisikleti istediğiniz istasyona geri bırakabilirsiniz.

(Bisiklet kiralarken üyeliğiniz yoksa ve kredi kartı kullanırsanız kartınızdan bisiklet başına 25 lira bloke edilmektedir. Bisikleti teslim edince bu ücret geri verilir. www.bisim.com.tr)

İzmir Gezi Rehberi: 2. Gün

Yaz ya da kış fark etmeksizin Kordon’da deniz kenarında kahvaltı edebilirsiniz. Kordon’da kahvaltı edebileceğiniz birçok mekan vardır. Fakat tavsiye gerekirse Gündoğdu Meydanı yakınındaki “Tuzu Biberi” isimli mekanda taze ve lezzetli kahvaltılıkları deneyebilirsiniz. (Tuzu Biberi – Atatürk Caddesi No: 326 Alsancak 0232 421 84 50)

izmir gezi rehberi kordon
Kordon, İzmir

Kahvaltı için bir diğer seçenek Alsancak Dostlar Fırını. İzmir’in meşhur boyozunu burada tadabilirsiniz. 1983 yılında kurulan bu fırın Kıbrıs Şehitleri’nden limana giden caddededir. Boyoz, yumurta ve çay ile sade ama lezzetli bir kahvaltı tavsiye edilir.(Alsancak Dostlar Fırını – Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 120 0232 421 92 02)

İzmir, butik müze kültürünün yeni yeni yerleşmeye başladığı yerlerden. Konak’taki Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi (www.izmiroyuncakmuzesi.com), Alsancak’taki Radyo ve Demokrasi Müzesi (www.izmirradyomuzesi.com), Maske Müzesi ve İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi’ni (www.izmirneselimuze.com) mutlaka görmelisiniz. Bu müzeler pek büyük olmadıkları için hepsini aynı günde bile gezebilirsiniz.

umran buradan oyuncak müzesi izmir
Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

İzmir ve Atatürk birbirine çok yakışır! Mustafa Kemal Atatürk’ün Yunan İşgali sonrasında balkonunda konuşma yaptığı ev, Atatürk Evi ve Müzesi adıyla ziyaretçilere açıktır.

Kordon’da yer alan bu yapı geçen yıl restore edilmiştir. İçerisinde Atatürk’ün kişisel eşyaları, kullandığı eşyalar ve bazı kitapları görülebilir. (Atatürk Evi ve Müzesi – Gündoğdu Caddesi, No:242 35220 Alsancak/ Konak)

atatürk müzesi izmir
Atatürk Müzesi

Bu ziyaretlerden sonra yemek molası vermek isterseniz işte size birkaç seçenek: Kokoreç severseniz Türkiye’nin en iyi kokoreç yapan mekanları sıralamasında ilk ona giren Yenidoğan Lokantası’na gitmelisiniz.

Yenidoğan’ın midyesi de güzeldir. Mekan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yer almakta. (Yenidoğan Kokoreç – Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi)

İzmir’de balık yemeye devam diyorsanız Neşe ve Karikatür Müzesi’nin bitişiğindeki Tayfa Balık uygun fiyat lezzetli yemek seçenekleri ile denenebilir. (Tayfa Balık – Alsancak Mahallesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi 1462 Sok. No: 7/A) İzmir’in restoran zincirlerinden Alin’s Kordon şubesi de yemek için güzel bir seçenek. (Alin’s – Atatürk Caddesi No: 218/A Konak/ Alsancak)

İzmir Gezi Rehberi: 3. Gün

Konak’tan veya Alsancak’tan Karşıyaka ya da Bostanlı’ya vapur ile ulaşabilirsiniz. Üçkuyular, Göztepe, Bostanlı arasında arabalı vapur seferleri de mevcuttur. İzmir’e gelmişken bu ulaşım şeklini de kullanmalı, İzmir’in karşı kıyısına da en az bir gün ayırmalısınız.

Vapur ile geldikten sonra kahvaltı etmek isterseniz “Morisi Kahvaltı & Girit Mutfağı” nı deneyebilirsiniz. Tazeliği ve Ege’ye özgü lezzetleri ile tanınan mekanın Girit Mutfağı kısmı da denenmelidir. (Morisi Kahvaltı & Girit Mutfağı – Bostanlı Mah. Nebil Susup Sok. No: 159/A)

Morisi Girit Mutfağı İzmir
Morisi Girit Mutfağı

Karşıyaka Çarşısı, Kemeraltı kadar olmasa da farklı seçenekler sunan eski bir çarşıdır. İskelenin hemen karşısındaki sokak çarşının en kalabalık kısmı olsa da arka sokakları da gezip görülmelidir.

Karşıyaka, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım’dan izler taşır. Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Latife Hanım Köşkü ve Anı Evi görülecek yerler arasındadır. (Zübeyde Hanım Anıt Mezarı – Bahariye Mah. Zübeyde Hanım Caddesi Karşıyaka, Latife Hanım Köşkü ve Anı Evi – Latife Hanım Sok. Karşıyaka)

Karşıyaka Çarşısı İzmir
Karşıyaka Çarşısı

Biraz gezdikten sonra tatlı ve kahve molası vermek isterseniz Bostanlı İskelesi karşısında bulunan “Cafe Ponte Cheesecake House” e gidebilirsiniz.

Zengin bir menüye sahip bu küçük ama şirin mekanın cheesecake çeşitlerinin hepsi ayrı güzel! (CafePonteCheesecake House – Bestekar Yusuf Nalkesen Sok. 14/A Bostanlı)

Kısa bir moladan sonra yolunuza İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı ile devam edin. Modern hayvanat bahçesi olarak nitelendirilen park, hayvanların kafeslerde değil kendi doğal alanlarında özgürce yaşamalarına izin vermektedir.

Park oldukça büyüktür, girişte bisiklet kiralayıp bisiklet ile gezebilirsiniz. (İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı – Tuzla, Ahmet Piriştina Cad., 35620 Çiğli. Buraya Karşıyaka Vapur İskelesi’nden kalkan 777, Çiğli Aktarma merkezinden kalkan 751 numaralı otobüslerden biri ile ulaşabilirsiniz.)

izmir doğal yaşam parkı
İzmir Doğal Yaşam Parkı

Karşıyaka gezisi sonrası Bostanlı’dan Üçkuyular’a feribotla geçip Güzelbahçe yönüne ilerleyerek günü deniz kenarında küçük, salaş bir büfede yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli balık ekmekle sonlandırabilirsiniz. Ferhat Büfe Balık Ekmek her zaman kalabalık, gitmeden önce balık ekmek kaldı mı diye kontrol etmenizde ve varsa sıra için isim yazdırmanızda fayda var.

Geleceğiniz saati belirterek telefonda sıraya  girmeniz mümkün. Balık ekmek ve içecek fiyatı kişi başı 10 lira gibi bir ücrete denk gelse de aldığınız lezzeti İzmir’e her geldiğinizde arayacaksınız!(Ferhat Büfe Balık Ekmek – MithatpaşaCadadesi Güzelbahçe, 0232 234 6064)

izmir ferhat büfe balık
Ferhat Büfe Balık Ekmek

Adım Adım 3 Günlük İzmir Gezi Rehberi yazısı ile İzmir’in en gözde noktaları hakkında bilgileri sizlerle paylaştım. İzmir’de konaklama yapılacak bölgeleri ve otel tavsiyelerimizi İzmir’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. İzmir’de keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim!

Sema Özbek Edisan

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

11 Yorum

  1. havalar düzeldiğinde ilk işim sasalı doğal yasam parkına gitmek ne kadar güzel yapmıslar. Emeği geçenlere ayrıca teşekkur… İzmir ‘i seviyoruz!!!

  2. Allah canımı İzmir de alsın tek duam her gün. Resimler ve gezilmesi gereken noktalar süper bravo, duygulandım emeğine sağlık..

  3. Mükemmel bir yazı İzmir’i çok güzel tanıtmışsınız elinize sağlık
    Teşekkürler Sema Hocam

  4. Merhaba. İzmir’e hiç gitmemiştim ama bu yazı sonrasında şehri görmek için büyük bir istek duydum. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Acaba İzmirde toplu taşıma ücretlendirmesi nasıl ? yani farklı ulaşım araçlarında kullanabileceğimiz ortak bir kart var mı ? Bir kaç günlük bir gezi boyunca toplu taşımadan nasıl faydalanabilirim ?

  5. Çok güzel, aydınlatıcı, tam bir rehber olacak yazı, keşke daha önceden görseydim.
    Teşekkürler Sema Özbek Edisan

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın